SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy bokserowi potrzebna jest siła?

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 10204

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 517 Wiek 42 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 3134
Czy bokserowi potrzebna jest siła?
Pytanie w zasadzie retoryczne, bo obecnie nie ma takiej dyscypliny sportu, w której nie wykorzystywalibyśmy siły mięśniowej. No chyba, że ktoś wybierze grę w szachy, wówczas będzie mu potrzebna jedynie siła logicznego myślenia.
Co się zaś tyczy siły mięśniowej, to inaczej wykorzysta ją kulturysta, inaczej ciężarowiec, gimnastyk, lekkoatleta a jeszcze inaczej przedstawiciel sportów walki - bokser. Siła ciosu (dynamiczna) jest zupełnie czymś innym niż siła statyczna, rozwijana martwymi ciężarami. Dla boksera ważniejszy jest trening dynamiczny np. na worku bokserskim - rozwijanie techniki, szybkości, bo siła ciosu to przede wszystkim technika i dynamika. Tak więc celem nie jest tu rozwijanie muskulatury, bo mięśnie mają być tylko środkiem do celu jakim jest umiejętność uderzania.


Dodatkowo w każdej z dyscyplin kładziemy nacisk na rozwój przeważających w danej dyscyplinie cech motorycznych - czyli u jednych sportowców trening będzie ukierunkowany na rozwój cech kondycyjnych a u innych cech koordynacyjnych.
A jak to wygląda u boksera? Jak wykorzysta on siłę podczas walki bokserskiej? Aby odpowiedzieć na te pytania, należy wziąć pod uwagę fakt, że boks charakteryzuje się tym, że w czasie walki występuje wysiłek mieszany czyli tlenowy i beztlenowy z przewagą strefy glikolityczno-mleczanowej. Zawodnik musi więc być sprawny zarówno w warunkach tlenowych jak i beztlenowych. Jak zatem będzie wyglądała hierarchia cech w boksie? Otóż odpowiedź nie jest jednoznaczna gdyż boks jest konglomeratem wszystkich cech motorycznych, czyli zarówno kondycyjnych (siła, szybkość, wytrzymałość) jak i koordynacyjnych (rytmizacja, wyczucie dystansu, różnicowanie wrażeń kinestetycznych), ale prym na pewno wiedzie tu koordynacja. Zatem priorytetem w boksie będzie praca nad kształtowaniem czasu reakcji z wyborem czyli sprawność w zakresie czasowo-mięśniowym. Tak więc wypracowanie odpowiedniego rodzaju siły ma tu istotne znaczenie.
SIŁA w szerokim znaczeniu jest to zdolność do pokonywania oporu zewnętrznego (np. urządzenia w siłowni, tarcie, wiatr) ale i wewnętrznego bądź przeciwdziałanie tym oporom kosztem wysiłku mięśniowego. I jeśli na przykład w dyscyplinach siłowych typu podnoszenie ciężarów czy trójbój siłowy, trening będzie ukierunkowany na rozwijanie *siły maksymalnej i *siły absolutnej, to z kolei w boksie kluczowe znaczenie będzie miała kształtowana najpierw *siła eksplozywna a w następnej kolejności *siła zrywowa.
Ktoś może zapytać - czym różnią się oba rodzaje siły? Otóż różnica dotyczy obciążeń. I tak, w zależności od wagi ciała zawodnika będziemy kładli nacisk na siłę wytrzymałościową ( w cięższych kategoriach wagowych) lub na wytrzymałość siłową ( w lżejszych kategoriach wagowych). Czyli kształtujemy cechy dominujące w danej kategorii wagowej. No bo przecież logiczne jest, że zawodnik wagi ciężkiej wykorzysta w walce przede wszystkim masę ciała, która powoduje, że jest słabszy koordynacyjnie, natomiast zawodnik kategorii lekkiej, dysponujący mniejszą masą mięśniową a przez to mniejsza siłą, wykorzysta przede wszystkim szybkość i zwinność. Trzeba się w tu zastanowić jakie metody będą najlepsze w celu kształtowania określonych cech motorycznych.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że rozróżniamy trzy sposoby kształtowania poszczególnych zdolności a mianowicie:
1) ogólny
2) ukierunkowany
3) specjalistyczny
Jeśli chodzi o rozwój siły wytrzymałościowej, zastosujemy przede wszystkim METODĘ STACYJNĄ, natomiast do rozwoju wytrzymałości siłowej najlepiej nadaje się METODA OBWODOWA.
W METODZIE STACYJNEJ wszystkie ćwiczenia mają charakter siłowy ( w nauczaniu i doskonaleniu). Stosujemy ją:
a) w aspekcie metodycznym
b) w aspekcie motorycznym
W METODZIE OBWODOWEJ występują:
a) 2 ćwiczenia siłowe ( z oporem własnym zewnętrznym, kompleksowe nie wyizolowane)
b) 2 ćwiczenia o charakterze skocznościowym
c) 2 ćwiczenia o charakterze koordynacyjnym
d) 2 ćwiczenia doskonalące technikę danej dyscypliny
Możemy wykorzystać 2 warianty tej metody:
Wariant A
SIŁA SZYBKOŚCIOWA - SZYBKOŚĆ SIŁOWA
W tym wariancie przerwy trwają do osiągnięcia pełnego wypoczynku. Proporcja czasu pracy do czasu wypoczynku powinna wynosić 1:4 np. 15 sekund (czas pojedynczego ćwiczenia) - 1 minuta (czas wypoczynku) lub 10 sekund - 40 sekund.
Będą tutaj brały udział przemiany beztlenowe niekwasomlekowe.
Wariant B
SIŁA WYTRZYMAŁOŚCIOWA - WYTRZYMAŁOŚĆ SIŁOWA
W tym wariancie przerwy trwają do osiągnięcia pełnego wypoczynku. Proporcja czasu pracy do czasu wypoczynku powinna wynosić 1:1 np. 20 sekund (czas pojedynczego ćwiczenia) - 20 sekund (czas wypoczynku).
Będą tutaj brały udział przemiany w strefie glikolitycznej tlenowej.
Uwaga! Zarówno w metodzie stacyjnej jak i obwodowej należy wykonać od 4 do 6 obwodów w jednej sesji treningowej
Podczas pracy w/w metodami możemy się posłużyć szerokim „wachlarzem" środków w postaci sprzętu sportowego, właściwego dla danej dyscypliny sportu, w naszym przypadku dla boksu. Jeśli mówimy o treningu siłowym w boksie, to mamy tu na myśli nie tylko siłownię. I tak na przykład worek bokserski posłuży nam do pracy nad siłą specjalistyczną, wytrzymałością siłową, wykształca on przede wszystkim technikę, szybkość, koordynację, dokładność, timing (wykonanie akcji w jednym momencie), z kolei gruszka pomoże kształtować szybkość specjalistyczną i wytrzymałość siłową.


Wracając do pytania zawartego na wstępie: „Czy bokserowi potrzebna jest siła?", można stwierdzić, że na odniesienie sukcesu w boksie wpływa wiele czynników, a jednym z nich niewątpliwie jest siła. Dlatego odpowiednio dobrany i ukierunkowany , wszechstronny trening siłowy ma dla tej dyscypliny sportu ogromne znaczenie.
*Objaśnienie niektórych pojęć zawartych w tekście:
SIŁA MAKSYMALNA jest to zdolność układu neuromotorycznego do pokonywania ciężaru w jednej próbie bez możliwości powtórzenia tej próby
SIŁA ABSOLUTNA jest to siła potencjalna, możliwa do rozwinięcia w kontekście danego ruchu czy danego ćwiczenia
SIŁA EKSPLOZYWNA jest to zdolność do pokonywania maksymalnego ciężaru w jak najszybszym czasie (np. w podnoszeniu ciężarów) w jednej próbie
SIŁA ZRYWOWA jest to zdolność do pokonywania mniejszych od maksymalnych ciężarów w seriach

------------------------------------------------
autorką tekstu jest Agnieszka Łukasiewicz [email protected]
Agnieszka Łukasiewicz jest studentką V-tego roku wrocławskiej AWF gdzie robi specjalizację z boksu. Jest także instruktorką boksu w jednym z legnickich liceów. Dwukrotnie była mistrzynią świata w wyciskaniu sztangi leżąc, kilkukrotną medalistką mistrzostw Polski w fitness, mistrzynią Polski w trójboju siłowym oraz medalistką mistrzostw Polski w siłowaniu na rękę.

-I want you to hit me as hard as you can..-

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 544 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 10302
szkoda Aga, ze nie chcesz rozwinac artu mysle, iz masz doskonala wiedze ku temu by to zrobic a na forum przydal by sie taki artykul w koncu co 3 temat naq tym forum to jak pogodzic boks z silownia. PRzemysl tojeszcze raz
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 127 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 488
No proszę - artykuł mojego autorstwa...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 221 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1689
To już wiem co miał na myśli nauczyciel Dachenga (czytalem jeden z jego tekstów), że boks jest dobry tylko brakuje mu siły całościowej.
Art faktycznie niezły.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 544 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 10302
sog dla Ciebie i Agi i oczywscie piekna prosba do Agi o rozwiniecie tematu, bo chetnie dowiem sie wiecej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 2517 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 23489
W boksie brakuje siły całościowej? Nie. Nie brakuje. Jest ona podstawą w boksie.

Good ol' chicken!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 127 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 488
Dziękuję za miłe słowa.

Boksem juz sie nie zajmuję (prowadziłam sekcje boksu na Politechnice Wrocłaskiej - filia w Legnicy)i trochę nie na czasie jestem jesli chodzi o tą dyscyplinę

Przygotowuję sie do zawodów w wyciskaniu sztangi leżąc a boks ogladam tylko jako kibic

Pozdrówka dla wszystkich
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 221 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1689
MisieXL - ja ekspertem w pisaniu na ten temat nie jestem - jak napisałem boks tej specyficznej siły nie ma i zgadzam sie z nauczycielem Dachenga - co do wyjaśnienia tobie co to jest siła całościowa polecam zapytać Dachenga - ma w tej kwestii dużo większą wiedzę zwłaszcza teoretyczną i dużo lepiej to wyjaśni niż ja bym to zrobił. Nie masz wiedzy w tym temacie dlatego tak piszesz, ale ja sie tobie nie dziwię, bo skąd masz to wiedzeć.
Żeby nie było dla mnie boks jest calkiem sensowny i tym co napisalem wyżej absolutnie go nie krytykuję.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 2517 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 23489
Czy to może ten artykuł? http://www.neijia.net/neijia/tuishou_40.html
i tutaj cytuję:

"Jeżeli użyjemy w ruchu całe swoje ciało, powstanie znacznie większa "całościowa siła". Jej źródło jest w stopach, wzmacniana jest przez biodra, a oddawana jest przez dłonie (lub inną część ciała).

Zgadza się i to jest w boksie podstawą jśli chodzi o wyprowadzanie ciosów. Czyli jednak nie brakuje mu siły całościowej. ?

Zmieniony przez - MisieXL w dniu 2007-10-15 15:55:09

Good ol' chicken!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 221 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1689
To co przytoczyłeś jest prawdziwe tylko ty to źle rozumiesz - całościowa siła jest to siła nie tylko mięśni nóg, rąk czy balansu ciała, do tego dochodzi siła czegoś podobnego do specyficznych szarpnięć i skętów, kumulacji siły w jak najmniejszym ruchu fizycznym oraz przy wykożystaniu mięśni wewnętrznych zwłaszcza pasa biodrowego - uwidocznieniem zastosowania siły calościowej może być technika z udziałem fa li - bardzo specyficznego wykonania techniki - nie jestem ekspertem jeśli chodzi o tłumaczenie teoretyczne tego sposobu - najlepiej zrobisz zakładając temat w "tradycyjnych" co to jest siła całościowa, czym jesy jing, fa li shi li oraz inne rodzaje siły i czym się różnią - na pewno Dacheng na to pytanie odpowie dużo lepiej niż ja - ma w tym względzie dużo lepszą wiedzę teoretyczną (co wiem bo czytałem takze jego wypowiedzi nie tylko jego nauczyciela) - On bedzie dużo lepszym adresatem twojego pytania.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 2517 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 23489
No ale jeżeli siła całościowa jest tym o czym pisze autor artykułu (a nie wspomina on o żadnych czarpnięciach et cetera) to jest ona w boksie podstawą zadawania ciosów. Skręcenie bioder jest przecież jednym z głównych elementów składających się na dobrze wyprowadzony cios.

Good ol' chicken!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 221 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1689
No i widzisz - jeśli potrafisz zadać cios z fa jing - to ten ruch bioder nie jest potrzebny (przynajmniej taki jak myślisz) - jest to rodzaj spięcia na malej przestrzeni - ruch fizyczny jest minimalny do uzyskania tego - jak już pisalem nie potrafię tego opisać slowami - Dacheng ma większą wiedze teoretyczną na ten temat niż ja i jeśli ktoś to potrafi tobie wyjaśnić tak abyś to zrozumiał (wg mnie nie możliwe jeśli nie zobaczysz jak to działa, ale może sie mylę) to tutaj tylko On - ja już nie bedę pisal na ten temat bo wiem że nie potrafię tego opisac i wytłumaczyć, i w związku z tym ta dyskusja jest jałowa.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

BOX - podstawy, technika, postawa, poruszanie się po ringu

Następny temat

Czy umiecie sie z tego uwolnić?

WHEY premium