SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Beta-Alanina, suplement rewolucyjny? - artykuł

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 180888

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 217 Napisanych postów 36673 Wiek 38 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 115952


W przypadku istnienia tak wielu suplementów dostępnych na rynku i jednocześnie tak wielu suplementów opierających się na błędnych hipotezach, jest wyzwaniem znalezienie nawet jednego, który naprawdę działa. Jest nie lada wyzwaniem dzisiaj żeby znaleźć solidne badania naukowe bądź dowód tego, że dany suplement jest skuteczny.

  1. 1. Podstawy dot. Beta-Alaniny
  2. 2. Jakie mogę osiągnąć korzyści dzięki beta-alaninie?
  3. 3. Czy beta-alanina jest bezpieczna?
  4. 4. Czy beta-alanina zastępuje kreatynę?
  5. 5. Ile beta-alaniny potrzeba by osiągnąć wzrost wyników?
  6. 6. Kto może czerpać korzyści z beta-alaniny?
  7. 7. Kiedy zauważymy znaczące korzyści?
  8. 8. Czy istnieją metody, które mogą podnieść zdolność beta-alaniny we wzroście poziomu karnozyny?
  9. 9. Skąd bierze się to specyficzne uczucie kłucia po wzięciu beta-alaniny?
  10. 10. Czy jeśli nie czuję kłucia to znaczy, że beta-alanina na mnie nie działa?
  11. 11. Czy zażywanie tauryny w jednej porcji z beta-alaniną przyczynia się do zatrzymania wzrostu karnozyny i w efekcie wyników?

Beta-alanina jest wyjątkiem. Skuteczność beta-alaniny jest potwierdzona przez główne uniwersytety, badania naukowe na ludziach, a nie na komórkach czy szczurach, na których wiele innych badań opiera swoje teorie.

Badania dot. beta-alaniny mają sens i wykazują pozytywne działanie.Czytając ten artykuł zrozumiecie jak beta-alanina działa. Dowiecie się również jak maksymalizować jej działanie i jak pomóc sobie bezpiecznie pracować ciężej i dłużej. Używana odpowiednio, beta-alanina może wynieść Twoje treningi do nowych poziomów, pomóc ustanowić nowe rekordy i zdobyć masę mięśniową. Na początek zacznijmy od podstawowych informacji dotyczących beta-alaniny.

1. Podstawy dot. Beta-Alaniny

Mimo, iż teraz dopiero jest bardziej popularna, beta-alanina została odkryta około 100 lat temu. Nie jest aminokwasem niezbędnym i jest jedynym naturalnie występującym beta-aminokwasem. Beta-alanina nie jest używana do budowy białek.
Najlepszym naturalnym źródłem beta-alaniny jest karnozyna, anseryna i balenina. Te dwupeptydy są często spotykane w tak popularnym pożywieniu jak kurczak, wołowina, świnina i ryby.

Ostatnio, naukowcy zaczynają badać beta-alaninę i jej wpływ na aktywność fizyczną oraz suchą masę mięśniową. Mamy duży kredy wobec naukowców zajmujących się badaniem i publikowaniem wyników dot. Beta-alaniny.
Gdyby nie oni, tak skuteczne suplementy jak beta-alanina czy kreatyna mogłyby nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Ich długotrwające badania ukazały jak poprawnie używać tych suplementów i jak bezpiecznie oraz skutecznie maksymalizować korzyści wynikające z ich stosowania.

Jednym z kluczowym naukowców badających beta-alaninę jest dr Roger Harris. Jego nazwisko nie brzmi nieznajomo. To on wprowadził kreatynę do świata kulturystyki jego przełomowym badaniem z 1992 roku.

Wygląda na to, że ten wybitny naukowiec znalazł kolejną boginię wśród suplementów, beta-alaninę. Jednakże nie jest osamotniony. W ciągu ostatnich dwóch lat, wysoce ceniony naukowiec dr Jeffrey Stout również publikował badania dot. tego suplementu. Kolejni ważni naukowcy, którzy zajmują się badaniem beta-alaniny to dr Tallon, dr Hill i dr Kim.

2. Jakie mogę osiągnąć korzyści dzięki beta-alaninie?

1.Zwiększa eksplozywną moc mięśni
2.Zwiększa masę mięśniową
3.Wzmaga anaerobową wytrzymałość mięśniową
4.Zwiększa wytrzymałość aerobową
5.Podnosi wydajność ćwiczeń, przez co można trenować dłużej i ciężej

3. Czy beta-alanina jest bezpieczna?

Nie jest to najczęściej zadawane pytanie, a powinno być. Większość ludzi dba głównie o przyrost mięśni, dobry wygląd i osiąganie coraz to lepszych wyników, ale bezpieczeństwo nie powinno być bagatelizowane. Właśnie ono powinno być pierwszym pytaniem przy wyborze nowego suplementu.

Odpowiedzią na pytanie dot. bezpieczeństwa jest głośne tak. Badania, trwające przez 12 tygodni przyjmowania beta-alaniny, zbadały wiele szeregów wskaźników biochemicznych, hematologicznych i hormonalnych krwi i żadne negatywne zmiany się nie pojawiły. Podczas gdy jest to niemożliwe by stwierdzić, że beta-alanina jest 100% bezpieczna dopóki badania długoterminowe nie zostaną dokończone, wiemy, że do 12 tygodni suplementacji nią jest w gruncie rzeczy bezpieczna.

4. Czy beta-alanina zastępuje kreatynę?

Beta-alanina nie zastępuje kreatyny. Działają obie substancje różnie, a kreatyna jest wciąż skuteczna w celu maksymalizacji siły i mocy. Tak czy inaczej, powinny być zażywane razem jako maksymalne uderzenie.

5. Ile beta-alaniny potrzeba by osiągnąć wzrost wyników?

Badanie pokazało, że można brać jej ilość z przedziału od 3,2g do 6,4g dziennie żeby skutecznie podnieść poziom karnozyny i polepszyć swoje wyniki. Ostatnie badanie pokazuje, że zażywanie 4-5g beta-alaniny dziennie podnosi poziom karnozyny i wyniki na takim samym poziomie jak dawka 6,4g dziennie.
Badania wykazały, że beta-alanina podnosi poziom karnozyny średnio o 42-80%, w zależności od przyjmowanej dawki.

6. Kto może czerpać korzyści z beta-alaniny?

1.Każda osoba ćwicząca z zamiarem wzrostu czystej masy mięśniowej i siły
2.Wszyscy, którzy zaangażowani są w ćwiczenia wymagające siły, mocy i wytrzymałości mięśniowej.
3.Ćwiczący, którzy zatrzymali się na pewnym poziomie i szukają suplementu, który wyniesie ich na wyższy poziom.

7. Kiedy zauważymy znaczące korzyści?

Widoczne korzyści zauważymy już po około 2 tygodniach, jednak u niektórych może to trwać nawet 1 tydzień. Jak tylko poziom karnozyny wrośnie, korzyści będą kontynuowane. Najbardziej widoczne rezultaty zazwyczaj są odnotowywane w przeciągu 3-4 tygodni, ale na tym się nie kończą.

Ostatnie badanie pokazuje, że poziom karnozyny dalej wzrasta przez okres minimum 12 tygodni dlatego też zalecamy branie beta-alaniny przez conajmniej 3 miesiące żeby zoptymalizować poziom karnozyny. Natychmiastowe efekty: wielu testujących odczuwa intensywne ukrwienie od pierwszej porcji beta-alaniny. To odczucie pojawia się gdyż beta-alanina podnosi poziom karnozyny a karnozyna jest potężnym prekursorem w tworzeniu syntezy tlenku azotu.

8. Czy istnieją metody, które mogą podnieść zdolność beta-alaniny we wzroście poziomu karnozyny?

Tak. Ostatnie badanie pokazuje, że grupa przyjmująca beta-alaninę z węglowodanami osiągnęła przyrost korzyści w czasie o połowę krótszym aniżeli grupa przyjmująca beta-alaninę bez węglowodanów. Węglowodany „wyostrzają" insulinę a jednym ze skutków insuliny jest polepszenie transportu aminokwasów do komórek.

Branie beta-alaniny przed i po treningu może przyczynić się do wzrostu jej poziomu w mięśniach. Badania pokazały, że branie aminokwasów przed i po treningu powoduje zwiększenie ich transportu i poziomu w mięśniach. Jest to związane w głównej mierze ze zwiększonym ukrwieniem podczas treningu.

Skąd bierze się to specyficzne uczucie kłucia po wzięciu beta-alaniny?

Kłucie to jest spowodowane tym, że beta-alanina związuje się z receptorami nerwowymi, aktywuje je i powoduje ich rozładowanie. Wiele tych nerwów jest pod skórą, co daje taki efekt kłucia. Pojawia się ono średnio po 15-20 minutach od wzięcia beta-alaniny i zazwyczaj trwa przez 1-1,5 godziny. Natomiast trwa ono przez okres paru tygodni suplementacji tym produktem.

Ciekawostką jest to, że węglowodany/posiłek mogą osłabić uczucie kłucia spowodowane beta-alaniną.

Czy jeśli nie czuję kłucia to znaczy, że beta-alanina na mnie nie działa?

W niektórych przypadkach uczucie kłucia w ogóle się nie pojawia, nawet przy jednorazowej porcji wynoszącej 4-6g. Samo uczucie kłucia nie jest natomiast wyznacznikiem tego, że beta-alanina działa.

Przykładem są węglowodany, które uczucie to minimalizują i również przyczyniają się do osiągania lepszych rezultatów niż suplementacja tylko beta-alaniną. I jak już wspomniano w artykule, poziom karnozyny jest podobny, niezależnie od dawki rzędu 800mg i 1,6g czy 4g i 6g.

Czy zażywanie tauryny w jednej porcji z beta-alaniną przyczynia się do zatrzymania wzrostu karnozyny i w efekcie wyników?

W rzeczywistości nie zostało jeszcze udowodnione to w takim stopniu żeby można było się opierać na danym założeniu. Ostatnie badanie dr. Harris’a pokazało, że wzrost poziomu karnozyny przy jednoczesnej suplementacji beta-alaniną i tauryną nie został zachwiany.

Moglibyśmy wejść w obszary biochemii dlaczego branie tauryny razem z beta-alaniną może wydawać się niezbyt dobrym pomysłem, ale mamy prostsze wyjaśnienie.

Zostało poddane badaniu: wpływ tauryny na beta-alaninę. Jedna grupa przyjmowała tylko beta-alaninę, a druga beta-alaninę wraz z tauryną. Badanie to zostało poddane z myślą o różnicach w poziomie koncentracji karnozyny.

Istnieją niewielkie różnice w stężeniu karnozyny. W skrócie, tauryna nie wywiera wpływu na beta-alaninę, poziom karnozyny był na podobnym poziomie w obu przypadkach.

Końcowe spostrzeżenia
Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił lepiej zrozumieć działanie beta-alaniny i dlaczego jest ona tak skuteczna. To naprawdę jest przełomowy suplement i przez najbliższe 10-15 lat nie spotkamy równie skutecznego, dokładnie jak to było w przypadku kreatyny.

Ranking najlepszych produktów z Beta-Alaniną możesz znaleźć: TUTAJ


Tłumaczenie: King_Odin

Referencje:
1.Hoffman J, Ratamess N, Kang J, Mangine G, Faigenbaum A, Stout J. (2006) Effect of Creatine and ß-Alanine Supplementation on Performance and Endocrine Responses in Strength/Power Athletes. IJSNEM, 16(4). 2.Zoeller RF, Stout JR, O'kroy JA, Torok DJ, Mielke M.(2006) Effects of 28 days of beta-alanine and creatine monohydrate supplementation on aerobic power, ventilatory and lactate thresholds, and time to exhaustion. Amino Acids, 1-6 3.Harris RC, Tallon MJ Dunnett M, Boobis L, Coakley J, Kim HJ, Fallowfield JL, Hill CA, Sale C, Wise JA (2006) The absorption of orally supplied §-alanine and its effect on muscle carnosine synthesis in human vastus lateralis. Amino Acids, March. 4.Harris RC, Ponte J, Sale C, Jones GA, Kim HJ, Wise JA. Effect of 14 and 28 days B-Alanine(Carnosyn™) supplementation on isometric endurance of the knee extensors.Univeristy of Chichester, Chichester UK; Korea National Sport Univeristy, Seoul Korea. akahashi H, Takamatsu K (2002) High Level of Skeletal Muscle Carnosine Contributes to the Latter Half of Exercise Performance during 30-s Maximal Cycle Ergometer Sprinting. Jpn J Physiol 52:199-205. 15.Bate-Smith EC (1938) The buffering of muscle in rigor: protein, phosphate and carnosine. J Physiol 92: 336- 343,1938. 16.Gulewitsch W, Amiradzibi S. Uber das carnosine, eine neue organische Bases des Fleischextraktes, Ber Disch Ges 1900; 33:1902-4. 17.Barger G, Tutin F. Carnosine, constitution and synthesis. Biochem J 1918; 12: 402-
8

HST PUSH & PULL - mój autorski "system" treningowy:http://www.sfd.pl/-t589381.html
Dieta LOW-CARB, art dla początkujących: http://www.sfd.pl/-t655403.html
Redukcja od A do Z - wszystko o redukcji:http://www.sfd.pl/-t654560.html
Tabata - co to jest i za co ją lubię?: http://www.sfd.pl/-t963145.html
Takie wielkie, takie niewinne. A same niosą na grzbiecie skrzydlatą kostuchę. Polską śmierć.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17707 Napisanych postów 132168 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460711
Mozesz nawet i przerwać, poziom karnozyny nie spadnie, w badaniach naukowych chyba masz nawet temat o czasie wypłukania.

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Skąd to wytrzasnąłeś!?... To chyba tłumaczenie z amerykańskiej gazetki, bo poziom jak dla czternastoletniego murzyna.
Ponad rok temu opublikowałem artykuł o beta-alaninie w SdW - tam tłumaczyłem mechanizmy jej działania, czego tutaj brakuje.
Ale uznanie za dobre chęci! Pozdro...
5

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 513 Wiek 5 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 8595
suplement mało popularny(co wcale nie znaczy, że gorszy), niewielu ludzi go stosowało, jestem ciekawy zdania tych co stosowali, do tej pory jedyne co o nim wiedziałem to to charakterystyczne mrowienie i że z l-histydyną tworzy karnozyne
wchodzi w skład purple wrath

nn

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 217 Napisanych postów 36673 Wiek 38 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 115952
witam

ambroziak - dla mnie też te wyniki są przesadzone

dlatego zamieściłem, warto dyskutować

aczkolwiek sam na sobie wypróbuję w pewnym czasie beta-alaninę.

Zmieniony przez - King_Odin w dniu 2008-03-06 14:29:48

HST PUSH & PULL - mój autorski "system" treningowy:http://www.sfd.pl/-t589381.html
Dieta LOW-CARB, art dla początkujących: http://www.sfd.pl/-t655403.html
Redukcja od A do Z - wszystko o redukcji:http://www.sfd.pl/-t654560.html
Tabata - co to jest i za co ją lubię?: http://www.sfd.pl/-t963145.html
Takie wielkie, takie niewinne. A same niosą na grzbiecie skrzydlatą kostuchę. Polską śmierć.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 513 Wiek 5 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 8595
a tych przełomowych suplementów to już było ogłoszonych tyle, że głowa boli
z opisu wygląda,że to nieargininowy booster tlenku azotu
ale trzeba wyznaczać nowe kierunki, bo tak to na pierwszej stronie praktycznie codziennie spotykam storm + shock albo kreatyna albo cell pump i wszystko wałkowane na sto różnych sposobów
za to king odin chwała

Zmieniony przez - federer27 w dniu 2008-03-06 14:39:42

Zmieniony przez - federer27 w dniu 2008-03-06 14:40:03

Zmieniony przez - federer27 w dniu 2008-03-06 14:51:37
1

nn

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 217 Napisanych postów 36673 Wiek 38 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 115952
no właśnie tak pomyślałem

wyniki zawyżone i trochę sztuczne

ale jest to coś nowego przynajmniej
a nie ciągle mono i dekstroza

HST PUSH & PULL - mój autorski "system" treningowy:http://www.sfd.pl/-t589381.html
Dieta LOW-CARB, art dla początkujących: http://www.sfd.pl/-t655403.html
Redukcja od A do Z - wszystko o redukcji:http://www.sfd.pl/-t654560.html
Tabata - co to jest i za co ją lubię?: http://www.sfd.pl/-t963145.html
Takie wielkie, takie niewinne. A same niosą na grzbiecie skrzydlatą kostuchę. Polską śmierć.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 513 Wiek 5 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 8595
w dekstroze już nikt nie wierzy przynajmniej na tym forum, ale np. co do rybozy zdanie mam inne niż większość z forum, ale może się myle
sog w przyszłości, jesli taka będzie kiedyś z abonem
1

nn

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 3215 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 21170
" Kłucie to jest spowodowane tym, że beta-alanina związuje się z receptorami nerwowymi, aktywuje je i powoduje ich rozładowanie. Wiele tych nerwów jest pod skórą, co daje taki efekt kłucia. Pojawia się ono średnio po 15-20 minutach od wzięcia beta-alaniny i zazwyczaj trwa przez 1-1,5 godziny. Natomiast trwa ono przez okres paru tygodni suplementacji tym produktem. "


ja robie 2 cykl na HP i nie czuje żadnego kłucia,swędzenia, NIC nie czuje... jak robiłem 1 cykl to bardzo fajnie było czuć wszystko...suplement mam orginalny w 100%.. mozliwe ze juz nie działa na mnie?
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 217 Napisanych postów 36673 Wiek 38 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 115952
Czy jeśli nie czuję kłucia to znaczy, że beta-alanina na mnie nie działa?
W niektórych przypadkach uczucie kłucia w ogóle się nie pojawia, nawet przy jednorazowej porcji wynoszącej 4-6g. Samo uczucie kłucia nie jest natomiast wyznacznikiem tego, że beta-alanina działa.

Przykładem są węglowodany, które uczucie to minimalizują i również przyczyniają się do osiągania lepszych rezultatów niż suplementacja tylko beta-alaniną.
1

HST PUSH & PULL - mój autorski "system" treningowy:http://www.sfd.pl/-t589381.html
Dieta LOW-CARB, art dla początkujących: http://www.sfd.pl/-t655403.html
Redukcja od A do Z - wszystko o redukcji:http://www.sfd.pl/-t654560.html
Tabata - co to jest i za co ją lubię?: http://www.sfd.pl/-t963145.html
Takie wielkie, takie niewinne. A same niosą na grzbiecie skrzydlatą kostuchę. Polską śmierć.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 74 Napisanych postów 16119 Wiek 39 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 160511
poziom jak dla czternastoletniego murzyna

a poziom tej wypowiedzi?
mniej niż zero Panie Magister
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 3215 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 21170
ale wczesniej było kłucie a teraz nie... ciekawe dlaczego?
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Olimp Kreatyna

Następny temat

NAJLEPSZE SUPLE NA RYNKU !!

WHEY premium