W ostatnich latach pojawiło się wiele sprzecznych opinii na temat mleka i jego wartości żywieniowej. Dietetycy są jednak zgodni co do tego, że oprócz produktów zbożowych, owoców i warzyw mleko i produkty mleczne są bardzo ważnymi składnikami zbilansowanej diety. Wraz ze wzrostem świadomości żywieniowej konsumentów wzrasta ich zainteresowanie produktami spożywczymi, które oprócz zaspokajania głodu, spełniają również dodatkowe funkcje fizjologiczno-żywieniowe, wpływając na poprawę stanu zdrowia lub zapobiegając chorobom. 

(...)

Niektórzy badacze uważają, że w porównaniu z mlekiem substancje mineralne zawarte w napojach fermentowanych są lepiej przyswajalne[8].

W napojach naturalnych, podobnie jak w mleku, podstawowym węglowodanem jest laktoza. Pomimo fermentacji jej zawartość kształtuje się na poziomie co najmniej 4%. W produktach o zwiększonej zawartości suchej masy jej ilość może dochodzić do 8%. Pomimo, że zawartość laktozy w napojach fermentowanych jest taka sama lub nawet wyższa niż w mleku, to jej oddziaływanie na osoby cierpiące na nietolerancję tego cukru jest znacznie mniejsze.

(...)

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ NA SZTUCZKI MARKETINGOWE

Coraz więcej firm mleczarskich wprowadza do swojej oferty produkty z wartością dodaną, często reklamowane jako prozdrowotne lub mające inne dobroczynne właściwości. Firmy chcą w ten sposób nie tylko „dbać" o zdrowie konsumentów, ale także wygenerować wyższą sprzedaż i większe marże. Według przepisów, oświadczenie zdrowotne umieszczane na etykietach produktów spożywczych, nie może wprowadzać w błąd i musi być poparte rzetelnymi dowodami naukowymi. 

(...)

W produktach owocowych zamiast owoców stosuje się aromaty i barwniki, a kremową konsystencję nadaje się za pomocą niemlecznych zagęstników. W konsekwencji skład jogurtu jest bardzo skomplikowany i zawiera wiele zbędnych, niemających znaczenia żywieniowego składników. Konsumenci, którzy dokonują zakupu jogurtu ze względu na zawarte w nim żywe kultury bakterii powinni dodatkowo zwrócić uwagę czy zakupiony przez nich produkt nie został poddany 

(...)

W raportach tych brakuje jednak niezwykle istotnych informacji dotyczących składu, ilości i żywotności mikroflory jogurtowej. Prawdopodobnie wynika to z tego, że przepisy dotyczące jakości mikrobiologicznej mlecznych napojów fermentowanych nie są obligatoryjne, a w związku z tym producenci nie zawsze kontrolują jakość swoich produktów w tym kierunku. 

(...)

http://www.perfectbody.pl/ZDROWIE/4/758/CO-JEST-DOBREGO-W-JOGURCIE.html