SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ból brzucha po jajkach

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 98969

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 534 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 21971
Witam co zjem jajka to mnie brzuch ostro boli, szkoda by było, żebym pozbył się tego cennego źródła białka. Kiedyś był taki okres, ze dziennie jajka jadłem, później przestałem je jeść na jakiś czas i co zacząłem je na nowo jeść, to mi było niedobrze, ciężko mi było je przełknąć, zwłaszcza jak jajecznice robiłem i brzuch mnie bolał. Co poradzić??
4
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
bziubzius Moderator
Ekspert
Szacuny 4304 Napisanych postów 17985 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 282904
Jajko skarbnica wartości odżywczych
Jajka są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. Jajko jako jedyny produkt spożywczy zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne. Jajka dostarczają również witaminy A, E, D oraz K i B2, B12 oraz kwas pantotenowy. Znajdziemy w nich również wiele cennych składników mineralnych takich jak potas, żelazo czy sód i wapń. W żółtku znajdziemy również beta karoten, luteinę oraz cholesterol.

Alergia na jajka
Jajka są jednak również jednym z silniejszych alergenów pokarmowych. Najczęściej uczula białko jajka.
W białku jajka znajduje się ponad 20 frakcji białkowych. Do głównych alergenów zalicza się owoalbuminę, owomukoid, owotransferynę, lizozym
W żółtku jajka najczęściej reakcję alergiczną wywołują alfa-liwertyna, globuliny oraz lipoproteiny.
Alergia na jajka może objawiać się bezpośrednio po ich spożyciu lub występować z opóźnieniem. W przypadku reakcji natychmiastowych obserwuje się wymioty, biegunki, rumień wokół ust, pokrzywkę, alergiczne zapalenie spojówek czy też wstrząs anafilaktyczny.
Opóźnione reakcje alergiczne to przede wszystkim przewlekły kaszel oraz astma oskrzelowa.
Alergie oraz nietolerancje pokarmowe to jeden z głównych czynników, z powodu których należy wykluczyć jajka z diety.

Badania
Jak wspomniałam wyżej alergia na jajka może być natychmiastowa lub opóźniona.
Stąd też przeprowadza się różnego rodzaju testy alergiczne. Badania wykonuje się zarówno w klasie IgE oraz klasie IgG.
Dużo łatwiej wykonać te pierwsze badanie. Pozwala ona na określenie alergii natychmiastowych.

Badanie w klasie IgE wykonamy w większości laboratoriów.
Jeśli podejrzewasz u siebie alergie na jajka dobrym pomysłem byłoby wykonanie badania w celu sprawdzenie alergii zarówno na całe jajko kurze, jak i na samo białko.
Dużo częściej obserwuje się alergie na samo białko jaja.

Profil alergiczny nie pozwala ani w pełni potwierdzić, ani w pełni wykluczyć alergii.

Spróbuj wyeliminować z diety białka jaj. Spożywa jedynie żółtka.
Być może objawy takie jak ból brzucha oraz złe samopoczucie miną.

Nie spożywaj jajek, jeśli wywołują one wymienione przez Ciebie objawy.
Zrezygnuj ze spożywania jaj na około 2-3 miesiące.
Po tym czasie możesz spróbować włączyć je ponownie do diety.

Pamiętaj, ze jajka występują w wielu gotowych produktach. Sprawdzaj składy produktów, które wykorzystujesz w diecie.

W przypadku podejrzenia alergii na jajka udaj się niezwłocznie do alergologa.





Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 5239 Wiek 41 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 75867
Witam
Napisz prosze w jak wygląda posiłek po którym odczuwasz bóle brzucha?
W jakiej formie zjadasz te jajka?

Zmieniony przez - Mateo 1983 w dniu 2008-04-28 19:30:35

"Wszystkie rzeczy są trujące i nic nie jest bez trucizny,
Jedzenie i picie ponad miarę jest również trujące." - Paracelsus
http://www.sfd.pl/TŁUSZCZE-t369407.html
http://www.sfd.pl/JAJO-t429538.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 534 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 21971
jajecznice jak jem, chociaz jak jadłem na twardo to tez w nocy miałem bóle brzucha
dzisiaj rano zjadłem chleb razowy z jajecznicą i troche ketchupu do smaku to mnie pół dnia bolał brzuch
ale jak jadlem normalnie jajecznice bez niczego, albo te jajka na twardo to tez mnie brzuch bolal
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 5239 Wiek 41 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 75867
Jesteś przekonany że bol wywołuja jajka?
Może przyczyna jego jest inny produkt?

Zmieniony przez - Mateo 1983 w dniu 2008-04-28 19:37:00

"Wszystkie rzeczy są trujące i nic nie jest bez trucizny,
Jedzenie i picie ponad miarę jest również trujące." - Paracelsus
http://www.sfd.pl/TŁUSZCZE-t369407.html
http://www.sfd.pl/JAJO-t429538.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 534 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 21971
jestem przekonany, że to jajka
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 5239 Wiek 41 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 75867
Ok
proponuje jutro na sniadanko zjeśc jajka na miękko (są lekkostrawne) + to co jadasz zwykle
jeśli problem wystąpi znowu będziesz musial na jakiś czas zrezygnować z ich spożycia
daj znać jutro czy ból brzucha znowu wystąpil
pozdrawiam
2

"Wszystkie rzeczy są trujące i nic nie jest bez trucizny,
Jedzenie i picie ponad miarę jest również trujące." - Paracelsus
http://www.sfd.pl/TŁUSZCZE-t369407.html
http://www.sfd.pl/JAJO-t429538.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 534 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 21971
zjadłem jajka na miękko i znowu ból bardzo podobny, ale minimalnie mniejszy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 5239 Wiek 41 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 75867
Więc odstaw jajka na tydzien - dwa
swoją droga jestem ciekaw co tak dokładnie ten ból wywołuje
możesz wstawić swoją dietę i napisac po którym posilku masz te dolegliwośći?
1

"Wszystkie rzeczy są trujące i nic nie jest bez trucizny,
Jedzenie i picie ponad miarę jest również trujące." - Paracelsus
http://www.sfd.pl/TŁUSZCZE-t369407.html
http://www.sfd.pl/JAJO-t429538.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ja mam podobne bóle, z tym że tylko po jajecznicy. Na miękko i twardo mogę jeść. Swoją drogą to dziwne, bo dawniej jadłem jajecznicę i było ok, ostatnio takie rewolucje się dzieją.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 534 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 21971
na tydzien, dwa, jajek nie jadlem wogole moze miesiac i zaczalem je jesc to zaczal mnie bolec brzuch i na wymioty mnie zbierało, kiedys byl taki okres ze jadlem po kilka jajek dziennie, pozniej przestalem je jesc, znowu zaczalem i zaczely sie te bole, dolegliwosci mam po pierwszym posilku rano, ale jak juz pisalem, zjadlem jajka raz na wieczor, to w nocy budzilem sie i mnie brzuch bolał i na pewno nie jest to kwestia diety, bo wlasnie jajka powoduja u mnie te dolegliwosci, a co do jajecznicy to jej wogole nie moge zjesc, nie wiem czemu, ale chce mi sie po niej zygac, kiedys tak samo mialem jak studensky, normalnie moglem jesc jajka, nawet uwielbialem je, takze nie wiem co jest grane, ze teraz tak sie zmienilo
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
A po jajecnicy masz ten ból taki bardzo ostry, że Cię wręcz paraliżuje i nie masz nawet sił stać na nogach ? Mnie właśnie tak bolało po jajecznicy, wtedy się kładłem i zginałem w pasie lekko, to wtedy odrobinkę było lepiej.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Prosze o pomoc z dieta

Następny temat

ćwiczenia na łytki.uda.pośladki

WHEY premium