SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Chleb razowy wieloziarnisty

temat działu:

Kuchnia SFD

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 28197

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 4097 Wiek 43 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 28862
0,5kg mąki pszennej 2000
50g siemienia lnianego (3 łyżki)
50g słonecznika (3 łyżki)
30g pestek dyni (2 łyżki)
1 łyżeczka soli
1,5 łyżeczki cukru
25g świeżych drożdży
0,5 litra wody

Mąkę, ziarna, sól, cukier i pokruszone drożdże wymieszać dokładnie. Zalać ciepłą wodą i wyrobić ciasto (ciasto będzie bardzo luźne, ale takie ma być). Odstawić do wyrośnięcia na 20 minut.

Wyrobić ponownie (dalej ciasto będzie luźne) i przełożyć do natłuszczonej foremki keksowej. Odstawić do wyrośnięcia (czas rośnięcia trzeba wyczuć, z pewnością nie musi podwoić objętości - rośnie bardzo krótko i wystarczy jak trochę podrośnie, inaczej może się nie udać; u mnie rósł około 20 minut).
Obsypałem owsianką do dekoracji której nie wliczałem.

Piec około 1 godziny (ja piekłem 50 minut) w temperaturze 230ºC (bez termoobiegu).
Zaraz po upieczeniu chleb w środku jest mokry, powinien postać kilka godzin, najlepiej przez noc.
Można dodać ziarna jakie się chce. W planach mam zamiar spróbować wykonać ten chleb ze zmielonych płatków owsianych zamiast mąki.

Nie ma prostszego sposobu na zdrowe pieczywo.

W 100g :
234 kcal
B: 8g
T: 7g
W: 34g










Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 126 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1462
Chleb jak z dobrej piekarni, trzeba będzie taki chlebek wypiec. Z mąką żytnią albo orkiszową spróbuje.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 126 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1462
Sogacz za alternatywe dla pochłanianego kilogramami makaronu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 3597 Wiek 42 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 24639
Chlebek bardzo smaczny, świetny dla urozmaicenia spożywanych węgli
Jedna kromeczka, grubośći ok. 1,5 cm waży ok. 60 g = to tylko 20 g węgli POLECAM!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Wiek 39 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 55
świetny przepis, własny chlebek coś smakowitego!!!

Mam nadzieję że moja nić życia szybko się nie urwie!
Bo jak mlodo umre to diabłowi w mordę zak***ie!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 187 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2760
Ktoś próbował dać zamiast mąki pszennej mąkę żytnią?
Czy wszystkie składniki można wymieszać w blenderze czy ręcznie?

Zmieniony przez - KULTURNY w dniu 2010-06-08 10:17:30
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 275 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 5029
Maka zytnia to troche inna bajka, bo zeby cokolwiek w domowych warunkach sie udalo... trzeba by ja zakwasic. Dlatego tez w sklepach dobrego chleba z maki zytniej - jak na lekarstwo - piekarnia woli szybko i latwo, a maka zytnia i drozdze - to jednak nie to.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 3597 Wiek 42 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 24639
KULTURNY - w przepisie została użyta mąka pszenna - typ 2000 (Razowa), a nie zwykła pszenna biała.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 187 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2760
Ok ok, już łapie, poczytałem trochę na wikipedii o rodzajach mąki i już kminie o co chodzi.
Czekam teraz jeszcze na odpowiedź na drugie pytanie, mieszać ręcznie czy w blenderze zmiksować?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 4097 Wiek 43 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 28862
KULTURNY
Skoro ciśniesz na klatę 467,98 (według profilu) to myślę że blender jest zbędny.

Acha żeby nie było nieporozumień ja nie użyłem blendera, blender ma ostrza i szybkie obroty i służy do cięcia.
Ja użyłem robota do wyrabiania ciasta który ma wolne obroty i elementami roboczymi są gięte druty.
Wnioskuję więc że pałką w misce też się wrobi, trzeba jednak cierpliwości - masa musi być w pełni jednolita a drożdże roztarte.
Nie miksowałbym jeszcze z jednego powodu, dużo fajniej się je jak pestki są w całości :)

Na zdjęciach z pierwszego postu wygląda to na blender ale jest takie cuś:




Zmieniony przez - grrubas w dniu 2010-06-08 16:24:25
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 187 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2760
Właśnie o to mi chodziło, że Twoje ustrojstwo wyglądało jak blender, a ja też wole ziarna w całości.
Dzięki i łapaj soga.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
WHEY premium