SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART]Otręby- a dlaczego nie?

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 37804

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez obliques z działu Ladies droga do formy i edukacja.
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Wielokrotnie pojawia się pytanie: dlaczego odradzamy spożywanie otrąb?

Wiele pań burzy się twierdząc, że przecież otręby zawierają błonnik, którego im potrzeba, np. żeby uniknąć zaparć. Tak, zawierają, jest to błonnik nierozpuszczalny w wodzie. Bardzo często podrażnia on jelita, a nawet może zaostrzyć dolegliwości w zespole jelita nadwrażliwego. Otręby absorbują wodę w jelicie, a wiele pań nie dba o wypijanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. W efekcie otręby wcale nie pomagają pozbyć się problemów z zaparciami, ale je pogłębiają.

Obrońcy otrąb krzykną zapewne: bo witaminy, bo minerały w otrębach! Tak, ale powinniśmy wspomnieć ponadto, że otręby zawierają kwas fitynowy. Tenże kwas upośledza wchłanianie przez organizm mikroelementów, przykładowo: wapnia, magnezu, cynku, żelaza. Zatem nie tylko nic nam nie przyjdzie z witamin i minerałów zawartych w otrębach, bo ich wchłanianie jest upośledzone. Mało tego, obecność otrębów w treści jelita zahamuje absorpcję składników mineralnych z innych źródeł pozywienia.

Wystarczającą ilość błonnika w diecie zapewnisz sobie jedząc warzywa w zalecanej ilości (min. 600g), produkty pełnoziarniste (kasze, ryż, pieczywo razowe, płatki owsiane itd.), owoce. Wraz z nimi dostarczysz swojemu organizmowi cennych witamin i minerałów, które zostaną wchłonięte w jelicie.


Czasem pojawiają się wzmianki o „granulowanych otrębach z ...". A cóż to za cudo? Popatrzmy na skład:

otręby (pszenne, owsiane), syrop glukozowo- fruktozowy, olej roślinny, zarodki pszenne, koncentrat jabłkowy, jabłko suszone, ekstrakt słodowy, lecytyna sojowa (emulgator), aromat..

Oprócz opisanych wyżej opisanych otrębów mamy tutaj... No właśnie, co?


Porównaj proszę składniki otrąb, o których mowa z tym, co mamy poniżej:

Skład: mąka pszenna, tłuszcz roślinny, masło, fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, kurkuma, aromat naturalny

Widzisz podobieństwa, prawda? No to ja teraz powiem Ci, że ta lista składników to skład... Popularnych ciasteczek!


.............................................................................

PYTANIA?


Kopiowanie części lub całości artykułu bez zgody administracji forum jest zabronione!

Zmieniony przez - Martucca w dniu 2013-04-05 14:54:40
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 210
witam:)chciałabym się dowiedzieć coś niecoś o zarodkach np. pszennych, bo słyszałam, że one jednak mają jakieś witaminy w przeciwieństwie do otrębów. Czy to prawda? Jeżeli tak, to czy można je jeść na redukcji i dodawać do jakiś jogurtów czy serków? Pozdrawiam:)

Zmieniony przez - Motley666 w dniu 2011-05-02 22:49:12
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 14945 Wiek 40 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 56805
szczerze powiedziawszy nigdy nie patrzyłam pod tym względem na otręby...
ale w sumie nasuwa mi się pytanie i może inne dziewczyny też się zastanawiały...bo teraz jaka ilość może nam potencjalnie szkodzić?
Czy np osoba spożywająca 2łyżki powinna się zamartwiać czy odstawić,czy np taka ilość nie będzie miała wpływu?

a zadaję to pytanie,ponieważ widzę,ze niektóre z dziewczyn jedzą ok 60g a inne np dosypią sobie 1-2łyżki do jogurtu czy czego tam chcą

A z tymi granulowanymi,czy otrębami z dodatkami to tak jak z musli czy innymi gotowymi mieszankami,więcej ulepszaczy niż składnika głównego

moje serce i umysł będą pchać mnie do walki,gdy ręce i nogi będą zbyt słabe...

http://www.sfd.pl/temat621220

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 572 Wiek 11 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 3953
Kutwa, w sumie to często dodawałam otręby owsiane do serka wiejskiego - a tak żałowałam domowych ciast i ciasteczek mojej mamy :P
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Vena proste pytanie: PO CO w ogóle je jeść?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Czyli całe zapasy otrębów owsianych i pszennych jakie kupiłam na najbliższe pół roku treningów do kosza :P My God , takie straty...?? (JOKE)

Też zauważyłam, że tak bardzo wychwalany błonnik z otrębów zamiast polepszać perystaltykę powoduje wzdęcia i zaparcia.
Natomiast 400 g mrożonej/doba , gotowanej marchewki z groszkiem daje zupełnie pożądany efekt <lekkości> :P ....
...
Napisał(a)
Usunięty przez Martucca za pkt 1 regulaminu
Ekspert
Szacuny 183 Napisanych postów 12431 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 185431
...
Napisał(a)
Usunięty przez obliques za pkt 1 regulaminu
obliques Zasłużona dla SFD
Ekspert
Szacuny 188 Napisanych postów 65575 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 188925
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 205
Dobrze że mi zawsze szkoda pieniążków było na otręby
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 91 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2880
Hmmm... no ja do końca nie jestem przekonana.
Tzn. w sumie płatki lubię o wiele wiele wiele bardziej niż otręby - więc dla mnie to no problem, bo płatki pochłaniał, a otręby mi tylko miejsce na półce zajmowały....

ale w sumie takie szybkie szukanie w google wskazuje właśnie na takie uzasadnienie jak w poście pierwszym - i w bardzo podobnych słowach więc wszystko z jednego źródła a ja bym chciała więcej.
Tym bardziej, że jak spojrzymy na wartości na opakowaniu to otręby mają w zasadzie więcej wszystkiego, a dokładniejsze tabelki podają, że część błonnika jest rozpuszczalnego.
Strony anglojęzyczne w zasadzie tylko porównują i tłumaczą czym się różnią, ale nie trafiłam na taką która mówi 'jeść płatki, odstawić otręby' - raczej twierdzą, że i jedno i drugie jest dobre....
Męczy mnie to...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
4nn Instruktor Sportu
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 18856 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 105215
Tym bardziej, że jak spojrzymy na wartości na opakowaniu to otręby mają w zasadzie więcej wszystkiego, a dokładniejsze tabelki podają, że część błonnika jest rozpuszczalnego.
Tylko jaki sens jest jedzenia czegoś, co 1. wchłania się w w śladowych ilościach (dlatego nawet nie ma sensu liczenia ich do bilansu), 2. upośledza wchłanianie innych składników.

Wystarczająca ilość błonnika pokarmowego jest w warzywach zielonych, które są dla nas zdecydowanie bardziej wartościowe niż otręby.
Również często podrażniają jelita, działają jak szczotka ryżowa.

"Don't let go, Never give up,
It's such a wonderful life"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Google: phytate

Oraz, jeśli chcesz "wiarygodnych" czyli naukowych źródeł to szukaj przy użyciu odpowiednich słów kluczowych tutaj:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/

Przykładowo: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20715598

....

Ania mnie z kolei zastanawia po co jeść trociny?
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

BREAST SHAPER Stymulacja Biustu Podnosi i ujedrnia ?!

Następny temat

DERMA ROLLER uzywa ktos?prosze o opinie

WHEY premium