SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

D.Szukała - Białko

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 8552

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
Białko - kilka słów przypomnienia

W wyniku wytężonej pracy mięśniowej (trening siłowy, kulturystyczny lub wytrzymałościowy) mamy do czynienia z nasilonym katabolizmem białek strukturalnych, enzymatycznych i transportowych, dlatego organizm osoby ćwiczącej wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik pokarmowy. Spożycie białka powinno wzrastać proporcjonalnie do wzrostu ogólnej energetyczności diety i utrzymywać się na poziomie mniej więcej 12-15%. Przyjmuje się, że podaż tego składnika w diecie powinno wynosić ok. 1,4g/kg m.c. w dyscyplinach wytrzymałościowych oraz 1,8g w dyscyplinach szybkościowo-siłowych. Oczywiście są to założenia ogólne, gdyż na wielkość spożycia białka oprócz rodzaju, objętości i intensywności treningu wpływ ma także płeć, wiek, stan organizmu, skład ciała, warunki otoczenia oraz czynniki żywieniowe jak ogólna energetyczność diety czy jakość białka w diecie.
Aby białko dostarczane w pokarmie mogło być wykorzystane na cele budulcowe, w organizmie musi być przede wszystkim zapewniony odpowiedni dowóz energii. Z przeprowadzonych badań fizykochemicznych wynika, że do syntezy 1g białka z aminokwasów dostarczanych wraz z pokarmem ustrój człowieka potrzebuje ok. 24 kcal (100 kJ) energii, którą powinien czerpać ze źródeł poza białkowych, czyli rozkładu węglowodanów i tłuszczów. W przeciwnym razie organizm będzie wykorzystywał jako źródło energii część aminokwasów dostarczanych z pokarmem i tym samym będzie zmniejszać się ich pula do syntezy białek mięśniowych. Ponadto białko jest niezwykle słabym paliwem energetycznym, bowiem z 1 g możemy uzyskać jedynie ok. 0,8 kcal efektywnej energii, która może być spożytkowana na proces wewnątrzustrojowych przemian. Wydajność energetyczna białka wynosi tylko 22%. Możemy z niego uzyskać trzykrotnie mniej efektywnej energii niż z węglowodanów i dziewięciokrotnie mniej niż z tłuszczów
Dlatego też zanim ustali się zapotrzebowanie na białko należy upewnić się czy jest zaspokajane zapotrzebowanie na energię. Niskie spożycie np. węglowodanów powoduje, że szybciej zużywane są zapasy glikogenu w mięśniach i wątrobie, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonego spalania białek. Tak więc dla zapewnienia prawidłowego przebiegu procesów anabolicznych w ustroju muszą być zachowane przede wszystkim odpowiednie proporcje pomiędzy ilością dostarczanego białka a ogólną kalorycznością diety, z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb energetycznych organizmu.
Zwiększona podaż tego składnika w diecie wydaje się uzasadniona w przypadku osób redukujacych wagę ciała, gdyż podwyższone spożycie białka zwiększa tempo przemiany materii , nasila reakcje hormonalne sprzyjające spalaniu triglicerydów a jego nadmiar dość opornie wykorzystywany jest na potrzeby tkanki tłuszczowej.
Do największych strat białka w organizmie dochodzi podczas wytężonej pracy mięśniowej, dlatego niezbędnym czynnikiem prawidłowej regeneracji ustroju jest odpowiednia podaż tego składnika w diecie po zakończeniu treningu.
Jednak ważna jest nie tyle ilość spożytego białka, co stworzenie określonych warunków pozwalających na optymalne jego wykorzystanie przez organizm. Dlatego istotnym elementem odnowy żywieniowej po treningu, oprócz wielkości jednorazowej porcji białka, jest jego wartość odżywcza, oraz zawartość w pożywieniu innych niebiałkowych składników pokarmowych mających istotny wpływ na wchłanianie i metabolizm aminokwasów w ustroju.
Określone białka pokarmowe są zużytkowane na potrzeby organizmu w mniejszym lub większym stopniu, a efektywność tego procesu zależy od kilku czynników:

 ogólnej zawartości poszczególnych aminokwasów
 wzajemnych proporcji między aminokwasami egzogennymi
 odpowiedniego dowozu energii ze źródeł pozabialkowych potrzebnej na potrzeby syntezy białka ustrojowego
 strawności białka

Białka, które efektywnie wykorzystywane są na potrzeby ustroju (białka zwierzęce) określa się mianem białek o wysokiej wartości odżywczej i to właśnie one powinny stanowić podstawę w żywieniu sportowców. Z kolei w produktach pochodzenia roślinnego dominują białka charakteryzujące się niską zawartością aminokwasów egzogennych oraz dużymi dysproporcjami w składzie aminokwasowym. Z tego tytułu białka roślinne charakteryzują się niską wartością odżywczą a ich podwyższone spożycie może prowadzić do wystąpienia określonych objawów niedoborowych. Po treningu należy więc zadbać szczególnie o białka pochodzenia zwierzęcego, gdyż posiadają one zbilansowany skład aminokwasowy pozwalający na optymalne ich wykorzystanie przez organizm. Należy tutaj zachować jednak pewną ostrożność. Zazwyczaj produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego oprócz pełnowartościowego białka charakteryzują się także dużą zawartością tłuszczu, szczególnie kwasów tłuszczowych nasyconych które wpływają niekorzystnie na wchłanianie i metabolizm aminokwasów. Uzupełniając straty białka po treningu należy więc zwrócić uwagę aby dieta dominowała w produkty zwierzęce o niskiej zawartości tłuszczu takie jak chude mięso wołowe, drobiowe i wędliny, chude ryby ( np. dorsz, tuńczyk, mintaj, morszczuk) oraz chude mleko i produkty mleczne. Poddając produkty obróbce termicznej, należy także pamiętać aby unikać procesów smażenia na tłuszczu a zastąpić je gotowaniem, smażeniem beztłuszczowym lub pieczeniem we folii.
Dostępność białka pokarmowego zależy również od jego strawności. Nawet najbardziej wartościowe białko nie zostanie wykorzystane na potrzeby ustroju, jeżeli nie ulegnie całkowitemu rozkładowi enzymatycznemu w przewodzie pokarmowym, a uwolnione aminokwasy nie zostaną wchłonięte w jelicie cienkim. Jak się okazuje niektóre niebiałkowe składniki pożywienia mogą wyraźnie zmniejszać jego biodostępność. Na przykład zawarty w produktach roślinnych błonnik pokarmowy utrudnia proces enzymatycznego trawienia białka oraz wchłanianie aminokwasów do krwiobiegu. Dlatego też w pierwszych godzinach po treningu należy oddzielać potrawy zawierające pełnowartościowe białko od produktów wysokobłonnikowych jak ciemne kasze, płatki owsiane czy pieczywo razowe.
Najbardziej skuteczną metodą uzupełnienia strat białka po treningu jest przyjęcie po wysiłku odzywki białkowej lub węglowodanowo-białkowej, które posiadają optymalny skład aminokwasowy, są łatwo trawione i metabolizowane oraz wzbogacone w zestaw niezbędnych witamin i minerałów. Do odżywek białkowych, mogących mieć zastosowanie w odnowie żywieniowej po treningów zaliczamy także preparaty zawierające wolne aminokwasy i krótkie peptydy (np. OLIMP AMINO), których główną zaletą jest szybkie wchłanianie.
Wyczerpujące treningi zwiększają zapotrzebowanie na aminokwasy energodajne jak alanina, leucyna i izoleucyna (OLIMP BCAA) oraz aminokwasy hamujące proces zmęczenia, dlatego wydaje się wskazane podawanie nie tylko samych tych aminokwasów ale także odzywek białkowych nimi wzbogaconych (np. OLIMP SYSTEM PROTEIN 80 i 65).

Zapamiętaj !

 Najpóźniej do 2 godz. po treningu należy spożyć posiłek zawierający odpowiednią ilość pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego. Zwiększone ukrwienie mięśni w tym okresie sprzyja szybkiej odbudowie białka ustrojowego.
 Najlepiej podać odpowiedni preparat odżywczy w formie napoju zawierający wolne aminokwasy lub enzymatyczne hydrolizaty białka (OLIMP : PROVIT 85 ; 80 EGG PROTEIN ; SYSTEM PROTEIN 80; ANABOLIC AMINO 2000 i 2300)
 Białko zostaje najefektywniej wykorzystane i zagospodarowane przez organizm jeżeli preparat w swoim składzie zawiera także odpowiednią ilość węglowodanów. W okresie potreningowym można także podawać odżywki zawierające węglowodany i białko w proporcji 4:1(OLIMP GAINER MCT; TOP MASS; KREANABOL SUPER MASS) Postępowanie to uzasadnione jest głównie z dwóch względów:
- proces syntezy białka ustrojowego wymaga dużych nakładów energii, którą organizm wykorzystuje w wyniku spalania glukozy,
- cukry zwiększają wydzielanie insuliny - hormonu wzmagającego transport aminokwasów rozgałęzionych do wnętrza komórek mięśniowych oraz hamującego wewnętrzną degradację białek ustrojowych

 Dawkowanie preparatu powinno być ustalane w zależności od rodzaju odżywki i dopasowane indywidualnie. Nie zaleca się by dawka białka w jednej porcji preparatu była wyższa niż 35g, gdyż większa ilość tego składnika może zostać przez organizm niewykorzystana
 Zaleca się aby dziennie podawać nie więcej niż 50g białka (nie odżywki) w formie preparatu, rozkładając to najlepiej na dwie porcje. Pozostałe zapotrzebowanie na ten składnik pokarmowy należy pokryć przy pomocy normalnych produktów żywnościowych
 Uwzględniając w diecie zwiększoną podaż białka należy zadbać o dowóz odpowiedniej ilości płynów, wapnia i witamin grupy B

Dariusz Szukała


szukala
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
z najsilniejszych rzeczy to
cwiczenia silowe
oraz zdobycie wiedzy :D

jest mozliwa pewna poprawa (lekkie zwiekszenie masy miesniowej gornej czesci ciala przy zmniejszeniu obwodow dolnej), ale niestety najprwdopodobniej nie bedzie tak ze magicznie zmienisz sie w inna osobe :(
a problem z 'dolem' to problem zdecycowanej wiekszosci kobiet - ot tak juz jaest (podobnie u mezczyzn done partie brzucha i plecow)

poczytaj prosze wiecej o ukladaniu dobrej diety (osobiscie polecam to co znam :D - czyli moje stare posty w Alternatynwej Drodze :D)
pozniej przyjdzie czas na bardziej konkretne pytania :D

POWODZENIA !!


aha i co to ta spin silownia ?- bo nie wydaje mi sie ze mamy to samo na mysli :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam! mam pytanie do Pana Dariusza
jestem od niedawna ćwiczącą na siłowni dziewczyną, czytam wszystkie Pana artykuły w dziale "Kobieta w klubie", i mam pytanie odnośnie suplementacji białkowej u kobiet. Mianowicie kjakie dawki odżywki białkowej powinnam spożywać ćwicząc mniej więcej trzy razy w tygodniu? mam świadomość, że moja dieta nie pokrywa w 100% zapotrzebowania mojego organizmu na białko. A tak na marginesie czy wszystkie odżywki białkowe olimpu muszą mieć na etykietach muskularnego kulturystę?:)...dużo moich koleżanek zniechęca się do ich spożywania- bo jak taki ma być efekt .... ;)
pozdrawiam

Fit_girl:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 3448 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57050
... ja tesh bym wolal Ole Kobielak na etykietach
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 93 Napisanych postów 17167 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 56957
Wy kobieciarze, oczywiście sog za tasiemcowy artykuł

"Gdzie jesteś mój ojcze? Obdaruj mądrością swego syna..."

Wesoły wegan :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 9094 Wiek 39 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 37391
Fajny artykuł przeczytam sobie jutro, tymczasem sog.

...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 3448 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57050
Kruszek - mowiac "Wy kobieciarze" miales na mysli mnie i Fit_girl ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
FitGIRL; trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć ile dodatkowo powinnaś spożywać białka z odżywki bo to oczywiście zalezy od tego ile dostarczasz go z pożywienia. Osobiście gdybym miał ci coś polecić, to proponuje w dni treningowe spozyc preparat wysokobbiałkowy np. OLIMP PROVIT 85 dwa razy dziennie ( raz po treningu i raz przed snem lub zmiast jakiegoś posiłku). W dni beztreningowe natomiast raz dziennie - przed snem.
Jeżeli chodzi o wizerunek kulturysty na opakowaniu ( co z wiadomych względów zniechęca kobiety) to osobiście uważam że również nie jest to najlepszy pomysł. Informacja ta była zasygnalizowana producentowi już jakiś czas temu. Pewnie coś w tym kierunku sie zmieni. Osobiście podczas współpracy z kobietami mam również duży problem z zachęceniem ich do zakupu takiego rpoduktu, pomimo że jest naprawde rewelacyjny (także dla kobiet) Także bez wzgledu na zdjęcie kulturysty, polecam odżywki OLIMP zarówno Tobie jak i koleżankom z pełną odpowiedzialnością, a zdjęcie umięśnionego faceta nie znaczy że po spozyciu tej odzywki staniesz się tak samo ogromna.

szukala
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
A tak kontynując odrobinę temat dalej. Wreszcie pojawiają się sygnały od dziewczyn:). To fajnie. Osobiście uważam, że z suplementacji białkiem kobiety mogą odnieść większe korzyści niż faceci. Generalnie w ich diecie jest na ogół niedobór białka, dlatego suplementacja tym składnikiem w przypadku aktywnych kobiet może okazac się bardzo pomocna dla utrzymania jędrnosci ciała. Tak z ciekawości powiem że w przypadku dorosłych osób udało mi się przekonać do stosowania odzywek białkowych więcej kobiet niż mężczyzn.

szukala
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 3448 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57050
... No Coz - Klientkami Tele-Zakupow tez zazwyczaj sa kobiety Widac taka maja nature, ze latwiej je do czegos przekonac (namowic)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
Pewnie w tym co mówisz jest duzo racji :). Ale myśle że w przypadku dorosłych ludzi większą wagę do zdrowia i urody przywiązują kobiety, stąd chyba przytaczając im odpowiednie argumenty można je łatwiej namówić. Facetom zazwyczaj wystarczy dobra fura i komóra, wówczas wydaje im się że sa akceptowani przez płec przeciwną nawet z 30kg nadwagi. (oczywiście niczego tutaj nie uogólniam :).

szukala
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
wielkie dzięki za odpowiedź Panie Dariuszu!
czyżbym była tu jedyną przedstawicielkąpłci pięknej?hmmm...wśród tylu mężczyzn?:)nawet mi się podoba:)
więc skoro Pan poleca i.... obiecuje mi Pan, że nie będę wyglądać tak jak Pan Piotr G. z etykiety (nie, żeby źle wyglądał, mogłabym mieć jego twardość-ale wielkość raczej mi nie odpowiada)...to na pewno kupię odżyweczkę...
Pozdrawiam chłopaki!!
niech...masa będzie z Wami

Fit_girl:)
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

D.Szukała - Dieta&Olimp

Następny temat

Do S. Ambroziaka i D. Szukały

WHEY premium