SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

>>>>RODZAJE DIET I NIE TYLKO<<<<Zbiór by Pejas

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 34857

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 232
Witam, nie wiem czy kogoś to zainteresuje, zebrałem z neta sporo info o dietach i dietkach i postanowiłem je tu zamieścić.Myśle że osoby początkujące znajdą coś dla siebie.Na początek krótkie info dotyczace Diet. :)

Powiedzenie, "jesteś tym, co jesz" nigdy nie było bardziej prawdziwe, jak właśnie w kulturystyce. Trenuj ciężko i używaj prawidłowej diety, a znajdziesz się na szybkiej drodze do potężnych mięśni; zrezygnuj z istotnych składników odżywczych i jedz słabo, a twoje mięśnie nie będą miały dosłownie nic, z czego mogłyby czerpać, aby się zregenerować i z czego dostarczane byłoby "paliwo" do treningów. Trening stanowi jedynie połowę kulturystyki. Musisz dostarczać organizmowi odpowiednią ilość kalorii - i to na dodatek tych właściwych - aby tkanki mięśniowe mogły regenerować się i aby mogły skądś czerpać energię. Jeśli chcesz, aby rozmiary twoich mięśni znacznie się zwiększyły, będziesz potrzebować dostatecznie dużo wysokojakościowego pożywienia, aby było z czego zastąpić kalorie spalone podczas treningu plus dodatkowe kalorie wspierające wzrost. Z drugiej strony, jeśli starasz się stracić na wadze (rozwijając jednocześnie mięśnie), ogranicz swoją porcję dziennie przyjmowanych kalorii do około 300. W połączeniu z aktywnością fizyczną jest to równowartość utraconego 0,5 kilograma tygodniowo, co jest zdrową porcją zgodnie z większością zasad żywienia.
Weźmy pod uwagę trzy podstawowe rodzaje składników odżywczych diety: białko (proteiny), węglowodany i tłuszcze.

>>>Białko. To, co jest konieczne do odbudowy i wzrostu mięśni. Składa się z 22 aminokwasów (właściwych cegiełek budujących komórki), z których część jest ważniejsza od pozostałych. Ostro trenujący kulturyści przyjmują ok. 2g białka na każdy kilogram wagi ciała dziennie. Dobre źródła: ryba, kurczak i indyk bez skóry, białko jajek, chude czerwone mięso, beztłuszczowe produkty mleczne.

>>>Węglowodany. Główne źródło energii (aczkolwiek to tłuszcze są w nią najbogatsze). Dzielone na cukry proste (łatwo trawione, powodują zwiększenie ilości cukru we krwi, co ma wpływ na nastroje i może wpływać na zwiększone gromadzenie tkanki tłuszczowej) oraz cukry złożone (nieco wolniej uwalniane do krwioobiegu w celu stopniowego uwalniania energii i mniejszych fluktuacji w poziomie cukru we krwi). Dla przeciętnego kulturysty węglowodany powinny stanowić ok. 60% pobieranych kalorii. Dobre źródła: owoce i warzywa, kasze, ziarna i chleb, ryż i makaron.

>>>Tłuszcze. Najbardziej skoncentrowana postać energii (więcej niż dwukrotna ilość kalorii w gramie w porównaniu do węglowodanów i białka). Wyeliminowanie wszelkich tłuszczów z diety, chociaż właściwie niemożliwe, nie byłoby zbyt dobrym pomysłem (chociażby ze względu na fakt, że witaminy A, D, E, K są rozpuszczalne w twojej tkance tłuszczowej). Tłuszcze pochodzenia roślinnego są ogólnie rzecz biorąc zdrowsze niż tłuszcze zwierzęce i powinny stanowić nie więcej niż 20-30% przyjmowanych dziennie kalorii.

DIETY - KILKA PROSTYCH WSKAZÓWEK ŻYWIENIOWYCH:
Jedz 4-6 mniejszych posiłków dziennie, bogatych w składniki odżywcze, zamiast trzech większych posiłków.

Wybieraj żywność z różnych grup pożywienia, zwracaj szczególnie uwagę na te, które są świeże.

Kiedy napełniasz talerz, staraj się dostarczyć około dwóch trzecich przyjmowanych kalorii z węglowodanów, a około jedną trzecią z białka. Nie martw się, tłuszcze się same o siebie zatroszczą.

Podziel ilość białka, jaka jest ci potrzebna danego dnia na liczbę posiłków, które spożywasz i upewnij się, że konsumujesz co najmniej taką ilość w każdym z tych posiłków.

Węglowodany złożone (kasze, makaron) są lepszym źródłem energii o przedłużonym działaniu niż cukry proste. Właściwie to ogranicz spożycie prostych węglowodanów (cukrów).

Uważaj na ilość spożywanego tłuszczu, szczególnie tłuszczów nasyconych (głównie zwierzęcych).

Kiedy trudno jest zjeść jakiś normalny posiłek, korzystaj z suplementów. Smaczny posiłek proteinowy może zmienić prosty sok pomarańczowy w bogaty w białko shake.

Trzymaj zdrowe przekąski pod ręką w domu i poza nim (np. w porze lunchu).

Ogranicz spożycie napojów alkoholowych. Zawierają 7 kalorii w gramie i nie mają żadnych wartości odżywczych.

Upewnij się, że jesz posiłek bogaty w węglowodany złożone na co najmniej dwie godziny przed treningiem. Natychmiast po treningu zjedz wysokobiałkową bogatą w węglowodany przekąskę (szczególnie odpowiednia jest w postaci płynnej), a potem jeszcze raz w ciągu dwóch godzin. To pomoże uzupełnić zapas glikogenu w mięśniach ("paliwa") i dostarczy aminokwasów niezbędnych do regeneracji i wzrostu.

Wystrzegaj się fast-foodów. Bardzo nieliczne bary i restauracje szybkiej obsługi mają w ofercie zdrową żywność.

Nie zapominaj o wodzie, szczególnie w lato. Nawet lekkie odwodnienie negatywnie wpłynie na twoje treningi. Zawsze pij więcej, niż uważasz, że potrzebujesz; staraj się wypijać osiem dużych szklanek wody dziennie.

>>>>>>>>>>Spis Diet<<<<<<<<<<

DIETA ORIENTALNA
DIETA ŚRÓDZIEMNOMORSKA
DIETA MENOPAUZA
DIETA MAKROBIOTYCZNA
DIETA CAMBRIDGE
DIETA WIOSENNA
DIETA TYGODNIOWA
GŁODÓWKA
BOMBA WITAMINOWA
DIETA SAMOPOCZUCIA
DIETA DLA MĘŻCZYZN
DIETA DLA ZAPRACOWANYCH
CHRONODIETA
DIETA TRZECH KROKÓW
DIETA FRANCE AUBRY
DIETA DLA SZCZUPŁYCH
DIETA MLECZNA
DIETA 7 DNI
DIETA JOGURTOWA
DIETA KAPUŚCIANA
DIETA "SABA-RE"
DIETA DLA TWOJEGO MĘŻCZYZNY
DIETA 1000 KCAL
DIETA BIAŁKOWA
DIETA ZIEMNIACZANA

>>>>>>>>>>Począwszy od góry będa opisane wszystkie Diety w kolejnych postach bo nie wiem czy jest jakieś ogrniczenie.

Dieta orientalna

Ryż, owoce, jarzyny i szczypta azjatyckiej filozofii.

Dania białkowe (ryby, owoce morza, mięso, soja, jaja i chudy nabiał) powinny być jedzone codziennie, najlepiej koło południa, w połączeniu z jarzynami i soczystymi owocami (jabłka, kiwi, cytrusy, truskawki, maliny).

Dania węglowodanowe (ryż, makaron, chleb i słodkie owoce - banany, suszone figi, rodzynki) należy również spożywać codziennie, ale wieczorem, nigdy razem z białkami.

Trzecią grupą są produkty neutralne, które można jeść i z białkami, i z węglowodanami: jarzyny, oleje, masło, orzechy, grzyby, produkty pełnomleczne i przyprawy.

Twórcy tej diety połączyli założenia amerykańskiego lekarza Haya z tradycyjną dalekowschodnią filozofią Yin-Yang. Yin i Yang obecne są w każdej żywej istocie i w każdej rzeczy (także w jedzeniu), a ideałem jest równowaga między nimi. Yang symbolizuje pierwiastek męski, słońce, lewą półkulę mózgową odpowiedzialną za myślenie logiczno-abstrakcyjne; Yang to odwaga, koncentracja, wytrzymałość. Yang potrzebujemy rano i w południe, abyśmy mieli siły do całodziennej pracy. Yin - pierwiastek żeński - to dusza, księżyc, spokój, prawa półkula mózgowa kierująca intuicją ,fantazją. Yin przydatny jest wieczorem, kiedy ciało i dusza łakną regenerującego siły odpoczynku.

Dieta orientalna podobno już po kilku dniach daje efekty: waga spada, mija zmęczenie, ustępuje podatność na grypę i przeziębienie, przechodzą bóle głowy i zły nastrój. Stosuj±c dietę orientalną można schudnąć około 2-3 kg w ciągu tygodnia (im wyższy ciężar wyjściowy, tym większy spadek wagi) i wspaniale zregenerować siły - bez głodowania i bez liczenia kalorii. Podczas diety należy pić dziennie co najmniej 6 szklanek wody mineralnej, najlepiej niegazowanej. Do posiłków wolno popijać czerwone wytrawne wino oraz piwo w rozsądnych ilościach.

Warto mieć w spiżarni:

"serek" sojowy tofu (można zastąpić mięsem, np. wołowin±),

kiełki sojowe, a także każde inne kiełki, samodzielnie wyhodowane lub kupione,

świeży korzeń imbiru (imbir w proszku),

chińskie grzyby suszone (krajowe grzyby suszone, np. prawd*****),

sos rybny (można użyć sosu sojowego),

sos chili (można zastąpić przyprawą w proszku chili zmieszaną z olejem),

olej sezamowy (można zastąpić zwykłym olejem, np. słonecznikowym lub rzepakowym niskoerukowym),

jasny sos sojowy (można zastąpić łatwiej dostępnym ciemnym sosem sojowym lub przyprawą w płynie Maggi),

ostrą paprykę chili w strąkach (można zastąpić przypraw± w proszku chili),

makaron sojowy (zwykły makaron cienki typu nitki).

Orientalne przyprawy można kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz w większości dużych supermarketów. Oprócz smakowitej diety proponujemy trzy ćwiczenia tybetańskich mnichów, które trzeba powtarzać 12 razy dziennie. Ćwiczenia ujędrniają muskuły, stymulują przemianę materii, zmniejszają apetyt, uspokajają, a nawet ponoć hamują proces starzenia się organizmu.

Śniadania owocowe:

Dzień zaczynamy od wypicia filiżanki świeżo zaparzonej herbaty - czarnej, zielonej lub jaśminowej. Następnie codziennie jemy owoce (oprócz bananów i fig, których nie wolno łączyć z innymi owocami), świeże lub mrożone, albo sok świeżo z nich wyciśnięty. Wolno zjeść tyle owoców, aby poczuć się sytym. Do wyboru, wedle gustu: jabłka, gruszki, śliwki, nektarynki, morele, pomarańcze, ananasy, kiwi, mango, maliny, jeżyny.

PRZEGRYZKI W CIĄGU CAŁEGO DNIA (wedle gustu i apetytu, do wyboru)

Rano i w południe: 1 małe jabłko, jedna gruszka, pół szklanki maślanki, pół szklanki niesłodzonego soku owocowego.

Po południu i wieczorem: garść rodzynek, 30g suszonych owoców, 1 nieduży banan.

Przez cały dzień: kawałek ogórka, mała kalarepka, kawałek selera naciowego, 20g dowolnych orzechów, filiżanka bulionu warzywnego, pól szklanki soku pomidorowego, pół szklanki kefiru, 200g owoców jagodowych.

OBIADY BIAŁKOWE

Ryba w folii z jarzynami

Składniki: filet z dorsz (150g), 1 łyżeczka soku cytrynowego, 1 łyżeczka sosu rybnego, 1 marchewka, 1 kalarepka, 100g kiełków sojowych, 4 chińskie grzybki suszone, 1 dymka, 1 łyżeczka oleju słonecznikowego, kawałek korzenia imbiru, kawałek strąka chili, 3 łyżki soku pomidorowego, łyżeczka octu.

Wykonanie: wymieszać sok cytrynowy i sos rybny, zalać filet i odstawić na pół godziny. Grzyby namoczyć. Rybę zawinąć w folię aluminiową i piec ok. 15 min. w temperaturze 225°C. Marchewkę, kalarepkę i namoczone grzyby pokroić w bardzo cienkie paseczki (tzw. julienne). Ugotować w lekko osolonej wodzie na półmiękko, odcedzić. Dymkę pokroić w małą kostkę, zeszklić na oleju, dodać sok pomidorowy, utarty imbir i rozdrobnione chili, chwilę razem gotować, następnie dodać ocet i zagotować. Podawać rybę posypaną jarzynami i polan± sosem.

Wołowina w jarzynach

Składniki: 125g wołowiny, kilka kropli oleju sezamowego, kawałek korzenia imbiru, 2 łyżki oleju słonecznikowego, 2 dymki, 200g bakłażana lub cukini, dyni lub ugotowanej fasolki szparagowej, 1 łyżeczka sosu rybnego, pól szklanki bulionu warzywnego, sól, pieprz, świeża lub suszona bazylia.

Wykonanie: mięso pokroić w cienkie paski, posypać utartym imbirem i skropić olejem sezamowym, odstawić pod przykryciem na 5 minut. Olej rozgrzać na patelni, usmażyć mięso. Dodać pokrojoną cebulę i bakłażan, doprawić solą, pieprzem i sosem rybnym, zalać bulionem. Gotować pod przykryciem 10 min. na bardzo małym ogniu. Przed podaniem posypać bazylią.

Tofu z bazylią

Składniki: 250g tofu, łyżeczka posiekanej świeżej lub pół łyżeczki suszonej bazylii, 1 ząbek czosnku, 200g białej fasolki ( z puszki lub świeżej namoczonej przez noc i ugotowanej na półmiękko), 2 łyżki sosu rybnego, 2 łyżki oleju słonecznikowego, sól.

Wykonanie: olej rozgrzać na dużej patelni, czosnek posiekać lub rozgnieść i krótko podsmażyć, dodać fasolę, smażyć 3 minuty mieszając. Dodać tofu osączone z zalewy i pokrojone w kostkę, smażyć dalsze 2 minuty, doprawić sosem rybnym i solą. Dusić około 3 minuty. Przed podaniem posypać bazylią i zamieszać.

Sałatka tajska

Składniki: 150g mięsa z piersi kurczaka, 1 łyżeczka oleju sezamowego, 1łyżeczka oleju słonecznikowego, 1 dymka, 1 strąk chili, kilka liści zielonej sałaty, 1łyżka jasnego sosu sojowego, sól, pieprz, sok cytrynowy.

Wykonanie: mięso natrzeć dwoma rodzajami oleju, solą i pieprzem. Włożyć do małego garnka, podlać kilkoma łyżkami wody i dusić na małym ogniu do miękkości. Następnie mięso pokroić w cienkie paseczki. Dymkę i chili pokroić, dodać do mięsa, przyprawić sosem sojowym, sokiem cytrynowym i pieprzem. Serwować na liściach zielonej sałaty.

Cielęcina słodko - kwaśna

Składniki: 100g cielęciny, 1 łyżeczka jasnego sosu sojowego, kilka kropli oleju sezamowego, 2 łyżki oleju słonecznikowego, 1 pomidor, 1 łyżeczka soku cytrynowego, 1 dymka, pół strąka zielonej papryki, 2 plastry ananasa świeżego lub z puszki, sól, pieprz.

Wykonanie: mięso pokroić w małą kostkę, skropić sosem sojowym, olejem sezamowym, posypać solą i pieprzem, odstawić na 10 min. Następnie obsmażyć na oleju na dużym ogniu, dodać pomidora (sparzonego wrzątkiem, obranego ze skórki i pokrojonego w drobną kostkę), sok cytrynowy i gotować razem 10 min. na małym ogniu. Dodać drobno pokrojoną dymkę i ananas, podgrzać.

KOLACJE WĘGLOWODANOWE

Jarzyny z pikantnym sosem

Składniki: 250g jarzyn do wyboru (kiełki bambusowe, fasolka szparagowa, bakłażany, cukinie, brokuły, kalafior, kalarepka, marchewka), 25g makaronu sojowego, 1 żółtko, sos rybny, olej słonecznikowy, pół ogórka, 4 łyżeczki sosu chili, 1 dymka, 1 ząbek czosnku.

Wykonanie: jarzyny pokroić na nieduże kawałki, ugotować na parze na półmiękko (w sitku ustawionym na garnku z wrzątkiem; marchewkę i fasolkę szparagową trzeba przedtem podgotować w osolonej wodzie). Żółtko wymieszać z łyżką sosu rybnego, w powstałym sosie maczać jarzyny i smażyć na bardzo gorącym oleju. Makaron zalać wrzątkiem i gotować na małym ogniu 10-15 min. Wymieszać składniki sosu: posiekaną dymkę, czosnek, sos chili i łyżkę sosu rybnego. Połowa sosu polać makaron. W pozostałym sosie maczać gorące jarzyny.

Ryż z jarzynami

Składniki: pół szklanki ryżu, 1 szklanka wody, strąk zielonej i strąk czerwonej papryki, 1 dymka, 2 łyżki oleju słonecznikowego, 25g chińskich grzybów suszonych, 2 łyżki bulionu warzywnego, 2 łyżki jasnego sosu sojowego, szczypta bazylii.

Wykonanie: Ryż włożyć na gęste sitko, wypłukać zimną wodą. Włożyć do garnka, zalać wodą i zagotować. Następnie przykryć i zmniejszyć ogień. Po 14 minutach zamieszać, zdjąć z ognia i wystudzić. Grzyby namoczyć. Posiekana dymkę i drobno pokrojoną paprykę podsmażyć na niezbyt gorącym oleju, dodać odsączone grzyby pocięte w paski i ryż, zwiększyć ogień i krótko smażyć mieszając. Przyprawić bulionem, sosem sojowym i bazylią.

Curry jarzynowe

Składniki: 1 mały kalafior, 1 dymka, 1 strąk chili, kawałek imbiru, 1 łyżeczka przyprawy curry w proszku, 100g kwaśnej śmietanki, 1 łyżka oleju słonecznikowego, pół szklanki ryżu, 1 szklanka wody, sól, siekana natka, szczypta kminku.

Wykonanie: ryż zalać wodą, ugotować, wystudzić. Kalafior podzielić na małe różyczki. Dymkę i chili posiekać, usmażyć, dodać utarty imbir i kalafior. Przyprawić curry i kminkiem, dodać śmietankę i wymieszać. Dusić pod przykryciem na małym ogniu ok. 10 min. Przed podaniem posypać natką.

Soczewica ze szpinakiem

Składniki: 100g czerwonej soczewicy, szczypta szafranu (curry lub kurkumy), 1 dymka, pół szklanki bulionu warzywnego, kawałek imbiru, kawałek strąka chili, 200g szpinaku (mrożonego), 1 łyżeczka oleju, 100g kwaśnej śmietanki, sól.

Wykonanie: soczewicę gotować z szafranem i bulionem 15 min. na małym ogniu pod przykryciem. Posiekaną dymkę, chili i utarty imbir podsmażyć na niezbyt gorącym oleju. Dodać szpinak, przykryć i dusić do miękkości. Soczewicę odcedzić, dodać do szpinaku, posolić. Przed podaniem polać śmietanką.

Love me Love me :D

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 232
>>>>>Dieta śródziemnomorska

Dla osób aktywnie spędzających czas, jak i dla wszystkich dbających o zdrowie, dieta śródziemnomorska to jeden z najlepszych sposobów odżywiania. Nie wymaga ona specjalnych wyrzeczeń, wystarczy zastąpić produkty mniej zdrowe, innymi, sprawdzonymi w tradycyjnej kuchni greckiej, włoskiej, hiszpańskiej czy francuskiej. Ten sposób odżywiania, jako zdrowy i sprzyjający utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała, warto również propagować wśród osób uczęszczających na zajęcia w klubie fitness i siłowni.

Do opracowania zasad żywienia opartych na modelu śródziemnomorskim doprowadziły wyniki badań, w których stwierdzono, że populacje zamieszkujące rejony Morza Śródziemnego charakteryzują się korzystniejszym stanem zdrowia, niż mieszkańcy reszty Europy. Przeciętna długość życia w społeczeństwach z południa naszego kontynentu jest stosunkowo wysoka, a częstość występowania choroby niedokrwiennej serca, niektórych nowotworów i innych niedomagań związanych z wadliwym żywieniem - względnie niska. Na przykład, w trakcie badań, przeprowadzonych 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że umieralność spowodowana chorobą niedokrwienną serca wśród mężczyzn zamieszkałych w Grecji była o 90% niższa niż wśród żyjących w USA.

Tłusto, ale zdrowo? Położenie geograficzne Grecji, Włoch, Hiszpanii i południowej Francji w rejonie Morza Śródziemnego, w ciepłym i wilgotnym klimacie, w znaczący sposób wpłynęło na nawyki żywieniowe mieszkańców tych krajów i to - jak wykazały badania naukowe - z dobrym dla ich zdrowia skutkiem. Odnotowuje się tam najmniej przypadków choroby niedokrwiennej oraz zawałów serca. Średnia długość życia jest w tych okolicach najdłuższa. Mimo to dieta śródziemnomorska nie jest wcale uboga w tłuszcze; w rzeczywistości mieszkańcy tych krajów jedzą dużo więcej tłustych potraw niż Polacy czy pozostali Europejczycy. Istnieje jednak wielka różnica w rodzaju spożywanych tłuszczów - w diecie tej ponad 3/4 kalorii, dostarczanych przez lipidy pochodzi z oliwy, zawierającej jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6. Tłuszczu zwierzęcego jest natomiast bardzo niewielu, poza korzystnym dla zdrowia tłuszczem rybim, dostarczającym kwasów omega-3. Wysokotłuszczowa dieta wydaje się więc nie być groźna dla serca, jeśli zawiera bardzo mało tłustych produktów zwierzęcych i dużo wartościowych tłuszcz ów roślinnych. Naukowcy uważają, że to właśnie spożywanie nienasyconych tłuszczów, jako głównego składnika diety, jest tym czynnikiem, który oddala ryzyko zgonu z powodu różnych chorób. Nie należy się więc dziwić, że oliwa jest niekiedy nazywana eliksirem młodości". Oliwa z oliwek stanowi podstawowe źródło tłuszczu w diecie śródziemnomorskiej. Zawarte w niej jednonienasycone kwasy tłuszczowe mają działanie przeciwmiażdżycowe, dostarcza ona również ważnego antyoksydantu, jakim jest witamina E. Ostatnio stwierdzono, że oliwa z oliwek zawiera też wiele innych związków o charakterze antyoksydacyjnym. Warto nadmienić, że zbliżone do niej właściwości ma także popularny u nas olej rzepakowy bezerukowy, który zawiera większe ilości witaminy E.

Ryby i frutti di mare Wyjątkowe miejsce w diecie śródziemnomorskiej zajmują ryby i owoce morza. Produkty te są również bardzo bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także białka, np. 100-gramowy filet zaspokaja połowę dziennego zapotrzebowania organizmu na ten składnik. Jest to ponadto białko lepiej przyswajalne niż pochodzące z wołowiny, wieprzowiny czy baraniny. W rybach znajduje się też wiele wapnia i fosforu, potrzebnych do utrzymania w dobrym stanie kości. Wyjątkowo cenny jest jod - bez niego nie mogłaby funkcjonować tarczyca. Trzeba jednak wiedzieć, że jod zawierają tylko morskie gatunki ryb. Z kolei owoce morza - ostrygi, kraby, małże, krewetki - są bogatym źródłem cynku, poprawiającego pracę całego systemu nerwowego.

Warzywa i owoce - to jest to! Dieta śródziemnomorska bazuje na dużych ilościach gotowanych i surowych warzyw oraz owoców, ponadto na pełnoziarnistym pieczywie, kaszach i makaronach. Występuje w niej dużo potraw z całymi ziarnami zbóż, orzechami i warzywami strączkowymi, które są znakomitym źródłem błonnika pokarmowego, chroniącego przed nowotworem jelita grubego. Stosunkowo niewiele je się mięs, zwłaszcza czerwonego (do 3-4 posiłków w tygodniu), przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia ryb, głównie morskich oraz drobiu. Ponadto potrawy są często przyprawiane dużą ilością czosnku i cebuli, znanych ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i obniżających ciśnienie krwi. Niewiele u używa się soli, za to mnóstwo przypraw, w tym bazylię, rozmaryn, tymianek, szałwię, kminek, z których wiele zawiera silne przeciwutleniacze, chroniące przed miażdżycą. W diecie śródziemnomorskiej spożywa się średnią ilość produktów mlecznych, głównie w postaci chudych twarogów i jogurtów. Dopuszcza ona picie umiarkowanych ilości wina. Przy czym naukowcy już dawno dowiedli, że najbardziej korzystne jest wino czerwone, posiadające szczególne działanie przeciwzakrzepowe i przeciwmiażdżycowe. Ponadto należy pić duże ilości wody mineralnej, najlepiej niegazowanej.

Dieta dobra dla wszystkich Dieta śródziemnomorska pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, nie jest ciężkostrawna, ponieważ mięso występuje w niej w ograniczonej ilości, a ponadto obce jest jej zagęszczanie zup i sosów śmietana lub mąką. Potrawy przygotowuje się w wodzie i na parze, piecze w folii, na ruszcie oraz grilu. Należy jednak unikać smażenia w wysokich temperaturach i nigdy nie używać powtórnie tej samej oliwy! Warzywa są spożywane w postaci gotowanej oraz - co jest jeszcze korzystniejsze dla zdrowia - na surowo. Sałatki podaje się jako dodatek, ale też często - jako osobne danie. Często można usłyszeć opinie, że dieta śródziemnomorska, ze względu na dużą zawartość węglowodanów (np. makaronu) nie pozwala schudnąć. Nie jest jednak prawdą. Makaron z warzywami, a nawet chudą rybą czy drobiem nie tuczy. Niebezpieczny staje się dopiero w towarzystwie tłustego sosu. Stosowany w regionie Morza Śródziemnego model odżywiania jest uważany za najzdrowszy wśród diet naturalnych. Wiele badań wykazało, że dieta ta wywiera znaczący wpływ na zmniejszenie zagrożenia chorobami, powstającymi na tle wadliwego żywienia. Jej zastosowanie w warunkach panujących w naszym kraju może mieć istotne znaczenie dla poprawy sytuacji zdrowotnej w Polsce. Nie wiadomo, skąd wzięło się przeświadczenie, że stosowanie tej diety wymaga czasu i dużego doświadczenia kulinarnego. Nic bardziej mylnego! Dietę śródziemnomorską daje się świetnie przystosować do polskich realiów. Poza owocami morza i oliwą z oliwek, które trudniej u nas kupić i są dla wielu osób zbyt drogie, pozostałe artykuły spożywcze stosuje się w polskiej kuchni od wieków. Najważniejsze, to zmienić ich proporcje w codziennym jadłospisie i przestrzegać przyjętych zasad żywienia. Dieta śródziemnomorska stosowana w odpowiednich proporcjach, dostarcza wystarczających ilości energii białka, tłuszczu, wszystkich witamin i składników mineralnych oraz błonnika, choć niektórzy dietetycy zwracają uwagę, że tworzą ją produkty z mała ilością bardzo potrzebnego organizmowi kwasu foliowego i cynku. Stopniowe wprowadzenie tej diety w rodzinie, od najmłodszych lat, może stanowić istotny elementy prewencji chorób, powstających na tle wadliwego żywienia, w tym przede wszystkim choroby niedokrwiennej serca i nowotworów. Osoby dorosłe mogą stosować dietę śródziemnomorską przez całe życie. Dostarcza ona więcej białek pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego, co jest ze wszech miar korzystne. dużo w niej warzyw i owoców, dzięki czemu zapewnia potrzebną ilość witamin oraz minerałów. Przygotowanie posiłków nie wymaga jakichś szczególnych zabiegów. Ten sposób odżywiania jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia, stąd warto go propagować jako doskonałe uzupełnienie ćwiczeń fizycznych.

Aby przystosować tradycyjną polską kuchnię do zaleceń diety śródziemnomorskiej, powinniśmy:

dwukrotnie zwiększyć konsumpcje ryb i owoców morza,
zwiększyć spożycie warzyw i owoców o połowę,
jeść o 1/5 więcej warzyw strączkowych,
jeść o połowę mniej czerwonego mięsa,
jeść o 1/5 mniej białek jajek,
spożywać czterokrotnie więcej oliwy z oliwek,
w 90% zastąpić tłuszcze zwierzęce olejem roślinnym,
jeść o połowę mniej pełnego mleka, śmietanki i masła.

>>>>>DZIENNA DIETA MAKROBIOTYCZNA

Cudowne warzywa. Mama miała rację kiedy mówiła: "Jedz warzywa". Mniej niż 10% Amerykanów spożywa zalecaną ilość warzyw i owoców dziennie. Miesięcznik międzynarodowego instytutu do walki z rakiem podał, że to smaczne pożywienie zapobiega powstawaniu raka płuc i tarczycy. Świeże warzywa stanowią 25-30% diety makrobiotycznej. Od chrupiącej marchewki do kruchej sałaty i od kapusty do cebuli, warzywa mają antyrakowe działanie. John Hopkins z Medycznego Uniwersytetu bada antyrakowe składniki w warzywach. Naukowiec Jean Carper twierdzi: "Badania wykazują, że osoby odżywiające się w większości owocami i warzywami są w połowie tak podatne na raka jak pozostali. Są też bardziej odporne, mają mocniejsze serce, lepsze ciśnienie i łatwiej się koncentrują". Jedz warzywa!

Fasola - korzystny wpływ na serce. Rośliny strączkowe nie tylko obniżają poziom cholesterolu, ale także pozytywnie oddziaływują na nastroje i życie seksualne. Można robić z nich zupy makrobiotyczne, steki, sałatki, a nawet desery. Ostatnio odkryto, że soja wyrównuje poziom estrogenu i zapobiega rakowi piersi. W książce pt. "Cud soi" można dowiedzieć się, że chroni nas ona przed prostatą, osteoporozą i choroba wieńcową. Fasola stanowi około 5-10% diety makrobiotycznej. W przypadku roślin morskich takich jak nori bliskie są one zwolennikom sushi. Inne takie jak kombu, wakame, hiziki i arame są smaczne i zawierają wapno, żelazo, cynk i witaminę B12. Wspomniane w niewielu badaniach warzywa morskie zmniejszają skutki napromieniowania, leczą raka, osteoporozę, artretyzm i zmniejszają poziom cholesterolu we krwi. Włączenie ich do diety makrobiotycznej zapewni nam nie tylko zdrowie. Pożywne oleje, marynaty, nasiona, orzechy, owoce i białe rybie mięso dopełnia dietę makrobiotyczną. Makrobiotyka jest sposobem na życie i filozofią, a nie tylko dietą. Słowo zaczerpnięte jest z greckiego "wspaniałe życie". Większość makrobiotyków interpretuje je jako świadomy sposób na życie zgodne z naturą. Termin ten używany przez Hipokratesa, ojca medycyny, znaczył "nauka o długotrwałym życiu".

Zmiany w makrobiotyce. Podobnie jak wszystkie inne i te zmiany przebiegały powoli. Ugotuj pełnoziarniste danie i dodaj do swego posiłku. Podaj tortilla z fasolą zamiast wołowiny. Rozwiń nawyk jedzenia warzyw na obiad i kolację. Spotykaj się z przyjaciółmi, z którymi będziesz dzieliła się makrobiotycznymi przepisami. Stwórz zdrowy jadłospis dla swojej rodziny. Masz jeszcze wiele do osiągnięcia. Sherry A. Rogers tak pisze w swojej książce: "Co jest najlepsze w makrobiotyce? Oczywiście masz szansę na zdrowe, pełnowartościowe życie, o którym nigdy ci się nie śniło". Natomiast William Castelli powiedział kiedyś: "Badana i obserwacje są klarowne. Ludzie muszą spojrzeć krytycznie na swoja dietę i zmienić ją". Zmiana ta może być dla ciebie wyzwaniem i wróży ci długie, szczęśliwe i zdrowe życie. Do dzieła!

>>>>>Dieta wiosenna

Trwa: 7 do 21 dni (dłużej tylko pod opieką lekarza lub dietetyka).
Odchudza: około 1kg tygodniowo.
Można ją powtarzać: każdej wiosny.
Polecana: wszystkim dorosłym, zdrowym osobom.
Niewskazana dla: dorastającej młodzieży, kobiet ciężarnych i karmiących.
Szczególnie bogata w: witaminy C, z grupy B, E, żelazo, potas oraz błonnik.
Dzienna dawka kalorii: około 1000.

W wiosennym jadłospisie nie powinno zabraknąć pełnoziarnistych produktów zbożowych, roślin strączkowych, podrobów, soi, pomidorów, ziemniaków, orzechów, ryżu, owoców i warzyw.

Przykładowy jadłospis:

I DZIEŃ:

I śniadanie (274 kcal)
35g płatków jęczmiennych na mleku 0,5% (1 szklanka), 100 ml (pół szklanki) soku z czarnej porzeczki rozcieńczonego wodą.

II śniadanie (115 kcal)
100g twarożku ziarnistego ze 100g rzodkiewek, herbata bez cukru.

Obiad (443 kcal)
350ml chłodnika z boćwiną i 200g ziemniaków, herbata zielona bez cukru.
Chłodnik z boćwiną:
Składniki: 30g włoszczyzny bez kapusty, 100g boćwiny, 250ml (1 szklanka) mleka 0,5%, 50ml śmietany 18%, 50g ogórka zielonego, 10g koperku, 10g szczypiorku, 1 jajko, 1 łyżeczka cukru, woda.
Wykonanie: włoszczyznę umyć, obrać i zetrzeć na tarce, ugotować. Boćwinę dokładnie umyć pod bieżąca wodą, pokroić w paski, ugotować. Ogórek zetrzeć na tarce. Jajko ugotować na twardo. Wszystkie składniki połączyć, dodać śmietanę, koper i szczypiorek; podawać schłodzony.

Podwieczorek (66kcal)
1 pomarańcza (około 150g)

Kolacja (224 kcal)
Kanapka z chleba grahama (25g) z łyżeczką margaryny, szynką wiejską (30g), pomidorem (100g), liściem sałaty, bawarka bez cukru, grejpfrut (100g).

II DZIEŃ:

I śniadanie (285 kcal)
Omlet z 2 jajek z dżemem truskawkowym niskosłodzonym (25g), bawarka bez cukru.

II śniadanie (96 kcal)
Jogurt wiśniowy (1 pojemnik 150 ml) z otrębami pszennymi (1 łyżka).

Obiad (470 kcal)
250 ml rosołu z makaronem nitki, 150g kurzej piersi z rosołu bez skóry, 100g ziemniaków, 200g gotowanej marchewki z groszkiem, herbata owocowa bez cukru.

Podwieczorek (46 kcal)
1 małe jabłko.

Kolacja (213 kcal)
1 kromka chleba razowego (25g) z łyżeczką margaryny, z 2 cienkimi plasterkami kiełbasy krakowskiej, pomidorem (100g) i łyżką szczypiorku, bawarka bez cukru.

III DZIEŃ:

I śniadanie (263 kcal)
Kanapka z 1 kromki chleba sitkowego (25g) z łyżeczką margaryny, plasterkiem sera żółtego gouda (30g), rzodkiewkami (100g), łyżką koperku, winogrona (100g), herbata bez cukru z cytryną.

II śniadanie (116 kcal)
Koktajl ze 150g truskawek i szklanki (200ml) maślanki 0,5%

Obiad (477 kcal)
200ml zupy jarzynowej, 150g mięsa wołowego w sosie koperkowym, 40g kaszy gryczanej (suchej), 100g fasolki szparagowej gotowanej, herbata zielona bez cukru.

Podwieczorek (66 kcal)
1 średnia pomarańcza (około 150g).

Kolacja (225 kcal)
150g pierogów leniwych polanych jogurtem naturalnym bez cukru, herbata owocowa bez cukru.

IV DZIEŃ:

I śniadanie (274 kcal)
35g muesli z owocami suszonymi ze szklanką mleka 0,5% (250ml), 150ml soku jabłkowego rozcieńczonego wodą.

II śniadanie (116 kcal)
1 kromka chleba chrupkiego żytniego z białym serem chudym (50g) i łyżką koperku, sok pomidorowy (200ml)

Obiad (445 kcal)
300ml zupy kremu z selera naciowego, udko pieczone z kurczaka bez skóry (100g), 100g ziemniaków gotowanych, 200g buraczków gotowanych, herbata bez cukru.
Zupa krem z selera naciowego:
Składniki: 250g selera naciowego, 100ml (pół szklanki) bulionu warzywnego, 1/4 małego pomidora, 50ml jogurtu naturalnego bez cukru, 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej, sól, pieprz.
Wykonanie: selera i pomidora umyć. Selera drobno posiekać, wrzucić do gotującego się bulionu i gotować ok. 15 minut. Z ugotowanego selera odłożyć 1 łyżkę, resztę zmiksować. Dodać jogurt i zagotować, zagęścić mąką ziemniaczaną i zagotować jeszcze raz. Następnie dodać sól i pieprz i odłożoną łyżkę selera. Zupę podać z ćwiartką pomidora.

Podwieczorek (54 kcal)
Pół grejpfruta (około 150g)

Kolacja (221 kcal)
Zapiekanka z ryżu brązowego (40g suchego) i jabłka, herbata owocowa bez cukru.

Ps. nie pisci nic, dajcie skończyc !!!!!!!!

Love me Love me :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 232
>>>>>Głodówka

Koniec marca i początek kwietnia to najlepszy moment na przeprowadzenie głodówki. Robimy wiosenne porządki w szafach, wielkie sprzątanie dobrze też zafundować swojemu ciału.

Głodówka jest przede wszystkim metodą na oczyszczenie, odtrucie i odmłodzenie organizmu. To także dobry sposób na zrzucenie nagromadzonych kilogramów. Ze względu na wyjątkową siłę działania musi być przeprowadzana zgodnie z przemyślanym, ściśle określonym planem, najlepiej pod kontrolą lekarza.

Mechanizm głodówki jest prosty. Organizm pozbawiony dawek żywności z zewnątrz przechodzi na odżywianie wewnątrzustrojowe. W pierwszej kolejności spala wszystko, co zbędne, co stanowi dla niego balast utrudniający sprawne funkcjonowanie na co dzień. W starych komórkach zalega tzw. białko złogowe, które w czasie głodówki ulega zużyciu w pierwszej kolejności. Pochłaniane są też wszelkiego rodzaju ogniska zapalne, martwe fragmenty tkanek. Niekorzystne objawy pojawiające się w trakcie głodówki, nie są spowodowane, jak się dość powszechnie sądzi, osłabieniem wywołanym brakiem jedzenia. Bóle głowy, czasem mdłości, poczucie ciężkości to objawy zatrucia organizmu, tym cięższe im więcej grzechów dietetycznych mamy na sumieniu. Biorą się one stąd, że poupychane w różnych zakamarkach przez organizm toksyny (czasem bywa ich zbyt wiele, by usuwać je na bieżąco) zostają głodówką "poruszone", a następnie wydalone.
W czasie głodówki cały ustrój pracuje na najwyższych obrotach. Wzrasta m.in. odporność na infekcje, bo rośnie liczba białych krwinek. Każda kolejna głodówka przebiega jednak coraz lepiej. Poddające się im osoby zauważają większą wydolność umysłową, lepsze samopoczucie psychiczne, przypływ energii, wrażenie niezwykłej lekkości.

Aby kuracja przebiegła skutecznie i możliwie bezboleśnie, nie wolno jej stosować byle jak. Nie jest kosztowna ale wymaga konsekwencji i natężenia uwagi. Ważne by właściwie przeprowadzić tzw. okres przygotowawczy, ma on bowiem takie samo znaczenie jak głodówka. Dzięki niemu ogranicza się do minimum przykre objawy (wspomniane już bóle głowy, uczucie marznięcia, pogorszenie albo wahania nastroju, senność) występujące na początku, nasilające się zwłaszcza wtedy, kiedy organizm ma się z czego odtruwać.
Minimum dwa tygodnie przed głodówką trzeba zrezygnować z jedzenia mięsa. Odstawić słodycze, nie słodzić napojów, jasne pieczywo zastąpić ciemnym, znacząco ograniczyć, a jeszcze lepiej zupełnie wyeliminować nabiał. Miejsce kawy i herbaty, nie mówiąc już o gazowanych napojach i alkoholu, powinny zająć napary ziołowe. Podstawą jadłospisu należy uczynić owoce, warzywa, grube kasze. Posiłki zaczynać od surówki. Rano wypijać powoli szklankę lekko ciepłej wody mineralnej, a po chwili łykać łyżeczkę siemienia lnianego i łyżkę oliwy z oliwek (mieszając ją ze śliną) Dwa dni przed godziną zero je się tylko surowe warzywa i owoce. Istotne jest też picie świeżo wyciskanych soków z warzyw. Nie nadają się jednak do tego żadne soki z kartonów czy butelek. Ortodoksyjni lekarze twierdzą, że głodówkę powinno poprzedzić zrobienie kilku lewatyw, ostatnia w dzień poprzedzający ustaloną datę. Nie zastąpią ich środki przeczyszczające.
W czasie trwania głodówki istotne jest mechaniczne wspomaganie systemu wydzielniczego: szczotkowanie ciała dwa razy dziennie na sucho albo pod prysznicem (toksyny wydzielane są także przez skórę!), 10-minutowe kąpiele, spacery, lekkie ćwiczenia rozciągające. Praktycy zalecają oczyszczanie języka z osadu, który pojawia się wówczas zdecydowanie intensywniej.
Godzina Zero. Wreszcie nadchodzi właściwy dzień. Odtąd napojem staje się woda o temperaturze pokojowej, butelkowana, nisko zmineralizowana i przegotowana. Większość osób funkcjonuje wówczas zupełnie normalnie. Warto zapewnić sobie warunki do wystarczająco długiego snu, ubierać się stosownie do pogody, ale mieć zawsze pod ręką sweter, uważnie obserwować reakcje ciała i psychiki. Okres wyjścia jest tak samo ważny jak okres przygotowawczy, musi trwać tyle samo, ile trwała głodówka. Od niego zależy, czy osiągnięte efekty okażą się długotrwałe i korzystne.
Pierwszego dnia pijemy tylko świeżo wyciśnięte soki, zmieszane pół na pół z ciepłą wodą, dokładnie mieszając je ze śliną (do 6 szklanek). Drugiego i trzeciego dnia dochodzą warzywa (bez ziemniaków, kukurydzy, groszku, fasoli) i owoce lekko obgotowane, a także kleik z kaszy, najlepiej jaglanej. Przez pięć dni nie wolno solić potraw! Zresztą po głodówce smak się zmienia i często zaczyna się używać mniej soli. Natomiast zjedzenie tradycyjnego posiłku, nie mówiąc już o opychaniu się "za wszystkie czasy" na pewno zakończy się źle.

Prostszą wersją, łatwiejszą dla nowicjuszy, jest głodówka (a właściwie monodieta) sokowa, polegająca na piciu do 2 litrów świeżo wyciśniętych soków z warzyw i owoców.

Najkrótsza głodówka trawa 36 godzin (noc, dzień, noc). Do niej również warto się przygotować, jedząc przez dwa poprzedzające ją i dwa następujące po niej dni warzywa surowe i gotowane, owoce, grubsze kasze.

Najwłaściwsze są jednak posty 3-5 dniowe. Wystarczą by uruchomić mechanizmy oczyszczające, a nie są kłopotliwe. Pozwalają oswoić się z metodą, zobaczyć jak reaguje organizm, nabrać doświadczenia. Kiedy okaże się, że ta metoda nam odpowiada, można pokusić się o przedłużenie postu do 10 dni.

>>>>>Dieta-bomba witaminowa

Dieta krótkotrwała, 3-4-dniowa. Kurację najlepiej przeprowadzić w czasie weekendu. Traci się nawet 3 kilogramy, zyskując lepszą cerę i lśniące włosy.

Podstawą dziennego menu jest warzywny dipp. Utrzeć 2 marchewki, 1/2 selera. Posiekać małą cebulkę. Wszystko włożyć do miksera, dodać 4-5 pomidorów bez skórki. Całość zmiksować. Dopełnić wodą mineralną do 1 litra (wskazana jest woda niegazowana). Doprawić solą i pieprzem. Wlać do termosu. Na 1/2 godziny przed każdym posiłkiem wypić szklankę dippu.

Śniadanie
10 dag chudego białego sera z dowolną ilością rzodkiewek.

II śniadanie
2 jabłka i 1 pomarańcz.

Obiad
1 szklanka ugotowanego ryżu, wymieszanego z dowolną ilością zielonego groszku i kukurydzy oraz 1 łyżeczką masła.

Kolacja
Miska zielonej sałaty z pomidorem, ogórkiem i cebulą oraz 2 grzanki z pieczywa pełnoziarnistego.

Dipp warzywny, który jest podstawą diety-bomby witaminowej, dobrze jest schłodzić. Lepiej smakuje i bardziej syci.

>>>>>SAmopoczucia

Jesteś zmęczona, nie w humorze, nie możesz się skoncentrować? Być może na twój nastrój wpłynęło to, co ostatnio jadłaś.
Większość ludzi sięga po jedzenie, żeby się pocieszyć, odprężyć albo poprawić nastrój. Takie zachowanie określa się mianem &#8220;jedzenia pod wpływem emocji&#8221; &#8211; wiąże się ono z psychologią, a nie z fizjologią. Najnowsze badania dowodzą, że to, co jemy, może mieć bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie: na to czy jesteśmy szczęśliwi, smutni, poirytowani, ożywieni, spokojni, czy śpiący. Pewne składniki odżywcze mogą poprawić pamięć, zwiększyć energię, a także pobudzić lub zahamować apetyt. W wielu przypadkach to właśnie dieta jest przyczyną utraty energii oraz huśtawki nastrojów, a zmiana sposobu odżywiania pomaga rozwiązać te problemy.

Dieta Dobrego Samopoczucia to trójstopniowy plan, który &#8211; dzięki właściwemu odżywianiu &#8211; łagodnie ustanowi równowagę wśród neurotransmiterów. Plan ten zakłada zmniejszenie ilości kalorii pochodzących z tłuszczów w codziennym pożywieniu z 37% do 25%. zmniejszy się także codzienna dawka cukru i kofeiny, które mogą w znacznym stopniu powodować zmiany nastroju, problemy ze snem i zmęczenie.
FAZA I.

Jedz trzy &#8211; cztery razy dziennie;
Ogranicz spożycie kofeiny (kawa, herbata, cola) do trzech porcji dziennie;
Pij codziennie przynajmniej 2 szklanki wody, pamiętając, że najlepiej jest pić 6-8 szklanek dziennie;
Jeśli spożywasz mniej niż 2500 kalorii dziennie, dodatkowo zażywaj w niewielkiej ilości witaminy i związki mineralne;
Ogranicz jedzenie słodyczy i produktów zawierających dużo cukru do trzech porcji dziennie, wyłącznie jako dodatek do innych potraw;
Ogranicz dzienne spożycie kalorii pochodzących z tłuszczów do 35% i popraw swoją dietę.
Każdego dnia jedz przynajmniej:

2 porcje owoców, z czego jedna powinna być szczególnie bogata w witaminę C, np. średni grejpfrut, pół melona, 2 małe kiwi;
2 porcje warzyw. Przynajmniej 1 porcja powinna być bogata w beta &#8211; karoten, np. 200G gotowanych szparagów lub brokułów, 2 średnie marchewki, 300g gotowanej kapusty;
4 porcje warzyw zawierających skrobię, np. Kukurydza, ziemniaki, dynia, a także zboża &#8211; przynajmniej dwie porcje produktów zbożowych, z których jeden powinien być pełnoziarnisty;
2 porcje produktów mlecznych o niskiej lub zerowej zawartości tłuszczu. Jeśli wolisz mleko tłuste, postaraj się ograniczyć spożycie tłustych produktów z listy poniżej.
Nie jedz więcej niż:

2 porcje mięsa i warzyw strączkowych, np. 100g wołowiny, wieprzowiny lub drobiu, 120g ryb lub skorupiaków, 2 jajka albo 200ml suchego grochu lub fasoli;
2 porcje odżywczych, bogatych w tłuszcz produktów, na przykład Ą średniego awocado, 30g tłustego sera, mała porcja lodów, mniej więcej dwie łyżki stołowe orzechów i nasion;
5 porcji tłuszczu lub oleju, np. łyżka stołowa masła lub margaryny, 2 łyżeczki oleju, 1 łyżka majonezu czy niskokalorycznego sosu do sałatek.
FAZA II.

Jedz śniadanie;
Jedz cztery &#8211; pięć posiłków dziennie;
Ogranicz spożycie kofeiny (kawa, herbata, cola) do 2 porcji dziennie;
Pij więcej wody &#8211; cztery szklanki dziennie, pamiętając, że docelowo należy pić 6 &#8211; 8 szklanek wody dziennie;
Ogranicz spożycie słodyczy i innych produktów bogatych w cukier do 2 małych porcji dziennie i wyłącznie jako dodatek do innych posiłków;
Jeśli dostarczasz organizmowi mniej niż 2500 kcal dziennie, dodatkowo zażywaj witaminy i związki mineralne;
Ogranicz dzienne spożycie kalorii pochodzących z tłuszczów do 30% i popraw swoją dietę.
Każdego dnia jedz przynajmniej:

3 porcje owoców, z których przynajmniej 1 powinna być bogata w witaminę C;
3 porcje warzyw &#8211; przynajmniej 1 bogata w beta &#8211; karoten;
6 porcji produktów zbożowych i warzyw zawierających skrobię. Przynajmniej 3 porcje to produkty pełnoziarniste;
2 porcje produktów mlecznych o niskiej lub zerowej zawartości tłuszczu. Jeśli wolisz mleko tłuste, postaraj się ograniczyć spożycie tłustych produktów z listy poniżej.
Jedz nie więcej niż:

2 porcje mięsa i warzyw strączkowych;
2 porcje produktów zawierających tłuszcze;
2 porcje deseru pozbawionego tłuszcz lub o jego niskiej zawartości.
FAZA III.

Jedz śniadanie, w którego skład wchodzą produkty zbożowe, świeże owoce i produkty mleczne o małej zawartości tłuszczu;
Jedz pięć &#8211; sześć razy dziennie;
Ogranicz spożycie kofeiny (kawa, herbata, cola) do dwóch porcji dziennie;
Pij więcej wody: 6-8 szklanek dziennie;
Jeśli dostarczasz organizmowi mniej niż 2500 kalorii dziennie, dodatkowo zażywaj witaminy i związki mineralne;
Ogranicz spożycie słodyczy i innych produktów bogatych w cukry do 2 małych porcji dziennie i wyłącznie jako dodatek do innych posiłków;
Ogranicz dzienne spożycie kalorii pochodzących z tłuszczów do 25% i popraw swoją dietę.
Każdego dnia jedz przynajmniej:

3 porcje owoców, z których przynajmniej 1 powinna być bogata w witaminę C;
4 porcje warzyw &#8211; przynajmniej 2 bogate w beta &#8211; karoten;
7 porcji produktów zbożowych i warzyw zawierających skrobię. Przynajmniej 2 porcje to produkty pełnoziarniste;
3 porcje produktów z odtłuszczonego mleka. Jeśli wolisz mleko tłuste, postaraj się ograniczyć spożycie tłustych produktów z listy poniżej.
Jedz nie więcej niż:

2 porcje mięsa i warzyw strączkowych;
1 porcja odżywczych produktów zawierających tłuszcze;
2 porcje tłuszczu i oleju;
2 porcje deseru pozbawionego tłuszcz lub o jego niskiej zawartości.
Oto pozostałe pomysły, które pomogą ci stosować plan:

Jedz kilka niedużych posiłków lub przekąsek w ciągu dnia. Badania wykazują, że ludzie, którzy jedzą dużo małych posiłków, mają mniej problemów z nadwagą, huśtawką nastrojów i zmęczeniem niż ci, którzy jedzą 2 lub 3 duże posiłki, występują u nich bowiem spadki i wzrosty poziomu energii. Poza tym organizm łatwiej utrzymuje stały poziom cukru we krwi oraz lepiej wchłania i przetwarza składniki odżywcze, jeśli dostarcza się ich częściej, w małych ilościach.
Jedz śniadanie. Co drugi człowiek nie je śniadania, popełniając poważny błąd. Zmuszanie organizmu do wysiłku po całonocnej przerwie bez dostarczenia żadnego paliwa, to jak wymaganie od samochodu, by pojechał na samych oparach benzyny. Ci, którzy rezygnują ze śniadania, często uskarżają się na problemy z nadwagą i brakiem energii w ciągu całego dnia.
Postępuj zgodnie z trójstopniowym planem, a odejdziesz pomału od produktów bogatych w cukry i tłuszcze i przyzwyczaisz kubki smakowe do odżywczych, zdrowych produktów, które dadzą ci energię i spowodują, że poczujesz się lepiej.
Ogranicz ilość kofeiny. To prawda, że zapewnia ona krótkotrwały zastrzyk energii, ale może być także przyczyną zmęczenia, senności i częstych zmian nastroju. Pij mniej kawy, herbaty i coli.
Ps. Moja mam ją stosuje :D

>>>>>DIETA DLA MĘSZCZYZN

Przynosi szybkie efekty, pozwala pozbyć się tkanki tłuszczowej z brzucha, często deformującą męską figurę. Oczywiście, panie mogą również zastosować tę dietę, tyle że dla osiągnięcia pożądanego efektu powinny zmniejszyć porcje zjadanego mięsa

Dzień 1

Śniadanie: surówka owocowa &#8211; wszystkie owoce dozwolone oprócz bardzo kwaśnych (np. cytryny), osłodzona miodem
Obiad: 200 g polędwicy wołowej, upieczonej na różnie bez tłuszczu z uduszoną marchewką i 1 dużym ziemniakiem ugotowanym w łupinie
Kolacja: kromka razowego chleba z margaryną, zielona sałata w dowolnej ilości z dodatkiem pomidorów i cebuli polana oliwą i octem winnym

Dzień 2

Śniadanie: szklanka soku pomarańczowego, jajko na miękko, kromka chleba razowego, posmarowanego margaryną
Obiad: Surówka z ogórka, sałaty, papryki czerwonej i cebuli przyprawiona do smaku szczyptą soli, octem winnym i oliwą
Kolacja: 200 g ugotowanych szparagów, kalafiora lub brokuł polanych łyżeczką roztopionego masła. Do tego kromka razowego chleba

Dzień 3

Śniadanie: 100 g płatków owsianych z mlekiem, łyżeczka miodu
Obiad: 150 g makaronu z mąki razowej, duży pomidor, ząbek czosnku, 2 łyżki oleju, 50 g twardego żółtego sera, pietruszka. Makaron ugotuj, pomidora podsmaż na oliwie i przypraw rozgniecionym czosnkiem, solą i drobno posiekaną zieloną pietruszką. Tym sosem polej odcedzony makaron i posyp odrobiną startego żółtego sera
Kolacja: 200 g ugotowanych szparagów (kalafiora, brokuł, ewentualnie kalarepy) przyprawionych oliwą i octem winnym, do tego kromka razowego chleba

Dzień 4

Śniadanie: 2 kromki razowego chleba, 2 łyżeczki margaryny, pół zielonego ogórka,
Obiad: duży zielony ogórek, 150 g chudego twarogu, sól. Ogórek obrać, przepołowić, wydrążyć. Masę ogórkową wymieszać z twarogiem, posolić. Obie połówki ogórka wypełnić masą i na 2O minut wstawić do piekarnika. Piec w temp. 200 stopni. Na deser &#8211; banan
Kolacja: 2 kromki razowego chleba, 2 łyżeczki margaryny, 200 g duszonej lub pieczonej chudej wołowiny lub cielęciny

Dzień 5

Śniadanie: chudy jogurt ze 100 g truskawek, ewentualnie pół łyżeczki miodu
Obiad: 100 g ryżu, ćwierć litra mleka, jabłko, 30 g rodzynek, cynamon, cukier waniliowy, miód. Ryż z obranym jabłkiem i rodzynkami ugotować na mleku z odrobiną wody. Przyprawić do smaku cynamonem, miodem i cukrem waniliowym
Kolacja: ćwiartka kurczaka upieczonego na rożnie bez tłuszczu i skóry. Do tego sałata, przyprawiona sokiem z cytryny lub octem winnym

Uwaga!
Szparagi to idealny składnik diet odchudzających. Gotuje się je ok. 10 minut związane w pęczek z odrobiną soli i cukru

Love me Love me :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 232
>>>>>DIETA DLA ZAPRACOWANYCH

Uwagi wstępne

1.Oprócz napojów wymienionych w diecie, w czasie odchudzania możesz pić bez ograniczeń wodę mineralną niegazowaną i niesłodzoną herbatę.

2. Ostatni posiłek należy zjadać co najmniej dwie godziny przed snem.

3. Wegetarianki mogą zastąpić 100 g mięsa, spożywając:
* 100 g ryby - 69 kcal
* 400 g potraw z gotowanej soczewicy (100 g - 347 kcal)
* 200 g potraw z soi lub fasoli (100 g - 400 kcal)
* 100 - 150 g zielonego groszku (100 g - 68 kcal)
* 100 g nasion sezamu, ziaren słonecznika, maku - 600 kcal
* 100 g sera twarogowego chudego (104 kcal)
* 100 g sera żółtego - jednak ten zawiera dużo tłuszczu i cholesterolu (100 g ok. 350 kcal)
* 150 g serków homogenizowanych (100 g - ok.150 kcal)
* 200 g jaj (100 g - 150 kcal) lub białek (100 g - 46 kcal)
* 500 g jogurtu odtłuszczonego (100 g - 36 kcal)
* 600 g mleka 0,5 % tłuszczu (100 g - 34 kcal)


Menu na tydzień


Poniedziałek
I śniadanie (330 kcal)
Kawa lub herbata - 1 szklanka (250 ml)
Bułka - kromka lub 1/2 kajzerki (25 g)
Serek waniliowy - 1/2 pojemniczka (100 g)
Jabłko (małe) ok.100 g
Mleko 0,5% tłuszczu - 1 szklanka (250 ml)
II śniadanie (56 kcal)
Kiwi małe (100 g)
Woda mineralna niegazowana - 1 szklanka (250 ml)
lunch (189 kcal)
Chleb razowy - 1 cienka kromka (20 g)
Ser twarogowy chudy - średni plaster (40 g)
Pieczony schab - 2 cienkie plasterki (20 g)
Cykoria - sześć liści (30 g)
Grapefruit - (150 g)
Herbata - 1 szklanka (250 ml)
podwieczorek (100 kcal)
Banan (mały) - ok. 150 g
ciepła kolacja (483 kcal)
Zupa jarzynowa czysta - 1 talerz (300 g)
Ziemniaki gotowane - 2 średnie (150 g)
Surówka z kiszonej kapusty (bez oleju) - 6 łyżek (150 g)
Sztuka mięsa - średnia porcja ( 100 g)
Woda mineralna niegazowana - 1 szklanka (250 ml)

Wtorek
I śniadanie (305 kcal)
Kawa lub herbata - 1 szklanka (250 ml)
Bułka - kromka lub 1/2 kajzerki (25 g)
Serek homogenizowany - 1/4 opakowania (50 g)
Grapefruit - 1 średni (ok. 250 g)
Mleko 0,5% tłuszczu - 1 szklanka (250 ml)
II śniadanie (92 kcal)
Jogurt owocowy - 1 opakowanie (150 ml)
lunch (209 kcal)
Bułka - cienka kromka (20 g)
Ryba po grecku - 1 kostka (85 g) i warzywa (ok. 120 g)
Ogórek zielony - średni (100 g)
Sok pomidorowy - 1 szklanka (200 ml)
podwieczorek (116 kcal)
Jogurt naturalny bez cukru - 1 pojemniczek (150 ml)
Chleb chrupki - 1 kawałek (7 g)
ciepła kolacja (414 kcal)
Barszcz czerwony - 1 talerz (300 ml)
Kurczak gotowany - małe udko (150 g)
Ryż gotowany - 4 łyżki (100 g)
Kapusta kiszona - 6-7 łyżek (150 g)
Woda mineralna niegazowana - 1 szklanka (250 g)

Środa
I śniadanie (352 kcal)
Kawa lub herbata - 1 szklanka (250 ml)
Mleko 0,5% tłuszczu - 1/2 szklanki (125 ml)
Jogurt naturalny bez cukru - 1 pojemniczek (150 ml)
Muesli - 1/3 szklanki (30 g)
Banan średni (ok. 170 g)
II śniadanie (86 kcal)
Sok z marchwi - 1 szklanka (200 ml)
lunch (276 kcal)
Bułka grahamka - 1 sztuka (50 g)
Sałatka:
Mały pomidor (50 g)
Groszek zielony - 1/3 szklanki (50 g)
Cebula - 6 krążków (30 g)
Kapusta pekińska - 2 liście (60 g)
Szynka drobiowa - 2 plasterki (20 g)
Olej rzepakowy - 1 łyżeczka (5 g)
Woda mineralna niegazowana - 1 szklanka (250 ml)
podwieczorek (70 kcal)
Grapefruit (ok. 250 g)
ciepła kolacja (304 kcal)
Krupnik z kaszy jęczmiennej - 1 talerz (300 ml)
Makaron gotowany - 4-5 łyżek (100 g)
Leczo ze świeżych lub mrożonych warzyw - 4 łyżki (100 g)
Gulasz wołowy (100 g)
Woda mineralna niegazowany - 1 szklanka (250 ml)

Czwartek
I śniadanie (376 kcal)
Kawa lub herbata - 1 szklanka (250 ml)
Mleko 0,5% tłuszczu - 1 szklanka (250 ml)
Chleb razowy - 1 średnia kromka (30 g)
Margaryna miękka - cienko rozsmarowana (5 g)
Twarożek z jogurtem:
- ser chudy - duży plaster (80 g)
- szczypiorek - 1 łyżka ( 1 g)
- rzodkiewki - 5 sztuk (50 g)
- sałata - 1 średni liść (8 g)
Jogurt naturalny bez cukru - 2/3 opakowania (100 g)
Kiełki soi (10 g)
II śniadanie (160 kcal)
Pomarańcza (200 g)
Dwa biszkopty (15 g)
lunch (57 kcal)
Kalafior z wody - 1 kawałek (165 g)
podwieczorek (84 kcal)
Jabłko - bardzo duże (200 g)
ciepła kolacja (387 kcal)
Zupa neapolitańska - 1 talerz (300 ml):
- jarzyny z pomidorami
- jogurt naturalny - 1/3 opakowania (50 ml)
Ziemniaki gotowane - 2 średnie (150 g)
Ryba smażona (bez tłuszczu) lub pieczona w folii (100 g)
Ogórek kiszony - 1 średni (100 g)
Sok wielowarzywny - 1 szklanka (250 ml)

Piątek
I śniadanie (296 kcal)
Kawa lub herbata - 1 szklanka (250 ml)
Mleko 0,5% tłuszczu - 1 szklanka (250 ml)
Płatki kukurydziane - 1/2 szklanki (15 g)
Chleb razowy - 1 średnia kromka (30 g)
Margaryna miękka - cienko rozsmarowana (5 g)
Polędwica z kurczaka - 2 plasterki (20 g)
Kiełki soi (10 g)
II śniadanie (92 kcal)
Jogurt owocowy - 1 opakowanie (150 ml)
lunch (121 kcal)
Bułka grahamka - 1/2 szt. (25 g)
Tuńczyk w sosie własnym - 1/2 małej puszki (50 g)
Sałata - mała główka - 30 g
podwieczorek (111 kcal)
Kiwi - 1 sztuka (70 g)
ciastko delicja - 1 sztuka (15 g)
ciepła kolacja (466 kcal)
Ryż gotowany - 3 łyżki (75 g)
Kotlet z piersi indyka, smażony bez tłuszczu (100 g)
Fasolka szparagowa - 2,5 szklanki (160 g)
Sok wielowarzywny - 1 szklanka (250 ml)

Sobota
I śniadanie (245 kcal)
Kawa lub herbata - 1 szklanka (250 ml)
Mleko 0,5% tłuszczu - 1/2 szklanki (125 ml)
Sałatka z wołowiną gotowaną - 1 plaster (50 g):
- cebula - 2 krążki (10 g)
- ogórek kiszony - 1 mały (40 g)
- natka pietruszki - 1 łyżka stołowa (2 g)
- majonez - 1 łyżeczka (5 g)
Chleb chrupki - 2 kawałki (14 g)
II śniadanie (42 kcal)
Grapefruit (ok. 150 g)
Woda mineralna niegazowana (250 g)
lunch (273 kcal)
Bułka - 2 cienkie kawałki (30 g)
Pasta z serka homogenizowanego - 1/4 pojemnika (50 g):
- szynka wołowa - 2 plasterki (20 g)
- szczypiorek - 1 łyżeczka (1 g)
Mleko 0,5% tłuszczu - 1 szklanka (250 ml)
podwieczorek (92 kcal)
Jogurt owocowy - 1 pojemnik (150 ml)
ciepła kolacja (417 kcal)
Ziemniak gotowany - 1 sztuka (75 g)
Szaszłyk z cielęciny bez kości (100 g):
- papryka czerwona - 1/2 strąka (60 g)
- pieczarki - 4 małe (60 g)
- cebula - 5 plasterków (50 g)
Surówka z porów - 1 szklanka (110 g)
z jogurtem - 1/3 pojemniczka (50 ml)
Sok marchwiowo-jabłkowy - 1 szklanka (250 ml)

Niedziela
I śniadanie (285 kcal)
Jajecznica z białek
- białka - z 3 jajek (90 g)
- pomidor - średni (100 g)
- natka - 1 łyżka stołowa (2 g)
Jogurt naturalny - 1/3 pojemnika (50 ml)
Mleko 0,5% tłuszczu - 1 szklanka (250 ml)
Chleb chrupki - 2 kromki (14 g)
Margaryna miękka - bardzo cienko (5 g)
II śniadanie (88 kcal)
chleb razowy - 1 kromka (30 g)
pasta z gotowanych warzyw:
- marchewka (25 g)
- pietruszka (10 g)
- seler (8 g)
- por surowy (15 g)
Woda mineralna niegazowana - 1 szklanka (250 g)
obiad (437 kcal)
Zupa kalafiorowa czysta - talerz poniżej wrąbka (300 ml)
Ziemniaki gotowane - 2 sztuki (150 g)
Pulpety z ryby - 3 sztuki (180 g)
Buraczki gotowane - 1/2 szklanki (100 g)
Sok wielowarzywny - 1 szklanka (200 ml)
podwieczorek (60 kcal)
Marchewka surowa - 1 średnia lub 1/2 szklanki (50 g)
Szynka drobiowa - 2 plastreki (20 g)
Chleb chrupki - 1 kromka (7 g)
kolacja (283 kcal)
Kasza gryczana na sypko - 3 łyżki (100 g)
Margaryna miękka - 1 łyżeczka (5 g)
Szczypiorek - 1/2 małego pęczka (35 g)
Maślanka - 1 szklanka (250 ml)

>>>>>CHRONODIETA

Walcząc z nadwagą wyrzekamy się słodyczy, mięsa, pieczywa. Ta batalia nie zawsze jednak kończy się sukcesem. Okazuje się, że przeciwnik w postaci tkanki tłuszczowej wykazuje dużą siłę przetrwania. Jest na to sposób - chronodieta, czyli komponowanie posiłków zgodnie z porą dnia.

Pożywienie powinno dostarczać człowiekowi ok. 60 składników pokarmowych. Zostaną one prawidłowo wykorzystane tylko wówczas, gdy właściwie rozłożymy je w ciągu dnia. To, kiedy powinniśmy jeść konkretne produkty, zależy od wieku, stanu zdrowia i rodzaju wykonywanej pracy.
Jest jednak wspólny mianownik dla wszystkich - najlepiej jeść 4-5 razy w ciągu dnia. Jeśli z jakichś względów ograniczamy się do 3 posiłków, przerwy między nimi nie mogą być dłuższe niż 4-6 godzin. Nieprzestrzeganie tej zasady może powodować obniżenie zawartości glukozy we krwi, a to z kolei zmęczenie i brak chęci do pracy.
Badania naukowe wykazały, że spożywanie 4,5 lub 6 posiłków w ciągu dnia zmniejsza też skłonność do otyłości. Zjedzenie tej samej ilości pożywienia w 1-2 porcjach powoduje szybkie odkładanie się tkanki tłuszczowej.

PORANNA PORCJA ENERGII.
Wygłodniały po nocy organizm domaga się jedzenia, dlatego wbrew powszechnym opiniom - należy spożywać obfite śniadania. Dzięki temu unikniemy ciągłego podjadania podczas dnia i wieczornego objadania się. Regularne jedzenie śniadań, nawet wtedy, gdy nie odczuwamy głodu, poprawia samopoczucie, zapobiega zmęczeniu i bezsenności, zwiększa energię życiową.

WARZYWA I OWOCE PRZEZ CAŁY DZIEŃ.
Według zasad racjonalnego żywienia do każdego posiłku powinniśmy dołączać kilka porcji warzyw i owoców (słynna zasada brzmi: kto 5 razy dziennie je owoce i warzywa, ten lekarza nigdy nie wzywa).
Niektórzy nie mogą jeść surowych warzyw rano - w tym czasie są bowiem trawione powoli. Owoce należy jeść co najmniej na pół godziny przed posiłkiem, aby organizm zdążył je przetrawić. Zjedzone po posiłku zalegają w żołądku, fermentują i powodują wzdęcia.

POD DYKTANDO ORGANIZMU.
GODZ. 7 - 9
W tym czasie zaczynają się uaktywniać lipazy, enzymy wspomagające trawienie tłuszczów. Jest to zatem idealna pora na zjedzenie posiłku wysokokalorycznego. Powoli zaczynają pracować również proteinazy uczestniczące w procesie trawienia białek oraz zwiększa się wydzielanie insuliny, regulującej poziom glukozy w organizmie. Jeśli zjesz śniadanie, poziom insuliny będzie wyrównany przez resztę dnia, a ty unikniesz wilczego apetytu. Odpowiednim posiłkiem rano jest np. jajko na miękko, jajecznica, kromka razowego chleba z twarogiem czy wędliną. Nie powinnaś natomiast jeść marmolady, miodu, słodkich rogalików, ciast oraz słodzić kawy czy herbaty, ponieważ cukier zakłóca wydzielanie insuliny z trzustki.
GODZ. 12 - 14
Proteinazy są bardzo aktywne. Na obiad powinnaś więc zjeść posiłek bogaty w białko i węglowodany, a ubogi w tłuszcz. Idealnym zestawem jest kotlet z cielęciny z fasolką szparagową, pierś kurczaka lub kotleciki sojowe z makaronem, łosoś z ryżem, makaron z serem. Nie należy w tym czasie spożywać pieczywa - przede wszystkim kanapek i tostów. Tradycyjny obiad z zupą i deserem ta za duże wyzwanie dla organizmu, spowalnia przemianę materii.
GODZ. 16
Poziom insuliny podnosi się. Jeśli o tej porze nie zjesz posiłku, stracisz energię i pogorszy się twój nastrój. Prawie każdy po południu ma ochotę na coś słodkiego. Nie współgra to jednak z naturalnym rytmem przemiany materii. Gdybyś zjadła czekoladę, natychmiast odłożyłaby się w postaci tłuszczu. Najbardziej wskazane są świeże owoce. Ale jedz z umiarem te wysokokaloryczne i słodkie, np. banany, winogrona, czereśnie, awokado, brzoskwinie. Popołudnie to zdecydowanie nieodpowiedni czas na posiłki tłuste, które powodują szybkie przybieranie na wadze.
GODZ. 18 - 19
Enzymy wspomagające trawienie o tej porze przestają być aktywne. Po 19 wolniej trawimy posiłki, dlatego magazynujemy je w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli musisz zjeść coś w tym czasie, wybierz mały i lekkostrawny posiłek - chude mięso, ryby, owoce morza, warzywa przyrządzone na parze lub ugotowane, sałatę z sosem winegret. Staraj się nie pić wieczorem alkoholu.

CO I O JAKIEJ PORZE

7 - 10 wędliny, mięso, pieczywo
7 - 12 wysokoenergetyczne owoce: banany, winogrona, czereśnie; pestki dyni, orzechy
7 - 16 produkty zbożowe: makarony, kasze, ryż (bez sosów)
7 - 17 owoce o mniejszej liczbie kalorii: jabłka, gruszki, cytrusy
7 - 22 produkty mleczne, jaja, chude mięso
12.30 - 15 warzywa strączkowe, buraki, brukselka
12.30 - 21 inne warzywa

>>>>>DIETA TRZECH KROKÓW

Amerykańscy żywieniowcy opracowali 3-stopniowy plan, który pozwala wyznaczyć precyzyjną ilość węglowodanów w codziennym jadłospisie. Usprawni to metabolizm, a nagromadzone zapasy tłuszczu będą się stopniowo zmniejszać. Organizm otrzyma właściwą dawkę energii, byś mogła normalnie funkcjonować. Dzięki zdrowemu programowi odżywiania zmniejszysz również ryzyko chorób serca oraz cukrzycy.

1 krok :
OKREŚLAMY TYP WEGLOWODANOWY

1. Od czasu do czasu dostaję napadu głodu. Mam wtedy nieprzepartą ochotę na:
A. ciastko, obwarzanek, słodką bułeczkę
B. plasterek wędliny, orzechy

2. Czuję się zmęczona:
A. często, prawie codziennie
B. rzadko, jestem prawdziwym wulkanem energii

3. Gdy usiłuję zrzucić parę kilogramów, to jem:
A. potrawy niskotłuszczowe, rezygnuję z posiłków
B. sałatki, warzywa, ryby

4. Na śniadanie jem tosty, bułeczki, rogaliki, płatki zbożowe:
A. prawie codziennie
B. rzadziej niż dwa razy w tygodniu albo wcale

5. Piję napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, cola:
A. często, przynajmniej raz dziennie
B. raz czy dwa w tygodniu

6. Zdarzają mi się kłopoty z zaśnięciem i spaniem:
A. stale, przynajmniej trzy razy w tygodniu
B. nigdy, zawsze łatwo zasypiam i dobrze śpię

7. W moim obiadowym jadłospisie pieczywo, makaron, ryż, ziemniaki pojawiają się:
A. codziennie, uwielbiam je
B. rzadko, wolę warzywa

8. Gdy przybieram na wadze:
A. zaokrąglam się wszędzie, ale najbardziej na brzuchu
B. najszybciej powiększa mi się obwód bioder i ud

CO OZNACZA TÓJ WYNIK

Przewaga odpowiedzi A:
reprezentujesz typ A. Twoja cecha charakterystyczna to skłonność do wystającego brzuszka. Jeżeli ograniczasz spożycie węglowodanów, twój organizm automatycznie zwiększa zwiększa produkcję insuliny. Przy poziomie hormonu przekraczającym rzeczywiste zapotrzebowanie, nadwyżki spożytych kalorii zostaną zmagazynowane w postaci tkanki tłuszczowej właśnie na brzuchu.
Co powinnaś robić?
Całkowite wyeliminowanie węglowodanów z diety może przynieść więcej szkody niż pożytku. Powinnaś jednak znacznie ograniczyć ich spożycie. Nadmiar zamień na produkty bogate w białka i zdrowe tłuszcze (nienasycone kwasy tłuszczowe) oraz w kolorowe warzywa, które zawierają minimalne ilości skrobi.

Przewaga odpowiedzi B:
Jesteś typem B. Masz raczej dobrą przemianę materii, dlatego na razie nie wydaje się, by waga przysparzała ci zmartwień. Nie uskarżasz się także na niedostatek sił witalnych. Ale uwaga! To nie oznacza, że w przyszłości nie mogą się pojawić problemy z figurą. Dlatego na wszelki wypadek zacznij baczniejszym okiem przyglądać się, ile i jakich węglowodanów spożywasz.
Co powinnaś robić?
W tabeli na następnej stronie znajdziesz wskazówki, ile porcji węglowodanów możesz dziennie wstawić do swego menu. Właściwa ich dawka pozwoli ci utrzymać dobre tempo metabolizmu i zachować energię. Co trzy tygodnie rozwiązuj ponownie test, by sprawdzić, czy nie powinnaś przedsięwziąć bardziej stanowczych kroków.

2 krok :
BUDUJEMY PLAN ŻYWIENIA

Zakładamy, że powinnaś jeść trzy razy dziennie plus przekąskę na drugie śniadanie. Składniki możesz dobierać spośród czterech grup produktów. Niebieska część zawiera białka (nie wolno jeść więcej niż 4 porcje dziennie), żółta - tłuszcze (trzy łyżki dziennie). Natomiast podane w zielonej części warzywa można jeść bez ograniczeń. W czerwonej grupie znajdziesz produkty bogate w węglowodany. To właśnie ich spożycie powinnaś kontrolować. Jak to robić?
1. Najpierw ustal, ile porcji cukrów dziennie możesz zjeść. Instrukcję znajdziesz w tabelce.
2. Spośród podanych produktów zestaw menu na cały dzień. Pamiętaj, że liczba porcji węglowodanów nie może być większa od wyniku z tabeli. Weź pod uwagę także ograniczenia dotyczące białek i tłuszczów.
3. Co kilka tygodni rozwiązuj test. Może się okazać, że twoja dieta nie musi być tak drakońska.

Sprawdź, czy masz nadwagę?
Swoją wagę podziel przez wzrost do kwadratu.
Np. masz 170 cm wysokości i ważysz 68 kg:
Obliczenia:
68 kg : (1,7m x 1,7m) = 68 : 2,89 = 23,53
Wynik w przedziale 19-22 to norma.
Poniżej to niedowaga.
Powyżej - nadwaga.

krok 3:
BIAŁKA (4 porcje dziennie)

mięso wołowe, cielęce lub jagnięce - porcja 75g
kurczak (bez skóry) - małe udko, pół piersi
serek wiejski - porcja 1/2 opakowania
kaczka (bez skóry) - udko, pół piersi
jaja - 2 duże, całe (1 porcja dziennie)
łosoś, pstrąg - małe dzwonko lub filet, duszony
serek sojowy tofu - porcja 100g
tuńczyk (z puszki w sosie własnym) - porcja 75g
indyk (pierś, udo) - 2-3 plastry, 75g

WARZYWA (bez ograniczeń)

sałata zielona, lodowa, kapusta pekińska
szparagi - gotowane, świeże lub z puszki
kalafior - świeży, gotowany na parze
seler korzenny i naciowy
ogórki - świeże lub małosolne
cebula - zwykła, czerwona, dymka
pieczarki - surowe, pieczone, duszone
bakłażany - duszone
pomidory, papryka - w każdej postaci
zielony groszek - młody, niekonserwowany

TŁUSZCZE (3 łyżki dziennie)

oliwa z oliwek - do sałatek
olej lniany - do sałatek
olej z pestek winogron - do sałatek
olej sezamowy - do smażenia
olej sojowy - do sałatek i smażenia
orzechy włoskie - kilka sztuk
majonez typu light - nie więcej niż 2 łyżki dziennie
olej z wiesiołka - jako suplement diety
śmietanka - niskotłuszczowa
masło - nie więcej niż łyżka dziennie

WĘGLOWODANY

pieczywo pełnoziarniste - 1 kromka, 1/2 bułki
ryż (wszystkie rodzaje) - gotowany, 1/2 szklanki
ziemniaki - 2 średnie
kukurydza - gotowana lub z puszki, 1/2 szklanki
płatki typu muesli - 1/2 szklanki
fasola, soczewica - gotowana, 1/2 szklanki
owoce - 1 mały lub 1/2 szklanki

Love me Love me :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
yupie_girl ZASŁUŻONA
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 4510 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 30521
źródło?

chyba juz było


Pozdr.

:)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 232
>>>>>DIETA MODELEK OPRACOWANA PRZEZ FRANCUSKĄ DIETETYCZKĘ FRANCE AUBRY

Zasada: każdego dnia należy wypić 8 szklanek wody mineralnej (nie gazowanej).

Śniadanie (przez cały tydzień zawsze takie samo):

szklanka wody z rozpuszczoną tabletką multiwitaminy, lekka herbata lub kawa albo herbata ziołowa;
produkt mleczny: jogurt lub 50 gramów twarożku chudego, świeży owoc.
Poniedziałek i środa

Obiad:
- 150 g mięsa z rusztu albo dwa duże plastry mięsa zimnego;
- surówka z marchewki lub surowy ogórek, albo sałatka z pomidorów doprawiona sokiem z cytryny, łyżeczką oliwy z dodatkiem soli i pieprzu;
- deser: 50 g twarogu o 20% zawartości tłuszczu.
Kolacja:
- ryba z rusztu (lub gotowana) albo omlet z trzech jajek;
- zielona fasolka albo puree z selerów;
- jogurt naturalny bez cukru.
Wtorek i piątek

Obiad:
- 200 g lekkiej białej ryby (np. sola) z rusztu lub gotowanej;
- szpinak lub gotowana cukinia z dodatkiem jednej łyżeczki tłuszczu;
- deser: jabłko lub dwie mandarynki.
Kolacja:
- 200 g kurczaka lub dwa plastry szynki;
- zielona sałata z dodatkiem niewielkiej ilości oliwy, doprawiona cytryną, solą i pieprzem;
- 50 g chudego twarożku.
Sobota

Obiad:
- wątróbka z rusztu albo mieszane mięsa z rusztu;
- kalafior lub grzyby duszone;
- deser: sałatka ze świeżych owoców lub świeży ananas.
Kolacja: (może być w restauracji)
- talerz owoców morza z sokiem z cytryny lub octem winnym, bez chleba, masła ani majonezu;
- ryba z rusztu lub gotowana.
Czwartek i niedziela
(przez dwa dni w tygodniu, ale nie kolejne, dieta jest surowsza).

Obiad z kolacją:
- talerz bulionu z jarzyn (do smaku dodajemy bulion w kostce);
- deser: kompotierka sałatki z owoców bez cukru.

PORADY PRAKTYCZNE

Jesteś głodna- żuj gumę;
Chcesz coś zjeść - sięgnij po jabłko;
Wspieraj dietę masażem ciała stosując krem wyszczuplający zapobiegający cellulitis i wygładzający skórę;
Nie wychodź z domu na czczo;
Nie stosuj diet-maratonów;
Nie pij kawy więcej niż trzy filiżanki dziennie;
Nie eliminuj całkowicie tłuszczu z menu (minimum jedna łyżeczka masła, margaryny, oleju dziennie umożliwi Tobie zachowanie ładnej cery).

>>>>>DIETA SZCZUPŁYCH

Co jeść, aby utyć

Tłuszcz w postaci śmietanki, serów śmietankowych i pełnego mleka, masła, żółtek jaj, oliwy z oliwek.
Produkty zawierające białko: mięso, nabiał i jego przetwory.
Łatwo przyswajalne węglowodany (np. napoje słodzone miodem), potrawy mączne (np. makaron z owocami i śmietanką).
Obfite desery.
Tłuszcz w postaci śmietanki, serów śmietankowych i pełnego mleka, masła, żółtek jaj, oliwy z oliwek.
Produkty zawierające białko: mięso, nabiał i jego przetwory.
Łatwo przyswajalne węglowodany (np. napoje słodzone miodem), potrawy mączne (np. makaron z owocami i śmietanką).

@Ważne wskazówki dietetyczne

Przy niedożywieniu i wyniszczeniu organizmu przybieranie na wadze zaczynamy od diety niskokalorycznej, zwiększając stopniowo z każdym dniem liczbę kalorii, aż do 2800-3000 kcal na dobę.
Do mleka dodajemy żółtka jaj, gotujemy kleiki z ryżu lub kaszy, a ziemniaczane purée podajemy ze świeżym masłem lub śmietanką.
Na początku przyrządzamy mięso mielone z drobiu lub cielęciny. Łagodnie przyprawiamy do smaku, potem gotujemy na parze. Później możemy je smażyć, najlepiej bez tłuszczu.
Uwaga!

Jeśli się rygorystycznie odchudzasz i zaobserwowałaś gwałtowny spadek wagi, nie przedłużaj samowolnie diety! Wróć do normalnego odżywiania, zmniejszając tylko porcje. W ten sposób nie doprowadzisz do niedoboru podstawowych składników odżywczych. Objawy niedoboru nie występują nagle - poprzedza je okres utajenia, kiedy to organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy.

@Co sprzyja dobremu trawieniu

Właściwa organizacja każdego dnia (zajęć domowych i wykonywanej pracy) wpływa na tempo przemiany materii, a w konsekwencji pomaga łatwiej dojść do zdrowia.

@Jak sobie pomóc

Codziennie jadać pożywne śniadanie. Oprócz ciepłych napojów dobrze jest zjeść np. zupę mleczną.
Jeśli wychodzimy z domu na dłużej, zabierzmy ze sobą kanapkę i owoc.
Dbajmy, by jadać o stałych porach dnia, co najmniej 5 - 6 posiłków dziennie. Możemy też pozwolić sobie na pojadanie między nimi.
@Pobudzają apetyt

Niezbyt słodkie kompoty, soki owocowe i warzywne - ze świeżych owoców, najlepiej wyciśnięte w domu. Należy je rozcieńczać przegotowaną lub mineralną niegazowaną wodą, by miały mniej intensywny smak.
Różnorodne surówki i sałatki z warzyw i owoców, leguminy, orzeźwiające desery owocowe (kisiele, galaretki).
Świeże, sezonowe owoce oraz warzywa, starannie oczyszczone i umyte. Należy je dokładnie gryźć i powoli przełykać. Zimą można je zastępować owocami południowymi (pomarańczami, grejpfrutami, mandarynkami).

>>>>>DIETA MLECZNA

Polecana osobom, które lubią mleko, kakao, miód i bulion z warzyw, gdyż są to podstawowe składniki diety. Stosuj ją tylko w weekendy, od piątku do niedzieli, natomiast w ciągu tygodnia możesz jeść prawie wszystko, ale w ilościach o połowę mniejszych niż dotychczas. Musisz wystrzegać się tłustych mięs i wysokokalorycznych ciast.

Jedynym ważnym zaleceniem jest spożywanie od poniedziałku do czwartku w porze obiadu posiłku mlecznego. Po upływie 10 dni możesz wrócić do swoich żywieniowych przyzwyczajeń, ale przynajmniej raz w miesiącu powtórz dietę.
Jest ona skuteczna, prosta i bezpieczna, a w dodatku dostarcza niezbędną ilość białka. Można ją stosować w każdym wieku. Wymaga jednak silnej motywacji - nie każdego stać, by zmniejszyć o połowę dzienną rację żywieniową.

OD PONIEDZIAŁKU DO CZWARTKU

Posiłek mleczny
250g białego chudego sera
1 odtłuszczony jogurt
2 łyżeczki miodu
Ser rozetrzeć na masę, dodać jogurt i miód. Dokładnie wymieszać.

Napój z miodu
3/4 szklanki wody mineralnej niegazowanej połączyć z sokiem z 1 cytryny i łyżeczką miodu

PIĄTEK

Rano
przed wstaniem z łóżka wypij 1/2 szklanki przegotowanej wody
Śniadanie
miseczka chudego mleka z 1 łyżeczką kakao i miodu
Przed południem
1 pomarańcza albo 1 grejpfrut i 1 litr wody pity w małych porcjach
Obiad
Befsztyk z polędwicy wołowej (150g) lub 200g gotowanej ryby z ziołami i cytryną lub 200g białego mięsa
2 godziny później
1 jogurt z 1 łyżeczką miodu
O godz. 16.00
napój z miodu
Po godz. 19.00
3 miseczki bulionu z jarzyn (bez soli) wypij w odstępach 10 - minutowych, a następnie zjedz 3 talerzyki ugotowanych jarzyn (co 20 min)
Przed snem
1 jogurt z łyżeczką miodu lub szklanka napoju z miodu

SOBOTA

Rano
jak najdłużej pozostań w łóżku i pij w niewielkich ilościach co pół godziny: 1,5 l wody, sok z 2 świeżo wyciśniętych grejpfrutów, 1 szklankę mleka z dodatkiem 1 łyżeczki kakao i 1 łyżeczki miodu, 1/2 l bulionu
Po południu
1 jogurt z miodem, a 2 godziny później 1 napój z miodu
Na kolację
pieczony pstrąg (200g), miseczka zielonych jarzyn z lekkim sosem winegret
Przed snem
jogurt z łyżeczką miodu

NIEDZIELA

Rano
1/2 l wody, sok z 1 wyciśniętego grejpfruta, 15 minut później kakao z miodem i chudym mlekiem
Przed południem
wypij 1 l wody, po 1 szklance co pół godziny
Na obiad
200g białego mięsa z piersi kurczaka lub indyka, ugotowanego lub upieczonego w folii bez tłuszczu albo 200g chudej ryby, sałatka z zielonych warzyw z sokiem z cytryny
O godz. 15.00
kompot z 2 jabłek albo z suszonych owoców
Między godz. 17.00 a 19.00
szklanka napoju miodowego
Na kolację
bukiet z jarzyn z dodatkiem odrobiny sosu z oliwy lub masła, 1 ugotowany w łupinie lub upieczony w folii ziemniak
Przed snem
szklanka jogurtu z miodem lub 1 porcja napoju miodowego

>>>>>DIETA 7 DNI.

PONIEDZIAŁEK

Śniadanie:
100 g chudego białego sera,
1 jajko na twardo albo pasta: jajko na twardo utrzeć z twarożkiem, 1 cienka kromka pieczywa (25 g), kawa z mlekiem bez cukru (pół szklanki mleka 0,5 proc. tłuszczu).

Obiad:
200 g ugotowanej lub usmażonej bez tłuszczu wieprzowiny, zielona sałata skropiona sokiem z cytryny, 2 małe ziemniaki, 2 łyżki budyniu.

Kolacja:
2 cienkie plasterki żółtego sera (40 g), 1 kromka pieczywa cienko posmarowanego masłem lub margaryną, 1 średni owoc przed snem (jabłko, mandarynka, pomarańcza, wykluczony banan i winogrona ), herbata z mlekiem 0,5 proc. tłuszczu, bez cukru.

WTOREK

Śniadanie:
100 g chudego twarożku z zieleniną i cebulką lub na słodko z
1 łyżeczką niskocukrowego dżemu, kawa lub herbata z mlekiem bez cukru , 1 kromka chleba cienko posmarowanego masłem lub margaryną.

Obiad:
100 g cielęciny uduszonej z przyprawami w sosie własnym, 100 g kalafiora, sałatka z 1 pomidora, kilku liści sałaty i cebulki z 1 łyżką jogurtu, 100 g sezonowych owoców.

Kolacja:
Herbata bez cukru lub ze słodzikiem, 1 kromka pieczywa bez masła, 50 g chudej kiełbasy drobiowej, owoc albo szklanka mleka przed snem.

ŚRODA

Śniadanie:
1 kromka chleba (może być chrupki) bardzo cienko posmarowanego, herbata lub kawa z mlekiem 0,5 proc. tłuszczu,
1 marchew lub nieduża pomarańcza albo jabłko.

Obiad:
1 szklanka bulionu z kurczaka i warzyw, 200 g kurczaka (bez skórki) ugotowanego lub z rusztu, mizeria z 1 ogórka z 1 łyżeczką jogurtu 0 proc. tłuszczu,1 średni ziemniak, 1 owoc.

Kolacja:
100 g ryby w jarzynach na zimno (dorsz, mintaj, morszczuk), 3 liście zielonej sałaty z natką pietruszki, 1 cienka kromka pieczywa, herbata.
Przed snem: 1 szklanka soku pomidorowego rozcieńczonego pół na pół z wodą mineralną.

CZWARTEK

Śniadanie:
2 plasterki żółtego sera,1 mały pomidor, 1 kromka cienko posmarowanego pieczywa, kawa lub herbata z mlekiem.

Obiad:
150 g pulpetów z cielęciny lub indyka z sosem koperkowym,1 ugotowany lub upieczony ziemniak, zielony groszek z marchewką (bez zasmażki), 1 szklanka kompotu z jabłek bez cukru lub ze słodzikiem albo soku rozcieńczonego wodą.

Kolacja:
100 g wędzonej ryby (makrela, pstrąg), 1 cienka kromka pieczywa bez masła, herbata bez cukru (ze słodzikiem), 1 owoc przed snem (jabłko lub pomarańcza).

PIĄTEK

Śniadanie:
1 kromka pieczywa, 1 pomidor z cebulką, kawa z mlekiem.

Obiad:
200 g ryby morskiej, 1 ziemniak, zielony groszek z marchewką, 1/2 szklanki soku z wodą.

Kolacja:
50 g pasztetu z drobiu, 1 kromka pieczywa, kawa, 1 owoc lub szklanka mleka przed snem

SOBOTA

Śniadanie:
1 kromka pieczywa, 1 pomidor z cebulką, kawa z mlekiem.

Obiad:
200 g ryby morskiej, 1 ziemniak, zielony groszek z marchewką, 1/2 szklanki soku z wodą.

Kolacja:
50 g pasztetu z drobiu, 1 kromka pieczywa, kawa, 1 owoc lub szklanka mleka przed snem.

NIEDZIELA

Śniadanie:
omlet z 1 jajka lub jajko na twardo z warzywami i 5 g masła, kawa lub herbata z mlekiem.

Obiad:
befsztyk smażony bez tłuszczu (150 g), z odrobiną surowego masła, 1 ziemniak, 1 ogórek świeży lub kiszony, kompot z jabłek ze słodzikiem.

Kolacja:
50 g chudej kiełbasy, 1 kromka pieczywa, sałatka jarzynowa z 1 łyżeczką niskotłuszczowego majonezu, herbata.

Love me Love me :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 232
>>>>>DIETA JOGURTOWA

Dieta jogurtowa jest bogata w łatwo przyswajalne białko, wapń, fosfor i witaminy. Kupuj tylko jogurty zawierające żywe kultury bakterii, które ułatwiają i przyspieszają trawienie. W tej diecie, oprócz wymienionych niżej owoców, pieczywa i innych składników, należy jeść następujące rodzaje jogurtów: naturalny o obniżonej zawartości tłuszczu, odtłuszczony owocowy i owocowy o normalnej zawartości tłuszczu. Dietę stosujemy przez dwa tygodnie, można w tym czasie zgubić nawet 5-6 kg.

Uwaga! 175 g to półtora opakowania małego jogurtu

PONIEDZIAŁEK

I śniadanie:
175 g jogurtu owocowego z 2 łyżkami płatków kukurydzianych, duża mandarynka.

II śniadanie:
175 g jogurtu naturalnego, kromka bułki cienko posmarowana margaryną z plasterkiem polędwicy drobiowej, pomidor.

Obiad:
2 gotowane ziemniaki, 100 g filetu rybnego ugotowanego (najlepiej na parze) z jarzynami (marchewka, pietruszka, cebula, połówka selera), szklanka surówki z białej kapusty z sokiem cytrynowym, 175 g jogurtu naturalnego.

Podwieczorek:
175 g odtłuszczonego jogurtu owocowego.

Kolacja:
Kromka razowego chleba cienko posmarowanego margaryną,
2 plasterki białego, chudego sera, 175 g jogurtu naturalnego,
połówka grejpfruta.


WTOREK

I śniadanie:
175 g jogurtu owocowego z dwiema łyżkami muesli, jabłko.

II śniadanie:
175 g jogurtu naturalnego zmiksowanego z połową szklanki soku pomidorowego i łyżką natki, kanapka z kromki bułki, plasterka białego, chudego sera i dwóch liści sałaty.

Obiad:
2 ugotowane ziemniaki, 100 g piersi kurczaka usmażonej na łyżce oliwy, 250 g gotowanego kalafiora, 175 g jogurtu naturalnego.

Podwieczorek:
175 g jogurtu owocowego.

Kolacja:
Kromka chleba grahama cienko posmarowanego margaryną, pomidor, połowa papryki, 175 g jogurt naturalnego

ŚRODA

I śniadanie:
175 g jogurtu owocowego z łyżką płatków owsianych, kiwi.

II śniadanie:
Kromka chrupkiego pieczywa z łyżką twarożku ziołowego, ogórek kiszony, 175 g jogurtu naturalnego.

Obiad:
Ziemniak gotowany, warzywa duszone na łyżce oliwy (2 średnie marchewki, połowa średniego selera, połowa cebuli), 100 g duszonego morszczuka, 175 g jogurtu naturalnego.

Podwieczorek:
175 g jogurtu owocowego, połówka grejpfruta.

Kolacja:
175 g jogurtu naturalnego zmiksowanego ze szklanką soku wielowarzywnego, kromka chrupkiego pieczywa z łyżką ziarnistego twarożku.

CZWARTEK

I śniadanie:
175 g jogurtu owocowego z łyżką pestek dyni, jabłko.

II śniadanie:
Kromka bułki cienko posmarowana margaryną z plasterkiem polędwicy drobiowej, świeży ogórek, 175 g jogurtu naturalnego.

Obiad:
2 gotowane ziemniaki, 100 g piersi indyka usmażonej na łyżce oliwy, surówka z marchewki i jabłka, 4 łyżki fasolki szparagowej, 175 g jogurtu naturalnego

Podwieczorek:
175 g beztłuszczowego jogurtu owocowego, gruszka.

Kolacja:
175 g jogurtu naturalnego z połówką papryki i łyżką natki, kromka chleba grahama.

PIĄTEK

I śniadanie:
175 g jogurtu owocowego z 3 łyżkami płatków kukurydzianych,
banan.

II śniadanie:
kromka chrupkiego pieczywa, 175 g jogurtu naturalnego z łyżką szczypiorku, pomidor.

Obiad:
Gotowany ziemniak, kostka mintaja usmażona na łyżce oliwy, surówka z marchewki i jabłka, 250 g gotowanych szparagów, 175 g jogurtu naturalnego.

Podwieczorek:
175 g beztłuszczowego jogurtu owocowego, 2 mandarynki.

Kolacja:
Chłodnik z: 175 g jogurtu naturalnego, szklanki soku z buraków, świeżego ogórka, łyżki szczypiorku, łyżki koperku, jajko na twardo.

SOBOTA

I śniadanie:
175 g jogurtu owocowego z łyżką otrąb pszennych, jabłko.

II śniadanie:
Kromka bułki z plasterkiem białego, chudego sera, ogórek kiszony, 175 g jogurtu naturalnego.

Obiad:
100 g piersi z kurczaka usmażonej na łyżce oliwy, 3 łyżki gotowanych buraków, 2 gotowane ziemniaki, świeży ogórek, 175 g jogurtu naturalnego.

Podwieczorek:
175 g beztłuszczowego jogurtu owocowego, kiwi.

Kolacja:
175 g jogurtu naturalnego z połówką papryki i pomidorem, kromka chrupkiego pieczywa.

NIEDZIELA

I śniadanie:
175 g jogurtu owocowego z łyżką płatków, pomarańcza.

II śniadanie:
Kromka bułki z łyżką twarożku ziołowego, połówka papryki, 2 liście cykorii, 175 g jogurtu naturalnego.

Obiad:
2 gotowane ziemniaki, kostka mintaja usmażona na łyżce oliwy z dwiema marchewkami, połówką selera i połówką cebuli, 3 liście sałaty, 175 g jogurtu naturalnego.

Podwieczorek:
175 g beztłuszczowego jogurtu owocowego, gruszka.

Kolacja:
175 g jogurtu naturalnego zmiksowanego z posiekanym ogórkiem, łyżką koperku, szczyptą soli czosnkowej, kromka chrupkiego pieczywa.

>>>>>DIETA KAPUŚCIANA

Kapusta stanowi cenne źródło witamin i innych niezbędnych dla organizmu związków. Może w zupełności zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę C. Zarówno świeża, jak i kiszona kapusta zwiększa aktywność przewodu pokarmowego i reguluje pracę jelit, ma także szerokie właściwości lecznicze. Kapusta kiszona jest wyjątkowo mało kaloryczna: 100 g ma tylko 20 kcal. Jedząc potrawy z kiszonej kapusty przez cztery dni, schudniesz 1,5 kg bez liczenia kalorii.

Dieta kapuściana na cztery dni

1 dzień

Śniadanie
2 jajka i 3 łyżki wody wymieszać z solą i pieprzem, wylać na patelnię. Dodać 30 g szynki. Do tego jedna kromka razowego chleba.

Obiad
Ryba z kapustą.

Kolacja
Placek z tartych kartofli z jabłkiem i kapustą, dodatkiem tuńczyka i płatków owsianych.

2 dzień

Śniadanie
2 kromki razowego chleba posmarować masłem, położyć 20 g chudego białego sera, posmarować niskokaloryczną konfiturą.

Obiad
Koszyczki z wędliny z kapustą.

Kolacja
Sałatka z kapusty, pomidorów, ziemniaków i szynki z dodatkiem cykorii i natki pietruszki.

3 dzień

Śniadanie
1 kromka pełnoziarnistego chleba z masłem, plasterek chudej wędliny, 1 pomidor.

Obiad
Orzeźwiająca zupa z kapusty z ziemniakami.

Kolacja
Czerwona kiszona kapusta z piersią indyczą, buraczkami, kawałkami gruszki i chrupkim pieczywem.

4 dzień

Śniadanie
3 łyżki płatków owsianych wymieszać z 3 łyżkami chudego jogurtu. 1 małe jabłko pokroić w kostkę i dodać do płatków.

Obiad
Zapiekany bigos.

Kolacja
Kromka chleba z kapustą posypaną kminkiem oraz plasterkami sera oscypka (można pokropić olejem).

>>>>>DIETA SABA-RE

Wolno jeść:
Warzywa w dowolnej ilości, owoce surowe lub gotowane do 1/4 kg dziennie (bez cukru), ryba chuda gotowana, polędwica, szynka drobiowa, mięso wołowe, cielęce - chude i gotowane, kurczę z rożna bez skóry, kurczę gotowane, surówki, soki z owoców i warzyw, chrupkie pieczywo lub razowiec, jaja gotowane, chudy ser biały, dowolna ilość grapefruitów, arbuzów. Napoje słodzić słodzikiem oraz cukrem syntetycznym CANDERELEM; SUCRAMEM; PEPTISEM. Dobowa ilość kalorii przy diecie odchudzającej nie może przekraczać 1200 kal. Kawy naturalnej, alkoholu i wysiłkowej gimnastyki w czasie kuracji stosować nie wolno.

Nie jadać:
Żółtych serów, żadnej wieprzowiny - nawet w postaci chudej szynki czy polędwicy, ziemniaków, klusek, cukru, soków, olei, masła, słodkich owoców (bananów, winogron, gruszek, mandarynek, pomarańczy, kiwi itp.), konserw, majonezów, margaryn, słodkich napoi, gumy do żucia.

Prawidłowy jadłospis:

I Dzień
Śniadanie: 1 jajko na twardo lub miękko lub smażone - sadzone na mleku, pomidor, kromka razowego chleba bez masła, szklanka herbaty lub kawy bez cukru.
Drugie śniadanie: 10 dkg chudego sera, ogórek kwaszony , szklanka mleka lub herbaty.
Obiado - kolacja: 1/4 kurczaka, surówka z marchwi lub kapusty w dowolnej ilości (bez cukru i śmietany). Szklanka herbaty lub kawy zbożowej.
II Dzień
Śniadanie: 5 dkg wędliny drobiowej lub wołowej (drobiowa nie może być z indyka!), kromka chleba razowego, pomidor lub ogórek kwaszony lub konserwowy.
Drugie śniadanie: 10 dkg tatara z cebulą, kromka chleba razowego, herbata bez cukru.
Obiado - kolacja: 10 dkg chudej ryby (np. karpia, dorsza, leszcza) gotowanej lub pieczonej w folii bez tłuszczu, surówka (marchew, seler, jabłko) w dowolnej ilości, szklanka herbaty.
III Dzień
Śniadanie: 1 kromka razowego chleba z białym chudym serem, szklanka mleka lub mlecznej kawy zbożowej.
Drugie śniadanie: 10 dkg chudej ryby w galarecie, kromka chleba razowego, szklanka herbaty.
Obiado - kolacja: 10 dkg cielęciny upieczonej w folii lub na patelni teflonowej bez tłuszczu, surówka (biała kapusta, marchew) w dowolnej ilości, szklanka soku grapefruitowego lub herbaty.
IV Dzień
Śniadanie: 10 dkg galaretki z kurczaka, kromka chleba razowego, surówka z warzyw na surowo, szklanka herbaty.
Drugie śniadanie: Sałatka z jednego jaja na twardo, jednego pomidora i jednego ogórka kiszonego, kromka chleba razowego, szklanka herbaty.
Obiado - kolacja: Zraz wołowy 10 dkg., 1/2 kalafiora, kompot z 2 jabłek bez cukru lub herbata.
V Dzień
Śniadanie: 1 kromka chleba razowego BARDZO CIENKO posmarowanego pastą rybną, jeden ogórek, szklanka herbaty.
Drugie śniadanie: Jedno jabłko, herbata lub szklanka soku grapefruitowego.
Obiado - kolacja: Szaszłyk: z drobiu (bez słoniny) upieczony na rożnie lub patelni teflonowej, mizeria ze świeżego ogórka przyprawiona kwaśnym mlekiem.
VI Dzień
Śniadanie: 10 dkg chudego twarożku z cebulą, pomidor lub pęczek rzodkiewek, herbata lub szklanka mleka.
Drugie śniadanie: Jeden suchar, jedno opakowanie jogurtu.
Obiado - kolacja: Sałatka warzywno - drobiowa (10 dkg kurczaka) z dowolnymi gotowanymi warzywami, 1 bułka grahamka, 1 szklanka czerwonego barszczyku.
VII Dzień
Śniadanie: Płatki owsiane 2 łyżki na chudym mleku (1 szklanka), 1 szklanka herbaty z cytryną.
Drugie śniadanie: Parówka drobiowa. pomidor, 1 kromka razowego chleba.
Obiado - kolacja: 1 duża papryka faszerowana cielęciną (10 dkg) i dowolnymi warzywami, 1 grapefruit drobno pokrojony i posypany niewielką ilością słodziku.

Uwaga: w razie wystąpienia wzdęć, pobolewań w okolicy żołądka lub wątroby należy wszystkie warzywa i owoce wyszczególnione w diecie jeść gotowane oraz chleb razowy zamienić na czerstwy zwykły.

>>>>>DIETA DLA TWOJEGO OGIERA :D

Prawie każdy mężczyzna jest miłośnikiem domowego zacisza, wygodnego fotela i... tradycyjnej kuchni. Niestety, skutki delektowania się jajecznicą na boczku, pieczonymi kiełbaskami lub schabowym z frytkami okazują się żałosne. Możesz jednak pomóc swemu mężczyźnie w odzyskaniu ładnej sylwetki. Namów go na ziemniaczaną dietę!

Pieczone ziemniaki z twarożkiem
Zmieszać 5 dag chudego twarożku z ugotowanym na twardo i posiekanym białkiem jajka oraz łyżką posiekanego szczypiorku. Twarożek skropić sokiem z cytryny. Na 3 łyżeczkach oleju obsmażyć 20 dag ugotowanych w mundurkach, obranych i pokrojonych w plastry ziemniaków. Podawać z masą twarożkową nałożoną na liście sałaty.

Gulasz ziemniaczany z indykiem
Obrać i drobno pokroić szarlotkę, 20 dag ziemniaków, kalarepę. Podsmażyć na łyżce oleju. Posypać suszonym kminkiem, lubczykiem oraz listkami świeżego selera naciowego. Wlać 200 ml bulionu warzywnego i ugotować do miękkości. Dodać 5 dag chudego twarożku oraz 10 dag pokrojonego w paski i podsmażonego indyka. Gulasz doprawić do smaku.

Na dobry początek dnia - śniadania do 300 kalorii.

W twoim porannym menu nie powinno zabraknąć owoców i warzyw, chudej wędliny oraz białych serów. Z naszych kanapkowych propozycji (każda ma nie więcej niż 300 kalorii) na pewno wybierzesz coś dla siebie. Do tego wypij filiżankę kawy lub herbaty (jeśli słodzonej, to tylko słodzikiem!). Takie śniadanie z pewnością będzie miłym początkiem dnia.

Kanapka z serem i czerwoną papryką
Dwie kromki chleba pełnoziarnistego posmarować łyżeczką margaryny (najlepiej o obniżonej zawartości tłuszczu). Na każdą kromkę nałożyć po 2 listki starannie opłukanej i osuszonej sałaty, 10 dag żółtego sera pokrojonego w cienkie słupki oraz 10 dag czerwonej papryki pokrojonej w wąskie paseczki. Posypać drobno posiekanym szczypiorkiem.

Kanapka z łososiem i ogórkiem
Dwie kromki chleba pełnoziarnistego posmarować łyżeczką margaryny lub masła. Nałożyć dwa liście sałaty i pół pokrojonego w plasterki świeżego ogórka (warzywo można cienko obrać ze skórki). Na wierzchu położyć plastry wędzonego łososia (5 dag). Posypać 2-3 łyżkami opłukanego, otrzepanego z wody i drobno posiekanego szczypiorku.

Sycą, ale nie tuczą - obiady do 300 kalorii

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na którąś z proponowanych diet, czy też sama ułożysz zestaw posiłków, pamiętaj, że najbardziej kaloryczny jest tłuszcz. Dlatego, jeśli chcesz schudnąć, jedz go jak najmniej. Zrezygnuj z wieprzowych wędlin i mięsa, sałatki zamiast olejem doprawiaj sokiem z cytryny, a zupy lub sosy zagęszczaj purée ziemniaczanym.

Pierś kurczaka z pomarańczą
15 dag piersi kurczaka pokroić, oprószyć solą oraz pieprzem i podsmażyć na łyżeczce oleju. Dodać 10 dag pokrojonego pora i chwilę smażyć razem. Wlać sok wyciśnięty z połowy pomarańczy i dusić jeszcze ok. 3 minut. Doprawić. Podać z podzieloną na cząstki pomarańczą. Zamiast kurczaka możesz użyć piersi indyka.

Filet z flądry z warzywami
20 dag fileta z flądry oprószyć solą oraz pieprzem i skropić sokiem z cytryny. Zwinąć i spiąć wykałaczką. 15 dag kalarepy oraz 15 dag marchwi umyć i drobno pokroić. Zeszklić na łyżeczce margaryny. Dodać 8 dag zielonego groszku i krótko podsmażyć. Doprawić łyżką kremówki, włożyć roladkę rybną i dusić razem 7 minut. Udekorować posiekaną trybulą.

Dla zdrowia i gładkiej skóry - różne sposoby oczyszczania organizmu

Gdy zjadasz więcej białka i tłuszczu, niż potrzebujesz, tworzą się nadwyżki energetyczne. Wtedy tyjesz i dodatkowo zatruwasz organizm. Toksyczne resztki gromadzą się w różnych częściach ciała i atakują najsłabsze organy. Aby zachować urodę i zapobiec chorobom, powinnaś stale oczyszczać organizm, np. przez głodówki, oddychanie, dietę.

Odmładzająca głodówka
Gdy nie dokuczają ci wrzody, nadczynność tarczycy, nie chorujesz na cukrzycę, możesz przeprowadzić oczyszczającą głodówkę. Na początku jednodniową, potem dłuższą. W tym czasie nic nie jesz, tylko pijesz wywar z gotowanych warzyw: 2 marchewek, 3 pietruszek, 3 cebul, selera, 2 porów oraz 1 kg ziemniaków gotowanych w łupinach. Wspomagają one działanie gruczołów trawiennych. Świeże lub w postaci soków ułatwiają przyswajanie pożywienia i pobudzają wydalanie produktów przemiany materii. Zjadany na czczo grejpfrut ułatwia przyswajanie białek, tłuszczów, węglowodanów; pity na czczo (z wodą) sok z cytryny rozpuszcza złogi kwasu moczowego, utarte jabłko leczy biegunki.

Jeśli lubisz warzywa i owoce - jedz do syta, ale mądrze

Na śniadanie jedz głównie węglowodany dostarczające energii na cały dzień, na obiad produkty białkowe, a wieczorem - porcję węglowodanów pomagających spalić tłuszcz. Do każdego posiłku dodawaj dużo warzyw, zaś między posiłkami przegryzaj owoce. Dzięki tym prostym zasadom schudniesz, poczujesz się lepiej i... młodziej.

Bułeczka z szynką
Bułeczkę pełnoziarnistą (najlepiej posypaną nasionami sezamu) przekroić na pół i posmarować łyżką niskokalorycznej margaryny lub miksem jogurtowym. Nałożyć 2-3 listki opłukanej i osuszonej sałaty - np. lollo rosso lub zielonej - oraz plaster gotowanej szynki (bez tłuszczu!). Do tego dołóż duże jabłko oraz obraną marchewkę.

Sałatka owocowa
Gruszkę pokroić na cząstki, pół banana w plasterki. Owoce włożyć do miseczki. Dodać 4 łyżki płatków kukurydzianych delikatnie wymieszanych z 15 dag malin. Polać jogurtem.
Jeśli bardziej niż płatki lubisz pieczywo, przygotuj bułeczkę z dżemem. Przekrój ją, posmaruj łyżką miksu jogurtowego i dżemem. Do tego 15 dag melona lub truskawek.

Kolacje dla dbających o linię - do 350 kalorii

Dieta nie musi oznaczać ciągłej walki z uczuciem głodu i pasma wyrzeczeń. Unikniesz tego, jeśli rozsądnie zaplanujesz menu. Postaraj się jadać małe porcje, ale często, np. 5-7 razy dziennie, a szybko przekonasz się, że nie tylko stracisz zbędne kilogramy, ale też poczujesz się znacznie lepiej. Rada ta dotyczy szczególnie osób w dojrzałym wieku.

Kolorowa kanapka z salcesonem
Kromkę pełnoziarnistego chleba posmarować łyżeczką margaryny lub miksu jogurtowego. Nałożyć 2 liście zielonej sałaty i 2 cienkie plasterki salcesonu włoskiego (5 dag). Małą marchewkę (8 dag) obrać, opłukać i pokroić w plasterki. Plasterki marchewki podać do kanapki razem z pomarańczą po-dzieloną na cząstki.

Kanapka z jajkiem i sosem serowym
Kromkę pełnoziarnistego chleba posmarować łyżeczką margaryny lub miksu jogurtowego. Nałożyć 2 liście zielonej sałaty, po pół drobno pokrojonej czerwonej, żółtej i zielonej papryki oraz ugotowane na twardo i pokrojone w ćwiartki jajko. Zmieszać 5 dag serka homogenizowanego oraz opakowanie gotowego sosu do sałatek. Sosem udekorować kanapkę.

Love me Love me :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 232
>>>>>DIETA 1000 KCAL

Żeby schudnąć, wcale nie należy sięgać po niesprawdzone diety-cud, które gwarantują jakoby szybkie i łatwe pozbycie się zbędnych kilogramów. Rezultatem ich stosowania jest najczęściej &#8222;wypłukanie&#8221; z organizmu ważnych dla jego funkcjonowania substancji, takich jak białka, witaminy czy mikroelementy.

Aby pozbyć się zbędnych kilogramów, powinno się dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż wynosi jego zapotrzebowanie energetyczne. Najlepsze efekty osiąga się, przyjmując w posiłkach ok. 1000 kalorii na dobę, wówczas dzienny niedobór kaloryczny wyniesie również około1000 kalorii. Po tygodniu &#8211; zaobserwujemy utratę 1 kg, tak powinno też być pod koniec każdego następnego tygodnia. Ciesząc się niższą wagą, pamiętajmy, że w pierwszym okresie stosowania diety traci się przede wszystkim wodę, a nie tłuszcz. Dlatego później chudniemy nieco wolniej, zwłaszcza że organizm, chcąc bronić swych zapasów, zwalnia tempo przemiany materii.

Kiedy zacząć odchudzanie? Najlepiej wtedy, gdy nie mamy innych spraw &#8222;na głowie&#8221; &#8211; np. przeprowadzki, zmiany pracy, kłopotów rodzinnych czy&#8230; rzucania palenia papierosów. Nie należy też robić tego podczas urlopu &#8211; wprawdzie jest to czas relaksu, więc &#8211; odprężeni &#8211; możemy więcej od siebie wymagać, ale na wakacjach warunki różnią się od codziennych. To może spowodować, że wrócimy do dawnych nawyków po zakończeniu urlopu.

Zanim przejdziemy na dietę, trzeba uporządkować tryb życia i sporządzić plan dnia, tak by znaleźć czas i na odpowiednie zakupy, i przygotowywanie właściwych przy diecie posiłków. Inaczej &#8211; będzie się jeść byle gdzie i cokolwiek.

1000 kalorii to wbrew pozorom wcale nie tak mało jedzenia. Jeśli rozłoży się je na 5 posiłków, unika się uczucia głodu. To ważne, ponieważ długie przerwy między posiłkami sprawiają, że organizm wcale nie spala energii ze spożytych pokarmów, lecz magazynuje ją w postaci tłuszczu!

Najpraktyczniej jest, stosując dietę 1000 kalorii, sięgać po gotowe jadłospisy, przygotowane przez fachowców od odchudzania. Wówczas uda się uniknąć błędów żywieniowych. Codziennie musimy dostarczać organizmowi odpowiednich ilości białka, witamin, błonnika itd.

Poza tym &#8222;zjedzenie&#8221; np. 100 kalorii w postaci owoców lub 100 kalorii w postaci tłustej wędliny &#8211; to dwie zupełnie różne rzeczy. Organizm chętnie przeznacza węglowodany na bieżące potrzeby energetyczne i szybko je spala; tłuszcz natomiast na ogół jest magazynowany, właśnie w postaci tłuszczyku np. na biodrach. Bardzo ważny jest sen &#8211; człowiek niewyspany mimo woli więcej je. Zanim więc zacznie się odchudzanie, należy pozbyć się ewentualnych kłopotów z zasypianiem.

Przydatna jest również samokontrola podczas zakupów. Należy kupować tylko to, co wcześniej sobie &#8211; biorąc pod uwagę przyświecający nam cel &#8211; zaplanowaliśmy. O ileż łatwiej nie sięgnąć np. po słodki batonik, gdy wiemy, że najbliższy znajduje się w pewnej odległości od naszych rączek &#8211; w sklepie&#8230; Nie zawsze może nam się chcieć wychodzić specjalnie po taki słodki drobiazg&#8230;

Narastaniu uczucia sytości sprzyja jedzenie w spokojnej atmosferze. Bez pośpiechu, bez żadnych dodatkowych czynności (czytanie, telewizja), zawsze w tym samym miejscu mieszkania.

Doskonałym uzupełnieniem diety odchudzającej są rozmaite ćwiczenia gimnastyczne. Muszą one różnić się od codziennej aktywności, do której organizm dawno się już przyzwyczaił i tak się dostosował, by tracić przy tej okazji jak najmniej kalorii. Trzeba więc &#8222;zmusić&#8221; go do zwiększonego wydatkowania energii.

Warto też swoje &#8222;najgrubsze&#8221; zdjęcie trzymać na drzwiach lodówki lub szafki kuchennej. Podobno w chwilach słabości działa to bardzo skutecznie&#8230;

>>>>>DIETA BIAŁKOWA

4 kg w cztery tygodnie
Zbudowana jest z sycących śniadań, mięsnych obiadów i nabiałowych kolacji. Nie
brakuje w niej też owoców, surówek warzywnych i sałatek. Mimo takiej obfitości
jedzenia, będziesz chudła. Spróbuj sama, a przekonasz się, jakie to proste. Twój
codzienny jadłospis powinien składać się z 4 posiłków. Nie może w nim zabraknąć
chudego mięsa, wędlin, jajek, serów i innych wyrobów mlecznych, które dostarczają
organizmowi dużej dawki białka. W okresie przewidzianym na utrwalenie osiągniętej
wagi, w daniach obiadowych dodatkowo pojawią się kasza, ryż, makaron i ziemniaki.
Każdy dzień powinnaś zacząć od herbatki ziołowej, a między posiłkami wypijać 2 litry
niegazowanej wody mineralnej. Raz w tygodniu możesz sobie pozwolić na miły deser,
na przykład małą salaterkę budyniu (123 kcal).
ODCHUDZANIE - 1200 kcal dziennie
Poniedziałek

Śniadanie: napar z kopru włoskiego, szklanka mleka 2 % tł., 3 grzanki
z 3 plasterkami polędwicy

Drugie śniadanie:
150 g jogurtu naturalnego, jabłko

Obiad: udko kurczaka z rożna bez skóry (150 g), jarzynka z 2 czubatych łyżek
marchewki z groszkiem i łyżeczką oleju

Kolacja: 2 jajka sadzone, na odrobinie oleju, 2 szklanki fasolki szparagowej

Wtorek

Śniadanie: napar z anyżku, szklanka maślanki, 3 suchary z 3
plasterkami szynki z indyka

Drugie śniadanie: szklanka kefiru, grejpfrut

Obiad: 200 g pieczonego w folii dorsza, 150 g gotowanych brokułów, pokrojona
w kostkę papryka skropiona cytryną

Kolacja: omlet z 2 jaj z 2 plasterkami sera żółtego, 4 liście sałaty z łyżką oliwy
z oliwek

Środa

Śniadanie: herbata z malwy, szklanka kefiru, 2 kromki chleba razowego, jajko na
twardo, pomidor

Drugie śniadanie: 50 g serka homogenizowanego, 2 pomarańcze

Obiad: 200 g pieczonej piersi indyka, buraczki gotowane bez zasmażki, doprawione
cytryną

Kolacja: 50 g serka wiejskiego light z 2 łyżkami szczypiorku i dużym pomidorem

Czwartek

Śniadanie: napar z pokrzywy, szklanka kefiru, 2 kromki chleba graham
z 2 plasterkami sera żółtego

Drugie śniadanie: 150 ml jogurtu naturalnego, gruszka

Obiad: 150 g wątróbki drobiowej usmażonej z cebulą na odrobinie oleju, kiszony
ogórek, pieczone jabłko

Kolacja: 100 g upieczonej piersi kurczaka, kabaczek lub cukinia z rusztu

Piątek

Śniadanie: napar z łopianu, kawa z mlekiem 2 % tł.,2 kromki pumpernikla
z 2 plasterkami szynki drobiowej

Drugie śniadanie: 75 g serka wiejskiego z truskawkami

Obiad: 150 g schabu wieprzowego pieczonego z 2 śliwkami, surówka
z 2 porów i pomidora

Kolacja: 150 g pieczonego pstrąga, surówka ze 100g kapusty kiszonej i jabłka

Sobota

Śniadanie: napar z pokrzywy, szklanka kefiru, 2 kromki chleba z 2 plasterkami
sera białego chudego i 1/4 wędzonej makreli

Drugie śniadanie: 50 g serka waniliowego homogenizowanego, 2 mandarynki i kiwi

Obiad: 200 g pieczonej piersi kurczaka, 100 g słodkiej kapusty

Kolacja: 2 parówki drobiowe, 2 cykorie z łyżeczką oliwy

Niedziela

Śniadanie: napar z malwy, szklanka mleka 2% tł., grahamka z 2 plasterkami
żółtego sera i liściem sałaty

Drugie śniadanie: 150 g kefiru i jabłko

Obiad: 100 g gotowanej piersi z indyka, szklanka szpinaku z łyżeczką margaryny,
pokrojony pomidor z cebulą

Kolacja: 200 g pieczonego pstrąga, 150 g surówki z selera i łyżki chrzanu

>>>>>DIETA ZIEMNIACZANA

Ziemniak, tak często używany w polskiej kuchni, został przywieziony do Europy w XVI wieku z Peru. Najpierw odnoszono się do niego niezwykle podejrzliwie, przypisując właściwości trujące i moce szatańskie. Dość szybko jednak przekonano się, że to brzydkie warzywo jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Ziemniak to dobry lek na wszelkie dolegliwości przewodu pokarmowego: reguluje trawienie, leczy wrzody żołądka i dwunastnicy, zaparcia i niestrawność. Ponadto oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii oraz wzmacnia i regeneruje ustrój po przebytych chorobach. Likwiduje także obrzęki spowodowane otyłością, ponieważ sprzyja właściwemu obiegowi wody w organizmie. Jego walory lecznicze wynikają z tego, że ma dużą zawartość skrobi, białka, węglowodanów, potasu, magnezu oraz witamin C, A, PP i B. Wyżej wymienione czynniki sprawiają że ziemniak może być podstawą diety odchudzającej, która pozwala stracić dziennie nawet pól kilograma. Wielu ludzi uważa, iż warzywo to tuczy. Owszem, ale tylko wtedy, gdy polejemy je tłustym, zawiesistym sosem lub usmażymy na tłuszczu. Jeżeli podczas jego przyrządzania będziemy trzymać się kilku podstawowych zasad, częste spożywanie ziemniaka pozwoli schudnąć i odmłodnieć.

PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS

Pierwszy dzień.

I Śniadanie: 2 łyżki tartego jabłka, szklanka jogurtu naturalnego z płatkami zbożowymi.
II Śniadanie: herbatka ziołowa, kromka razowego chleba z białym serem.
Obiad: pieczone ziemniaki. 4 umyte ziemniaki w łupinie pokroić w plastry, posypać świeżą bazylią, ułożyć na wysmarowanej olejem blasze. Piec 40 minut w temperaturze 220°C aż będą brązowe i chrupiące. Posypać solą.
Kolacja: pomarańcza, tost ziemniaczany. Na blasze ułożyć 2 kromki ciemnego pieczywa, 2 średnie ugotowane ziemniaki pokroić w plastry i ułożyć na chlebie, na wierzchu ułożyć 2 plastry chudej szynki i plaster żółtego sera. Całość polać niewielką ilością kefiru i zapiekać przez kilka minut. Zjeść z sałatą polaną sosem jogurtowo-cytrynowym.

Drugi dzień.

I Śniadanie: szklanka soku owocowego, sałatka z pomidorów i cebuli.
II Śniadanie: herbatka ziołowa, kromka razowego chleba z białym serem.


Obiad: ziemniaki ugotować w mundurkach obrać i pokroić w plastry, por pokroić w talarki, a pieczarki w grube plastry. Szynkę pokroić w paski. Na odrobinie oleju roślinnego podsmażyć oddzielnie por, ziemniaki i pieczarki. Składniki wymieszać, skropić sosem sojowo-grzybowym, doprawić solą i pieprzem, posypać paskami szynki. Podawać o zieloną sałatą.
Kolacja: szklanka kefiru, zapiekanka ziemniaczana z jabłkami. Kilka ziemniaków obrać i gotować w osolonej wodzie przez 8 minut; wodę odlać, ziemniaki ostudzić i pokroić w plastry. Dużą cebulę zrumienić na odrobinie masła, dodać 100 ml rosołu z kostki i tymianek, zagotować. 2 jabłka obrać i pokroić w plastry. W natłuszczonej formie układać na przemian plastry ziemniaków i jabłek. Polać rosołem, posolić. Zapiekankę piec w piekarniku w temperaturze 200°C przez 20 minut. Następnie zwiększyć temperaturę do maksimum i piec jeszcze 5 minut.
Trzeci dzień

I Śniadanie: szklanka soku wielowarzywnego, 2 kromki pełnoziarnistego chleba z 3 łyżkami twarożku z ziołami.
II Śniadanie: szklanka niegazowanej wody mineralnej zmieszanej z sokiem z 1 cytryny, kiść winogron.
Obiad: szklanka jogurtu z owocami. ziemniaki faszerowane. 2 obrane, ugotowane ziemniaki przekroić wzdłuż i wydrążyć z nich środek. Masę ziemniaczaną przyprawić pieprzem, papryką, gałką muszkatołową i bazylią, dodać plasterki wędzonego łososia i kilka krewetek, masą napełnić łupiny. Posypać tartym ostrym serem żółtym, wiórkami masła i kilkoma kaparami. Zapiec w piekarniku.
Kolacja: sałatka ziemniaczana. 200 g ugotowanych w łupinach ziemniaków, 1 ogórek kiszony, 1 cebulę i 1 marchewkę pokroić w plasterki i wymieszać. Dodać łyżeczkę dietetycznego majonezu lub jogurtu naturalnego.

JADŁOSPIS NALEŻY POWTARZAĆ CO TRZY DNI.

Love me Love me :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 232
Jak znacie jakieś inne diety, albo swoje wlasne podajcie ich plan w tym temacie.

pzdr.

Love me Love me :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
yupie_girl ZASŁUŻONA
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 4510 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 30521
again: źródło?

again: było

pozatym diete powinno się układać indywidualnie do własnych potrzeb a nie kopiowac "plany" z gazet badz kogos innego

Pozdr.

:)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 13700 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 60920
napisalem wczesniej, ze sog sie nalezy, ale to nie bylo przemyslane %) rzeczywiscie - kazdy powinen miec swoja wlasna diete a nie tak...ekhm, ale i tak niektorym sie, mimo wszystko moze przydac, nameczyles sie

Zmieniony przez - erminho w dniu 2005-07-15 21:48:55

Doradca w dziale ,,Piłka nożna''

Nagrody w Typerze sfd.pl funduje Sklep Kibica http://www.ISS-sport.pl

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

tluszcze!!!

Następny temat

pytanie o przybranie na masie

WHEY premium