SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Co najpierw, masa czy rzeźba

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 54393

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 26 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 388
Dzisiaj na prrzewie w szkole rozmawialem z koelgą... On mi mówił ze najpierw powinienem robić rzeźbe a potem mase... Na to ja mu powiedzialem ze jest odwrtonie.. a On mi powiedział ze jak sie bierze odżywki albo koks to sie robi tak jak ja mowie (Masa potem rzeźba) a jak bez niczego sie ćwiczy to tak na odwrót...

Mi sie nie chce mu wierzyć, bo ja sobie to wyobrażam to tak, że najpierw nabieram masy (budulcu) bym potem zaczął to rzeźbić...

Chlopak ma nieźle umieśnione ciało, ale mimo to nie wierze mu...

Na sukces trzeba cieżko pracować !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
eveline Trener personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 1440 Napisanych postów 15979 Wiek 36 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 230563
„Robić masę” czy „robić rzeźbę” to dość popularne wyrażenia, ale zwykle nie do końca zrozumiałe. Wielu początkujących trenujących poszukuje książkowych wskazówek co, po czym i jak należy wykonać aby zrobić to prawidłowo. Tak naprawdę ile nas jest, tyle jest też możliwości.
Wśród pań często pada pytanie jak się wyrzeźbić i można na to odpowiedzieć, że żeby rzeźbić to trzeba mieć w czym. Szczupła, filigranowa osoba, która ma bardzo mało tkanki tłuszczowej i mięśniowej albo pulchna, która mięśni nie ma zbyt wiele, za to poziom tkanki tłuszczowej dość duży rzeźby nie zrobią i pojęcie to jest nieprawidłowo używane. „Rzeźba” to nic innego jak rekompozycja, czyli zmiana składu ciała – podtrzymanie zbudowanej masy mięśniowej i redukcja tkanki tłuszczowej, która te mięśnie przykrywa. Celem tego procesu jest odsłonięcie kształtów mięśni, nabranie sprężystości ciała. Osoba pulchna może co najwyżej schudnąć, zmniejszyć się optycznie, ale kształty ciała pozostaną bez zmian. Sylwetka nadal będzie płaska. Podobnie osoby szczupłe – schudną jeszcze bardziej.
Pojęcie robienia masy także jest czasami źle odczytywane, bowiem dla niektórych jest to jedzenie do oporu i zwiększanie masy ciała. Jeżeli jednak dieta nie będzie odpowiednio zbilansowana a trening dopasowany do celu to nasza uzyskana masa będzie zawierała głównie tkankę mięśniową. Istotne jest aby nadwyżka kaloryczna nie była zbyt duża – najlepiej jeśli jest zwiększana mniejszymi krokami, gdzie możemy obserwować jak zmienia nam się ciało. Wiele też zależy od doboru makroskładników. Nie wystarczy tylko jeść dużo, trzeba komponować posiłki tak aby dostarczać sobie odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczu. Do tego należy odpowiednio trenować aby dawać mięśniom bodźce do wzrostu.

Co najpierw – masa czy rzeźba?

Tak jak zostało wcześniej wspomniane wszystko zależy od stanu wyjściowego. Zakładając, że mamy przed sobą osobę, która nigdy wcześniej nie trenowała, jest bardzo szczupła i chciałaby nabrać sportowego charakteru, może zacząć od bilansu lekko dodatniego. Po tygodniu lub dwóch jeśli sylwetka nie będzie się za bardzo pogarszać można dołożyć kolejne 200 kcal, za kolejne dwa tygodnie znowu. Wszystkie posiłki powinny być zbilansowane i złożone w większości z nieprzetworzonej żywności. Jeżeli zauważymy, że ciało nabiera znacznie więcej tkanki tłuszczowej można zakończyć dodawanie kalorii, lub zwiększyć intensywność treningu.
Kiedy taka osoba trochę nabierze ciała wówczas może przyjść do lekkiej redukcji. Podczas tego procesu korzystne jest to, że możemy zobaczyć ile tak naprawdę zbudowaliśmy i na podstawie wyników wyciągnąć wnioski czy nasza „masa” została przeprowadzona prawidłowo czy należałoby kolejnym razem zmienić trochę podejście.

Więcej na temat budowania masy i rzeźby:
https://www.sfd.pl/[ART]_RZEŹBA-t569190.html
https://www.sfd.pl/Robimy_mase__fakty_nie_mity_by_qaz-t173140.html
https://www.sfd.pl/[ART]Przygotowanie_do_budowy_masy_mięśniowej__inetheend-t970208.html 


Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 511 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 7950
Buahahaha
Brdzo dobrze, że mu nie wierzysz
Jak się zaczyna treningi (bo chyba o to Ci chodzi) to najpierw się robi mase. Jak mozna robić rzeźbę, jak nie ma czego rzeźbić

**** SFD Fight Club ****
Wielkie ambicje rodzą wielkie sukcesy.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 19680 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 52823
Dokladnie najpierw robisz mase ktora pozneij rzezbisz

Czy jest forma Czy nie!
Ja i tak KOKSUJE!
--==GAINER TEAM==--
AllianceBJJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 132 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3460
w myśl tego
najpierw trzeba złapać masę żeby miec co rzeźbić

Życie jest naszym nauczycielem i za wszystko wystawia nam oceny.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 26 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 388
Dzieki ze mnie uswiadomiliscie ze tutaj sie nie myle :) Bo logicznie nawet pojmując to nienormalne,

to tak jak rzeźbiasz zacząlby rzeźbić a potem kupil gips... tylko pytanie jak mógl rzeźbic przed kupnem gipsu?

Na sukces trzeba cieżko pracować !

...
Napisał(a)
Usunięty przez Fuckmaster za pkt 4 regulaminu
Specjalista
Szacuny 67 Napisanych postów 10282 Wiek 38 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 52628
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 23 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 477
co było pierwsze ?? masa czy rzeźba?? bez wątpienia masa
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 4119 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16106
a jesli ktos jest otłuszczony to co wtedy ?? ma sie masowac czy rzezbic ??

http://www.sfd.pl/temat268831/

Post dla osób z kręgozmykiem, wymiencie swoje
doświadczenia ;)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1329 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 15844
Po pierwsze zależy co chce zyskać, jest tak, że jednemu ten tłuszczyk nie przeszkadza i chce obrosnąć jeszcze w mięśnie i dodatkowo troszke tłuszczyku. Inny może nie chce mieć takiego brzucha i przychodzi na siłownie z zamiarem spalenia zbędnych kg, albo jak to niektórzy znawcy mówią "Zamienić tłuszcz na mięśnie" - co jest niestety rzeczą niemożliwą.

"Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk tym, co pozwala Ci wytrwać"


Pozdrawiam,

Promass

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 4119 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16106
ja to wiem. dalem pytanie do dyskusji.

http://www.sfd.pl/temat268831/

Post dla osób z kręgozmykiem, wymiencie swoje
doświadczenia ;)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 511 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 7950
Zależy jak otłuszczony i jaka jest pora roku
Jak bardzo gruby do redukcja i tyle a jak trochę...
Np przed latem to wiadomo przez np 2 miechy i tak się umięśnienia bardzo nie rozbuduje więc raczej wtedy bym robił redukcję.
A w zimę jakbym był trochę otłuszczony to bym jechał na masę i dopiero później redukcja...
Ale tak to sobie mozna teoretyzować
Wszystko zależy od osoby...

**** SFD Fight Club ****
Wielkie ambicje rodzą wielkie sukcesy.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pytanie o odżywki i thermo speed

Następny temat

Makro Poznań - obciążenia do sztangi?

WHEY premium