SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy warto brać testosteron po 35 roku życia?

temat działu:

Po 35 roku życia

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 23541

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam!

Wiem, że to nie dział doping i nie chcę tutaj poruszać szczegółów z nim związanych. Jednak nurtuje mnie jedna rzecz, a mianowicie to, jak radzić sobie z coraz mniejszym poziomem testosteronu po 40 roku życia? Czy da się w naturalny sposób jeszcze coś osiągnąć, jakie są wasze doświadczenia i jakie macie zdanie w tej kwestii?

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Szacuny 6231 Napisanych postów 75800 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 753507
Testosteron jest najważniejszym hormonem płciowym dla mężczyzn. Zaliczany jest on do androgenów i pełni szereg istotnych funkcji w naszym organizmie. Produkcja jego odbywa się w jądrach, a dokładnie przez komórki śródmiąższowe Leydiga. Udział w tym ma hormon luteinizujący. Warto nadmienić, iż nieznaczna jego ilość również produkowana jest w korze nadnerczy, łożysku i jajnikach. Niestety wraz z wiekiem poziom tego hormonu spada. Szacuje się, że najwyższy poziom jest między 17 a 18 rokiem życia i wynosi średnio około 1200 ng/dL. Zbliżając się do 25 roku życia średnia wśród mężczyzn wynosi już 950 ng/dL. Po przekroczeniu 30 roku życia następuje co rok spadek o 1%. Pamiętać jednak należy o tym, że zależne jest to w znacznym stopniu od stylu naszego życia. Istotne będzie:

- odpowiednie odżywianie,
- ilość snu,
- aktywność fizyczna,
- używki,
- stres,
- suplementacja,
- uwarunkowania genetyczne.

W sytuacji przekroczenia 35-40 roku życia warto dokonać istotnych badań, które określą, jak wygląda nasza gospodarka hormonalna. Są to np.: testosteron wolny, związany, LH, FSH, kortyzol, estradiol, prolaktyna, TSH, FT3, FT4, witamina D3, lipidogram. Jeżeli wyniki są dobre a Ty mimo wieku, czujesz się również dobrze, to nie widzę konieczności stosowania testosteronu. Testosteronową terapię zastępczą można przemyśleć w sytuacji problemów takich jak:

- brak libido,
- brak erekcji,
- osłabienia,
- problemy ze snem,
- problemy z sylwetką.

Wtedy po dokładnych badaniach można przedyskutować to z lekarzem w prywatnych klinikach lub podjąć się na własną rękę.



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 803 Napisanych postów 2016 Wiek 47 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 128018
Według mnie: odpowiednia dieta, czysta micha, ćwiczenia siłowe, brak stresu, unormowany i odpowiednio długi sen, umiarkowanie w "używkach", w miarę potrzeby suplementacja. I najważniejsze co oznacza "coś osiągnąć"? Poprawa sylwetki na 100% do osiągnięcia i to w każdym wieku. Zbudowanie dużej masy mięśniowej bez soku nie możliwe. Poza tym poziom teścia to kwestia osobnicza. U jednego np. środek normy to będzie mało u innego dużo. Pozostaje kwestia nie samego poziomu ale korelacji z innymi hormonami, estrogen, prolaktyna, dht, kortyzol itp. Do tego poziom całkowitego testosteronu nic nie oznacza bo ważniejszy jest poziom wolnego. Możesz mieć wysoko całkowity ale dużo związanego przez shbg i wtedy nic ci nie da wysoki poziom całkowity. Może być odwrotnie w miarę niski całkowity ale wysoko wolny. Temat rzeka i trzeba by spojrzeć na każdego indywidualnie.
P.S. Jednakże zawsze warto ruszyć swoje 4litery z fotela i powalczyć o lepszą sprawność, samopoczucie, kondycję, wygląd, zdrowy tryb życia, nie patrzeć na poziom jednego hormonu, a całokształt, który osiągniemy poprzez w/w czynniki.
4
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 12128 Napisanych postów 21946 Wiek 54 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 627072
Oprócz tego co to znaczy " coś osiągnąć" to chyba jeszcze ważne co jest aktualnie i jaka jest historia...Jednym słowem kto pyta?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Mam tu na myśli amatorkę, żadne tam zawody. 10-12% tłuszczu w organizmie, umięśnienie sportowe tj. plażowe, czy jak to się tam nazywa
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 12128 Napisanych postów 21946 Wiek 54 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 627072
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Fajny temat.

Mam pytanie: czy badacie się regularnie na poziom testosteronu? Jeśli tak, to jakie zaobserwowaliście zmiany w późniejszym wieku?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 803 Napisanych postów 2016 Wiek 47 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 128018
Tak jak Paatik pyta. Zależy co jest na początku. Jeśli przez ostatnie 20 lat jedyny ruch to było wciskanie przycisku od pilota z piwem i chipsami w ręku, a BF jest 40%...to bardzo dużo pracy aby osiągnąć "plażówkę" z 10-12% BF.
Osobiście uważam, że uzyskanie 10-12% BF nie jest trudne w pewnych przypadkach, jednakże nie chodzi o samo chodzenie na siłownię i jakikolwiek ruch ale o zmianę "nawyków dnia codziennego", odpowiednia micha, przemyślana redukcja nie "na pałę", odpowiednio dobrany trening, sen, regeneracja. A to z kolei dla niektórych zadania nie do przyjęcia i wprowadzenia. Do tego dochodzi w jakim stanie jest ogólnie pojęte zdrowie osobnika. I oczywiście nie powinno się tego wszystkiego zakładać na ten rok, ale na sposób życia na następne lata... Jednak zawsze warto zacząć bo co nam szkodzi spróbować, żyjemy raz, a do tego możemy poprawić zdrowie i "naprawić" to co jest popsute.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
masti M.P. w Kulturystyce Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 9951 Napisanych postów 30296 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 728260
Temat z działu " Mitologie XXI wieku".


Dlaczego?

-bo wielu uważa taką terapię za magiczny środek na wszystko.

-bo wielu wierzy w wyniki badań testosteronu,a odpowiedni poziom na moment badania to nie wszystko.

-bo wielu patrzy na kulturystów,zawodników męskiej sylwetki,sportowców - i myśli-jak bym brał to co oni,też bym tak wyglądał :)
-bo wielu myśli,że życie to bieg na 100m,jest meta,jest dobre miejsce-ale co dalej ...?
O tym już się nie myśłi.

Wielu moich kolegów po 40 próbowało tej magii-90 % już nie trenuje i nie wygląda by kiedykolwiek mieli coś wspólnego ze sportem.
Wielu miało różne nieprzyjemne dolegliwości to takich "kuracjach",nawet pod okiem lekarza.

Jeżeli ktoś czuje się dobrze,nie ma drastycznych spadków libido,nie cierpi na bezsenność a rano nie może się dobudzić przez długi czas,trenuje,nie ma awersji do wysiłku fizycznego -trzymac się z daleka od takiej kuracji.

A jeżeli jest coś nie tak-warto pójść do dobrego lekarza,zrobić całościowe badania.



...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
jarcow

Mam pytanie: czy badacie się regularnie na poziom testosteronu? Jeśli tak, to jakie zaobserwowaliście zmiany w późniejszym wieku?


Ja codziennie mam test, po całym dniu pod napięciem(odpowiedzialność w pracy za 70osób i EBITDA, małe dzieci i często narzekająca żona) kładę się do wyra i jak nadchodzi (ta narzekająca) i nadal mnie bierze, znaczy, że wszystko w porządku A bierze codziennie (nie mylić z dostaje )


Zmieniony przez - fanslaska w dniu 6/17/2017 10:46:16 PM
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
moze sam spróbuj to zobaczysz jak to smakuje,jedno jest pewne czas w ktorym bedziesz bral tescia ,bedziesz potem mile wspominal ,checi do treningu o niebo lepsze ,efekty podobnie,sila i miesnie leca w gore i to raczej z dowolnym planem treningowym,tluszcz w dol nawet po pizzy hehe , ,mozesz w krotkim okresie czasu zrobic forme ,ktorej nigdy nie osiagniesz lub musialbys nad tym pracowac wiele miesiecy lub kilka lat,nie wspomne o kobietach ,ktore nadmiar tescia wyczuwaja juz w spojrzeniu i lgna do Ciebie z jakiegos powodu,fajny czas ,mozna sie tym nacieszyc ,jestes pewny siebie ,Twoja psychika jest mega pod kazdym wzglem ,czujesz ze moglbys gory przenoscic,rozwala ci bary nawet od zawieszania firanek ,glos masz silny i donosny ,cienkie bolki schodza Ci z drogi i przechodza na druga strone ulicy ...na a potem hmm...roznie z tym bywa ,mozesz plakac z byle powodu ,trening spada na psy,jajka maleja ,seksu troche albo zero, ,zaczynasz czuc sie przegrany i co dalej ? Twoj wybor?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ojan Jan Olejko Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12071 Napisanych postów 30493 Wiek 74 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1130561
Dopiero teraz znalazłem ten temat i wypowiem się jako najbardziej doświadczony (68 lat do tego upoważnia ).
Badania dowodzą, że sam testosteron niewiele (nic) daje w rozwoju masy mięśniowej (odnośnie libido i możliwości seksualnych się nie wypowiadam). Dowodzi tego też praktyka - na zawodach przyznał mi się weteran, że wstrzykuje a formę miał, że pożal się Boże!
Sam nic nie wstrzykiwałem a jestem jak autobus stający na żądanie lub jak ruski pionier - zawsze gotowy (no prawie zawsze)
Nic tak nie buduje masy mięśniowej jak odpowiednio ciężki trening (no i wspomaganie SAA - ale to coś więcej niż testosteron!).
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

CZARNE PORZECZKI, CZERWONE CZEREŚNIE I ZIELONY GROSZEK

Wiecej