SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Bieganie, a kompozycja ciała

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3985

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 165 Napisanych postów 1228 Wiek 30 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 180644
jak jest się umięśnionym to przecież też jak nosić plecak, na własnym przykłądzie przed siłownią ważyłem 75kg trenowałem bieg na 100/200m i miałem spory vertical jump coś koło 60-70 cm, potem kilka lar siłowni 96kg i ten sam bf coś koło 8-10% pomijając fakt że czułem się tragicznie z taką wagą, zamulony to verical jump miałem koło 30cm mimo mięśni czułem się jak klocek.
Nie jestem pewien co konkretnie masz na myśli sprawność, mają biegać a nie robić szpagaty czy fikołki albo break dance więc tylko amortyzacja upadku na nogę zostaje, imo taka sama idzie wytrenować co najwyżej się szybciej zmęczy jak nie wytrenowany a jak mieli byśmy porównywać atletów, takie same predyspozycje i inne factory tylko bf zmienny 12/30% to przy tej same wadze na tej samej nawierzchni kolana tak samo dostaną.
Strong man może mieć 30% bf i być przy tej samej wadze sillniejszy od kulturysty 12% bf, mimo że ma mniej mięśni a więcej przysłowiowego plecaku-tłuszczu i też chodzi czy biega na czas z obciążeniem po kilka set kilo
gruby też może być sprawny wystarczy wpisać w yt "300 pound back flip (no hands)" albo "fat man parkour"



Zmieniony przez - Mateusz4949 w dniu 2018-06-21 17:24:27
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Mateusz4949
jak jest się umięśnionym to przecież też jak nosić plecak


nie jest to samo, bo te mięśnie są czynnym narządem ruchu w przeciwieństwie do tkanki tłuszczowej



Mateusz4949
na własnym przykłądzie przed siłownią ważyłem 75kg trenowałem bieg na 100/200m i miałem spory vertical jump coś koło 60-70 cm, potem kilka lar siłowni 96kg i ten sam bf coś koło 8-10% pomijając fakt że czułem się tragicznie z taką wagą, zamulony to verical jump miałem koło 30cm mimo mięśni czułem się jak klocek.



wiadomo że wzrost masy ciała obciąża bardziej dodatkowo ćwicząc na siłowni gdzie jest inny rodzaj wysiłku niż podczas biegania co bazuje na innym metabolizmie (wysiłek beztlenowy i tlenowy)

Mateusz4949

Strong man może mieć 30% bf i być przy tej samej wadze sillniejszy od kulturysty 12% bf, mimo że ma mniej mięśni a więcej przysłowiowego plecaku-tłuszczu i też chodzi czy biega na czas z obciążeniem po kilka set kilo
gruby też może być sprawny wystarczy wpisać w yt "300 pound back flip (no hands)" albo "fat man parkour"



koleja inna kwestia i rodzaju treningu w przypadku kulturysty oraz strongmana
oczywiście że gruby może być sprawny ale zdecydowanie trudniej o to
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 165 Napisanych postów 1228 Wiek 30 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 180644
"nie jest to samo, bo te mięśnie są czynnym narządem ruchu w przeciwieństwie do tkanki tłuszczowej"
miałem na myśli w kontekście biegania, większość masy jest od pasa w górę a to czy mięśnie czy tłuszcz, czy wielkie bicepsy, klata czy umięśnione plecy pomagają unikać kontuzjo stawu skokowego podczas biegania czy działają jak plecak aka tłuszcz
"wiadomo że wzrost masy ciała obciąża bardziej dodatkowo ćwicząc na siłowni gdzie jest inny rodzaj wysiłku niż podczas biegania co bazuje na innym metabolizmie (wysiłek beztlenowy i tlenowy) "
Dlatego imo startują z podobnego poziomu, kulturysta nie musi mieć lepiej rożwiniętych mięśni odpowiedzialnych za lepszą ochronę stawów
Nigdy nie byłem gruby ale technika biegu imo banalna, nie biegasz na pietach tylko na palcach a amortyzacja sama instynktownie zachodzi jak muscle memory,


Zmieniony przez - Mateusz4949 w dniu 2018-06-21 22:38:46
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Już nie bardzo wiem odnośnie czego jest dyskusja


raz odnośnie obciążenia kolan a teraz o prewencji urazów stawu skokowego

Mateusz4949

miałem na myśli w kontekście biegania, większość masy jest od pasa w górę a to czy mięśnie czy tłuszcz, czy wielkie bicepsy, klata czy umięśnione plecy pomagają unikać kontuzjo stawu skokowego podczas biegania czy działają jak plecak aka tłuszcz




Mateusz4949

"wiadomo że wzrost masy ciała obciąża bardziej dodatkowo ćwicząc na siłowni gdzie jest inny rodzaj wysiłku niż podczas biegania co bazuje na innym metabolizmie (wysiłek beztlenowy i tlenowy) "
Dlatego imo startują z podobnego poziomu, kulturysta nie musi mieć lepiej rożwiniętych mięśni odpowiedzialnych za lepszą ochronę stawów
Nigdy nie byłem gruby ale technika biegu imo banalna, nie biegasz na pietach tylko na palcach a amortyzacja sama instynktownie zachodzi jak muscle memory,



to jest jeszcze inny całkowicie temat , 'grubasek' paradoksalnie może mieć lepszą wydolność i łatwiej może mu być raz że że jego organizm nie jest przyzwyczajony do wysiłku o innym metabolizmie dwa że masę mięśniową trzeba dotlenić podczas wysiłku ale to właśnie inny temat niż obciążenie kolan
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 165 Napisanych postów 1228 Wiek 30 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 180644
chodziło o staw kolanowy, przez przypadek/rozkojarzenie napisałem skokowy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Kontuzje mogą wynikać z całkowicie czego innego tu kwestia wielu rzeczy jak choćby propriocepcji, techniki biegu , nawierzchni itd. natomiast jeśli mówimy o samym obciążeniu to mniejsze będzie w przypadku gdy będzie biegać ktoś umięśniony a grubasek o podobnej wadze.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 165 Napisanych postów 1228 Wiek 30 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 180644
no tak ale zakładając brak zmiennych wszystko tak samo tylko inny bf, 12/30%, to dlaczego większe mięśnie mają mniej obciążyć kolano, pierwsze skrzypce gra tu waga i prędkość biegu a drugoplanowo? większość biegaczy nie ma mięśni tylko kije od golfa i sobie radzą, cz nie są ważniejsze ścięgna, powięzie, siła mięśni itp. a nie sama masa która nie musi przekładać się na siłę.
W obu przypadkach bieg imo będzie wyglądać słabo ale badań czy statystyk kontuzji nie widziałem na razie sama teoria z tego co czytam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Mateusz4949
no tak ale zakładając brak zmiennych wszystko tak samo tylko inny bf, 12/30%, to dlaczego większe mięśnie mają mniej obciążyć kolano,


bo są one czynne w trakcie ruchu a nie bierne jak w przypadku tkanki tłuszczowej , a więc te mięśnie pracują na dany staw poprzez dźwignie są mocniejsze silniejsze to siłą rzeczy jest mniejsze obciążenie niż gdyby to tylko sama masa była

widzę w avatarze że ćwiczysz z niezłymi wynikami , naprawdę myślisz że nie ma różnicy jakbyś biegał po przybraniu 10 kg masy a gdybyś sobie zwyczajnie je dołożył i zaczął biegać ?

Mateusz4949
nwiększość biegaczy nie ma mięśni tylko kije od golfa i sobie radzą


oczywiście bo to zbędna masa którą muszą dźwigać a dodatkowo dostarczyć tlen do tych mięśni ,natomiast znowu wówczas odchodzi od tematu
...
Napisał(a)
Usunięty przez anubis84 za pkt 7 regulaminu
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 42 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 295
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
DJ_DoDo Doradca
Ekspert
Szacuny 29915 Napisanych postów 27250 Wiek 32 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 384534
w składzie nic ciekawego, trochę witamin, trochę minerałów, jakaś kreatyna, aakg... lepiej samemu dorbać solo co potrzebujesz
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Woda w obu dwóch kolanach

Wiecej