SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ból kostki od środkowego palca ręki

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6709

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 126 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 8405
Około trzech miesięcy temu ubiłem sobie kostkę od środkowego palca ręki (tą która się uderza - ta część nazywa się chyba "knykieć"). Spowodowane to było raczej nowymi, zbyt ciasnymi rękawicami, no ale kto by się tam przejmował lekkim bólem i leciał od razu do lekarza? :D Tak więc systematycznie ubijałem sobie coraz bardziej, myśląc, że rękawice się wyrobią, a ból przejdzie. Ani jedno z dwóch się nie sprawdziło. Teraz już od ponad miesiąca nie byłem na uderzanym treningu, a przy mocniejszym nacisku nadal odczuwam ból. Nie da się tak ćwiczyć.

Wiem, że na odległość i tylko po opisie nie da się za bardzo pomóc, dlatego poprzez ten temat chciałbym raczej zapytac, gdzie mogę się z tym udać. Z drugiej strony jeśli ktoś wie coś na temat mojego problemu, to zapraszam do wypowiedzi :)

Smarowałem altecetem, miałem robione prześwietlenie, które nic nie wykazuje i byłem u dwóch ortopedów, w tym jednego prywatnie. Obaj nic nie stwierdzili. Mam też kontakt do masażysty / rehabilitanta. Co jeszcze mogę zrobić? Ratujcie, bo nie da się tak żyć :D

E: Co chyba ważne, nie odczuwam bólu przy poruszaniu palcem, czy przy chwytaniu. Takie rzeczy jak pompki i podciąganie mogę spokojnie robić. Jedynie przy mocniejszym nacisku czuję ból, stąd odpada uderzanie.


Zmieniony przez - Yanuary w dniu 2017-04-03 20:23:29
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 79 Wiek 32 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 2226
JKDFIGHTER A wszystko wynika z nastawienia się na walkę na ulicy, bez rękawic, używając jedynie dłoni, bo jak ktoś Ciebie zaatakuje to nie powiesz mu, poczekaj tylko owijki i rękawice wyciągnę z torby, bo bez tego nie potrafisz uderzać.

.
Wielkie propsy za temat !!! Czy mozesz mi powiedziec con kolega tlumaczy pod koniec tego filmiku od 5:56 ? Bo zrozumialem ze powinno sie uderzac kostkami od palcow malego, serdecznego oraz srodkowego no ale to co mowi pod koniec wlasnie nie zrozumialem.
I mialbym jeszcze jedno wazne pytanie. Czy wiesz moze w jakich sztukach walk ucza uderzac dokladnie technicznie? Poniewaz na treningu ucza nas uderzac klasycznie po boksersku np lewy prosty "poziomowy" itd, a wiadomo ze w rekawicach to inna bajka, i nie chcialbym sie do tego przyzwyczaic bo gdy pozniej dojdzie do bojki np na ulicy i bede tak uderzal to moze nie byc wesolo. Tymbardziej ze nawet np w domu jak sobi uderzam w sciane to automatycznie i wygodnie mi sie wlasnie uderza ukladajac piesc pionowo wertyklanie i uderzajac wlasnie dwoma- trema ostatnimi kostkami, a pozniej ide na trening i znowu trzeba robic tak jak ucza tzn zle. Jeszcze raz dzieki za czaly temat !!!



...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2259 Napisanych postów 2195 Wiek 28 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 25570
Miałem podobny problem. Pomogła przerwa od treningu bokserskiego i wszystko wróciło do normy.
1

vivere militare est

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Yoshi87 FIGHT24.PL
Ekspert
Szacuny 2584 Napisanych postów 23357 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 337408
Prawdopodobnie rozbiłeś sobie tego palca bijąc w ciasnej rękawicy. Też proponowałbym zrobić przerwę i dać paluchowi odpocząć.
1

Redaktor Fight24.pl i Sceny MMA i K-1

http://www.fight24.pl/
http://www.sfd.pl/Scena_MMA_i_K_1-f131.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 126 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 8405
To pozostaje mi grappling, dzięki za odpowiedzi :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 107 Napisanych postów 110 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 1033
@Yanuary a w napewno uderzesz dobrze technicznie, w sensie dobrze układasz rękę? Możesz napisać którymi kostkami celujesz? Która Ciebie boli, to ta którą celujesz ? Jak ustawiasz rękę w uderzeniu wertykalnie(pionowo) czy horyzontalnie (poziomo). Daj znać, może będę w stanie Ci pomóc. Jeżeli uderzasz tym który Ciebie boli, to nie jest wina rękawicy tylko złego sposobu(biomechaniki) uderzania.



Zmieniony przez - jkdfighter w dniu 2017-04-08 13:36:32

Zmieniony przez - jkdfighter w dniu 2017-04-08 14:00:38
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 126 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 8405
Wiesz, trenuję już parę lat, a to nie są moje pierwsze rękawice. Ćwiczyłem zarówno w bokserskich jak i do MMA i nie było takiego problemu. Celuję dwoma pierwszymi kostkami licząc od kciuka, więc tak, boli mnie ta, którą uderzam. Dłoń przy sierpach układam pionowo, a przy prostych ani pionowo, ani poziomo, a coś pomiędzy. Szczerze się zdziwię, jeśli okaże się to brakami technicznymi, ale proszę bardzo, chętnie zainteresuję się wszystkim, co może mi pomóc :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 107 Napisanych postów 110 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 1033
@ Yanuary, nie ma znaczenia ile lat trenujesz w tym wypadku, ponieważ mało kto uczy uderzania w tzw "właściwej anatomicznej pozycji pod uderzenie." Uderzasz złymi kostkami, nigdy nie uderzaj dwiema pierwszymi kostkami, wtedy uderzenie twoje opiera się na kości promieniowej, lub pomiędzy promieniową a łokciową, a także może dojść do tzw "boxer's knuckle> gdy uderzasz środkowym palcem. Możesz zerwać sobie Mięsień prostownika palców





Ułożenie ręki oraz kostki jakimi się uderza jak również ustawienie ciała jest kluczowe.

Współcześni bokserzy tak uderzają ponieważ uderzenie przednią ręką to tzw "lost art" jak powiedział Jack Dempsey czy Jim Driscoll, służy jako uderzenie badawcze, mające na celu ustawić na silne uderzenie z tylnej ręki. Dawniej cios prosty miał być uderzeniem nokautującym stąd musiał mieć bardziej stabilne ustawienie, plus walczono bez rękawic.

No, ale przejdźmy do "właściwej anatomiczną pozycji" ręki i ciała w uderzeniu. Jeśli uderzasz kostką od palca wskazującego możesz złamać sobie nadgarstek, jeśli uderzasz środkową kostką wtedy dochodzi do kontuzji ponieważ 1. uderzenie ma słabszą podporę 2. łatwiej można uszkodzić mięsień. Najlepszym ustawieniem pod cios prosty względem ludzkiego ciała jest ustawienie ręki pionowo-wertykalnie(gdy mówimy o ciosie prostym w długim dystansie i np sierpie w średnim dystansie) , i celowanie trzema dolnymi kostkami, tzn od palca serdecznego celujesz ale lądują 3. W ten sposób stanowią wszystkie dla siebie podporę, i w prostej linii opierają się na kości łokciowej stanowiąć stabilnijeszy fundament pod uderzenie. Jest to tzw zasada Linii Siły w uderzeniach. Jest to naukowe podejście do walki wręcz które charakteryzuje tylko dwie sztuki walki Bare Knuckle Boxing i Jeet Kune Do (nauczane z przekazu Sifu Ted'a Wonga-najbliższy możliwy przekaz sztuki Bruce'a Lee) ponieważ Bruce inspirował się bokserami z tej epoki. Ojecie boksu James Figg jest ojcem zasady linii siły i była ona stosowana przez takich bokserów jak Jack Dempsey, Jim Driscoll, Edwin Haislet, Jimmy Wilde, Willie Pep, Max Schmeling, Poniżej masz w filmikach jak to wygląda w praktyce i dlaczego tak a nie inaczej. Cytując Jack'a Dempseya "At least nine of every ten fellows who try to box never become good punchers because they never learn how to make their arms and fists serve efficiently as conveyors and exploders. They become "powder-puff" punchers or, at best, only fair hitters. Their punches lack body-weight, explosion and follow-through. Such failure can be prevented by power-line punching.

Bare Knuckle Boxing






Jeet Kune Do











"Beware likewise of trying to land first with the prominent middle knuckle-the source of most hand injuries. Such aiming will slant your hand off the power line and, at the same time, endanger the middle knuckle and its hand-bone. When that middle knuckle makes a solo landing, its prominence prevents the other knuckles from helping to absorb some of the punch-shock. That shock or pressure is terrific in any full-fledged punch, particularly when you nail an opponent with a head blow just as he is stepping into you. In that split-second, your fist must withstand the shock-pressure of an explosive collision between two hurtling body-weights.

Let me repeat: If your punch is landed correctly, in power-line fashion, the three knuckles-pinky, second and middle-will share the pressure
and distribute it over the three hand-bones behind the knuckles. That lessens the chance of bruising or crushing any one knuckle, or of
fracturing any one hand-bone. Most professional and amateur boxers suffer hand injuries during their careers even though their fists are protected by bandages, tape and gloves, because of unfortunate landings.

As I pointed out earlier, the hands HAVE NO SUCH PROTECTION IN A FIST-FIGHT. You must land correctly, not only for power-line explosiveness, but for hand protection."

Dlatego jeśli coś zostało zaprojektowane pod walkę na gołe ręce, będzie się sprawdzało i w rękawicach, jeśli sposób uderzenia wynika jedynie z faktu że uderza się w rękawicach, będzie on kontuzjogenny dla ręki gdy uderza się bez lub w cieńszych rękawicach. Innymi słowy nie chodzi o to aby uderzać, tak a nie inaczej bo tak nakazuje sport czy styl, ale dlatego bo tak a nie inaczej jest najlepiej względem ludzkiego ciała. Wszakże mamy tylko dwie ręce i dwie nogi, chodzi o to aby w jak najlepszy sposób używać ich do walki. Stąd moim zdaniem nie rękawice zawiniły w Twojej kontuzji, a zły sposób(biomechanika) uderzania.


Zdjęcia pochodzą z książek legend boksu Jack Dempseya, Jim'a Driscolla oraz "Scientific Boxing" James'a J. Corbetta no i także z biblioteki i artykułów oraz książek z Bruce'em Lee.



















Zmieniony przez - jkdfighter w dniu 2017-04-08 15:21:03

Zmieniony przez - jkdfighter w dniu 2017-04-08 15:22:07

Zmieniony przez - jkdfighter w dniu 2017-04-08 15:23:16
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 107 Napisanych postów 110 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 1033
Linia czerwona(Linia Siły), kostka palca serdecznego wspierana jest w uderzeniu przez palec środkowy i mały, opiera się w linii prostej na kości łokciowej i ramienia, i barku tworząc jedną stabilną linię. Uderzając kostką(linia niebieska) środkową opiera się ledwo na kości promieniowej przez co ma słabszą podporę dla zniesienia odrzutu i gorzej znosi tzw "impact shock" gdy zderzy się z celem. Ustawienie ręki wedle zasady Linii siły, wynika z zastosowanie bezpośrednio 3 zasady dynamiki Newtona w uderzeniu. Jeżeli działasz z pewną siłą na przedmiot, ten przedmiot działa z taką samą siłą na Ciebie, chodzi o to aby w jak najlepszy możliwie anatomicznie sposób ułożyć ciało w uderzeniu aby było to jak najsilniejsze, najszybsze i jednym słowem najlepsze możliwie uderzenie względem ludzkiej anatomii.




Tą wiedzę mam z treningów JKD w Brodnicy mam dobrego instruktora, który naucza JKD z linii przekazu Ted'a Wonga, inne linie przekazu tego nie nauczają, nawet nie wiem czy inne sztuki walki w ogóle biorą pod uwagę "naukowe podejście do walki wręcz" a trenowałem już w wielu klubach w Polsce to jest ważne aby mieć dobrego instruktora, który ma prawdziwą wiedzę w dziedzinie, a nie tą przez internet z youtuba czy po 1 seminarium lub po 14 dniowym kursie itp. słyszałem że np Warszawa (jeśli chodzi o JKD) słynie z takich jedno dniowych instruktorów inni(w innych miastach z Polski) z kolei wyglądają na biznesmenów co trenują własne wymysły. No ale nie o tym temat.

Aha, sorry bo nie dopisałem sposób wykonania ciosu prostego z Bare Knuckle Boxing jest inni niż uderzenie tzw "jab" w boksie współczesnym, to samo tyczy się ciosu prostego z JKD jest inne niż w boksie czy Bare Knuckle Boxing nawet, także samo ustawienie ręki w może też nie wystarczyć jeśli chodzi o uzyskanie całokształtu, bo z ustawioną ręką pionowo nie można uderzać w taki sam sposób, a nawet stać w takiej pozycji walki (ustawienie stóp i rąk) jakby uderzało się po boksersku współczesny "jab". Drobne detale, czynią ogromną różnicę i mają ogromny wpływ na wszystko.




Zmieniony przez - jkdfighter w dniu 2017-04-08 15:31:34

Zmieniony przez - jkdfighter w dniu 2017-04-08 15:33:10

Zmieniony przez - jkdfighter w dniu 2017-04-08 15:35:58

Zmieniony przez - jkdfighter w dniu 2017-04-08 15:36:58

Zmieniony przez - jkdfighter w dniu 2017-04-08 15:55:55
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Yoshi87 FIGHT24.PL
Ekspert
Szacuny 2584 Napisanych postów 23357 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 337408
Znowu JKD Brodnica? jkdfighter jeśli zobaczę, że w postach znów będziesz promował ten klub i ciągle pisał o JKD, to z miejsca dostajesz bana.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 107 Napisanych postów 110 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 1033
Yoshi napisałem tylko skąd wiem to co wiem i tyle. Trzymajmy się tematu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 126 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 8405
Wow, ależ dostałem dawkę wiedzy :D

To, że trenuję parę lat jednak może mieć jakieś znaczenie, bo do tej pory nie miałem takiej kontuzji. Ale to co piszesz może mieć sens. Zawsze zastanawiałem się jak to jest, że kazano mi uderzać kostkami od palców wskazującego i serdecznego, a w przypadku pompek na pięściach ciało opiera się na 3 ostatnich licząc od kciuka. Nie pozostaje mi nic innego jak wdrażać to do walki z cieniem i wypróbować na treningach :D Dzięki za obszerny post.


Zmieniony przez - Yanuary w dniu 2017-04-08 21:01:29
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Siedzenie w pozycjach rozciagajacych

Następny temat

Spięte mięśnie w odcinku ledzwiowym

WHEY premium