SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Artykuł konkursowy, FighterX

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2109

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24264 Napisanych postów 25217 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020275
Dlaczego warto trenować CrossFit.

Na wstępie chciałbym zaproponować rozróżnienie znaczenia słów trenować, a ćwiczyć. Gdyż niesłusznie są stosowane zamiennie. Trening ma przygotować nas do konkretnego celu, trenujemy pod maraton lub zawody, nie ćwiczymy pod zawody. Ćwiczymy czy uprawiamy jakiś sport (np. CrossFit) dla siebie, dla zdrowia. Gdy ćwiczymy nie mamy w tle konkretnego celu.
Dlaczego warto trenować CrossFit? To pytanie, jest stawiane wielokrotnie, zwłaszcza w momencie gdy widać filmiki a’la „Fail Compilation”. To pytanie, które wielokrotnie słyszałem, jako jeden z pierwszych certyfikowanych trenerów CrossFit w Polsce. Na to pytanie odpowiedź nie jest wcale taka prosta.
Na początek odpowiem, czy warto ćwiczyć CF? - tak!
Natomiast, dlaczego warto uprawiać ten sport jest pytaniem dość skomplikowanym. W dużym skrócie można napisać, że ten system treningowy pozwala poprawić zdrowie, w bardzo szerokim zakresie znaczenia hasła „Zdrowie”.
Jedynym warunkiem tego, że CrossFit poprawi Twoje zdrowie, jest podążanie za metodologią CrossFit Level – 1 Guide, lub słuchanie mądrego trenera, wiedzącego co nie co o CrossFicie. To bardzo ważne, by podążać za schematem CrossFit, gdzie zanim zaczniemy wykonywać pewne ćwiczenia, musimy mieć aktywną ruchomość w stawach pozwalającą na wykonanie ich poprawnie technicznie. Nie bójmy się wykorzystywać kijów od szczotek, czy rurek pcv do nauki techniki. Przez podążanie za schematem tego systemu treningowego uczymy się najpierw techniki, następnie powtarzalności ćwiczeń. Gdy opanujemy te dwa elementy, możemy włączyc do treningu intensywność. Podążając w przeciwną stronę bardzo łatwo o wyrobienie złych nawyków, które prędzej czy później prowadzą do kontuzji i dysfunkcji w naszym organiźmie.
Dzięki temu, że podążamy za ścieżką rozwoju CF, powoli budujemy dobre nawyki. Praktykujemy ćwiczenia, które wymuszają na nas pracę w pełnych zakresach ruchu każdego stawu, czego obecnie nie musimy w ogóle wykonywać, bo nasze życie jest tak skonstruowane, że rzadko kiedy mamy możliwość wykonać ruch, gdzie wykorzystamy np. pełny zakres ruchu w kolanie, czy biodrze. Również uczymy się koordynacji ruchowej, zwinności, szybkości i esplozywności, której wymagają pewne ćwiczenia.
Bardzo ważnym punktem w treningu CF jest ekspozycja naszego organizmu, na duże ciężary. To one wymuszają wzmożony angaż centralnego układu nerwowego oraz umiejetność angażowania większej ilości włókien mięśniowych. Trzeba pamietać, że osoby niewytrenowane angażują około 30% włókien mięśniowych/mięśni, zaś osoby wytrenowane angażują ich nawet 95%. Kolejną rzeczą jest fakt, że ćwiczenie CrossFitu zmusza kobiety do pracy z większymi ciężarami (czego na siłowni by nie zrobiły), co pozwoli na szybsze zbudowanie wymarzonej sylwetki.
Treningi CF są bardzo urozmaicone, często przez okres 6 miesięcy nie wykonuje się tego samego zestawu ćwiczeń. Ale cyklicznie w różnych ruchach pracujemy nad siłą, wytrzymałością tlenową oraz beztlenową. Treningi są zróżnicowane. Korzysta się z wielu przyrządów treningowych w trakcie jednego treningu.
Kolejnym aspeketem, dla którego warto uprawiać CrossFit jest aspekt społeczny. Dużo treningów ma charakter mocno intensywny, który sam w sobie nie jest przyjemny, aczkolwiek dzięki temu, że obok nas ćwiczą osoby, które robią to samo, co my i poniekąd rywalizują z nami (choć częściej rywalizują ze swoją głową), pozwala nam na mocniejszą pracę, niż jakbyśmy trenowali sami. To daje nam możliwość zrobienia większej objętości, w krótszym okresie czasu. Bardzo ważne jest to, że takie przeżycia bardzo wiążą ludzi ze sobą, gdyż przechodzą przez „piekło” treningu wspólnie. W treningu kulturystycznym tego często nie ma, bo zakładamy słuchawki na uszy i robimy swoje, mamy przerwy między seriami i odpoczynek. Trening o wysokiej inetnsywności również przekłada się na znaczne podwyższenie zapotrzebowanie na tlen po wysiłku (ang. EPOC), czyli zwiększa ilośc spalanych kalorii po treningu. Trening cardio o stałej intensywności na poziomie tętna 180 - wiek(w latach), nie daje nam możliwości znacznego zwiększenia EPOC, co przekłada się na fakt, że więcej kalorii spalamy jedynie w trakcie wysiłku, a nie po nim.
W całej tej zabawie, jest również element związany z regeneracją potreningową. Wiąże się ona z pierwszym punktem, który poruszyłem, poprawna mobilność stawów oraz dodatkowo z tym co jemy by wspierać nasze ciało. Często kilka pierwszych minut poświęconych jest na „otwieranie” pozycji/stawów aby móc w poprawnie wykonać ćwczenia dnia, oraz ostatnich parę minut jest na rozluźnienie spiętych mięśni po treningu. Wspomniałem również o tym, że CrossFit zwraca uwagę na odpowiednie odżywianie. Propaguje dietę Paleo, często połączoną z dietą Zone. Kaloryczność diety Zone zalecana w CF moim zdaniem jest znacznie zaniżona i powinniśmy umieć dostosować ją do swoich potrzeb. Jednak popieram zamysł diety „Paleo”, a mianowicie spożywanie pokarmów jak najmniej przetworzonych, aby dbać o zdrowie i regenerację oraz ograniczanie podaży węglowodanów na rzecz tłuszczy i białka.
Kolejną rzeczą pozytywnie przemawiającą za praktyką systemu CrossFit jest objętość treningowa. Zajęcia trwają około 60-70 minut, ćwiczy się 5-6 dni w tygodniu. Trening właściwy z reguły nie zajmuje dłużej niż 15-20 minut, choć są treningi zdecydowanie dłuższe tzw. Hero WOD, które maja na celu uczczenie tragicznie zmarłych żołnierzy lub funkcjonariuszy publicznych. Treningi CF składają się głównie z ćwiczeń wielostawowych, angażujących wiele grup mięśniowych, pracujących synergistycznie, tak jak w życiu codziennym (nie pracuje tylko biceps). Ćwiczenia te zmieniają się każdego dnia i tygodnia, dzięki czemu nasz organizm będzie próbował zaadaptować się do ciągle zmieniającego się „planu treningowego”.
Podsumowując, uważam, że ćwiczenie CrossFit niesie za sobą bardzo dużo pozytywnych aspektów, które poprawią nasze zdrowie i ogólną sprawność fizyczną, pod warunkiem, że będziemy podążać za ideologią CrossFit, która przyjmuje podejście holistyczne wiążąc ruch z odżywianiem oraz regeneracją. Z tyłu głowy również należy mieć fakt, że wszystko zajmuje czas i aby nie zrobić sobie krzywdy i wykorzystać potencjał tego systemu należy być cierpliwym.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4063 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347418
Spodziewałem się u Ciebie merytoryki i mnie nie zawiodłeś

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24264 Napisanych postów 25217 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020275
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Bajera na luzie

Następny temat

Artykuł konkursowy, kacper1111

WHEY premium