SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Białko - wysokie spożycie a osteoporoza

temat działu:

Badania naukowe

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 18118

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez TomQ-MAG z działu Odżywki i suplementy.
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 200205
W diecie każdego ‘prawdziwego’ kulturysty najważniejszą rolę odgrywa białko(mięso/nabiał,odzywki).
Aby osiągnąć pożądany przyrost masy mięśniowej, musimy uzyskać dodatni bilans azotowy.
Co To znaczy?
Dodatni bilans azotowy jest wtedy, kiedy spożywamy większą ilość azotu niż ilość, jaką ‘wydalamy’.

Bilans azotowy= Nt-Nu-Nf-Ns

Nt - całkowita ilość Azotu z pożywienia
Nu - Azot w moczu
Nf -Azot w kale,
Ns - Azot w pocie

Zależy nam na masie i sile?
Musimy jeść duuuuzo białka.
Więc przy intensywnym wysiłku fizycznym trzeba zwiększyć jego ilość.

Ale jaka ilość będzie odpowiednia dla nas?
0,6g?
2g?
3?
A może 4 czy 5g?

Myślę, że tutaj znajdziecie odpowiedz
https://www.sfd.pl/Białko__dzienne_zapotrzebowanie.-t701531.html

…i na pewno nie jest to liczba 3 ani 4!

Jest wiele badań mówiących o tym, że – aby mieć pozytywny bilans azotowy osoby uprawiacie sporty siłowe/wytrzymałościowe muszą spożywać 200-300% RDA.
Ile wynosi RDA?
RDA (ang. Recommended Dietary Allowances) -> Zalecane dzienne spożycie

Dla zwykłego,zdrowego,niećwiczącego pana Kowalskiego i pani Kowalskiej:

Metoda współczynnikowa, na poziomie bezpiecznego spożycia białka wzorcowego, przyjęty przez ekspertów FAO/WHO, 1973
Kobiety 0,52 g/kg mc./dobę
Mężczyźni 0,57 g/kg mc./dobe

Normy na białko metoda współczynnikową, na poziomie bezpiecznego spożycia białka wzorcowego, przyjęty przez ekspertów FAO/WHO/U NU, 1985
Kobiety 0,75 g/kg mc./dobę
Mężczyźni 0,75 g/kg mc./dobę

Normy na białko', RDA USA. 1989
Kobiety 0,8 g/kg mc./dobę
Mężczyźni 0,8 g/kg mc./dobę

Normy na białko opracowane przez ekspertów brytyjskich w 1991 r.
Kobiety 0,75 g/kg mc./dobę
Mężczyźni 0,75 g/kg mc./dobę


Jak widać te zalecenia się odrobinę różnią, – ale są w przedziale 0,6-0,8g/kgmc.
To, jeśli chodzi o panią i pana Kowalskiego.

Jak napisałem wczesnej i co potwierdzają badania ‘osoby uprawiający sporty siłowe’ musza dostarczyć 200-300% więcej.
To po pierwsze

Ma ktoś kalkulator?
Weźmy wartości wyższe – 0,8g * 300%=2,4g/kgmc

To była teoria.

Teraz, co mówią badania – jeśli chodzi o dokładną ilość?
Badania mówią to samo.

Inaczej – badania nie są w stanie podać konkretnej jednej liczby – tymbardziej do 2 miejsc po przecinku.
Bo NIE!
Bo jest za dużo zmiennych,od genów,metabolizmu,przebytych chorób,wiek,jakość białka spozywanego,zrodło,trening,praca,itd.

Ale badacze doszli to wniosku, że należy spożywać ok. 2-2,5g białka na każdy kilogram masy ciała.
W żadnym przypadku nie została przekroczona magiczna ilość 3 gram!
W żadnym!
Można przytoczyć kilka badań mówiących o ilości mniejszej niż 2gramy


Ale nie w tym rzecz,z reszta nie rzecz w ilości białka, jakie musimy spożywać.
Nie jestem entuzjastą ładowania w siebie ogromnych ilości białka – białka, które nie będzie wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem.

Ale musze tez stanąć po drugiej stronie – gdyż nie raz da się przeczytać takie oto negatywy stosowania wysokich ilości białka:

-Duże spożycie białka niestety może się odbić na naszych nerkach.
-Nadmiar białka powoduje zakwaszenie organizmu
-Białka mogą prowadzić do wypłukania wapnia z kości, co powoduje osteoporozę.


Jeżeli chodzi o punkt 1:
dlatego dieta bogata w białko nie powinna być stosowana przez osoby mające jakiekolwiek problemy z nerkami!

Punkt 2:
spożywaj dużo warzyw i owoców – które odkwaszają!

….i Punkt 3:

Metabolic responses to high protein diet in Korean elite bodybuilders with high-intensity resistance exercise.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21722409

METHODS:
Eight elite Korean bodybuilders within the age from 18 to 25, mean age 21.5 ± 2.6. For data collection, anthropometry, blood and urinary analysis, and dietary assessment were conducted.
RESULTS:
They consumed large amounts of protein (4.3 ± 1.2 g/kg BW/day) and calories (5,621.7 ± 1,354.7 kcal/day), as well as more than the recommended amounts of vitamins and minerals, including potassium and calcium. Serum creatinine (1.3 ± 0.1 mg/dl) and potassium (5.9 ± 0.8 mmol/L), and urinary urea nitrogen (24.7 ± 9.5 mg/dl) and creatinine (2.3 ± 0.7 mg/dl) were observed to be higher than the normal reference ranges. Urinary calcium (0.3 ± 0.1 mg/dl), and phosphorus (1.3 ± 0.4 mg/dl) were on the border of upper limit of the reference range and the urine pH was in normal range.
CONCLUSIONS:
Increased urinary excretion of urea nitrogen and creatinine might be due to the high rates of protein metabolism that follow high protein intake and muscle turnover. The obvious evidence of metabolic acidosis in response to high protein diet in the subjects with high potassium intake and intensive resistance exercise were not shown in this study results. However, this study implied that resistance exercise with adequate mineral supplementation, such as potassium and calcium, could reduce or offset the negative effects of protein-generated metabolic changes. This study provides preliminary information of metabolic response to high protein intake in bodybuilders who engaged in high-intensity resistance exercise. Further studies will be needed to determine the effects of the intensity of exercise and the level of mineral intakes, especially potassium and calcium, which have a role to maintain acid-base homeostasis, on protein metabolism in large population of bodybuilders.


8koreańskich profesjonalnych bodybuildrów spożywało ogromne ilości białka – 4,3g


Jak również większe ilości niż rekomendowane witamin i minerałów (w tym potasu i wapnia)

Wyniki moczu:


wyniki krwi:


Średnia ilość wydalanego wapnia w moczu wynosiła 0,3(g/d) – wynosiła dużo, ale mieściła się w normie!
Ilość we krwi też mieściła się w granicach normy.

Wnioski naukowców:
‘Jak widać – jeśli chodzi o osoby czynni uprawiające sporty siłowe – istnieją pewne czynniki jak trening czy dobrze skomponowana dieta – która chroni te osoby przed utrata wapnia’.


Btw- w tabelce jest uwzględniony
GFR - Stopień wydolności nerek określamy na podstawie współczynnika przesączania kłębuszkowego
Tez pokazuje, że u zdrowych osób przy wysokiej podaży białka przez długi okres czasu – nic się złego nie dzieje.





Zmieniony przez - solaros w dniu 2012-01-01 17:09:38

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Nie wiem czy napisane zostało,
ale białko jest kwasotwórcze,
większość ludzi nie utrzymuje odpowiedniego bilansu,
wapń jest zasadotwórczy i to powoduje jego straty.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 285 Wiek 32 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2279
B.dobry art, ciekawy, krótki i na temat. Sog4you.

' Jestem tylko Laikiem, nie bierz moich odpowiedzi do siebie, ale możesz dać mi soga.'

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 2580 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 31633
Świetny artykuł. Mam jednak dwie uwagi.
Po pierwsze: duże ilości białka osobom trenującym nie szkodzą tak bardzo na nerki jak osobom nietrenującym ze względu na większe niż przeciętna zapotrzebowanie na ten składnik. Poza tym wystarczy podwyższyć spożycie wody i problem z głowy.

Po drugie: fakt, że białko utrudnia wchłanianie wapnia. Ale białko przede wszystkim z mięsa. Z innych produktów tak bardzo nie wypłukuje. Poza tym wystarczy zwiększyć spożycie białka z produktów nabiałowych, które wzbogacają dodatkowo w znakomicie przyswajalną wapń. Poza tym wapń sama w sobie potrzebna jest do dobrego przyswojenia białka. Na każdy jeden gram białka należy spożywać 16mg wapnia.

Jeśli chodzi o białko to z doświadczenia wiem, że nie ma co szaleć z nim. Kiedyś jadłem ponad 2 gramy na kg masy i nie miałem super efektów. Dodatkowo miałem obfity trądzik na twarzy i plecach. Teraz spożywam białko na poziomie około 1,5-1,8g/kg masy ciała i też mam dobre efekty. A poza tym nie mam już trądziku.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zawartość przeciwutleniaczy w produktach żywnościowych - tabela

Następny temat

Leucyna - EAA vs EAA + extra leucyna!

WHEY premium