SFD.pl Kuchnia SFD

Dodaj odpowiedź

Czy mogę dodać olej kokosowy do babki?

Wysłana -
Cześć. Mam pytanko. Chcę upiec jutro babkę wielkanocną i w przepisie jest olej. Zastanawiam się czy mogę dać olej kokosowy. Nie wiem czy nie zrobi mi się za twardy, gdy włożę babkę do lodówki.
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Ciebie zainteresować:

Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów?

sylwia i emil Indywidualne plany dietetyczne i treningowe Sprawdź więcej
Wysłana -
Olej kokosowy jak najbardziej pasuje do wypieków
Wysłana -
Tak, tylko, że w temperaturze poniżej 25 stopni przybiera postać stałą. I właśnie nie wiem czy jak użyję go do tej babki zamiast zwykłego oleju i potem wstawię babkę na noc do lodówki, to na drugi dzień gdy zabiorę się za krojenie babki, nie spotka mnie tam jakaś niespodzianka. Ostatnio robiłem czekoladę na oleju kokosowym (kakao+olej+miód) i po włożeniu jej do lodówki zrobiły się jakieś brzydkie białe plamki na wierzchu.
Wysłana -
śmiało stosuj nic się nie bój, niesoidzianki nie będzie żadnej, ani to o co się chyba boisz, że miałaby być twarda? nic z tych rzeczy
Wysłana -
Olej koko rozpuść i wystudź. Śmiało dodaj i smacznego :)
Wysłana -
Pewnie, że nie będzie niespodzianki Czekolada + kakao + olej koko (może dawać"białe plamki" ) ale nie są niczym złym. Natomiast olej koko dodany do babki w rozpuszczonej formie sprawdza się super. W sumie korzystam tylko z niego, do wypieków.
Wysłana -
Ok, dzięki! Przełożyłem babkę na za tydzień, bo mama tyle dobrego napiekła, że nie dałbym rady jej skosztować. :D
Jeszcze się waham czy wykorzystać ten olej w ogóle czy robić bez niego. Będę robił babkę cytrynową. Olej miałby jej dodać chyba takiej wilgotności, nie?
Wysłana -
Dokładnie, olej dodaje fajnej wilgotności. Ja w sumie zawsze używam.
Strona 1 z 1
Dodaj odpowiedź