SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Artykuł Kalistenika, skazany na trening hit czy marketingowy kit?

temat działu:

Trening w domu

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 47357

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 266 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 4958
Ostatnio znalazłem na stronie powiązanej z sfd artykuł http://potreningu.pl/artykuly/638/kalistenika-skazany-na-trening--hit-czy-marketingowy-kit

Jest tam kilka stwierdzeń, z którymi się nie zgadzam.

Cytat: Niestety, zacząłem budować masę i siłę dopiero używając znacznych obciążeń w treningu siłowym. Bez dedykowanego treningu nigdy nie osiągnąłbym nawet cząstki. Nadal potrafię wykonać kilkadziesiąt podciągnięć na drążku, pompki na jednej ręce lub przysiady na jednej nodze – ale czy to o czymkolwiek świadczy? Niestety, nie.

Patrząc na siebie stwierdzam, że to nieprawda. Ja zaczynając ćwiczyć 4 lata temu przy wzroście 177 cm ważyłem 55 kg i wyciskałem na płaskiej ledwo 20 kg (na siłownię nie chodziłem ćwiczyłem jedynie z obciążeniem własnego ciała a ciężary podnosiłem kilka razy w roku u kumpla na siłowni w piwnicy tylko dla zobaczenia jak moje ćwiczenia przekładają się na "możliwości ciężarowe"). Obecnie ważę 77 kg przy takim samym wzroście i wyciskam 90 kg. Oprócz treningu siłowego rozciągałem się, pływałem, grałem w piłkę nożną, jeździłem na rowerze. Rozwijałem się wszechstronnie i mam dobrej jakości masę mięśniową. Autor pisze, że podciąganie się na drążku kilkadziesiąt razy czy robienie pompek na jednej ręce o niczym nie świadczy. Otóż świadczy o wysokiej sprawności, dużej wytrzymałości siłowej. Równie dobrze mógłbym napisać, że robienie przysiadów z ciężarem 200 kg też o niczym nie świadczy. Zgadzam się, że trening z ciężarami przynosi szybsze efekty w przyroście siły i masy mięśniowej, ale należy pamiętać, że stawy i ścięgna nie przystosowują się do ciężarów tak szybko jak mięśnie i w tym aspekcie trening bez ciężarów jest zdrowszy.

Cycat: Jednak czy marketingowe slogany i „wspaniałe ćwiczenia” są skuteczniejsze od treningu siłowego z obciążeniem? (np. ukierunkowanego na budowanie siły i masy mięśniowej) Wręcz przeciwnie. Wspomniani eksperci próbują łamać jedną z podstawowych zasad treningu siłowego – to znaczy, zbyt małe obciążenie (mniejsze niż 60% ciężaru maksymalnego) nie buduje siły, ani masy mięśniowej. Trening z obciążeniem własnego ciała nadaje się do trenowania wyłącznie osób początkujących. Taki człowiek gdy przychodzi do klubu np. w wyciskaniu leżąc używa ciężaru mniej więcej takiego jak przy klasycznych pompkach, podobnie jest z przysiadami.

A kto komu zabroni, gdy klasyczne pompki staną się za łatwe robić np. trudniejsze warianty - pompki w staniu na rękach, pompki na jednej ręce (które przecież też mają trudniejsze warianty, np. pompka nurkujący bombowiec na jednej ręce), pompki z niekorzystną dźwignią wtedy na pewno używamy więcej niż 60 % ciężaru maksymalnego.

Cytat: W moim przypadku dopiero waga ciała ponad 100 kg (przy minimalnym udziale tkanki tłuszczowej) zapewnia choć przeciętny wygląd (bez treningu ważyłem mniej niż 80 kg). Dodatkowo autor nie odróżnia masy mięśniowej od tłuszczowej – nazywając duże mięśnie „nadwagą”. Nadwaga to nadmiar tłuszczu w organizmie. Niestety Paul Wade nie zdążył się zorientować, że kulturyści mają kilka procent tkanki tłuszczowej w organizmie (charakterystyczne, pocięte, użylone sylwetki są niemal pozbawione tkanki tłuszczowej)! Tłuszcz jest wrogiem kulturysty. Autor ma rację – duża masa ciała uniemożliwia wykonywanie cyrkowych sztuczek – ale komu jest potrzebne „podciąganie na jednej ręce” albo „pompka na jednej ręce”. Człowiek ma dwie ręce właśnie po to, by ich używać w każdym działaniu.

Po co komu potrzebne podciąganie na jednej ręce, to ja odpowiadam a po co komu robić wyciskać na płaskiej 200 kg. Owszem nadmierny rozrost tkanki mięśniowej to nie nadwaga, ale balast skutecznie uniemożliwiający uzyskanie wysokiej sprawności fizycznej na którą nie składa się tylko siła i przypakowana sylwetka, ale także wytrzymałość, szybkość, gibkość itd. Oto chodziło autorowi książki skazany na trening.

Cytat: Sprzeczności i dziwnych, sprzecznych z przyjętą obecnie wiedzą dotyczącą treningu jest dużo więcej w każdej książce poświęconej treningowi z masą własnego ciała. Zalecam podchodzić z bardzo dużą ostrożnością do ćwiczeń tego rodzaju, a z pewnością zastanowić się nad prawdziwością większości tez głoszonych przez Wade’a, Tsatsouline’a którzy sami głoszą wiele teorii, nie mając sylwetek wskazujących na intensywny trening siłowy. Gdzie te „potężne mięśnie” i „nadludzka siła”?

Autor tej wypowiedzi może Tsatsoulinowi co najwyżej buty czyścić i ręczniki podawać.

Podsumowanie: Nie jestem fanatycznym wyznawcą kalisteniki, ale wnerwia mnie gdy wychwala się pod niebiosa ciężary. Teraz wypowiadając się obiektywnie stwierdzam, że najlepiej łączyć trening z ciężarami i kalistenikę. Sprawi to, że nie tylko będziemy silni, ale też i sprawni. Możemy przecież podciągać się z obciążeniem czy po serii przysiadów ze sztangą zrobić przysiady na jednej nodze.

Brońmy się domatorzy! :)

Chcę poznać wasze opinie i zdanie na poruszony przeze mnie temat.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 399 Napisanych postów 72270 Wiek 43 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 304533
Wytykasz innym brak umiejętności czytania, tymczasem...


Freed85


Po drugie - wyciskając sztangę leżąc robimy wypchniecie w tym samym czasie dwoma rekami - funkcjonalnie ten ruch w sportach walki jest nieprzydatny, bo zawsze uderzamy w jednej chwili jedna ręka, dalej co za tym idzie - tułów jest ustabilizowany, pozbawiony możliwości rotacyjnej pracy, co w przypadku uderzeń jedna ręką występuje zawsze.


I Twoja "riposta"
_Knife_

Wyciskanie leżąc to podstawowe ćwiczenie bokserów? Litości. Nie spełni swojej roli - bo to nie ten rodzaj pracy.




Gonisz własny ogon. Fakt, do tego kondycja też się przyda
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 590 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 3901
Wg. mnie wszystko zależy od nastawienia i rodzaju treningu. Jest wiele osób, którzy trenują tylko z użyciem własnego ciała a mają lepsze sylwetki niż "koksy" przesiadujące na siłowni, i nie mówię tylko o rzeźbie
1

Stop talking! Just train!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 81 Wiek 39 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6873
Mam znajomego akrobatę nie chodzi na siłownie a sylwetkę ma bardzo dobrą "mocną" i siła też jest ,wiadomo że np.nie wyciśnie tyle co osoba ćwicząca na siłowni ,ale ręce plecy ,i cały korpus to masakra. wiadomo ze pewnego poziomu nie przeskoczysz bez progresji obciążenia ,ale dla mnie ćwiczenia z własnym ciałem ,gimnastyczne plus siłownia to jest właściwa droga.

Zmieniony przez - o s z crew w dniu 2012-04-15 15:08:47
2

;p tralalalalala

...
Napisał(a)
Usunięty przez _Knife_ za pkt 4 regulaminu
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 81 Wiek 39 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6873
Ale chyba jedynie do ćwiczenia mięśni nóg zdało by się dodatkowe kg ?? Pytam bo wiem że przysiady na jednej nodze po jakimś czasie okazują się fraszką ,i czy nie stymulują za słabo??

;p tralalalalala

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Tak, jeżeli chcesz robić siłę maksymalną, to musisz się zapoznać z ciężarami. Ale na przykład siła najszerszych grzbietu i mięśni pchających może być śmiało zrobiona dzięki treningowi bodyweight - dojście do podciągania na jednej ręce czy dipsa jednorącz może zająć bardzo długo.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Jeszcze jedno - proponuję poczytać autorowi, co na temat treningu bodyweight sądzą ludzie mądrzejsi od niego: https://www.sfd.pl/BAMFette_dzienik/w_drodze_na_MP_w_TSK_/_nowy_plan_str.52-t582638-s77.html 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1320 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 9758
A według mnie każdy sposób dobry, zależy co komu leży.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Maly, zgadzam się, ale jak czytam takie brednie, to mnie krew zalewa
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 15 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 523
W domu można zbudować wielką siłę, tylko trzeba się trochę więcej napracować niż na siłce.
Wiadomo, że trenując tylko w domu nie podniesiesz 300kg, ale trenując tylko na siłce nie będziesz w stanie wykonać, np stania na jednej ręce. Obydwa treningi są skuteczne, ale każdy na swój sposób.
Krzyh93 masz jakiś filmik dipsa jednorącz? Ciekawi mnie technika jego wykonania :)
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2425 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 9575
Dips jednorącz : o
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Rzeźba brzucha i klatki piersiowej

Następny temat

FBW

WHEY premium