SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Chcę znów trenować, ale nie wiem od czego zacząć

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1176

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 116
Cześć,
25 lat, 177cm / 66kg, ektomorfik, ok. 5 lat temu ważyłem 53kg, zacząłem trening i dietę, szybko dobiłem do ok. 64kg, same mięśnie, zero tłuszczu, od tego czasu minęło parę lat przez które nie ćwiczyłem i odłożyło mi sie trochę tłuszczu na brzuchu.

Teraz chcę przytyć do ok 71-74kg, nie zależy mi na sylwetce kulturysty ale wiadomo, nie chcę tłuszczu, szczególnie mocno zależy mi na brzuchu. Dlatego pytam: czy zacząć od samego zrzucenia tłuszczu z brzucha (np. lekka dieta i intensywne bieganie) czy po prostu ułożyć sobie "normalny" plan treningowy, dietę ~4000 kalorii "jakoś to będzie" (bo czytałem już różne opinie), czy może jakoś połączyć jedno z drugim. Z układaniem diety i treningu na masę nie mam problemu bo jak mówię raz już przez to przeszedłem, ale wtedy nie miałem zwałów tłuszczu na brzuchu, więc proszę o poradę czy coś się przez to znacząco zmienia, czy nie.

brzucho wygląda tak: https://imgur.com/a/xwemK w sumie na tych zdj tragedii chyba nie ma, ale jak siedzę to już jest.

Na brzuch mam dosć intensywne ćwiczenia, bo mam odstające żebra i lekką lordozę, więc poza standardowym treningiem dorzucę dużo planków i hollow body.

Jeśli ma to znaczenie - ćwiczę w domu, korzystając z atlasu ćwiczeń (http://www.kulturystyka.pl/atlas/), do dyspozycji mam hantle z regulowanymi obciążeniami, ale tyle mi ostatnio wystarczyło by ćwiczyć każdą partię ciała więc liczę że teraz też tak będzie :)



Zmieniony przez - krajobraz w dniu 2018-03-11 12:33:53
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6455 Napisanych postów 62218 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 776851

Powrót do treningu po kilkuletniej przerwie powinien się odbywać stopniowo tak aby dać ciału czas na adaptację do wyzwań treningowych. Jeśli wskoczymy w wir zbyt intensywnych treningów to początki będą bardzo trudne i bolesne. Zbyt intensywny trening spowoduje, że cały czas będą nam towarzyszyć mikrouszkodzenia dlatego tak istotna jest rozwaga.

Początkowo powinniśmy ocenić stan naszej sylwetki gdy kilka lat bezczynności może skutkować wzrostem poziomu tkanki tłuszczowej i mimo iż naszym celem treningowym może być budowa masy mięśniowej najpierw powinniśmy zredukować tą, którą już mamy bo dieta z nadwyżką kaloryczną może pogorszyć sytuację.
Nie ma tutaj znaczenia, że będziemy wykonywać wiele ćwiczeń na brzuch bo to nic nie da.

Dlatego jeśli nasz poziom tkanki nie jest zbyt wysoki to można zacząć od diety ułożonej w wysokości naszego zapotrzebowania kalorycznego i dołożeniu treningu siłowego to powinno początkowo wystarczyć aby poprawić skład ciała, a później stosownie do postępów reagować i wprowadzać zmiany.

Trening początkowo wystarczy fbw czyli całe ciało na każdej sesji treningowej oparty na podstawowych ćwiczeniach, aby wrócić do formy.

Polecamy również: Powrót na siłownie - jak ćwiczyć po przerwie. Gotowy plan treningowy!




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2021-08-05 13:07:51

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Szacuny 17681 Napisanych postów 132075 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460293
Daj kalorie na okolice zera i trening siłowy.

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 116
Rozumiem, dzięki. Zrobić tak do momentu gdy brzuch doprowadzę do porządku i później mogę podbić kalorie do góry i robić trening bardziej pod masę? Oczywiście na spokojnie, żeby nie zalać się tłuszczem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Szacuny 17681 Napisanych postów 132075 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460293
Okolice zera i obserwuj jak sylwetka się zachowa, na poczatku powinieneś pogodzić redukcję i poprawę sylwetki.
1

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6455 Napisanych postów 62218 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 776851
Nie ma tragedii z tym brzuchem patrząc na fotkę ale zrzucić co nieco trzeba żeby brzuch wyglądał estetycznie.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jak robić plecy

WHEY premium