SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Chudzielec i do tego bezsilny, ale za to wesoly :)

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4312

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 533 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2060
Ok...
Mam na imie Adam :P i mam 17 lat. Wzrost ok. 183cm, waga 60kg.
Jak widac chudzizna (wydaje mi sie, ze pasuje tu okreslenie Ektomorfik, mam przyspieszony metabolizm) ze mnie niesamowita, czytalem na forum o gosciu, ktory sie zalamywal, ze w wieku 15 lat wazy 65kg, to co ja mam powiedziec? Na szczescie nie popadam w kompleksy, ale czasem ludzie sie ze mnie smieja (ze chudy, koscisty, itp). Nie przejmuje sie tymi tekstami, co najwyzej chcialbym to zmienic i dlatego tu pisze.
Przeczytalem wiele post'ow na tym forum (wraz z odnosnikami jakie daje Michail typu topic.asp-topic_id=39176 czy topic.asp-topic_id=50408 oraz boski Atlas Cwiczen), ale mimo to zakladam poraz kolejny taki temat.
Nie mam w domu zadnych sztang, itp. co najwyzej takie urzadzenie co sie nazywa Mini-Max. Kiedys probowalem na nim cos cwiczyc i jakis czas tak robilem, ale wydaje mi sie, ze sie do tego zle zabralem. Z tego co widze (z Waszych rad do innych osob), to zadnej chemii nie potrzebuje na poczatek. Po przeczytaniu post'a norton'a sprobuje w najblizszym czasie wyliczyc ile kalorii dostarczam organizmowi w ciagu tygodnia. Ale i tu jest problem. Jako poczatkujacy jestem przyzwyczajony do paru kromek z margaryna i wedlinka na sniadanie, a ja tu widze, ze ludzie wcinaja platki, ktorych nigdy nie lubilem. Sprobuje wykomibnowac jakas diete, to ja wtedy podesle. Na razie zalozenia, ze 5 posilkow, 180g bialka, 300g weglowodanow i 60g tluszczy, moze byc? Skorzystam z Dziennika posilkow darkthorn'a. Wlasnie! Czy te posilki to maja byc rowne jesli chodzi o gramy? tzn. np 180g podzielic przez 5 posilkow, to daje ok. 36g bialka na kazy posilek, czy tez ich ilosc jest zroznicowana?
Na razie chcialbym zabrac sie za cwiczenie w domu (wielkie dzieki dla Michala za Atlas Cwiczen i Trening Domatora).
Zauwazam, ze nawet jak chce wykonac chociaz 5 pompek, to mi ramiona drza... to chyba nie jest dobry objaw, znaczy ze mam slabe miesnie i tym wieksza mobilizacja, zebym zaczal cwiczyc. Od razu sie mecze fizycznie a i psychicznie przychodzi mysl,ze na co mi ten wysilek, ze pozniej sproboje, itp. Kilka pompek i wstaje rezygnujac :/ Aha! Zalezy mi na przyroscie masy, a obawiam sie, ze jesli tak w ciagu dnia raz po raz (np. przerwa pol godziny) ponawiam krotkie cwiczenia, to o zadnych miesniach nie ma mowy, co najwyzej poprawie sobie kondycje. Po calym dniu cwiczen (ktore odbywaly sie raz na jakis czas, np. 2 godziny, przypadkowo, za kazdym razem po ok. 5 pompek i... to wszystko) kiedy probowalem wpisac kod na komputerze trzymajac reke troche wyzej, poczulem jak nienatuaralnie napinaja mi sie miesnie. Przy myciu zebow problem (niewielki, ale odczuwalny) z podniesieniem reki do zebow. Na nastepny dzien (czyli teraz) doskwiera mi maly bol miesni. Tak jakby miesnie byly naprawde zmeczone, a raczej nie maja po czym (lub sa az tak mizerne?).
Widze jednak (choc moge sie mylic), ze ten Trening Domatora jest ograniczony jesli chodzi o roznorodnosc miesni (chyba, ze one wszystkie razem wspolgraja przy tym planie), ale w koncu i warunki sa spartanskie. Tak sie zastanawiam takze, czy np. nie uznac tego Treningu Domatora jako takiego wstepu, a po jakims czasie (nie wiem... miesiac, dwa?) pojsc na silownie. Czy tez warto byloby od razu "rzucic sie" na silownie (przykladowy plan dal sizeXL https://www.sfd.pl/topic.asp?topic_id=34397 moze byc? albo https://www.sfd.pl/Topic.asp?topic_id=18564&forum_id=8&Topic_Title=&forum_title=Trening. Tylko, ze wiekszosc terminow, np. "uginanie przedramion w pozycji izolowanej" nie rozumiem, ale ufam, ze jesli zdecyduje sie w przyszlosci na silownie, to zalapie). Tylko, ze z ta silownia moga byc problemy. Nie mam zbytnio jak sie w tej chwili dowiedziec, wiec powiedzcie jak to wyglada u Was. Z tego co przczytalem na forum, to ludzie chodza najczesciej 3 razy w tygodniu po 1 godzinie, tak? Czy taki dostep do silowni placi sie jako miesieczny abonament, czy tez tak jakby kazde moje przyjscie bylo traktowane jak prywatna lekcja (innymi slowy place okreslona stawke za godzine). I ile w przyblieniu kosztuje taka godzina?
Nie chce isc od razu na silownie z jeszcze jednego powodu. Poszedlbym tam i kompletnie zglupial, bo jako calkiem zielony nie mam pojecia, od czego mialbym zaczac. Moze w Atlasie Cwiczen znajde odpowiedz...
Przed chwila pytalem sie rodzicow o ta silownie i raczej mi jej nie zasponsoruja, a w ogole to uwazaja, ze za mlody jestem i miesnie przyjda z wiekiem. Ile w tym prawdy? Moze warto by kupic jakis podstawowy szprzet typu sztangielki, ale nie chce sie napalac na nie wiadomo jakie profesjonalne zakupy, bo co jak mi przejdzie :) A na poczatek chyba nie potrzebne... szkoda tylko, ze bedzie brak sztangi.
Ale w Waszych tekstach zdarza mi sie nie rozumiec tego "silowego slangu" np. taka wypowiedz:
"Zaczynalem od okolo 68 kg wagi 32 w bicu naprawde suchego miesnia 100 w klacie i 73 w pasie i bralem 60 na klate 2x"
i nie wiem co oznaczaja te liczby oraz to 2x, itp.
albo taki teskt: "Martwy ciąg na prostych nogach sztangą położoną na podwyższeniu-(proste grzbietu)". Te 2x to zapewne, ze dwa razy ma sie wykonac cwiczenie, ale np. to 73 w pasie? to chodzi o obwod? A z tym martwym ciagiem to kompletnie nie wiem.
Albo taki tekst: "Klatka piersiowa: wyciskanie sztangi leżąc 5x 12/10/8/6/8 " - 5x to rozumiem, ze 5 powtorzen w jednej serii, ale czym jest ten ciag liczb?
No ale coz... jestem w koncu poczatkujacy :D

Tak sobie pisze tego post'a i sam do konca nie wiem o co mi w nim chodzi :D Chce po prostu zaczac dbac o siebie i czekam na jakies rady. Zaznaczam, ze przegladnalem troche post'ow na tym forum, miedzy innymi FAQ oraz odnosniki Michail'a i te od odzywiania sie.

PS. Chetnie sie zmierze (chodzi chyba o obowd ramienia, itp) jak sie tylko dowiem jak to sie poprawnie robi. Poszukam na forum, pewnie gdzies to pisze, ale jak ktos wie od razu i ma czas to niech napisze :)
PS2. Mieszkam w malowniczym miescie Nowy Targ, ktorego zla slawe juz tu ktos rozpowiedzial (od kolonii). No coz... trzeba sie przyznac, ze takie miasto. Np. koniec roku szkolnego (chyba dwa lata temu), ide z kolega pod kino zobaczyc co leci, podchodzi cygan wyciaga kastet, wali nim kilka razy w szybe, pokazuje jaki to on jest rozloszczony, jakie ma problemy, itp. Wzial od nas pare zlotych, ale cale targowanie trwalo dobre pol godziny (chcial mi wziasc nawet zloty lancuszek, ale na szczesie nie nalegal za bardzo, a w kieszeni mialem jeszcze porzadne pioro Waterman'a, komorke, itp, o ktorych na szczescie sie nie dowiedzial). No i po tym przychodzi glupia mysl, ze sie nie udalo obronic, ze sie jest slabym, strachliwym, itp. Ostatnio zas w godzinach nocnych, zachcialo mi sie isc z kolegami do jednego i spotkalismy kolo Kosciola dwoch narabanych dresow, ktorzy na szczescie dlugo nas nie gonili, bo tak byli pijani, ale znow... uczucie bezsilnosci. I to takze chcialbym zmienic, kiedys nawet chcialem trenowac kickboxing ale to byly tylko marzenia...
PS3. Podziwiam Michail'a i Macciej'a. Rowne z Was chlopaki :) Reszta z reszta tez :D Widac to po postach.

"Jestem szczęśliwy. Znów cieszę się życiem."
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 3576 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23555
jeżeli nie jesteś w stanie zjeść tyle to te 500 możesz dostarczyć w zdrowych (olej rślinny) tłuszczach 500kcal to będzie 50-60g tłuszczu

RUN CLEAN, RUN FAST!

AGILITY HANDLER PRO

On też może być sportowcem.
www.dssk.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 3576 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23555
ale żeś sie chłopie rozpisał. spróbujemy pomóc:
1. Dieta: 180 g białka to ciut za dużo starczy ci 140, węgli musisz jeść więcej jak chcesz być większy 400g będzie w sam raz tłuszcz w porządku. Rozłóż to sobie w miarę równo na 5 posiłków z tymże staraj sie jeść więcej węgli w pierwszej części dnia a mniej po godzinie 16. Nie przejmuj sie że w jednym posiłku zjadłeś 20 a w drugim 40 g białka. ważne żeby dawka dobowa sie zgadzała. pij możliwie dużo wody ona pomoże ci zrobić sie większym.
2. TRENING: trening domatora jest ok, jak chcesz iść na siłownię to bardzo dobrze nie przejmuj sie że jesteś mały każdy tak kiedyś zaczynał. jeżeli sie zdecydujesz to ułożymy ci plan treningowy a w atlasie ćwiczeń dokładnie zobaczysz jak dane ćwiczenie wygląda, jak nie będziesz wiedział zapytaj a uzyskasz odpowiedź. Za siłownie zazwyczaj płaci sie miesięcznie 40-80zł chociaż w moim mieście w większości jest również możliwość płacenia od godziny. Z zakup sprzętu poczekaj bo to spory wydatek i łatwo sie człowiek irytuje że czegoś mu brakuje (ja na podstawowy sprzęt z którego część robiłem sam wydałen około 500zł) Rodziców przekonasz, powiedz im po prostu że masz dość bycia chudym, chcesz dobrze wyglądać i nie hccesz żeby mówili o tobie kościsty. Masz 17 lat mięśnie same ci nie urosną jeżeli im nie pomożesz.
3. Regeneracja. Dużo śpij, unikaj stresów, po posiłku połóż sie na parę minut pozwól sie posiłkowi wchłonąć. Unikaj aloholu i tytoniu
4. Suplementacja. Jeżeli po 2-3 miesiącach od wprowadzenia zmian nic sie nie zmieni (co jest raczej niemożliwe) możesz dodać sobie do diety gainer a le to już inna bajka.

Reasumując: Ułóż dietę, daj ją do sprawdzenia w odżywianiu . ułóż trening daj go do sprawdzenia w treningu. JAkbyś czegośnie wiedział pytaj. teraz na koniec pare odpowiedzina twoej pytania. Większość osób ćwiczy 3 razy w tygodniu, czasem 4 zazwyczaj trening trwa około godziny chociaż tutaj akurat nie ma reguły.

"Zaczynalem od okolo 68 kg wagi 32 w bicu naprawde suchego miesnia 100 w klacie i 73 w pasie i bralem 60 na klate 2x"
>>>to znavczy że wyciskał 2 razy sztangę 60 kilową

i nie wiem co oznaczaja te liczby oraz to 2x, itp.
albo taki teskt: "Martwy ciąg na prostych nogach sztangą położoną na podwyższeniu-(proste grzbietu)". Te 2x to zapewne, ze dwa razy ma sie wykonac cwiczenie, ale np. to 73 w pasie? to chodzi o obwod? A z tym martwym ciagiem to kompletnie nie wiem.
>> w bicu 32 znaczy że 32cm obwodu ramiena tak samo z pasem, martwy ciąg to takie ćwiczenie na plecy

Albo taki tekst: "Klatka piersiowa: wyciskanie sztangi leżąc 5x 12/10/8/6/8 " - 5x to rozumiem, ze 5 powtorzen w jednej serii, ale czym jest ten ciag liczb?
>>> 5 serii pierwsza seria 12 powtórzeń druga 10 trzecia 8 itd


RUN CLEAN, RUN FAST!

AGILITY HANDLER PRO

On też może być sportowcem.
www.dssk.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 533 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2060
A tak moglby wygladac moj tydzien:
PON trening
WTO basen
SRD trening
CZW rower
PIA trening
SOB basen
NIE rower

Czy moglbym cos takiego robic, czy tez mogloby dojsc do przetrenowania? Obawy z tad, ze w kazdy dzien jakies miesnie bylyby pod presja. Ale jesli napisaliscieby, ze nie ma przeciwskazan, to podoba mi sie ten plan tygodnia.
Poza tym bylem w sklepie sportowym (sprzedawca opowiedzial mi o napakowanym sterydami 15-latku, ktory nie mogl utrzymac sie prawie na nogach :P), gdzie spytalem sie o sztangielki/hantle (to to samo?). Pan mi pokazal takie za 75zl (wlasnie! wystarczy, ze kupie na poczatek jedna i bede robil serie raz lewej raz prawej reki, czy tez warto byloby sie zaopatrzyc od razu w dwie, zeby mozna bylo cwiczyc naprzemiennie?). Mam pytanko? Ile na poczatek powinienem wyciskac na jedenej rece? Tzn. ile kilogramow? Bo moge wziasc tyle ile uniose, ale bedzie problem z podnoszeniem, moge zas wziasc za malo i za latwo bedzie mi sie trenowalo. Jaka jest taka srednia jaka moglibyscie mi podac, jako dla 60kg mlodego poczatkujacego? Na sztange na pewno nie wyloze na razie kasy (bo nie stac mnie), ale sprzedawca zaproponowal mi po prostu drazek, ktory mozna zamontowac na framudze drzwi. Czy to jest dobry pomysl? Chyba tak. Jesli warto, to mam jeszcze jedno pytanie. W pokoju, w ktorym chcialbym cwiczyc sa drzwi. Czy mozna w jakis sposob zamontowac drazek, tak aby nie trzeba bylo wyciagac drzwi? No bo jak bede je chcial zamknac, to beda kolidiowac z drazkiem...
PS. Czy przy sztangielkach liczy sie w ogole firma? Czy istnieje cos takiego? Przeciez to tylko kawalek zelastwa :P

"Jestem szczęśliwy. Znów cieszę się życiem."
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 3576 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23555
A tak moglby wygladac moj tydzien:
PON trening
WTO basen
SRD trening
CZW rower
PIA trening
SOB basen
NIE rower
>>>> Jak chcesz być duży to na razie daruj sobie rower, basen tylko rekraacyjnie tak żebyś sie nie męczył

Czy moglbym cos takiego robic, czy tez mogloby dojsc do przetrenowania? Obawy z tad, ze w kazdy dzien jakies miesnie bylyby pod presja. Ale jesli napisaliscieby, ze nie ma przeciwskazan, to podoba mi sie ten plan tygodnia.
Poza tym bylem w sklepie sportowym (sprzedawca opowiedzial mi o napakowanym sterydami 15-latku, ktory nie mogl utrzymac sie prawie na nogach :P), gdzie spytalem sie o sztangielki/hantle (to to samo?). Pan mi pokazal takie za 75zl (wlasnie! wystarczy, ze kupie na poczatek jedna i bede robil serie raz lewej raz prawej reki, czy tez warto byloby sie zaopatrzyc od razu w dwie, zeby mozna bylo cwiczyc naprzemiennie?). Mam pytanko? Ile na poczatek powinienem wyciskac na jedenej rece? Tzn. ile kilogramow? Bo moge wziasc tyle ile uniose, ale bedzie problem z podnoszeniem, moge zas wziasc za malo i za latwo bedzie mi sie trenowalo. Jaka jest taka srednia jaka moglibyscie mi podac, jako dla 60kg mlodego poczatkujacego? Na sztange na pewno nie wyloze na razie kasy (bo nie stac mnie), ale sprzedawca zaproponowal mi po prostu drazek, ktory mozna zamontowac na framudze drzwi. Czy to jest dobry pomysl? Chyba tak. Jesli warto, to mam jeszcze jedno pytanie. W pokoju, w ktorym chcialbym cwiczyc sa drzwi. Czy mozna w jakis sposob zamontowac drazek, tak aby nie trzeba bylo wyciagac drzwi? No bo jak bede je chcial zamknac, to beda kolidiowac z drazkiem...
PS. Czy przy sztangielkach liczy sie w ogole firma? Czy istnieje cos takiego? Przeciez to tylko kawalek zelastwa :P
Hantel możesz kupić jeden 5-6 kilowy na początek starczy, drążek nie jest złym pomysłem chociaż te rozporowe to według mnie pic bo musisz uginać nogi żeby sie dobrze podciągać. Poza tym jeżeli jesteś za słaby żeby sie podciągnąć parę razy to drążek jest zbędnym wydatkiem. W twoim wypadku skup sie na diecie bo bez niej nie będziesz większy


RUN CLEAN, RUN FAST!

AGILITY HANDLER PRO

On też może być sportowcem.
www.dssk.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 533 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2060
Hmm...
Zapewne masz racje, ale mozesz wyjasnic dlaczego nie moge chodzic na basen?
I czy napewno 5kg? Czy tez bedzie to malo? Po jakim czasie (miesiac, dwa, trzy?) teoretycznie ten hantel bedzie juz nie wystarczajacy? Mysle sobie, ze jesli np. za dwa miechy bede chcial kupic wiekszy, to zastanowie sie wtedy nad sztangielkami, bo bede juz wiedzial czy mnie to kreci, czy nie dam rady :D Ale co ja gadam... macie pewnie racje, 5kg to 5kg :D
PS. Czy jeszcze ktos dorzci kilka swoich groszy? :D

"Jestem szczęśliwy. Znów cieszę się życiem."
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 533 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2060
Uzylem tego kalkulatora http://www.exrx.net/Calculators/CalRequire.html i wyszlo mi, ze dziennie zuzywam 3818kcal. Jako, ze licze na trening na mase, zaokraglilem to do 4000kcal. Czy to aby nie za duzo? Moze cos zle obliczylem?
Dalem 8 godzin snu, 6 bardzo lekkich (np od 8 do 14 siedze najczesciej w szkole, wiec za duzo sie nie ruszam), takze 6 lekkich (chodze po domu, po kolegach, itp), 3 umiarkowane bo zdarza mi sie gdzies pojsc na miasto albo na rower :) oraz 1 godzinka ciezka, na cwiczenia.
PS. Obwod np. bicepsu mierzy sie kiedy miesien jest w spoczynku, czy kiedy napiety? :)

"Jestem szczęśliwy. Znów cieszę się życiem."
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 3576 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23555
policzymy :p 3818? 140x4=560 400x4+1600 60x9=540
560+1600+540=2700 czyli źle policzyłeś.

na basen możesz chodzić to nawet wskazane ale mocz sie w wodzie i nie pływaj zbyt dużo, tak samo rower. Jeżeli chcesz wytworzyć mieśnie nie możesz tracić energii na inną aktywność. Oczywiście nie popadaj w paranoje 15 minut roweru dziennie cię nie zabije czy trochę pływania

Hantel kup taki żebyś mógł go podnieść 3 x po 10 razy

Mieśnie raczej mierzy sie napięte chociaż nie ma to większego znaczenia ważne żebyś zawsze mierzył je tak samo, wtedy jesteś w stanie stwierdzić czy rosną czy też nie. Czyli jak mierzysz napięty to zawsze mierz napięty jak luźny to zawsze luźny

RUN CLEAN, RUN FAST!

AGILITY HANDLER PRO

On też może być sportowcem.
www.dssk.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 3576 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23555
a i wypełnij profil

RUN CLEAN, RUN FAST!

AGILITY HANDLER PRO

On też może być sportowcem.
www.dssk.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 533 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2060
Wypelnilem profil! Miejsca gdzie mozna bylo zmierzyc roznie (np. udo) mierzylem posrodku. I zadnego napinania, bo i nie ma co napinac :)
Za chwile ide na basen, ale juz chyba wiem o co Ci chodzilo :)
Wczoraj i przed wczoraj probowalem cos zaczac cwiczyc (jeszcze nie na powaznie) i mnie miesnie bola, wiec zobaczymy jak bedzie na baseniku. Ale uznaje Twoja wypowiedz, Myslalem, ze basenik bedzie forma odpoczynku.

"Jestem szczęśliwy. Znów cieszę się życiem."
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 533 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2060
Czyli pewnie zle wpisalem dane w tym kalkulatorze...
A co do kalorii, to uwzgledniac te 2700 czy zaokragilc do 3000kcal ze wzgledu na to, ze musze nadrobic mase?
I do czego potrzebne jest mi obliczanie kalorii? Jak proboje ulozyc diete (to chyba najtrudniejsza czesc calosci :D), to zwracam uwage na gramy np. bialka a nie na kalorie. Czy i tu sie gdzies myle?

"Jestem szczęśliwy. Znów cieszę się życiem."
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 3576 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23555
nie nie mylisz sie. zwracasz uwagę na gramy. Jak wyszło ci 2700 to trzymaj 2700 nie zaokrąglaj. A co do mięsni to mój trener mawia " jak boli to rośnie"

RUN CLEAN, RUN FAST!

AGILITY HANDLER PRO

On też może być sportowcem.
www.dssk.pl

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

plan i dzienny jadlospis

Następny temat

poważny problem

WHEY premium