SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy wszyscy są wstanie zrobić szpagat męski(turecki)?

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 9664

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 173 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1596
Od jakiegoś czasu zacząłem się rozciągać, jednak przy rozciąganiach takich jak szpagat męski, albo pozycja żaby (z jogi) zaczynam odczuwać blokadę. Czytałem trochę o tym i wydaje mi się że może to być spowodowane deformacja kości udowej która nazywa się Coxa Vara gdzie kąt między trzonem kości udowej a szyjką główki udowej jest mniejszy niż 120 stopni. Nie jestem pewien czy to w 100% jest to, ale fakt faktem odczuwam blokadę kości (chyba) kiedy schodzę do szpagatu. Znalazłem taki test



i teoretycznie mogę go zrobić jednak czuje że moja miednica u uniesionej nogi jest lekko zawyżona, i cofnięta do tyłu. Tutaj zdjęcie wykonaniatego testu:


Mam 24 lata, nigdy nie miałem wypadku ani kontuzji w okolicach bioder, przy rozciąganiach takich jak szpagat damski czy pozycja motyla nie mam żadnych problemów. Pytanie moje brzmi czy faktycznie są przypadki przez które ktoś nie może zrobić szpagatu męskiego bo jest to dla niego fizycznie nie możliwe i czy ja znalazłem się w takim przypadku?


Zmieniony przez - japeczko w dniu 2018-06-21 02:41:30
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 6
Dziwi mnie też trochę w jaki sposób gość sprawdza możliwość zrobienia szpagatu na tym podlinkowanym filmie. Przecież podniesienie nogi zrotowanej, tak jak on to robi to zupełnie inny rodzaj ćwiczenia i uczucie niż podniesienie nogi do boku bez rotacji stopy. A na miniaturce robi szpagat właśnie w ten sposób czyli bez wykręcania stopy na zewnątrz. Ja bez problemu zrobię ten eksperyment o którym on mówi, ale co z tego jeśli czuję, że drugie biodro automatycznie się rotuje do podniesionej nogi i pomimo stania na wprost czuję jakbym się bardziej rozciągała do zwykłego szpagatu niż do poprzecznego.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Kwestia mobilności i rozciągnięcia , inna sprawa że jak do wszystkiego trzeba mieć pewne predyspozycje , na takiej podstawie jak piszesz nie sposób stwierdzić czy masz ograniczenie strukturalne.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 173 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1596
Dzięki, jednak w takim razie co może oznaczać ta blokada po zewnętrznej stronie uda która mnie uwiera kiedy próbuje zejść do szpagatu? Myślisz że powinienem się z tym wybrać do jakiegoś fizjoterapeuty na badania?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Nie wszyscy sa w stanie, na podobnej zasadzie nie każdy topowy zawodnik UFC trzepnie zdrowego, luźnego high kick'a.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 4
Rany, ja w życiu takiego bym nie zrobił, a wydawało mi się, że jestem dość dobrze rozciągnięty..
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
japeczko
Dzięki, jednak w takim razie co może oznaczać ta blokada po zewnętrznej stronie uda która mnie uwiera kiedy próbuje zejść do szpagatu? Myślisz że powinienem się z tym wybrać do jakiegoś fizjoterapeuty na badania?


Pytanie czy jest rzeczywista blokada , ale oczywiście możesz udać się do fizjoterapeuty wykonana badania kliniczne i będziesz wówczas więcej wiedział
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 173 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1596
Jakie badania powinny mnie interesować?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Najpierw podstawowe badanie kliniczne podczas wizyty (testy, palpacja itp.) i w zależności od jego wyników ewentualnie rozszerzone o badanie obrazowe.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 102
Wiem,ze odpisuje bardzo pozno,ale zainteresowal mnie Twoj problem,bo sam mam podobny.Rozciaganie do szpagatu damskiego nie przynosi zadnych dolegliwosci oprocz tych zwiazanych z rozciaganiem,natomiast rozciaganie do meskiego przynosi podobne efekty jak u Ciebie czyli bol i blokade.Czytalem o tym i rozmawialem z ludzmi,ktorzy cos wiedza na ten temat i prawdopodobnie obaj mamy "deformacje" bioder.Przy szpagacie damskim tego uczucia nie ma poniewaz tam inaczej pracuja biodra.Z tego wzgledu szpagat damski zrobi wiekszosc ludzi na swiecie,przy odpowiednim,systematycznym treningu i cierpliwosci.Natomiast szpagat meski nie kazdy da rade zrobic,jest procent ludzi,ktorzy mimo lat rozciagania nie zjeda do pelnego szpagatu tureckiego.Kopniecia ktore poprawia rozciaganie do szpagatu damskiego to axe kick,front kick i "Steven Seagal kick",natomiast do meskiego to roundhouse kick czy high kick.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 3
Przygotowuję właśnie materiał na posta w tym temacie i trafiłem na ten wpis. Miałem podobną blokadę w biodrze - kłujący punktowy ból po zewnętrznej części biodra - i też zacząłem się zastanawiać, czy to nie jest przypadkiem ograniczenie strukturalne. Jednak ponad 15 lat temu usiadłem w szpagacie na zajęciach karate po dobrej rozgrzewce i rozciąganiu, więc problem musiał leżeć gdzie indziej. Zacząłem zagłębiać się w temat i odkryłem, że przyczyną były u mnie pospinane i osłabione odwodziciele, które napinały torebkę stawową (stąd ten punktowy ból) i słaba rotacja wewnętrzna oraz zewnętrzna w stawie biodrowym. Wdrożyłem do treningu masaż powięziowy napinacza powięzi szerokiej, pośladkowego średniego oraz wielkiego, poza tym popracowałem nad rotacją wewnętrzną i zewnętrzną w stawie biodrowym oraz włączyłem pozycję konia (horse stance) na neutralnej miednicy bez pochylania tułowia do przodu. Dzisiaj do pełnego szpagatu brakuje mi kilku cm i nie czuję już kłującego bólu po zewnętrznej części biodra.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 6
Nie wiem już co o tym myśleć. Niektóre źródła wskazują, że budowa stawu biodrowego jest tu istotna, a niektóre, że nie ma to żadnego znaczenia i fizycznie każdy jest w stanie taki szpagat zrobić przy odpowiednim rozciągnięciu. Mój case - rozciągam się od najmłodszych lat, trenowałam gimnastykę, szpagaty na obie nogi bez problemu (rozciągnięcie zajęło mi może tydzień), przeróżne gięcia pleców, co tylko chcecie. Ale szpagat poprzeczny - nie ma mowy. Podobnie z wszelkimi ćwiczeniami, które polegają na podniesieniu nogi do boku. Wyobraźcie sobie pozycję a'la sikający pies, kiedy to w podporze podnosicie ugiętą nogę w bok do kąta prostego. To jest pozycja, którą bez żadnego wysiłku robią osoby nawet w średnim wieku, które przychodzą na zajęcia typu fitness, joga. Ja nie jestem w stanie tego zrobić bo czuję blokadę na zewnątrz biodra a drugie biodro od razu rotuje się w kierunku tej podnoszonej nogi. Nie jestem w stanie usiąść wygodnie po turecku, również mam ten ból. W przypadku rozciągania do szpagatu męskiego, czy otwierania bioder nie czuję zupełnie żadnego ciągnięcia w udach, a jedynie ten punktowy ból w biodrze. Czy ktoś jeszcze pochylał się nad tym tematem. Zastanawiam się, czy warto zrobić RTG i czy coś mi ono powie. Nie wiem czy mam odpuścić i pogodzić się z tym, że bardziej tego zakresu nie zmienię, czy to jednak coś do naprawienia. Jeśli ktoś z Poznania chciałby się podjąć mojego przypadku to również bardzo chętnie :D
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Wzrost, ćwiczenia - generalnie prośba o kilka porad

Wiecej