SFD.pl Trening dla początkujących

Dodaj odpowiedź Kliknij i dowiedz się więcej o budowaniu masy!

Ćwiczenia FBW z własną masą ciała

Wysłana -
Witam! Już jakiś czas ćwiczyłem siłowo z obciążeniami, ale wszystko bardziej hobbystycznie, dla siebie, a nie dla wyglądu, niemniej jednak technika
bądź wiedza na temat ćwiczeń nie była na złym poziomie. Teraz niestety jestem zmuszony zrezygnować z obciążeń, rok temu dostałem jednorazowego mocnego bólu lędźwi i udałem się z tym do lekarza, po wszystkich badaniach (czyli po ponad roku czasu) dowiedziałem się, że mój kręgosłup jest w okropnym stanie jak na mój wiek oraz że z ciężarami mogę się pożegnać na całe życie. Jestem jednak endomorfikiem i jeśli moja aktywność fizyczna będzie zerowa to jeszcze bardziej ten kręgosłup obciążę tłuszczem. Kieruję się dlatego do Was z prośbą o pomoc, trening z własną masą ciała jest dla mnie zupełnie obcy i chciałbym się dowiedzieć jakie ćwiczenia polecacie, które można wpleść do treningu FBW nie korzystając z obciążeń oraz takie, które są bezpieczne dla kręgosłupa (szczególna uwaga na odcinek lędźwiowy). Mam również pytanie czy wiecie do kogo ewentualnie mogę się udać, aby spis takich ćwiczeń mi podał bądź ułożył plan z moją wadą pleców (zastanawiam się czy na siłowniach trenerzy personalni są skłonni coś takie zrobić). Przesyłam opis rezonansu

Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów?

sylwia i emil Indywidualne plany dietetyczne i treningowe Sprawdź więcej
Wysłana -
To powinieneś się udać do fizjoterapeuty z takim pytaniem, a nie na forum. Niech Cię zbada zobaczy gdzie jest ból i doradzi coś bo raczej przez internet się nikt nie podejmie układania treningu.
Wysłana -
Właśnie nie chodzi mi o ułożenie treningu, bardziej o podanie samych ćwiczeń, które nie obciążają tak kręgosłupa. Do fizjoterapeuty mam zamiar się udać, ale wiadomo, że na to się czeka, a teraz chciałbym chociaż pojedyncze krótkie serie wysiłkowe, nie całe treningi, bo już widze jak się z powrotem zalewam.
Wysłana -
Ale w takim razie pilnuj diety żeby się nie zalać to jest klucz w tej sytuacji,a później ogarnij trening. Ciężko doradzić coś nawet w odciążeniu żeby Ci nie zaszkodzić.
Wysłana -
A jak u Ciebie z ogólną aktywnością? Pływaniem, bieganiem, sporty ogólnorozwojowe i te sprawy?
Wysłana -
Sport stoi ogólnie na przeciętnym poziomie, pływanie wychodzi tylko ponad normę. A tak to rower czy bieg jak najbardziej, ale tutaj znowu mi powiedziano że powinienem odpuścić gdyż też może mi wejść na kręgosłup (podobno podczas biegu czy jeździe na rowerze po lesie, przy wybojach, kręgosłup odgrywa rolę amortyzatora i nie jest to dla mnie wskazane)
Wysłana -
Dlatego tak ważne jest aby tą aktywność dobrał Ci fizjoterapeuta bo takie dobranie w ciemno może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Wysłana -
Ja bym na Twoim miejscu nie skreślał swojego kręgosłupa. Ciało jest bardzo podatne na zmiany, szczególnie w Twoim wieku. Mniej prześwietleń, ortopedów i innych szarlatanów, więcej fizjoterapii i gimnastyki.

Doprowadziłem się kiedyś do mega skrzywienia kręgosłupa i niesamowitego bólu (koszykówka).
Ciekawe, co by mi wyszło, gdybym zrobił wtedy prześwietlenie. Jedna moja fizjo powiedziała mi kiedyś, że każdy ma jakieś tam zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie/dyskopatię.

Polecam bardzo wszelkie zajęcia typu core stability/zdrowe plecy/joga, by postawić kręgosłup na nogi.

Co do ćwiczeń, to możesz spróbować tych mniej obciążających dolny odcinek kręgosłupa, czyli przykładowo
zamiast martwego z ziemi -> rack pulls, rumuński martwy, trap bar deadlift
wiosłowanie sztangą -> wiosłowanie jednorącz w podporze, seal rows
na nogi ćwiczenia jednonóż (mniejszy ciężar, mniejsze obciążenie kręgosłupa) itp

Oprócz porady specjalisty i musisz kierować się swoją intuicją, testować co ci leży, a co nie.
Wysłana -
No z tą jogą to bym był ostrożny przy jakichkolwiek problemach z kręgosłupem bo może pogorszyć jeszcze sprawę.
Wysłana -
Czyli muszę poszukać u siebie specjalisty, szkoda że na takim wyp***owiu mieszkam. Dzięki wszystkim za porady! :D
Wysłana -
Toor
Czyli muszę poszukać u siebie specjalisty, szkoda że na takim wyp***owiu mieszkam. Dzięki wszystkim za porady! :D


Od tego generalnie powinno się zacząć wiadomo, że czasem się mam problem ze specjalistą ale warto od tego zacząć.
Strona 1 z 2
Dodaj odpowiedź