SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

**Koniecznie przeczytaj** BÓLE BRZUCHA

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 236013

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 3487 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31473
Skąd te ciągłe bóle brzucha?

"O przyczynach bólów brzucha napisano setki książek, a człowiek i tak potrafi chorować po swojemu"

Cytat ten świadczy o tym, iż trudno jest na podstawie jedynie objawów rozpoznać co jest przyczyną dolegliwości bólowych u konkretnego chorego.

Co gorsza objawy potrafią być bardzo zwodzące, nawet dla doświadczonego lekarza, cóż dopiero dla laika.

Jednakże postaramy się w formie skrótowej przybliżyć czytelnikowi różnicowanie bólów brzucha. Informacje zawarte w artykule pomogą wstępnie rozpoznać z czym ma się "prawdopodobnie" do czynienia.

Podkreślamy jednak, nie zastąpi to badania lekarskiego, do którego namawiamy w razie jakichkolwiek wątpliwości.

--------------------------------------------------------------------------

Do objawów towarzyszących bólowi brzucha, które wymagają bezwzględnie konsultacji lekarskiej należą:

* wymioty: krwią lub treścią podobną do fusów po kawie ;
* podejrzenie, że bóle brzucha mają swoją przyczynę w sercu ;
* obecność krwi w stolcu lub stolce o kolorze smoły ;
* jeżeli stolec ma kształt ołówka ( cienki, długi ) ;
* jeżeli chory traci na wadze ;
* gdy bólowi towarzyszą zmiany koloru skóry (żółta, blada ) ;


--------------------------------------------------------------------------

Dla uproszczenia podzielimy brzuch na 9 części i przypiszemy do tych części przypuszczalne przyczyny bólu, a w nawiasie najczęściej stosowane preparaty ziołowe.

Prawe podżebrze

1. Bóle pęcherzyka żółciowego (ból po pokarmach wzdymających) poza bólem samoistnym silny ból przy wstrząsaniu (opukiwaniu) tej okolicy. (Gastrobonisol)

2. Bóle wątroby ( raczej tępy, czasami można wyczuć powiększoną krawędź wątroby) - przyczyna: np, zapalenie wątroby, guzy wątroby. ( Hepatobon )

Nadbrzusze

3. Refluks żołądkowo-przełykowy -przedostanie się kwaśnej treści żołądka do przełyku na skutek zbyt słabego zwieracza dolnego przełyku - bólowi towarzyszy pieczenie/zgaga/, które promieniuje do góry (Gastrobonisol, Gastrobonisan).

4. Zawał serca - bóle rozpierające, piekące czasami z wymiotami, bólowi towarzyszy lęk, pot na twarzy, duszność, nasilenie bólu po wysiłku.

5. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy:

---> wrzód żołądka - bóle bezpośrednio po posiłkach zwłaszcza po posiłkach drażniących np. kawa, alkohol (Gastrobonisan)

---> wrzód dwunastnicy - bóle na czczo, w nocy, poprawa po posiłku (Gastrobonisan)

6. Zapalenie błony śluzowej żołądka - w zależności od zaawansowania mogą występować wymioty (nawet krwawe), ostre bóle i biegunki - przy ostrym nieżycie. Przynieżycie przewlekłym - uczucie dyskomfortu, nudności i wzdęcia ( Gastrobonisol, Gastrobonisan)

7. Zapalenie trzustki - ból czasami bardzo ostry wymuszający leżenie w pozycji embrionalnej, promieniujący do pleców. Nasilenie dolegliwości po pokarmach zwłaszcza po alkoholu( często przyczyną ostrego zapalenia trzustki jest alkohol), możliwa gorączka ( Hepatobon tylko w fazie przewlekłej schorzenia).

Lewe podżebrze

8. Powiększenie śledziony - uczucie pełności, najczęsciej z przyczyn hematologicznych (koniecznie zbadać morfologię krwi z rozmazem).

9. Kolka nerkowa (może być zarówno z prawej jak i z lewej strony) - bóle raczej w okolicy lędzwiowej z promieniowaniem do okolicy pachwinowej, z bólem przy oddawaniu moczu, czasem mocz ma kolor krwisty. Bardzo silne bolesności przy nawet delikatnym uderzeniu w okolicę lędzwiową, często gorączka( wykonać badanie ogólne moczu). (Nefrobonisol, Nefrobonisan)

Śródbrzusze

10. Zapalenie wyrostka robaczkowego - ból z tendencjami do promieniowania w prawą okolicę pachwinową, bolesność uciskowa w prawej okolicy pachwinowej, możliwa gorączka, suchy język, pogorszenie przy chodzeniu, poprawa przy zgięciu nogi prawej.

11. Zespół jelita drażliwego - ból a raczej dyskomfort najczęściej w lewym śródbrzuszu i lewej okolicy pachwinowej - mało specyficzne objawy. Wrażenie skurczów brzucha, naprzemiennie biegunki i zapracia,wzdęcia, dolegliwości często rano, bardzo rzadko nocą, po stresach. Poprawa po wypróżnieniu. Choroba ludzi młodych, częsciej kobiet (Gastrobonisol + Nerwobon lub Depribon)

Lewa okolica pachwinowa

12. Zapalenie uchyłków jelita - objawy jak w zapaleniu wyrostka robaczkowego ale po stronie lewej, gorączka, biegunki, zapracia (gastrobonisan)

Podbrzusze

13. Zapalenie pęcherza moczowego - częste i bolesne oddawanie moczu, przeważnie gorączka (Nefrobonisol, Nefrobonisan)

14. Zapalenie jajników i/lub jajowodów - dolegliwości od uczucia dyskomfortu przy niewielkim stanie zapalnym, do silnego bólu promieniującego do okolic pachwinowych. Bolesność uciskowa. Zależność bólu od fazy cyklu miesięcznego(czasami towarzyszące upławy) . (Apibon).

- Siema. I jak, masz te zakwasy po wczorajszym wf ? Rozlał ci się kwas mlekowy?

+ No mam. Teraz czekam, aż go wp******i glukoza.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6265 Napisanych postów 76012 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754743
Bóle brzucha są jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych, spotykającym od czasu do czasu w zasadzie każdego. Problem ten dotyczy bólu zlokalizowanego wewnątrz jamy brzusznej, w skład której wchodzą różne narządy. Dlatego też ciężko jest określić, co dokładnie nas boli i co może być tego powodem. Mogą to być np.: wątroba, trzustka, żołądek, dwunastnica, jelito cienkie, grube i śledziona. Ból często promieniuje i wydaje nam się, że boli nas kręgosłup, a okazuje się, że są to wrzody żołądka.

Ból brzucha z reguły wynika z pojawienia się stanu zapalnego, np.: nadżerka, wrzody żołądka, dwunastnicy, uchyłkowość jelit, wyrostek robaczkowy. Problemy mogą być związane również z kamieni na pęcherzyku żółciowym, refluksu żołądkowego, zbyt dużej lub zbyt małej kwasowości soku żołądkowego, zbyt niskiej produkcji enzymów trawiennych, wyjałowionej flory bakteryjnej jelit, sibo, czy celiakii.

Często występują również problemy powodowane przez zatrucia bakteryjne i drożdże. Jednak najczęstszy problem wynika z tego, co jadamy. Każdy ze spożywanych przez nas produktów może powodować jakieś problemy. Szczególnie w przypadku diety słabo urozmaiconej. Gdzie dominuje jeden z produktów, np.:

- spora ilość produktów pełnoziarnistych (dużo błonnika w diecie),
- spora ilość nabiału (laktoza),
- niedogotowane kasze, ryże,
- surowe warzywa.

Dlatego też nie należy leczyć się samemu, a udać do lekarza, który określi z czym mamy problem.



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 3487 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31473

- Siema. I jak, masz te zakwasy po wczorajszym wf ? Rozlał ci się kwas mlekowy?

+ No mam. Teraz czekam, aż go wp******i glukoza.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
krzykacz Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 21773 Napisanych postów 71322 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 575911
Jeszcze jakbyś uzupełnij do których specjalistów należy się udać celem diagnozy/leczenia w/w, ewentualnie jakie badania należy/trzeba będzie wykonać & literaturę to było by pięknie

doping & zdrowie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 3487 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31473

- Siema. I jak, masz te zakwasy po wczorajszym wf ? Rozlał ci się kwas mlekowy?

+ No mam. Teraz czekam, aż go wp******i glukoza.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 3487 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31473
Dobra. Ja już skonczyłem

żeby nie było mi pózniej zarzucane - że kopiuj & wklej

sam to przepisywałem i robiłem zdjęcia z gazety/ jakieś bezpłatnej /

Krzykacz -> nic nie obiecuje, ale w wolnym czasie postaram się uzupełnić mój art.


pozdrawiam

- Siema. I jak, masz te zakwasy po wczorajszym wf ? Rozlał ci się kwas mlekowy?

+ No mam. Teraz czekam, aż go wp******i glukoza.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 500 Napisanych postów 9533 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 18704
thx
1

XXX Boofi XXX
Hard Core Straight Edge
"Blood and Guts bro , thats the way it goes !!" - lifter ?

Nie dyskutuj z d****em. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 5259 Wiek 2 lata Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 61816
bardzo dobry art. kiedys czesto miewalem bole brzucha ale z wiekiem przeszly
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 10 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34
Coś iwem o bólach brzucha, to jest koszmarne, jak boli a nie wiadomo od czego...
Najpierw miałam zapalenie wyrostka robaczkowego, to lekarz stwierdził, że to kolka nerkowa. W szpitalu na izbie przyjęć, gdy po zastrzyku zaczęłam słabnąć dopiero lekarz wziął mnie na badanie USG. Niby nic nie było widać, jednak wyniki krwi były złe i zostałam na chirurgii. Ordynator był na urlopie, więc od nocy z poniedziałku na wtorek do środy do południa lerzałam i nic oprócz badania krwi i moczu lekarze mi nie robili. Dopiero w środe zrobili mi USG i stwierdzili, że ot zapalenie wyrostka. Zrobiono mi zabieg, podobno laserem, bo rana była bardzo mała i miała tylko 4 szwy. Poleżałam w szpitalu do niedizlei rana i poszłam do domu. Na wizycie kontrolnej w przychodni lekarze nie widzieli nic niepokojącego. Z dnia na dzień czułam się coraz gorzej. W końcu w czwartek w nocy, krótko po tym, jak zasnęłam obudził mnie przeraźliwy bół. Nie mogłam wstać z łóżka, jednak jakoś doczołgałam się od sypialni rodziców. Nie miałam siły na nic. Kazałm dzwonić po lekarza, miałam uczucue, że będę wymiotowała, jednka nie mogłam, nawet nie mogłam sie wysikać. Położyli mnie na łóżko. Bylo mi na premian zino i gorąćo. Temperatura dochodizła do 41 stopni a po chwili spadałą do 35 stopni. Gdzy przyjechałą karetka, lekarz stwierdził, że to kolka nerkowa i dostałąm zastrzyk. Jednak z chwili na chwilę czułam się jeszcze gorzej, w końcu po 3 godzinach karetka zawiozła mnie do szpitala. Tam co chwile lekarze robili mi USG a prześwietlenia, badania moczu i krwi. Myśleli, że to nerki, jednak urolog wykluczył to. Słabła, nie mogłam wstać. W końcu, gyd było ze mną krytycznie lekarz dyżurny (było to ok godziny 16:30) podjął decyzje o szybkiej operacji, ponieważ miałam zapalenie otrzewnej. Operacja trwała kilkanaście godzin. W ostatniej chwili mnie uratowali. Na dodatek po operacji pielęgniarka podaął mi złe leki. Było voraz gorzej, jednak szybka reakcaj lekarzy na niepokojące objawy uratowała mnie kolejny raz. Po tygodniu miałam iść do domu, jednka objawy znowu sie nasiliły,. Lekarze u nas w szpitalu nie wiedzieli, co m ijest i wysłali mnei do Piznania do kliniki. Tam stwierdzili, żę to Helicobacter pylori (bakteria w żołądku). Brałam leki i było dobrze. Po dwóch tygodniach wyszłam do domu. W domu dorze się czułam, ale nie długo, bo po jakimś tygodniu dolegliwości znowu sie nasliły. Lekarze u nas nie wiedzieli, co mi jest. Pojechałam do Poznania do innego szpitala. Dopiero tam zrobiono mi wszystkie badania. Po kolonoskopii i innych badaniach wykryto u mnie zespół jelita drażliwego. Zastosowano specjalistyczne leki i jest odbrze. Na początku trzymałam sie diety, jednak z upływem lat przestałam i czuje sie dobrze. Owszem pojawiają sie okresy, gyd dolegliwości nasilają się, jednak wtedy biorę leki i jest dobrze
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 6
ddommkaa możesz mieć dziwną i rzadką chorobę zwaną porfirią, porfirii jest kilka i maja rózne objawy, a wspólnym dla tych najczestszych są bardzo silne bóle brzucha niewiadomego pochodzenia, przy niektórych porfiriach też chyba mocz w czasie zaostrzenia choroby moze przybrać bardzo ciemna barwę(ciemno brązową wręcz krwistą) albo może taki sie zrobic po wystawieniu na 0,5 h w Słońcu.Kiedys o tym czytałem wiec juz zbytnio nie pamietam, ale wejdz na polska strone o porfirii i poczytaj dokładnie http://www.porfiria.pl/  Tylko nie nakrecaj sie przypadkiem, ze na pewno to masz, bo jest to bardzo rzadkie schorzenie, trudne do zdiagnozowania, tylko jak przeczytałem o Twoich atakach bólu brzucha i bezradnosci lekarzy przypomniały mi sie bardzo podobne przypadki z forum tamtej strony. Pzdr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 285 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 4208
Czy promieniowanie na plecy wystepuje tylko przy trzustce czy moze tez przy zoladku albo dwunastnicy?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 6 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 58
Taki rodzaj bólu brzucha, który promieniuje w stronę pleców może być związany z wieloma różnymi schorzeniami, dlatego ciężko stwierdzić przyczynę bez szczegółowych badań lekarskich. Znalazłam wypowiedź lekarza ( https://www.medpytania.pl/9987-bol-brzucha-z-lewej-strony ), która potwierdza, że taki promieniujący ból może występować zarówno przy chorej trzustce, jak i przy problemach z żołądkiem i dwunastnicą. Lekarz napisał, też jak powinno wyglądać postępowanie w takiej sytuacji.



Zmieniony przez - Enorabia w dniu 2015-09-15 12:11:41
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Żołądek i wątroba

Następny temat

opaski magnetyczne pytanie...?

WHEY premium