SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta paleolityczna

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 5123

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ze względu na powstały dział i jego tematykę warto by znajdowała się tutaj, chociaż jedna praca przybliżająca, choć w niewielkim stopniu, czym jest dieta paleolityczna.

Dieta paleolityczna nie jest dietą wymyśloną przez kogoś, jak np. dieta Atkinsa, nie wywodzi się z jakiegoś szczególnego regionu jak np. dieta śródziemnomorska czy okinawska. Paleolit jest pewnym okresem w życiu ziemi rozpoczynającym się 2,6 miliona lat temu i trwającym aż do 10.000 lat p.n.e (tutaj różnie się pisze w zależności od autora: „lat p.n.e. lub „lat temu”, ogółem pierwsze ziarna, jako najstarsze datowane są na 13.000 lat temu, czyli jakieś 11.000 lat p.n.e. – Chociaż wiek zakończenia tej ery w różnych miejscach na globie jest bardzo zróżnicowany, nawet do kilku tysięcy lat). Dieta ta jest oparta na szeregu badaniach naukowych oraz dowodach antropologicznych badających sposób życia, odżywiania się, odżywienia organizmu, wpływu odżywiania się na sam organizm i wielu innych cech naszego wspólnego przodka, z którego wyewoluowaliśmy do Homo sapiens, gatunku uznawanego za najbardziej możliwie rozwiniętego.

W czasie tego okresu człowiek pierwotny zszedł z drzew, zaczął się odżywiać większą ilością pożywienia zwierzęcego, coraz bardziej rozwijając zdolności myśliwego, spożywano coraz większe ilości bardziej energetycznych pokarmów, co umożliwiło rozwój układu nerwowego, a zatem rozwoju gatunku do form wyższych. W tym samym momencie samice prowadziły „domowe” życie, opiekując się młodszymi osobnikami, zbierając żywność roślinną, rosnącą, wybierając najzdrowsze, najbezpieczniejsze rośliny. Dieta ta z tego względu zwie się dieta łowiecko-zbieracką. Role tutaj opisane pełnione są przez obie płcie do dni dzisiejszych u plemion żyjących w różnych regionach naszego globu, niestety coraz bardziej porzucając tradycyjny sposób życia, na bardziej uprzemysłowiony.

O sposobie życia, zmianach w trakcie ewolucji, wpływie tych zmian na samą ewolucję świetnie piszą w swych książkach oraz badaniach naukowych czy pracach przeglądowych: L. Cordain, SB Eaton, H. Fisher w swej książce „Anatomia miłości”, Rob Wolf, M. Lalonde i inni. Z polskich naukowców warto wymienić M. Konarzewskiego za swoją książkę pt. „Na początku był głód”, Św. Pamięci M. Nowińskiego opisującego historię roślin oraz rozpoczynającego karierę naukową Ł. Kowalskiego – pierwszą jego pracę na temat diety paleolitycznej można przeczytać w Rocznikach Państwowego Zakładu Higieny, o czym informuje w obecnie ostatnim wpisie swojego blogu „Get Primal”.

Dieta paleolityczna opiera się na założeniach eliminacji produktów, które znalazły się w diecie dopiero w erze neolity, po porzuceniu koczowniczego trybu życia, rozpoczęciu domestyfikacji zwierząt oraz uprawy roli. Taka zmiana spowodowała, iż rozpoczęliśmy dostarczać organizmowi substancji, na które brakuje ewolucyjnych mechanizmów obronnych czy mechanizmów umożliwiających radzić sobie przykładowo, z trawieniem trudno dostępnych składników znajdujących się w produktach zbożowych, na których niedobory cierpią ludzie żyjący w miastach rozwiniętych i rozwijających się, a dostępnych obficie w produktach typowych dla diety łowiecko-zbierackiej.

W okresie paleolitu, ludzkość odżywiała się głównie zwierzyną łowną, owocami morza, owocami i warzywami zebranymi. Nie znano wtedy roślin strączkowych, zbóż, nabiału, tłuszczy utwardzanych, olejów roślinnych i wszelkiej żywności modyfikowanej w tym przemysłowo rozwiniętym globie.

Ogólne cechy diety paleolitycznej, na podstawie książki L. Cordain’a „Dieta Paleo” są następujące:
1. Zwiększona zawartość białka zwierzęcego (19-35%). A więc dużo więcej niż ilości zalecane przez IŻIŻ (10-15%).
2. Mniejsza zawartość węglowodanów, do poziomu 22-40%, które pochodzą z owoców, warzyw, i tutaj można dodać produkty o mniejszej zawartości substancji antyodżywczych, bądź ich braku jak ryż, bataty.
3. Tłuszcze na poziomie 28-47%, gdzie udział tłuszczy jednonienasyconych jest największy, nasyconych oraz wielonienasyconych umiarkowanych. Również na podstawie badań dowiedziono, iż stosunek kwasów omega-3 do omega-6 wynosił 1:1-2, nawet 3. Podczas gdy w dzisiejszej diecie stosunek ten wynosi 1:15-20, w niektórych źródłach można zauważyć liczbę nawet 1:30. Co nie jest dziwne, patrząc przykładowo na fakt, iż u samobójców stężenie kwasu DHA (dokozaheksaenowy) nie jest wykrywalny w surowicy krwi, a w mózgu widoczne są zmiany strukturalne spowodowane niedoborami kwasów omega-3.
4. Wysoka zawartość błonnika, owoców, warzyw.
5. Umiarkowana ilość orzechów oraz nasion (tutaj należy zwracać uwagę na stosunek kwasów wymienionych w pkt. 3).
6. Niska ilość soli, rafinowanych cukrów oraz brak produktów nabiałowych.

Stosowanie się do wyżej wymienionych punktów umożliwi dostarczenie odpowiedniej ilości składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu w odpowiednio wzajemnym stosunku poszczególnych składników do siebie, zapewniając również fizjologiczną równowagę kwasowo-zasadową, na którą rzadko zwraca się uwagę.

W każdej diecie są pewnie punkty, których można się czepiać, fakty, których poprawność się kwestionuje, tak samo jest w diecie paleolitycznej. Znajdziemy przeciwników mleka, jak również naukowców twierdzących o jego niezbędnym udziale w diecie. Kwestią jest umiejętność penetrowania informacji, odrzucaniu całkiem błędnych podejść i eliminacji selektywności faktów. Tutaj, jak w życiu można powiedzieć: „Im głębiej w las, tym więcej drzew”.

Pozdrawiam.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3035 Napisanych postów 51766 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349858
będą arty Tadzia o tej tematyce.

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Witaj Skalar. Śledząc wątki w których brałeś w ciągu ostatnich kilku miesięcy udział oraz treść Twoich wypowiedzi jestem zdania, że Twoja obecność w dziale może okazać się bardzo pomocna. Jeśli masz jakieś propozycje, uwagi i postulaty, chętnie się z nimi zapoznam (PW, gg, mail).

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2012-04-27 23:30:51
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 774 Napisanych postów 16448 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 169363
Szkoda że tak zwięźle, czekam na rozwinięcie tematu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 160 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 5014
Podane wartości procentowe dotyczą wartości w kaloriach czy w gramach B/T/WW?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Wartości mqwa podane w procentach, więc jakie gramy?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 160 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 5014
Stosunek kalorii B/T/WW czy procent składnika (w gramach)?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Procent składnika na podstawie którego masz policzyć gramy. Jak masz zapotrzebowanie np 3000kcal, to 30% z tego to 900kcal, jeśli to białko, to liczysz dla 4kcal/1g, dla tłuszczy 9kcal/1g i ww 4kcal/1g.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dokładnie ja Morales rozpisał, w każdej diecie rozpisany podział jest w procentach. Zapotrzebowanie kaloryczne każdy ma indywidualne, więc nie ma sensu podawać wartości w jednostkach masowych.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 32 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 13
Uwaga bardzo proszę o pomoc!! Jestem studentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Dietetyka) i piszę pracę magisterską na temat diet alternatywnych i ich wpływie na wybrane aspekty życia i zdrowia. Potrzebuję, aby ktoś, kto stosował/ stosuje dietę paleolityczną wypełnił mi krótką ankietę (dosłownie 5 min). Bardzo proszę o pomoc, wyniki będą użyte jedynie do celów naukowych. Jeżeli ktoś jest chętny mi pomóc proszę o wiadomość na adres mailowy [email protected] albo w poście. W odpowiedzi wyślę link z ankietą internetową. To zajmie naprawdę chwilę a będę bardzo wdzięczna! W zamian mogę pomóc w kwestiach żywieniowych. Pozdrawiam
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Gdzie dodac kompleksy?

Następny temat

Kompleks metaboliczny + judo

WHEY premium