SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

BIEGUNKA

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 103805

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 3487 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31473
Co to jest biegunka?

Zdrowy dorosły człowiek wypróżnia się przeciętnie raz dziennie, wydalając od 100 do 250 g stolca. Stolec składa się w 80% z wody. Biegunka polega na wielokrotnym wydalaniu nieuformowanego stolca o zwiększonej zawartości wody.
Wskutek nadmiernego wydalania płynów, organizm traci duże ilości takich cennych elektrolitów jak: jony potasowe, sodowe, chlorkowe, węglanowe. W czasie gwałtownej i ostrej biegunki, wraz ze stolcem może się także wydostawać ropa, krew lub śluz. Stolec jest wtedy przebarwiony: krwią na kolor czarny lub czerwony, ropą na żółtozielony lub śluzem na kolor białawy. Skład stolca stanowi ważną wskazówkę o tym, który odcinek jelita jest przyczyną biegunki. Jeśli jest to jelito cienkie, wówczas zazwyczaj stolec jest wodnisty, jeśli natomiast jelito grube - stolec jest śluzowaty.

Jakie są przyczyny biegunki?

Biegunka należy do nader często występujących dolegliwości. Zazwyczaj towarzyszą jej wymioty, bóle brzucha, skurcze, gorączka lub obniżona temperatura ciała.
Biegunka występuje wtedy, gdy ściana jelita wydziela więcej wody i elektrolitów niż ich wchłania; przy jednoczesnej wzmożonej perystaltyce jelita.

Ostre biegunki

Najczęstszą przyczyną ostrych biegunek są infekcje bakteryjne lub wirusowe, rzadziej grzybiczne. Zarazki do organizmu wnikają przede wszystkim przez przewód pokarmowy wraz z zanieczyszczonym pożywieniem lub wodą. Mogą się także dostać drogami oddechowymi.
Do najważniejszych wirusów wywołujących infekcje jelitowe, którym towarzyszą ostre biegunki, należą wirusy ECHO oraz wirusy Coxsackie. Infekcje bakteryjne z biegunkami wywołują pałeczki okrężnicy, prątki gruźlicy, gronkowce lub bakterie z rodzaju Shigella(bakterie czerwonki bakteryjnej).
Przyczyną biegunki może też być zatrucie(grzybami lub metalami ciężkimi), promieniowanie(np. naświetlanie promieniami rentgenowskimi lub radem).
Oprócz tego biegunki mogą występować w okresie zażywania niektórych leków, np. antybiotyków, glikozydów nasercowych oraz leków przeciwnowotworowych.Również alkohol może wywoływać biegunki.

Biegunki przewlekłe

Najczęstszą przyczyną przewlekłych biegunek u kobiet jest nadużywanie środków przeczyszczających. Biegunki towarzyszą również takim chorobom jak:

---> Jelito spastyczne i Colica mucosa. Są to schorzenia jelita grubego, w których występują skurczowe bóle i zaparcia, ale gdy twardy stolec pozostaje zbyt długo w jelicie, może dojść do jego upłynnienia.

---> Wrzodziejące zapalenie jelita grubego(Colitis ulcerosa), nowotwory złośliwe i uchyłki jelita.

---> Zaburzenia funkcji jelita cienkiego, np. zaburzenia wchłaniania, przy których dochodzi do wydalania niestrawionego tłuszczu i włókien mięśnych. Poza tym gruźlica jelita, której zazwyczaj towarzyszą biegunki nocne.

---> Schorzenia trzustki.

---> Choroby wątroby.

---> Pasożyty jelitowe , np. glista ludzka, tęgoryjec dwunastnicy lub tasiemiec.

---> Uczulenia na środki spożywcze.

---> Zaburzenia ukrwienia jelita.

---> Cukrzyca (Diabetes mellitus).

Jak leczy się biegunki?

Przede wszystkim trzeba określić przyczynę biegunki - od tego zależy wybór terapii i leków. Konieczne jest także wyrównanie poziomu płynów, elektrolitów, tłuszczów i białek, na przykład za pomocą kroplówek.
W ostrych biegunkach sprawdzonym i skutecznym sposobem jest jeden dzień głodówki. Pacjent powinien jednak dużo pić, najlepiej słabą, czarną herbatę z odrobiną cukru i soli. Następnego dnia, po zelżeniu objawów można zjeść trochę sucharów i razowego chleba.

Czy można coś zrobić samemu?

---> Należy pościć, dużo pić,
---> Powinno się pozostać w łóżku, gdyż silne biegunki powodują obciążenie układu krążenia,
---> Należy zrezygnować z alkoholu, nikotyny, kawy i soków owocowych.

Lekarstwa

Istnieje wiele leków, które stosuje się przeciw biegunkom. Skuteczne są zwłaszcza preparaty na bazie węgla aktywowanego i pektyn. W lżejszych przypadkach można się bez nich obejść. W przypadku cięzkich biegunek lekarz przepisze odpowiedni środek.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy biegunka utrzymuje się dłużej niż przez trzy dni, gdy w stolcu znajduje się ropa lub krew oraz wtedy, gdy biegunka pojawiła się również u pozostałych członków rodziny. Do lekarza powinny udać się również osoby, u których biegunka wystąpiła po pobycie za granicą.

~~~~~~~~~~~~~~~~WAŻNE~~~~~~~~~~~~~~~

Należy pamiętać, że biegunka powoduje utratę przez organizm znacznej ilości wody. Odwodnienie jest wyjątkowo groźne dla niemowląt, małych dzieci i osób starych. W przypadku ciężkiej biegunki należy szybko zapewnić im pomoc lekarską. Poziom płynów, szczególnie w przypadku biegunki połączonej z wymiotami, wyrównuje się za pomocą kroplówek.

------------------------------------------------------------------
Korzystałem z Domowego Poradnika Lekarskiego

- Siema. I jak, masz te zakwasy po wczorajszym wf ? Rozlał ci się kwas mlekowy?

+ No mam. Teraz czekam, aż go wp******i glukoza.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Temat ma 7 lat na przyszłość proszę patrzeć na datę tematu i nie odświeżać starych tematów
temat zamykam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 500 Napisanych postów 9533 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 18704
BIEGUNKA u DZIECI (a szczególnie tych najmniejszych) i u ludzi w podeszłym wieku winna być SKONSULTOWANA z lekarzem ze wlględu na możliwosć wystąpienia GROŹNYCH powikłań ...

XXX Boofi XXX
Hard Core Straight Edge
"Blood and Guts bro , thats the way it goes !!" - lifter ?

Nie dyskutuj z d****em. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 41 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 527
Hmm,a ja mam taki problem, mam biegunkę po mleku (pewnie z powodu "uczulenia na produkty spożywcze").

Od zawsze piłem mleko, w dużych ilościch, bo za nim przepadam i nie potrafię odstawić, poza tym jest podstawą mojego pierwszego śniadania.
Najbardziej ten problem jest widoczny w przypadku mleka marki karton "łaciate i bla bla bla" o długim okresie trwałości (unikam jak ognia takowych), mniej w przypadku tych o krótkim okresie trwałości lub całkiem świezym.
Nie jest to jakaś wielka dolegliwość, poprostu (krepuję się, ale co tam hy hy) mam straszne wzdęcia a po krótkim czasie rozrzedzony stolec. Po akcji jest już całkiem normalnie. Trochę utrudnia mi to zycie, bo muszę uwazac zeby takie problemy nie pojawily sie np w pracy, albo na mieście - wiadomo.

W związku z tym pytanie,czy jest możliwość aby wyhamować nieco skutki picia mleka? Może leki na bazie węgli opisane 2 posty wyżej? Jeśli tak, to kiedy je brać i w jakiej ilości? Dodam, że mleczne śniadanie jem około 4 rano (biegunka łapie mnie o 6) z płatkami owsianymi,czasem kukurydziane - czasem zalewam miodem (nie ma żadnej różnicy czy jem z miodem czy nie - efekt stały). Ide na spacer na 20-30 min,mała medytacja i zaczynam poranne aeroby (zauważyłem że to łagodzi biegunkę) i rozciąganie. ok 6:30 - 7:00 jem normalne śniadanie złożone z chleba żytniego itp itd etc.
Reszta dnia raczej nie wpływa na ten problem wiec opisywac nie będę.

Prosze o radę w tej sprawie, może jakieś zalecenia zywieniowe?lekowe?

Z góry dziękuję
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 41 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 527
Doczytałem w miedzyczasie.....to pewnie wynik braku enzymu trawiącego Laktozę,ktora jest skladnikiem mleka.....i co dalej,to definitywny koniec picia mleka?? hrrr
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 3487 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31473
Być może faktycznie tak jest jak piszesz w ostatniej wypowiedzi, lecz nie można tego stwierdzić i mieć 100% pewność.
Piszesz, że od dawno pijesz mleko. I stąd moje pytanie: czy obserwowałeś takie dolegliwości wcześniej, miałes z tym problemy juz dawniej?

- Siema. I jak, masz te zakwasy po wczorajszym wf ? Rozlał ci się kwas mlekowy?

+ No mam. Teraz czekam, aż go wp******i glukoza.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 41 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 527
Dopiero od 1,5 roku mnie to dotyczy, a cała przeszłość spred tego czasu była w porządku.
Poza tym, naczytałems ię na mleku i sam nie wiem co mam myśleć, bo wiele osób ma to co ja,a ja prócz biegunki mam inne objawy, ktore moga wynikac ze spozywania mleczka, no ale to juz nie w tym temacie...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1
Witam. Otóż bardzo się ciesze, że znalazłam to forum, gdyż też mam problemy z częstą biegunką (może nie do końca, o czym wytłumaczę później), ale pojawiają się problemy. Kolega wyżej pisał o mleku, otóż problemy z tym związane są nieco bardziej rozległe. Tak więc w moim przypadku chodzi nie tylko o picie mleka, ale także o picie kawy, picie zbyt dużej ilości napojów, albo spożywanie ich zupełnie na czczo lub przed posiłkiem, to powoduje później 'rzadki stolec', rzadszy niż powinien być. Może to nie jest zbyt miłe i przyjemne do czytania, ale bardzo mnie to martwi, gdyż męczy mnie to przez kilka lat nawet mogę powiedzieć, a nie chcę podchodzić do zabiegu kolonoskopii.. Także byłabym wdzieczna, gdyby ktoś tutaj mi pomógł. Nie mówię, że męczy mnie ta moja dolegliwość tak jak prawdziwe rozwolnienie, które 'działa' przez cały dzień, ale kilka razy muszę korzystać z WC. :) Jest jeszcze wiele takich przykładów, po których częściej korzystam z WC, ale chyba nie będę aż tak się rozdrabniać. Wcześniej myślałam, iż mam bardzo dobra przemianę materii, ale teraz zaczęłam się o to martwić... Dlatego bardzo proszę o jakiekolwiek porady.
Pozdrawiam serdecznie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 1869 Wiek 38 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6274
Witaj!

Idź jak najszybciej do lekarza po skierowanie na kolonoskopie!!!!

U mnie zaczynało się podobnie, później rozwolnienie zostało i nic na nie nie działało. Badania wykazały wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Im szybciej pójdziesz na badania tym lepiej. Ja zacząłem się leczyć od wczoraj:) a zareagowałem po 4 m-cach ciągłego rozwolnienia... Z tym nie ma zartów a czas działą na Twoją niekorzyść.
Nie chce Cię straszyć ale nic nie tracisz robiąc te badania.

a tak miedzy nami...kolonoskopia to nic takiego. wiecej stresu niz w rzeczywistości być powinno:)

3maj sie!
1

Praktyk nie teoretyk, f***'ty nie bzdety

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 30 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 157
Witam ! 19 lat student
problem taki jak w temacie tylko u mnie to trwa od pol roku jak nie lepiej nie chcialbym sklamac ale to bylo tak dawno ze juz nie pamietam..zaczalem lekcewazyc w pozniejszym czasie nawet sie przyzwyczailem;/ wiadomo zdarzalo sie przez ten okres odbiec od tej reguly i wyszla normalna:) ale to byly tak sporadyczne przypadki..zaczalem cos czytac o tym ostatnio i sie "troche" przerazilem i zniesmaczylem wlasna glupota niewiedza a przedewszystkim lenistwem;/ w nastepnym tyg zglosze sie do gastrologa bo chyba tam trzeba isc jak sie ma skierowanie od rodzinnego(tak przynajmniej mama tlumaczyla) a pisze tu dlatego zeby ktos napisal czy jest sie czego bac i czy wogole moj przypadek tak dlugiej biegunki jest spotykany??
z gory dziekuje i pozdrawiam !!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 30 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 157
zapomnialem dodac ze mam tez takie bulgotanie jakby gdzies w srodku (nie chce strzelac bo nie znam sie za bardzo na anatomii)<ale pewnie brzuch czy zoladek> byly banki z powietrzem ktore towarzysza biegunce i wychodza w postaci lotnej? ;/podczas wydalania juz nauczylem sie je jakby niwelowac w tak sposob ze te banki jakby z nikaja prze chwile jest lzej a za jakis czas znowu i to tez mam od dluzszego czasu praktycznie codziennie




z tego co czytalem to ogolem mozna powiedziec ze takim schorzeniom bardzo sprzyja zycie studenckie;/ w ciaglym biegu raz nie zjesz nic raz ze malo nie pekniesz, wiec zapewne te pecherzyki z powietrzem to przez jedzenie na szybko a biegunka to az sie boje pomyslec mam tylko nadzieje ze sie z tego wylecze bo to naprawde bylaby dla mnie ogromna ulga;/
PS. wiem ze pisze chaotycznie ale z uwagi na godz(3am) i fakt ze akurat teraz znalazlem chwile zeby napisac prosze o wyrozumialosc i jakies informacje jakiekolwiek moze ktos to juz ma za soba i moglby sie podzielic :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1
sznikersst

Twoje objawy świadczą o zapaleniu jelit (np. Colitis Ulcerosa). Lepiej wybierz się do lekarza i zrób kolonoskopię. Inaczej skończysz pod ziemią - dobra rada.

Geo
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Spłycona lordoza

Następny temat

Palma sabal, korzeń pokrzywy a tradzik.

WHEY premium