SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ciała ketonowe - magiczne paliwo dla mózgu?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 29052

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Adaptacja metabolizmu do długotrwałego głodowania/diety ketogennej polega na minimalizacji rozkładu białek. Główne zadanie w tym okresie to zaspokoić potrzeby mózgu i innych tkanek(erytrocytów, rdzenia nerek, jąder) bezwzględnie zależnych od substratu jakim jest glukoza. Niestety w tych warunkach nie ma dostatku prekursorów glukozy. Nasz organizm robi co może by dostarczyć dla mózgu odpowiednią ilość glukozy i przy tym nie rozłożyć zbyt dużej ilości białek. Co dzieje się w takiej sytuacji? W wątrobie powstają duże ilości acetooctanu i D-3-hydroksymaślanu(ciała ketonowe). Ich synteza z acetylo-CoA zwiększa się znacznie dlatego, że cykl kwasu cytrynowego nie nadąża za utlenianiem wszystkich jednostek acetylowych powstających podczas rozkładu kwasów tłuszczowych, a ponadto zmniejsza się ilość szczawiooctanu, który jest niezbędny do wejścia w cykl acetylo-CoA, gdyż jest on zużywany do glukoneogenezy. W ten sposób wątroba produkuje alternatywne dla glukozy paliwo dla naszego mózgu przenikające przez barierę krew-mózg w odróżnieniu do wiążących się z albuminami osocza kwasów tłuszczowych. Już po kilku dniach od tego momentu ciała ketonowe pokrywają około 1/3 energetycznego zapotrzebowania naszego mózgu. Natomiast po kilku tygodniach ciała ketonowe stają się głównym materiałem energetycznym mózgu wykorzystywanym w 75% jako źródło energii. Dobowe zapotrzebowanie mózgu zmniejsza się ze ~ 120 g do ~ 40 g, a dostarczenie takiej ilości nie stanowi już dla naszego organizmu większego kłopotu.

Czy ciała ketonowe to niebezpieczne niedopałki jak niektórzy o nich mówią, czy nasz mózg w takiej sytuacji jest zagrożony?

"Lekarze boją się ketozy", mówi Richard Veech, badacz z NIH, który studiował medycynę w Harvardzie, po czym zrobił doktorat na Uniwersytecie w Oksfordzie razem z laureatem nagrody Nobla, Hansem Krebsem, "zawsze martwią się o ketozę cukrzycową, ale ketoza jest normalnym stanem fizjologicznym. Nie jest normalnym, że na każdym rogu stoi McDonald i delikatesy. Normalnym jest, że się głoduje".

Mówiąc w skrócie, ketoza jest ewolucyjną odpowiedzią na oszczędny gen. Być może ewoluowaliśmy tak, żeby móc wydajnie magazynować tłuszcz na wypadek głodu, mówi Veech, ale dzięki ewolucji wykształciła się u nas także ketoza, żebyśmy mogli w razie potrzeby równie wydajnie ten tłuszcz wykorzystywać. Ketony, zamiast stanowić truciznę, jak często są traktowane przez prasę, sprawiają, że organizm pracuje wydajniej i stanowią zastępcze źródło paliwa dla mózgu. Veech nazywa ketony "magicznymi" i wykazał, że serce i mózg pracują o 25% wydajniej na ketonach niż na glukozie.


Dieta ketogenna jest wykorzystywana w leczeniu epilepsji od ponad 80 lat, ale czy zdrowe osoby mogą mieć jakieś specjalne korzyści np: odnośnie koncentracji, możliwości lepszego zapamiętywania itd. Powyższe zdania sugerują nam, że tak właśnie może być. Mimo braku długoterminowych badań niektórzy naukowcy sądzą, że dieta ketogenna może mieć wpływ antydepresyjny, dodatkowo może być pomocna w terapii zaburzeń psychicznych charakteryzujących się cyklicznymi, naprzemiennymi epizodami manii i depresji. Korzystny wpływ na stabilizację usposobienia ma szczególnie obniżenie wewnątrzkomórkowej koncentracji sodu.

The antidepressant properties of the ketogenic diet.

Murphy P, Likhodii S, Nylen K, Burnham WM.

Department of Pharmacology, The University of Toronto, Medical Sciences Building, 1 King's College Circle, Toronto, Ontario, Canada M5S 1A8. [email protected]


BACKGROUND: The ketogenic diet is used to treat epilepsy refractory to anticonvulsant medication. Individuals with epilepsy often have behavioral problems and deficits in attention and cognitive functioning. The ketogenic diet has been found to effect improvements in these domains. It has also been suggested that the ketogenic diet may act as a mood stabilizer. METHODS: The present research used the Porsolt test, an animal model of depression, to determine whether the ketogenic diet has antidepressant properties. Porsolt test scores of rats on the ketogenic diet were compared with those of rats on a control diet. RESULTS: The rats on the ketogenic diet spent less time immobile, suggesting that rats on the ketogenic diet, like rats treated with antidepressants, are less likely to exhibit "behavioral despair." CONCLUSIONS: It is concluded that the ketogenic diet may have antidepressant properties.

The ketogenic diet may have mood-stabilizing properties.

El-Mallakh RS, Paskitti ME.

Department of Psychiatry and Behavioral Sciences, University of Louisville School of Medicine, Kentucky 40292, USA.


The ketogenic diet, originally introduced in the 1920s, has been undergoing a recent resurgence as an adjunctive treatment for refractory epilepsy, particularly in children. In this difficult-to-treat population, the diet exhibits remarkable efficacy with two-thirds showing significant reduction in seizure frequency and one-third becoming nearly seizure-free. There are several reasons to suspect that the ketogenic diet may also have utility as a mood stabilizer in bipolar illness. These include the observation that several anticonvulsant interventions may improve outcome in mood disorders. Furthermore, beneficial changes in brain-energy profile are noted in subjects on the ketogenic diet. This is important since global cerebral hypometabolism is a characteristic of the brains of depressed or manic individuals. Finally, the extracellular changes that occur in ketosis would be expected to decrease intracellular sodium concentrations, a common property of all effective mood stabilizers. Trials of the ketogenic diet in relapse prevention of bipolar mood episodes are warranted.

Na koniec pozostaje najtrudniejsze pytanie, jakie znaczenie mają cykliczne ładowania węglowodanów, tak mocno popularne przy dietach ketogennych? Czy 1-2 dniowe ładowanie może w pewien sposób utrudnić adaptację? Lyle McDonald w książce The ketogenic diet piszę, że nie ma w tym temacie, żadnych badań. Jego zdaniem adaptacja w obrębie mózgu następuje, ale wolniej - pozostaje jeszcze pytanie czy optymalnie...? Sugeruje dodatkowo 2-3 tygodnie wprowadzenia bez ładowań by mózg miał szansę enzymatyczne przystosować się do ciał ketonowych. Fakt, że zarówno przy opcji bez ładowań jak i z ładowaniami następuje jakaś adaptacja jest niepodważalny, potwierdzeniem tego jest szybsza adaptacja do diety po dłuższej przerwie.

Jeśli ktoś chciałby wypowiedzieć się odnośnie przedstawionych problemów to chętnie się zapoznam z jego wrażeniami, szczególnie interesuje mnie zagadnienie wpływu ładowań na adaptację. Czy każdy kolejny tydzień cyklu CKD rozpoczyna się u was źle i dopiero po ustabilizowaniu ketozy jest trochę lepiej, czy może z tygodnia na tydzień mimo ładowań robicie krok do przodu przy adaptacji?

Źródła:
Biochemia wydanie piąte - Jeremy M. Berg, John L. Tymoczko, Lubert Stryer
What if it's all been a big FAT lie, The New York Times 2002-07-07

Zmieniony przez - ellis w dniu 2006-05-16 13:38:55
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 265 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1288
Ja jestem już 3,5 miesiąca na low-carbie - białka jakieś 140-180 g, tłuszczy najczęściej ponad 250 g, węgli jakieś 60-100 g. Wszystko zależy, jaką aktywność mam danego dnia. Jak robię treningi, jak robię dłuższe trasy na rowerze, jak pracuję fizycznie na mojej działce (roboty w dużej mierze siłowe) to wtedy kcal jest więcej, ponad 4000 kcal. Węgli nie daję wówczas więcej, bo nie ma takiej potrzeby - ich ilość niezależna jest raczej od mojej aktywności fiz. Natomiast białka i przede wszystkim tłuszczy - tak. Aha, moja waga to ok. 92 kg przy wzroście 194 cm, wiek 23 lata.
1) długość spania - raczej podobna
2) wydolność jest wyraźnie lepsza niż kiedyś na dużej ilości ww
na aerobach jest oczywiście najlepiej
przy siłowych jakoś podobnie
3) żadnych problemów z wydalaniem
4) nastrój i humor ok
5) nie mam z tym problemów; poza tym, jak wcześniej jadłem mnóstwo węgli to praktycznie ograniczyłem do zera słodycze, więc ze słodyczami nie mam już od dawna problemów; co do reszty węgli to nie mam żadnej pokusy
6) zakwaszania brak
7) inne uwagi -
ogólnie jest lepiej
lżej na żołądku; potrafię zjeść sporo kcal na raz i nie czuję się przejedzony; wyraźnie mniej gazów

All the good things for those who wait

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 35 Napisanych postów 931 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 14292
Według mnie ładowania utrudniają adaptację. Co więcej, myślę, że bez z ładowaniami nie uzyska się adaptacji, bo co tydzień "przypominamy" organizmowi o węglowodanach i cofamy się do tyłu. Sądzę, że gdyby ktoś spróbował 2-3 miesiące diety ketogenicznej bez ładowań to nastąpiłaby pełna adaptacja, a organizm przestawiłby się całkowicie na tłuszcze. Problem w tym, że żyjemy w takim, a nie innym świecie, gdzie wszędzie pełno węglowodanów i ciężko o taki eksperyment ;)

Zmieniony przez - chudzio w dniu 2006-05-16 13:57:09

"Life is full of compromises."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 101723
mnie mimo pogorszenia znacznie wygladu po ładowaniu, z tygodnia na tydzień było łatwiej się przestawić na tłuszcze.
na początku były po ładowaniach problemy żołądkowe, humory, złe samopoczucie...ale to ustępowało z tyg. na tydzień.
na pewno dieta bez ładowań byłaby o wiele trudniejsza, i mimo możliwej lepszej adaptacji cięzko by mogło być

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 635 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 19878
a ladowania okolotreningowe na TKD utrudniaja adaptacje czy nie ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
marek.c I.H.S. TEAM
Ekspert
Szacuny 207 Napisanych postów 3300 Wiek 58 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 28036
widze Ellis ze dalej zajmujesz sie mocno tematem diet ketogenicznych.
otoz podczas wykladow na izz podjeta zostala pewna dyskusja miedzy mna a pewna p. prof. autorka wielu ksiazek, niestety p. prof. nie byla lekarzem sportowym , jednak jej wiedza na temat spustoszen jaki powoduja tluszcze spozywane w nadmiarze w ukl. sercowo/nadczyniowym byla powalajaca. oczywisie przyznala mi racje ze na takiej dziecfie szybko sie chudnie jak i mozg jest zadowolony z dostepu cial keton owych, ktore daja po przyzwyczajeniu znacznie stabilniejsza energie niz cukry.
jednak jej zdaniem powyzsze postapowanie nie jest warte utraty zdrowia. dyskusja wywiazala sie dosc mocna, w ktorej ja juz nie moglam uczestniczyc, ze wzgledu na braqk wyksztalcenia medycznego. jednak nawiazalem kontakt z pewna p. dr. nauk medcznych, ktora bedac otawrta na wiedze i doswiadczenia sporotem. mi starala sie wyjasnic. szczegolnie interesowal ja temat dopingu w sporcie. zatrem ustaliem ze cos za cos , na nast. zajecia ja jej sprzedam inf. o dop. a ona mi wiedze medyczna.
co do ladowan. jak juz pisalem jestem zwolennikiem robienia ich odrazu, ze wzgl.na trud wytrzymania 2 tyg bez nich. chodzi mi o kiepski stan psych jak i spadki energii.

pozder
mc

IHS TEAM

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 209 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4592
A jest mozliwosc fizyczna bycia caly czas w ketozie bez ladowan? Powiedzmy wegle na poziomie 30 g na dzien. Mowa naturalnie o osobach cwiczacych kulturystyke. Pomijam czy byloby to latwe czy trudne - mozna na czyms takim robic postepy i swietnie sie czuc? Bo nie cwiczac mozna byc caly czas na tluszczach ale silownia = ubytki glikogenu itp
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 2286 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 21699
zastanawia mnie czemu nie przerowadza takich badan na osobach ktore maja do czynienia z normalnymi warunkami zycia? czyli np. stres zycia codziennego, powiedzmy treningi ronych dyscyplin (silownia, bieganie, basen, rower, sytuki walki). wszystko jest hermetycznie zamkniete w laboratoriach i jest niezyciowe.

Student Turystyki i Rekreacji

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Coverley myślę, że ładowania takie jak przy TKD też mają wpływ na adaptację.

Marku są różne opinie i jeszcze dużo czasu minie zanim będzie jedna i ogólne zalecenie dla całej populacji... ale panowie tacy jak np: Jeff Volek, czy wspomniany Richard Veech też mają raczej nieprzeciętną wiedzę. Badania na temat korzystnego wpływu na likwidację zespołu metabolicznego już wklejałem, ale nowe badania dotyczące właśnie schorzeń sercowo-naczyniowych pojawiają się dosłownie z miesiąca na miesiąc:

Nutr Metab (Lond). 2006 May 4;3(1):19 [Epub ahead of print] Related Articles, Links

Effects of a carbohydrate-restricted diet on emerging plasma markers for cardiovascular disease.

Wood RJ, Volek JS, Davis SR, Dell'ova C, Fernandez ML.


ABSTRACT: BACKGROUND: Increasing evidence supports carbohydrate restricted diets (CRD) for weight loss and improvement in traditional markers for cardiovascular disease (CVD); less is known regarding emerging CVD risk factors. We previously reported that a weight loss intervention based on a CRD (% carbohydrate:fat:protein = 13:60:27) led to a mean weight loss of 7.5 kg and a 20% reduction of abdominal fat in 29 overweight men. This group showed reduction in plasma LDL-cholesterol and triglycerides and elevations in HDL-cholesterol as well as reductions in large and medium VLDL particles and increases in LDL particle size. In this study we report on the effect of this intervention with and without fiber supplementation on plasma homocysteine, lipoprotein (a) [Lp(a)], C-reactive protein (CRP), interleukin-6 (IL-6), and tumor necrosis factor alpha (TNF-alpha). METHODS: Twenty nine overweight men [body mass index (BMI) 25-35 kg/m2] aged 20-69 years consumed an ad libitum CRD (% carbohydrate:fat:protein = 13:60:27) including a standard multivitamin every other day for 12 wk. Subjects were matched by age and BMI and randomly assigned to consume 3 g/d of either a soluble fiber supplement (n = 14) or placebo (n =15). RESULTS: There were no group or interaction (fiber x time) main effects, but significant time effects were observed for several variables. Energy intake was spontaneously reduced (-30.5%). This was accompanied by an increase in protein intake (96.2 29.8g/d to 107.3 29.7 g/d) and methionine intake (2.25 0.7g/d, to 2.71 0.78 g/d; P < 0.001). Trans fatty acid intake was significantly reduced (-38.6%) while dietary folate was unchanged, as was plasma homocysteine. Bodyweight (-7.5 2.5 kg) was reduced as was plasma Lp(a) (-11.3%). Changes in plasma Lp(a) correlated with reductions in LDL-cholesterol (r = .436, P < 0.05) and fat loss (r = .385, P < 0,05). At wk 12, both CRP (-8.1%) and TNF-alpha (-9.3%) were reduced (P < 0.05) independently of weight loss. IL-6 concentrations were unchanged. CONCLUSIONS: A diet based on restricting carbohydrates leads to spontaneous caloric reduction and subsequent improvement in emerging markers of CVD in overweight/obese men who are otherwise healthy.


J Nutr. 2006 Feb;136(2):384-9. Related Articles, Links

Carbohydrate restriction alters lipoprotein metabolism by modifying VLDL, LDL, and HDL subfraction distribution and size in overweight men.

Wood RJ, Volek JS, Liu Y, Shachter NS, Contois JH, Fernandez ML.

Department of Nutritional Sciences, University of Connecticut, Storrs, CT 06269, USA.


To determine the effects of carbohydrate restriction (CR) with and without soluble fiber on lipoprotein metabolism, 29 men participated in a 12-wk weight loss intervention. Subjects were matched by age and BMI and randomly assigned to consume 3 g/d of either a soluble fiber supplement (n=14) or placebo (n=15) with a macronutrient energy distribution of approximately 10% carbohydrate, approximately 65% fat, and approximately 25% protein. Because the groups did not differ in any of the variables measured, all data were pooled and comparisons were made between baseline and 12 wk. After 12 wk, subjects had a mean weight loss of 7.5 kg (P<0.001), and abdominal fat was reduced by 20% (P<0.001). Plasma LDL cholesterol and triglycerides (TG) were significantly reduced by 8.9 and 38.6%, respectively. Similarly, apolipoproteins C-I (-13.8%), C-III (-21.2%) and E (-12.5%) were significantly lower after the intervention. In contrast plasma HDL-cholesterol concentrations were increased by 12% (P<0.05). Changes in plasma TG were positively correlated with reductions in large (r=0.615, P<0.01) and medium VLDL particles (r=0.432, P<0.05) and negatively correlated with LDL diameter (r=-0.489, P<0.01). Changes in trunk fat were positively correlated with medium VLDL (r=0.474, P<0.0) and small LDL (r=0.405, P<0.05) and negatively correlated with large HDL (r=-0.556, P<0.01). We conclude that weight loss induced by CR favorably alters the secretion and processing of plasma lipoproteins, rendering VLDL, LDL, and HDL particles associated with decreased risk for atherosclerosis and coronary heart disease.

Mol Cell Biochem. 2006 Apr 21; [Epub ahead of print] Related Articles, Links

Long Term Effects of Ketogenic Diet in Obese Subjects with High Cholesterol Level.

Dashti HM, Al-Zaid NS, Mathew TC, Al-Mousawi M, Talib H, Asfar SK, Behbahani AI.

Department of Surgery, Kuwait University, Safat, Kuwait.


Objective: Various studies have convincingly shown the beneficial effect of ketogenic diet (in which the daily consumption of carbohydrate is less than 20 grams, regardless of fat, protein and caloric intake) in reducing weight in obese subjects. However, its long term effect on obese subjects with high total cholesterol (as compared to obese subjects with normal cholesterol level is lacking. It is believed that ketogenic diet may have adverse effect on the lipid profile. Therefore, in this study the effect of ketogenic diet in obese subjects with high cholesterol level above 6 mmol/L is compared to those with normocholesterolemia for a period of 56 weeks. Materials and methods: In this study, 66 healthy obese subjects with body mass index (BMI) greater than 30, having high cholesterol level (Group I; n = 35) and those subjects with normal cholesterol level (Group II; n = 31) were selected. The body weight, body mass index, total cholesterol, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, urea, creatinine, glucose and triglycerides were determined before and after the administration of the ketogenic diet. Changes in these parameters were monitored at 8, 16, 24, 32, 40, 48 and 56 weeks of the treatment. Results: The body weight and body mass index of both groups decreased significantly (P < 0.0001). The level of total cholesterol, LDL cholesterol, triglycerides and blood glucose level decreased significantly (P < 0.0001), whereas HDL cholesterol increased significantly (P < 0.0001) after the treatment in both groups. Conclusion: This study shows the beneficial effects of ketogenic diet following its long term administration in obese subjects with a high level of total cholesterol. Moreover, this study demonstrates that low carbohydrate diet is safe to use for a longer period of time in obese subjects with a high total cholesterol level and those with normocholesterolemia.

Badania są aktualne, prowadzone na sporych grupach ludzi, przez coraz dłuższy okres, wnioski jak widać są jednoznaczne, pytanie według tych badań nie brzmi jak bardzo może być szkodliwa taka dieta, ale jak bardzo może być pomocna w takich przypadkach. Dla zachowania ścisłości mówimy tutaj o opcji bez ładowań i jadłospisie ułożonym przez specjalistów, a to znaczna różnica.

UnderBoy zależy czego oczekujesz, jeśli Twoim celem jest duża masa i nawet nie zwracasz uwagi na %bf to taka dieta nie będzie dobra. Nie ma zbyt wielu konkretnych badań w tym temacie, ale myślę, że glikogen nie jest czynnikiem tak ograniczajacym jak się o tym mówi/mówiło. Nie trzeba ograniczać się do 30 g węglowodanów, takie rozwiązanie może być zbyt trudne do utrzymania w dłuższym czasie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
marek.c I.H.S. TEAM
Ekspert
Szacuny 207 Napisanych postów 3300 Wiek 58 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 28036
under boy zapytaj sie jeszcze jakie sterydy i ile jest ich potrzebne by diete typowo redukcyjna za ich pomoca przerobic na masowa.
co do braku ladowan, sprobuj a sam zobaczysz co znaczy staly brak cukrow w diecie, osobiscie znam tylko jednego czlowieka ktory moze np jesc 2 kg miesa co dzien i nic wiecej,
milosznik co do twego pyt. przeprowadza sie cale badania wieloletnie na calych populacjach stosujacych okreslona dierte przez cale zycie np < eskimosi, rybacy szkoccy, mieszkancy krejow srodziemnomorskich ...
przeprowadza sie tez testy na sportowcach jednak sa one kosztowne i dlatego sa krotkotrwale, wyobraz sobie zgrupowanie obozu sportowcow na kilka mies. wyzywienie ich idt . koszta przekrocza korzysci.
mam dostep do badan na sp[ortowcach , ale dotycza one najcz. suplementacji jakimis wit i mineral a nie calej diety.
pozdr.
mc

IHS TEAM

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 209 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4592
Czyli mozna, tylko o to mi chodzilo. Dieta redukcyjna moze i tak, ale jakbym jadl mimo wszystko +1000 kcal na dzien to raczej zmieniloby postac rzeczy =]
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
UnderBoy w tym problem, że nikt nie bada takiej diety pod kątem zdrowia przy robieniu masy. Według badań na dzieciach chorych na epilepsję profil lipidowy pogarszał się przy braku utraty tkanki tłuszczowej, ale ich dieta nie jest dobrym przykładem, aktywność fizyczna dużo zmienia. Jeden z tekstów który wklejałem sugerował możliwość poprawy profilu lipidowego bez utraty tkanki tłuszczowej, ale przy utracie jest większa szansa, że działanie takiej diety będzie prozdrowotne niż przy masie. Jeśli chodzi o anabolizm na takiej diecie to może być problem i to nie jest opcja na dużą masę tak jak już powiedziałem. Jeśli zadowala Cię niski % bf i kontrola uzyskanych wyników, być może minimalne przyrosty to możesz spróbować po okresie adaptacji, lekko zwiększyć kaloryczność o 5-10% i podnieść ilość węglowodanów do 20% zapotrzebowania kalorycznego. W taki sposób powoli uzyskasz jakieś rezultaty, jednocześnie musisz kontrolować jaki wpływ na zdrowie ma taka dieta. Na pewno nie polecam objadania się na siłę by przesadną kalorycznością spowodować wzrost masy, niekoniecznie mięśniowej.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Carbo

Następny temat

By zyskać masę mięśniową nie trzeba się objadać

WHEY premium