SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

„Dieta paleo” w XXI wieku.

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 15227

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Próba praktycznego odtworzenia menu naszych paleolitycznych przodków w czasach współczesnych napotkać mogłaby na wiele przeszkód. Niemniej jednak możliwe jest takie przeorganizowanie naszego jadłospisu by zbliżony on był do niego w pewnych, kluczowych dla naszego organizmu aspektach. W niniejszym, krótkim opracowaniu postaram się zaproponować pewną koncepcję, która umożliwi zbilansowanie diety zgodnie z głównymi zasadami „paleo”.



Białko.

Odpowiednia podaż białka ma szczególne znaczenie dla osób aktywnych fizycznie. Właściwy wybór jego źródeł jest więc jednym z kluczowych elementów diety paleolitycznej. Dieta naszych przodków zawierała spore ilości mięsa dzikich zwierząt, przy czym wyobrażenie zgodnie z którym zjadali oni tylko najchudsze jego części jest zgoła nieprawdziwe. Za przysmak uchodziły mózgi i szpik kostny, będące znakomitym źródłem wielu cennych dla zdrowia składników pokarmowych (witamin i kwasów tłuszczowe omega 3), nie oznacza to jednak że dziś musimy odżywiać się wg tego samego wzoru. Powinniśmy jednak starać się kupować wysokowartościowe źródła białka takie jak filety drobiowe, chuda wołowina, ryby, owoce morza, chuda wieprzowina, niektóre podroby (serca, wątróbki) czy jaja, najlepiej wzbogacone w omega 3. Podaż białka powinna stanowić około 19 – 35% kaloryczności diety.

Tłuszcze.

Chociaż w czasach paleolitu nasi przodkowie zjadali zdecydowanie więcej tłuszczu niż my, to mimo to zjadali mniej tłuszczy nasyconych, a więcej jednonienasyconych. Jak to możliwe biorąc pod uwagę, że istotnym elementem ich diety były produkty pochodzenia zwierzęcego? Mięso zwierząt dzikich jest mniej zasobne w tłuszcz niż mięso zwierząt hodowlanych, przy czym zawiera także proporcjonalnie mniej kwasów tłuszczowych nasyconych. Poza tym jak wspomniałem wcześniej istotnym elementem diety dawnych łowców zbieraczy był szpik kostny, zwierający głownie jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Współcześnie, żeby odtworzyć te proporcje powinnyśmy sięgać po ryby morskie, owoce morza, orzechy i migdały, awokado, do diety można też włączyć oliwę z oliwek, która choć w diecie paleolitycznej nie występowała pod względem żywieniowym jest produktem godnym szczególnej uwagi. Osobiście nie mam także nic przeciwko uwzględnieniu w diecie dobrego jakościowo masła, najlepiej od krów wypasanych trawą (jest dostępne w supermarketach). Udział w tłuszczu w diecie powinien wynosić od 28 do 48% kaloryczności diety, przy czym niezmiernie istotna jest proporcja kwasów tłuszczowych omega 3 do omega 6, która powinna mieścić się w przedziale 1:1 – 1:4, zależnie od źródeł.

Węglowodany.

Podstawowym źródłem węglowodanów w diecie łowców-zbieraczy były wybrane owoce, kłącza niektórych roślin. Nieobecne w niej były natomiast zboża – czyli podstawowe źródło węgli naszej współczesnej diety. Tak więc chcąc wrócić do zwyczajów żywieniowych z epoki paleolitu należy postawić przede wszystkim na owoce i warzywa. Chociaż rozmaite opracowania zagadnień związanych z dietą paleo sugerują eliminację wszelkich źródeł skrobi, to taki zabieg nie wydaje się być konieczny. To nie sama obecność węglowodanów złożonych stanowi problem, tylko jakość jej źródeł i obecność substancji antyodżywczych. Osoby aktywne fizycznie, w celu pokrycia zwiększonego zapotrzebowania organizmu na energię mogą w okresie powysiłkowym uwzględnić produkty skrobiowe, takie jak bataty, ziemniaki czy ryż. Są to pokarmy dobrze tolerowane, w postaci gotowej do spożycia i zawierają mało substancji antyżywieniowych, a często są źródłem cennych dla zdrowia związków (zwłaszcza bataty).

Witaminy, składniki mineralne, błonnik i polifenole.

Menu oparte na paleo - zasadach jest niezwykle zasobne w składniki mineralne, witaminy, błonnik i związki fenolowe. Dzieje się tak między innymi ze względu na fakt, że podstawowym źródłem węgli są owoce i warzywa, których – aby dostarczyć solidnej porcji energii – trzeba zjeść po prostu sporo. W przeciwieństwie do produktowi zbożowych są one jednak znakomitym źródłem wielu prozdrowotnych substancji. Również większy udział białka oraz tłuszczu (w porównaniu do diety konwencjonalnej) biorąc pod uwagę proponowane źródła tych składników pokarmowych sprawia,. że dieta zyskuje na wartości. Produkty takie jak ryby, owoce morza, wołowina, jaja czy podroby (wątróbka), są znakomitym źródłem witamin i składników mineralnych oraz wielu innych cennych dla naszego zdrowia substancji (jak choćby kwasy tłuszczowe omega 3).

Wnioski.

Współczesna adaptacja zasad diety paleolitycznej jest możliwa konieczności udawania się z maczugą czy kamieniami na wielodniowe wyprawy w poszukiwaniu ewentualnego łupu. Dzisiejsze „polowania” odbywają się w supermarketach i choć na pierwszy rzut oka perspektywa ta wydaje się całkowicie beznadziejna, w praktyce okazuje się, że kierując się wrodzonym nam sprytem, jesteśmy w stanie przy udziale dostępnych dziś produktów skomponować paleolityczne menu*.

*Oczywiście rozwiązaniem optymalnym jest wybieranie produktów ekologicznych czy mięsa od zwierząt z chowu pastwiskowego / wolno-wybiegowego.

Bibliografia:
„Dieta paleo” – Loren Cordain,
"Na początku był głód" - Marek Konarzewski
http://everydaypaleo.com




Zmieniony przez - faftaq w dniu 2012-05-04 14:47:26
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
A może ktoś powiedzieć jak wygląda rozkład składników na Paleo, tylko nie książkowy, ale jak Wy to rozpisujecie?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 774 Napisanych postów 16448 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 169363
Super zwięzły i klarowny art.

Warto też chyba dodać, że jedną z zasad tej diety jest również eliminacja cukru i przede wszystkim soli. Oczywiście jasnym jest, iż cukier będziemy dostarczać z owoców lub chociażby miodu, który jest dopuszczalny w diecie PALEO, zastanawia mnie jednak kwestia soli...

Czy nie jest czasem tak, mże pewna jej ilość jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu ? Jeśli tak, to jak ma się to do tego, iż należało by ją całkowicie wyeliminować w diecie PALEO ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 172 Wiek 1 rok Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 3889
bardzo sensowny artkul , sam sie do tego stosuje od dawna i przynosi to niezmierne efekty .
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 160 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 5014
Super artykuł, przyda mi się zdecydowanie. Proszę przy okazji rzucić okiem na moja dietę w tym dziale. Przyłączam się do pytania o sól jednocześnie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
z mojej perspektywy: problemem jest nadmiar soli a nie sama jej obecność w diecie (wiele pokarmów w stanie nieprzetworzonym jest źródłem sodu). Osoby aktywne fizycznie, a zwłaszcza lubujący się w suplememntach z kategorii "spalacze tłuszczu" nie powinny obawiać się kuchennej soli i jej sobie za wszelką cenę odmawiać. Dieta paleo jest uboga w sód, jej udział możan zwiększyć pijąc wysokozmineralizowane wody, jednak w praktyce pewna ilość soli kuchennej dodana do kilku ulubionych potraw może być rozwiązaniem korzystnym.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 94 Napisanych postów 5856 Wiek 40 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 54638
A nawet sami Cordain i Friel w książce "Paleo dieta dla sportowców" (Dieta dla aktywnych) polecają dodanie 2-3 szczypty soli do napoju odżywczego pitego po długim treningu, zwłaszcza wytrzymałościowym prowadzonym w wysokich temperaturach.
Zresztą, sód występuje tez naturalnie np w owocach, które można wykorzystać do przyrządzenia takiego napoju - 1,5 szklanki melona to 26mg sodu, po 25mg magnezu i wapnia, i 741 Potasu, całkiem nieźle wygląda też duża szklanka świeżego soku jabłkowego
Tak jak pisze faftag chodzi tu bardziej o problem nadmiaru soli w powszechnie dostępnych produktach i codziennej kuchni.


Zmieniony przez - Lejjla w dniu 2012-05-02 07:15:27

Aktualny dziennik: http://www.sfd.pl/[Stara_Gwardia]_DT/Lejjla-t988136.html

"Mięśnie są pojętne jak woły robocze.Jeśli ostrożnie,krok po kroku,
zwiększa się obciążenie,uczą się je znosić."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Sól w bardzo dużych ilościach występuje w żywności przemysłowej, przekraczając w znaczący sposób zapotrzebowanie organizmu na sód (bo tutaj on jest głównie obwiniany). W żywności nieprzetworzonej również występuje w mniejszych czy większych ilościach, jednakże sól zabezpiecza żywność przed zakażeniem mikrobiologicznym i z tego względu największe skupiska plemion obserwowane były przy kopalniach soli. Również większe jej spożycie w czasach, gdy biegało się całymi dniami w promieniach słonecznych, umożliwiało rekompensacje strat soli w pocie.

W Polsce spożycie soli sięga nawet 15-20 g/d, z większą ilością jej spożycia kolejno w mniejszych miastach, aż do wsi.

Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2012-05-05 19:32:59
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 774 Napisanych postów 16448 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 169363
Nieźle, ogromna ilość...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Poza tym istotnym problemem w kontekście wysokiego spożycia sodu jest niski udział potasu we współczesnej diecie "zachodniej".
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 774 Napisanych postów 16448 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 169363
Wydaje mi się, że akurat u nas w Polsce pomidorek to popularne warzywo..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ale czy to rekompensuje tak duże ilości sodu?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Podstawy diety paleo.

Następny temat

DIETA PALEO - ZBIÓR ARTYKUŁÓW I OPRACOWAŃ

WHEY premium