SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Chleb dyniowy piernikowy

temat działu:

Kuchnia SFD

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6872

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 6363 Wiek 46 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 140149
W tytule chleb, a będą muffinki bo chciałam być sprytniejsza od oryginału

A rzeczony oryginał:
http://gotowaniecieszy.blox.pl/2012/10/Chlebek-dyniowo-kawowy.html

Po przerobieniu:
250 g uprażonej dyni (dałam ok 430g surowej)
60 g roztopionego masła klarowanego (lub oleju)
60 g kefiru (lub maślanki)
2 jaja
200 g mąki (dałam 100g mielonych płatków owsianych i 100 g żytniej 1850)
100 g odżywki białkowej (u mnie waniliowa)
1,5 łyżeczki sody
2 łyżeczki przyprawy do piernika

plus ew. dodatki smakowe: kakao, cynamon, rodzynki, aromat lub ekstrakt wanilii...

Dynię pocięłam w kostkę i upiekłam w 180-200 st. C do miękkości - ok. 40 min. Używam wyłącznie hokkaido, bo inna mi nie podchodzi, a ten rodzaj jest słodki jak batat i wchodzi mi wręcz idealnie. W przeciwieństwie też do pozostałych ma na tyle cienką skórę, że nie trzeba jej obierać, czyli duży plus



Upieczoną dynię zmiksowałam z pozostałymi miękkimi składnikami w jednej misce (masło, maślanka, jaja).



W drugiej misce połączyłam sypkie: mąka, soda, odżywka, przyprawy.



Na koniec połączyłam miski.



I teraz chciałam być sprytna i mieć idealnie podzielne porcje, łatwe do zabrania do pracy i przełożyłam masę zamiast do keksówki, to do foremek muffinkowych.



No i owszem łatwo przeliczyć BTW, tyle że ciasto po upieczeniu faktycznie bardziej przypomina chleb, niż babeczki - jest zwarte, bardziej suche i ładnie się kroi, więc warto wlać jak "pan buk" przykazał do keksówki, by wyszedł zgrabny i aromatyczny chlebek (oryginał, tyle że z dodatkiem kawy widać w linku źródłowym).

A tymczasem jako muffinki ciasto wygląda tak:



Piekłam 40 minut w 190 st C. Ciasto daje się ładnie cienko kroić, jak chleb. Wg oryginału chleb wymaga 50-60 min w 180 st. C, ale ogólnie wiadomo rządzi "suchy patyczek".



Sycące, pachnące piernikiem. Fajne "na wynos", dość suche - właśnie jak chleb - więc idealne z masłem, dżemem, miodem...

Kalkulacja dla całej porcji, czyli hipotetycznego bochenka i dla jednej muffiny.



Zmieniony przez - shrimp2 w dniu 2012-11-02 11:37:20
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 167 Napisanych postów 63 Wiek 47 lat Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 1101
Kocham dynię hokkaido, więc mam i ja.

Tyle, że wg mnie to nie chleb, tylko babka - faktycznie z bakaliami byłby pyszny keks. Teść wstawał pierwszy, więc wsunął pajdę, a potem pytał, gdzie rodzynki :D
Wytrawnej nie próbowałam.
Moja jest słodka i stety/niestety przepyszna. Przepis zdecydowanie dla ludzi o silnej woli. Mogłabym wciągnąć całą. Nawet bez masła i kawy ;)

Dałam:
250 g uprażonej dyni
60 g oleju rzepakowego
60 g kefiru
2 jajka
140 g mąki żytniej chlebowej (akurat tyle miałam) i 60g mielonych płatków owsianych
80 g odżywki biała czekolada
20 g erytrolu
1,5 łyżeczki sody
ekstrakt wanilii (na oko)

Sądząc po zdjęciach moja babka wyszła miększa i delikatniejsza (pewnie dlatego, że piekłam w nocy i bałam się wyjąć świeżą z keksówki, więc do rana stygła w foremce i nie odparowała / nie wyschła całkiem, jak chleb).





Zmieniony przez - about30 w dniu 2022-10-05 23:47:35
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 6363 Wiek 46 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 140149
Zaczął się czas na dynie

Poszłam po rozum do głowy i tym razem jest chleb.



Powiem nieskromnie, że jest boski. Niedietujacy, którzy próbowali również zgodnie potwierdzili
Jakby dorzucić żurawinę i orzechy, to wyjdzie keks świąteczny.
Swobodnie następnym razem zaoszczędzę na bialku i sypne pewnie z połowę mniej.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 34 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 3
moja znajoma jest na diecie bezglutenowej, muszę wypróbować ten chleb z mąką bezglutenową, mam nadzieje że wyjdzie i będzie równi smaczny jak oryginał :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 9929 Napisanych postów 5612 Wiek 44 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 18329
wyglada apetycznie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 71 Wiek 41 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 1473
Shrimp, genialna kobieto, podpowiedz tylko jakimi mąkami b/g można by zastąpić Twoje, aby ciasto miało odpowiednią konsystencję.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 6363 Wiek 46 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 140149
Hanna, tego to ja Ci niestety nie powiem, bo nie wiem. Na szczęście nie mam problemów z tolerancją glutenu, więc z mąkami bezglutenowymi do czynienia wiele nie miałam. Wydaje mi się, że Amadi i Gosiencja coś eksperymentują z bg, może u nich w dziennikach znajdziesz jakies inspiracje.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 12
Chlebek wygląda super, przepis na pewno wypróbuję :)

Obrazy i fototapety na ścianę w niskich cenach: http://reproteka.pl/ 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 9
Na pewno wypróbuję ten przepis;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 71 Wiek 41 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 1473
W końcu mogę się pochwalić wersją bezglutenową. Moje modyfikacje:
1. Zamiast 100g odżywki - 94g odżywki (Whey C-6 o smaku ciasteczkowym) i 6g miałkiej kawy rozpuszczalnej
2. Elementy glutenowe zastąpione mieszanką mąk. Chleb ze zdjęcia zawiera 120g mąki gryczanej i 80g mąki z kasztanów jadalnych.
Poprzednio wymieszałam, ale nie pamiętam w jakich proporcjach, mąkę ryżową, z cieciorki i gryczaną.
3. Dałam 250g puree z dyni (akurat przygotowywałam również na zupę-krem, więc po prostu sobie odłożyłam trochę do ciasta).
Smak jest genialny, może trochę szczypie od przyprawy do pierników. Syci niesamowicie.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 1341 Wiek 47 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 35628
a ja zrobiłam wersję wytrawną, bo nie miałam odżywki, no i nie dodałam przyprawy piernikowej, tylko pół łyżeczki soli - bardzo fajny chlebek wychodzi, kolejny spróbuję z bakaliami, dzięki za przepis Krewetko
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 270 Wiek 36 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 20963
Dzisiaj bede piekla - tak samo jak etrala, dam znac!
Wyglada oblednie ten chlebek.

----
Chlebek wyszedl ala piernik, u mnie troche za bardzo czuc soda. Widocznie dalam zbyt duzo.
Dodalam olej kokosowy i w sumie zaluje - w ogole go nie czuc.

Jak na pierwszy raz jestem zadowolona ;)
Nawet moje minimalne zdolnosci kulinarne nie zepsuly tego chlebka ;)

Zmieniony przez - Coffee w dniu 2013-10-13 21:03:48
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Placki twarogowe jeszcze raz

Następny temat

Galareta wieprzowa, czyli zimne nóżki

WHEY premium