SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

*** Mini Encyklopedia ***

temat działu:

Doping

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 53242

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 44 Napisanych postów 2531 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 15886
Silibinin*
Sylibinina
Hepatoprotectivum, Metabolicum
ATC: A 05 BA
2-[trans-3-(4-Hydroksy-3-metoksyfenylo)-3-hydroksymetylo-1,4-benzodioksan-6-ylo]-3,5,7-trihydroksychroman-4-on
CAS: 22888-70-6
Synonimy
Silimarina, Silybin, Silymarin
Działanie. Sylibinina, czyli sylibina A i B, jest gł. składnikiem kompleksu flawonolignanów, zwanego sylimaryną, występującego w owocach ostropestu plamistego (Silybum marianum L., syn. Carduus mariae). W skład kompleksu wchodzą również sylikrystyna i sylidionina. Sylibinina jest źle rozpuszczalna w wodzie i musi być podawana doustnie. Rozpuszczalna w wodzie jest sól disodowa dihemibursztynianu sylibininy i może być podawana dożylnie. Sylibinina chroni komórki wątrobowe przed działaniem szkodliwych czynników. Pobudza regenerację uszkodzonych komórek. Odkłada się w błonie komórkowej i hamuje jej rozkład przez amanitynę.
Wskazania. Sylibininę stosuje się w toksycznych i metabolicznych uszkodzeniach miąższu wątroby (w stanach zapalnych, stłuszczeniu i marskości, uszkodzeniach polekowych) oraz po zjedzeniu trudno strawnych pokarmów. Jest również stosowana w zatruciu muchomorem sromotnikowym i środkami ochrony roślin.
Działania niepożądane. Podawana w dużych dawkach działa słabo przeczyszczająco.
Uwagi. Preparaty zob. też Silybum marianum [L.] Gaertn. w rozdz. Leki pochodzenia naturalnego.
Preparaty proste
•Flexiderm (Herbapol Poznań, PL): tuby 30 g - maść (100 g zawiera 1 g kompleksu symalirynowo-fosfolipidowego w przeliczeniu na sylibinę). Dz. Przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Kompleks symalirynowo-fosfolipidowy ma zdolność wychwytywania wolnych rodników. W. Wspomagająco w leczeniu przewlekłych schorzeń skóry (wyprysk, rumień, atopowe zapalenie skóry, oparzenia, odmrożenia, łuszczyca, nadmierne wysuszenie). S.u. Chorobowo zmienioną powierzchnię skóry smarować niewielką ilością maści kilka razy dz.
Legalon® SIL (Madaus, D): fiol. 350 mg sylibininy w postaci soli disodowej diwodorobursztynianu (subst. sucha). W. Zatrucie muchomorem sromotnikowym (Amanita phalloides). D. Dożylnie 20 mg/kg mc. na dobę podane w 4 wlewach co 2 h.

Timonacic*
Tymonacyk
Cholagogum, Hepatoprotectivum, Lipotropicum
ATC: A 05 BA
Kwas tiazolidyno-4-karboksylowy
NSC-25855, ATC, CAS: 444-27-9
Synonimy
Thioproline
Działanie. W organizmie jest metabolizowany do cysteiny. Chroni miąższ wątroby przed uszkadzającym działaniem toksyn bakteryjnych i wirusowych, etanolu, pochodnych benzenu i metali ciężkich. Działa żółciopędnie. Zmniejsza stężenie lipidów w krwi.
Wskazania. Tymonacyk jest stosowany w skojarzonym leczeniu ostrych i przewlekłych chorób wątroby, łuszczycy i trądziku.
Przeciwwskazania/Ostrzeżenia specjalne. Nadwrażliwość na tymonacyk. Ciąża, Karmienie piersią. Nie należy stosować. Dzieci. Nie należy stosować do 6. rż.
Działania niepożądane. Zmiany skórne, nudności.
Dawkowanie.Doustnie przed posiłkami. Dorosłym początkowo 200 mg 2-3 razy dz., następnie po ustąpieniu dolegliwości 100 mg 2 razy dz. Dzieciom od 6. rż. 50-200 mg dz.
[A.Z.]
Preparaty proste
•Hepacom (Sanofi-Synthelabo, PL): tabl. 100 mg.
•Heparegen (Jelfa, PL): tabl. 100 mg.

Octreotide*
Oktreotyd
Hormon podwzgórza lub jego pochodna, Hormonum sive analogum, Inhibitor, Inhibitor hormonu
ATC: H 01 CB
Cykliczny (2→7)disiarczek D-fenyloalanylo-L-cysteinylo-L-fenyloalanylo-D-tryptofilo-L-lizylo-L-treonylo-N-[(1R,2R)-2-hydroksy-1-(hydroksymetylo)-propylo]-L-cysteinamidu 2-(D-Fenyloalanylo-L-cystylo-L-fenyloalanylo-D-tryptofilo-L-lizylo-L-treonylo-L-cystylo)-(2R,3R)-butan-1,3-diol
CAS: 83150-76-9, SMS 201-995, GH-RIF (jak Somatostatin)
Synonimy
Growth hormone release inhibiting factor
Pochodne
Octan oktreotydu ;SMS 201-995 ac
Działanie. Cykliczny oktapeptyd, analog somatostatyny, wykazujący podobne jak ona właściwości. Ma jednak dłuższy czas działania. U osób zdrowych hamuje wydzielanie serotoniny i peptydów żołądkowo-jelitowo-trzustkowych: gastryny, wazoaktywnego peptydu jelitowego (VIP), insuliny, glukagonu, sekretyny, motyliny i polipeptydu trzustkowego. Hamuje również wydzielanie hormonu wzrostu (GH, somatotropina). W rakowiaku może łagodzić objawy związane z wydzielaniem hormonów, zwłaszcza serotoniny: zaczerwienienie skóry, biegunka. W guzach VIPoma zmniejsza stężenie VIP, nawet do poziomu fizjologicznego, wyrównuje zaburzenia elektrolitowe, zmniejsza nasilenie biegunki. W glucagonoma zmniejsza nasilenie biegunki i stężenie glukagonu. Nie działa przeciwnowotworowo. Po podaniu podskórnym szybko się wchłania, maksym. stężenie osiąga po 0,4 h. Wiąże się gł. z lipoproteinami, w znacznie mniejszym stopniu z albuminami. Okres półtrwania wynosi ok. 1,5 h. Mniej więcej 32% dawki leku jest wydalane w postaci nie zmienionej przez nerki.
Wskazania. Oktreotyd jest stosowany w celu łagodzenia objawów związanych z guzami hormonalnie czynnymi przewodu pokarmowego; również w akromegalii, poprzedzając leczenie operacyjne gruczolaka przysadki w celu zmniejszenia wymiarów i spoistości gruczolaka.
Interakcje. Opóźnia wchłanianie jelitowe cymetydyny i osłabia wchłanianie cyklosporyny. U chorych na cukrzycę zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę i doustne leki przeciwcukrzycowe.
Przeciwwskazania/Ostrzeżenia specjalne. Nadwrażliwość na oktreotyd. Ostrożnie stosować w przypadku insulinoma (może nasilać głębokość i czas trwania hipoglikemii). Ciąża (kat. B). Stosować jedynie w razie zdecydowanej konieczności. Karmienie piersią. Stosować ostrożnie.
Działania niepożądane. Ból i zaczerwienienie skóry w miejscu wstrzyknięcia leku. Zaburzenia czynności przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, ból brzucha, zaparcia, wzdęcia, biegunka lub nieprawidłowe stolce, zgaga, krwawienia z przewodu pokarmowego), niekiedy stany niedocukrzenia i zaburzenia czynności wątroby (zapalenie wątroby, żółtaczka, nieznaczne zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, kamica żółciowa). Reakcje skórne (ścieńczenie, łuszczenie lub świąd skóry, wysypki, utrata włosów). Ponadto bóle kostno-mięśniowo-stawowe, ból w klatce piersiowej, kurcze mięśni, zakrzepowe zapalenie żył, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie ortostatyczne, niepokój, drgawki, brak łaknienia, senność lub bezsenność, drażliwość, oziębłość płciowa, obniżenie libido, omdlenia, drżenia, wyciek z nosa, mlekotok, skąpomocz lub częstomocz, zapalenie gruczołu krokowego, hiperosmolarność moczu, suchość w ustach, zaburzenia widzenia, dreszcze, gorączka.
Dawkowanie.Podskórnie. Początkowo 0,05 mg 1-2 razy dz. Zależnie od odpowiedzi dawkę można zwiększyć do 0,2 mg 3 razy dz. W rakowiaku 0,1-0,6 mg dz. w 2-4 dawkach przez pierwsze 2 tyg. W guzach VIPoma 0,2-0,3 mg dz. w 2-4 dawkach przez pierwsze 2 tyg. Nie należy przekraczać dawki 0,45 mg dz. U dzieci z guzami wytwarzającymi GH: 0,05-0,1 mg co 6-8 h. Należy unikać wielokrotnych wstrzyknięć podskórnych leku w to samo miejsce. Uwaga. U chorych z niewydolnością nerek, u których konieczne jest wykonanie dializy, należy modyfikować dawki oktreotydu.
Uwagi. U chorych leczonych długotrwale należy wykonywać kontrolne badania ultradźwiękowe pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych - ze względu na możliwość rozwoju kamicy żółciowej. U wszystkich leczonych należy monitorować stężenie tyroksyny.
[K.J.]
Preparaty proste
•Sandostatin®, ~ LAR® (Novartis, CH): amp. 0,05 mg w 1 mL, 0,1 mg w 1 mL i 0,2 mg w 1 mL - roztwór do wstrzyknięć s.c. i wlewów ; fiol. (~ LAR) 10 mg, 20 mg i 30 mg (mikrogranulki do przygotowania zawiesiny do wstrzyknięć im.). Preparat zawiera octan oktreotydu. Dawki podano w przeliczeniu na oktreotyd.

Mitotane*
Mitotan
Cytostaticum, Inny lek cytostatyczny
ATC: L 01 XX, L 02 BG
1-Chloro-2-[2,2-dichloro-1-(4-chlorofenylo)-etylo]-benzen 1,1-Dichloro-2-(2-chlorofenylo)-2-(4-chlorofenylo)-etan
NSC 38721, CB 313, CAS: 53-19-0, WR 13045
Synonimy
o,p'DDD, O-Piprine-DDD
Działanie. Cytostatyk wybiórczo hamujący czynność kory nadnerczy. Blokuje syntezę kortyzolu. Hamuje aktywność dehydrogenazy G-6-P. Hamuje syntezę trifosfopirydyny i jej metabolizm w nadnerczach. Mniej więcej w 40% wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając po 3-5 h maksym. stężenie w krwi. W 60% jest wydalany w postaci nie zmienionej z kałem i w 10-25% z moczem. Kumuluje się w tkance tłuszczowej.
Wskazania. Jedynym wskazaniem do stosowania mitotanu jest nieoperacyjny rak kory nadnerczy.
Przeciwwskazania/Ostrzeżenia specjalne. Nadwrażliwość na mitotan, niewydolność nerek i wątroby. Ciąża (kat. C). Stosować jedynie w wypadku, gdy korzyść dla matki jest większa niż potencjalne zagrożenie dla płodu. Karmienie piersią. Nie należy stosować.
Działania niepożądane. Zaburzenia czynności przewodu pokarmowego: nudności i wymioty, biegunka, brak łaknienia. Neurotoksyczność: bóle i zawroty głowy, senność. Skórne odczyny alergiczne, gorączka. Zmętnienie soczewki, podwójne widzenie. Zaburzenia ze strony układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie ortostatyczne.
Dawkowanie.Doustnie początkowo 2-6 g dz. podawane w 3-4 dawkach. Początkową dawkę można zwiększyć do 9-10 g dz. lub do wystąpienia objawów toksyczności. Na odpowiedź na leczenie należy czekać ok. 1 mies. U osób z upośledzoną czynnością wątroby i nerek dawki mitotanu należy zmniejszyć. Uwaga. Mitotanu nie należy podawać z "tłustymi pokarmami" ze względu na długi okres kumulacji leku w tkance tłuszczowej. W trakcie leczenia mitotanem i przez miesiąc od zakończenia terapii chorzy powinni otrzymywać substytucyjnie kortyzon w dawce 25 mg rano i 12,5 mg wieczorem.
Uwagi. Podczas leczenia chorzy nie powinni prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn.
[K.J.]
Preparaty proste
Lysodren (Lab. HRA Pharma, r-c): tabl. podzielne 500 mg.

Aminoglutethimide*
Aminoglutetymid
Cytostaticum, Inhibitor enzymu
ATC: L 02 BG
3-(4-Aminofenylo)-3-etylo-2,6-piperydynodion
ND 1966, Ba 16038, CAS: 125-84-8
Synonimy
Elipten
Działanie. Pochodna glutetymidu. Działa hamująco na aktywności układu enzymatycznego w mitochondriach nadnerczy, w rezultacie czego dochodzi do zablokowania syntezy hormonów nadnerczowych: mineralokortykosteroidów, glikokortykosteroidów, hormonów płciowych - androgenów i estrogenów. Powoduje odwracalną chemiczną adrenalektomię. Hamuje również reakcję aromatyzacji androstendionu do estronu zachodzącą w tkance tłuszczowej, wątrobie i tkance nowotworowej, a także powoduje niewielkie zmniejszenie stężenia w krwi hormonów tarczycowych. Zmniejszenie stężenia hormonów kory nadnerczy w krwi w trakcie leczenia aminoglutetymidem powoduje wskutek sprzężenia zwrotnego zwiększenie stężenia ACTH w krwi i w rezultacie przełamanie bloku syntezy hormonów nadnerczowych. Dlatego podczas terapii aminoglutetymidem należy jednocześnie podawać substytucyjnie hydrokortyzon lub kortyzon. Aminoglutetymid dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Z białkami osocza wiąże się mw. w 23%. Jest wydalany z moczem: w 40% w postaci nie zmienionej, w 20-50% w postaci pochodnej acetylowej. W czasie leczenia aminoglutetymidem dochodzi do zjawiska przyspieszenia jego metabolizmu, co objawia się skróceniem okresu półtrwania. U chorych uprzednio nie leczonych okres półtrwania wynosi ok. 13 h, a po 2 tyg. leczenia ok. 7 h. Aminoglutetymid nie wpływa na zmniejszenie wytwarzania estrogenów przez jajniki, dlatego podawany kobietom przed menopauzą bardzo nieznacznie zmniejsza stężenie estrogenów w krwi. Glutetymid początkowo był stosowanay jako lek przeciwdrgawkowy.
Wskazania. Aminoglutetymid jest stosowany w hormonoterapii nowotworów, gł. raka sutka i jego przerzutów (zwł. receptorowo-pozytywne u kobiet po menopauzie lub przebytej kastracji). Zespół Cushinga w przebiegu gruczolaka, raka lub przerostu kory nadnerczy oraz ektopowego wytwarzania ACTH poza przysadką mózgową.
Przeciwwskazania/Ostrzeżenia specjalne. Ciąża, (kat. X), Karmienie piersią. Nie należy stosować.
Działania niepożądane. Senność, zaczerwienienie skóry twarzy, brak łaknienia, nudności i wymioty, ataksja i drżenia mięśniowe, zawroty głowy, niedoczynność tarczycy. Mielotoksyczność: niedokrwistość, leukopenia, trombocytopenia. Wysypka odropodobna. Niedociśnienie tętnicze, zmniejszenie stężenia Na w krwi.
Dawkowanie.Doustnie. W pierwszym tygodniu kuracji podaje się rano 125 mg, po południu 125 mg; w drugim tygodniu rano 250 mg, po południu 125 mg. Począwszy od 3 tyg. podaje się rano 250 mg, po południu 250 mg. Aminoglutetymid należy podawać łącznie z hydrokortyzonem lub kortyzonem. Od początku leczenia podaje się doustnie hydrokortyzon w stałej dawce: rano 20 mg, po południu 10 mg. Zamiast hydrokortyzonu można podawać doustnie kortyzon w dawce 25 mg rano i 12,5 mg po południu.
Uwagi. W trakcie leczenia należy kontrolować ciśnienie tętnicze oraz czynność tarczycy.
[K.J.]
Preparaty proste
•Aminoglutetimid (Vipharm, PL): tabl. 250 mg.
Orimeten® (Novartis Pharma, D): tabl. podzielne 250 mg.

Anastrozole*
Anastrozol
Cytostaticum, Inhibitor enzymu
ATC: L 02 BG
2,2'imetylo-2,2'-[5-(1H-1,2,4-triazol-1-ilometylo)-1,3-fenyleno]-bis(propiononitryl)
CAS: 120511-73-1, ZD 1033, ICI D 1033
Działanie. Selektywny niesteroidowy inhibitor aromatazy zmniejszający stężenie estradiolu w surowicy. Nie wpływa na syntezę kortykosteroidów nadnerczowych. Po podaniu doustnym bardzo dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego do krążenia układowego (83-85%). Spożywanie pokarmu nie wpływa na stopień wchłaniania się anastrozolu. Jest wydalany gł. przez nerki (w ok. 85%) i w znacznie mniejszym stopniu przez wątrobę (11%). Okres półtrwania u kobiet w okresie menopauzy wynosi ok. 50 h. Parametry farmakokinetyczne anastrozolu są podobne u chorych i zdrowych kobiet. Głównym metabolitem jest triazol nie wykazujący aktywności farmakologicznej. Mniej więcej w 40% anastrozol wiąże się z białkami osocza.
Wskazania. Anastrozol jest stosowany w hormonoterapii zaawansowanych postaci raka sutka u niemiesiączkujących kobiet, po wystąpieniu progresji choroby po uprzedniej hormonoterapii tamoksyfenem. Chore, u których nie stwierdzono receptorów estrogenowych i progesteronowych, oraz chore, które nie reagowały na uprzednią hormonoterapię tamoksyfenem, rzadko odpowiadają na leczenie anastrozolem.
Interakcje. W trakcie leczenia anastrozolem nie należy podawać preparatów zawierających estrogeny, gdyż mogą one znosić działanie farmakologiczne anastrozolu.
Przeciwwskazania/Ostrzeżenia specjalne. Ciąża (kat. D). Stosowanie leku jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy jest to bezwględnie konieczne, np. ciężkie choroby lub stany zagrożenia życia. Karmienie piersią. Nie stosować.
Działania niepożądane. Mogą wystąpić objawy rzekomogrypowe, tj. bóle kostno-stawowe, gorączka, ból szyi, biegunka, zwiększenie ciśnienia tętniczego, zapalenie żył, zwiększenie aktywności aminotransferaz i fosfatazy zasadowej oraz stężenia cholesterolu w surowicy, mielotoksyczność (niedokrwistość, leukopenia), zmniejszenie masy ciała, zaburzenia snu, niepokój, zapalenie zatok, oskrzeli, zakażenia układu moczowego, ból gruczołu sutkowego, krwawienia z narządu rodnego podczas pierwszych tygodni terapii.
Dawkowanie.Jednorazowo 1 mg dz. U chorych przyjmujących anastrozol nie trzeba dodatkowo podawać gliko- i mineralokortykosteroidów.
Przedawkowanie. Nie jest znana dawka leku stanowiąca zagrożenie dla życia, dlatego w razie ew. przedawkowania zaleca się postępowanie objawowe: wywoływanie wymiotów u chorej, która nie straciła przytomności, oraz dializę ze względu na słabe wiązanie się anastrozolu z białkami osocza.
[K.J.]
Preparaty proste
•Arimidex® (AstraZeneca, GB): tabl. powl. 1 mg.

Exemestane*
Eksemestan
Cytostaticum, Inhibitor, Inhibitor aromatazy, Inhibitor enzymu
ATC: L 02 BG
6-Metylenoandrosta-1,4-dieno-3,17-dion
CAS: 107868-30-4, FCE 24304
Synonimy
Exemastine
Działanie. Steroidowy inhibitor aromatazy strukturalnie odpowiadający naturalnemu androstenedionowi. Hamuje w tkankach obwodowych przemianę androgenów w estrogeny. Działa poprzez nieodwracalne połączenie z receptorem enzymu, powodując jego inaktywację. Podawanie eksemestanu nie ma wpływu na nadnerczową syntezę kortyzolu lub aldosteronu i nie jest konieczne uzupełniające stosowanie gliko- i mineralokortykosteroidów. Po podaniu doustnym wchłania się szybko. Całkowita biodostępność nie została dotychczas określona. Po podaniu pojedynczej dawki 25 mg maksym. stężenie w osoczu osiąga po 2 h. W 90% łączy się z białkami osocza. Okres półtrwania eliminacji wynosi 24 h. Jest wydalany z moczem i kałem.
Wskazania. Eksemestan jest stosowany w leczeniu zaawansowanego raka sutka u chorych po naturalnej lub wywołanej sztucznie menopauzie po niepowodzeniu uprzedniego leczenia antyestrogenami lub niesteroidowymi inhibitorami aromatazy i progestagenami.
Interakcje. Podawanie eksemestanu łącznie z lekami zawierającymi estrogeny może znosić jego farmakologiczne działanie. Ostrożnie stosować z lekami metabolizowanymi przez układ enzymatyczny cytochromu P450.
Przeciwwskazania/Ostrzeżenia specjalne. Nadwrażliwość. Nie należy stosować u kobiet w wieku rozrodczym.
Działania niepożądane. Uderzenia gorąca, nudności i wymioty, uczucie zmęczenia, zwiększona potliwość, zawroty i bóle głowy, bezsenność, zmiany skórne, bóle w jamie brzusznej, brak łaknienia, depresja, utrata włosów, obwodowe obrzęki, zaparcia, niestrawność, zmniejszenie liczby limfocytów, leukocytów lub trombocytów.
Dawkowanie.Doustnie 25 mg raz dz., po posiłku.
[A.Z.]
Preparaty proste
•Aromasin® (Pharmacia, GB): tabl. powl. 25 mg.

Letrozole
Letrozol
Cytostaticum, Inhibitor, Inhibitor aromatazy, Inhibitor enzymu
ATC: L 02 BG
4,4'-(1,4-1,2,4-Triazol-1-ilometyleno)-bis[benzonitryl]
CAS: 112809-51-5
Działanie. Niesteroidowy inhibitor aromatazy hamujący syntezę estrogenów. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Unieczynnia aromatazę poprzez kompetycyjne wiązanie się z kompleksem aromatazy układu enzymatycznego cytochromu P450 hamującego biosyntezę estrogenów we wszystkich tkankach, w których znajduje się ten kompleks. Blokowanie aktywności aromatazy jest wysoce specyficzne i nie dotyczy procesów steroidogenezy w nadnerczach, w związku z czym nie trzeba dodatkowo podawać gliko- i mineralokortykosteroidów. Po podaniu doustnym letrozol bardzo szybko i całkowicie (99,9%) wchłania się z przewodu pokarmowego. W 60% wiąże się z białkami osocza, gł. z albuminami (55%). Okres półtrwania wynosi ok. 2 dni. Jest usuwany gł. przez nerki (88,2±7,6%) oraz z kałem (3,8±0,9%).
Wskazania. Letrozol jest stosowany w leczeniu zaawansowanego raka sutka u kobiet w okresie menopauzy, po uprzednim wyczerpaniu odpowiedzi klinicznej lub niepowodzeniu stosowania antyestrogenów.
Interakcje. Letrozol hamuje in vitro aktywność izoenzymów 2A6 i 2C19 układu enzymatycznego cytochromu P450 (CYP 2A6 i CYP 2C19), co należy brać pod uwagę w razie równoczesnego stosowania leków metabolizowanych przez te izoenzymy. Spożycie pokarmu nieznacznie wpływa na wchłanianie letrozolu.
Przeciwwskazania/Ostrzeżenia specjalne. Nadwrażliwość na letrozol. Nie stosować u kobiet przed menopauzą. Ciąża (kat. D). Stosowanie leku jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy jest to bezwzględnie konieczne np. ciężkie choroby lub stany zagrożenia życia. Karmienie piersią. Nie należy stosować.
Działania niepożądane. Nudności, wymioty, osłabienie, obrzęki, uderzenia gorąca, bóle kostno-stawowe, brak łaknienia, krwawienia z narządu rodnego, zaparcia, zapalenie żył, zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy.
Dawkowanie.Doustnie 2,5 mg dz. Leczenie kontynuuje się do progresji choroby.
Przedawkowanie. W razie przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.
[K.J.]
Preparaty proste
•Femara® (Novartis, CH): tabl. powl. 2,5 mg.
•Lametta (Vipharm, PL): tabl. powl. 2,5 mg.

Orlistat
orlistat
inhibitor lipasae
A08AB
Działanie: Orlistat (tetrahydrolipostatyna) jest swoistym, długo działającym inhibitorem lipaz wytwarzanych w przewodzie pokarmowym. Jest on częściowo uwodornioną pochodną endogennej lipostatyny syntetyzowanej przez Streptomyces toxytricini. Lek jest stosowany w leczeniu otyłości; jego działanie polega na zmniejszeniu wchłaniania tłuszczów i zmniejszeniu ilości dostarczanych organizmowi kalorii. Orlistat działa w świetle przewodu pokarmowego. Hamuje aktywność lipazy poprzez łączenie się z aktywnym centrum serynowym enzymu (Ser 152). Zahamowanie lipaz powoduje zatrzymanie hydrolizy spożytych triglicerydów do ulegających wchłonięciu wolnych kwasów tłuszczowych i monoglicerydów. Podczas stosowania zalecanej dawki orlistatu wchłanianie tłuszczów ulega zmniejszeniu o ok. 30%. Zwiększenie zawartości tłuszczu w kale pojawia się po 24-48 godzinach od podania leku. W przypadku przerwania leczenia zawartość tłuszczu w kale wraca do wartości sprzed leczenia po upływie 48-72 h. Po zaprzestaniu podawania orlistatu aktywność lipazy wraca do normy dzięki ciągłemu wydzielaniu enzymu do światła przewodu pokarmowego. Po podaniu doustnym orlistat praktycznie nie ulega wchłonięciu. Stężenie leku w osoczu wynosi mniej niż 5 ng/ml. In vitro orlistat wiąże się w ponad 99% z białkami osocza. Metabolizm zachodzi przede wszystkim w ścianie jelita do praktycznie nieaktywnych pochodnych M1 i M3. Lek niewchłonięty wydalany jest z kałem. Wchłonięty orlistat oraz metabolity M1 i M3 wydalane są z żółcią do przewodu pokarmowego. Czas całkowitego wydalania orlistatu (z kałem i z moczem) wynosi 3-5 dni. Nie przeprowadzano badań nad farmakokinetyką orlistatu u dzieci, osób w podeszłym wieku, chorych z upośledzoną czynnością nerek i(lub) wątroby.

Wskazania: Leczenie chorych otyłych (wskaźnik masy ciała [BMI] >= 30 kg/m2) lub z nadwagą (wskaźnik masy ciała [BMI] >= 28 kg/m2), jeśli występują dodatkowe czynniki ryzyka. Orlistat stosuje się jednocześnie z dietą o umiarkowanie małej kaloryczności. Leczenie orlistatem można rozpocząć, jeśli wcześniejsze leczenie samą dietą spowodowało zmniejszenie masy ciała co najmniej o 2,5 kg w ciągu 4 kolejnych tyg. Podawania orlistatu należy zaprzestać po 12 tyg., jeśli nie uzyskano redukcji masy ciała co najmniej o 5% w stosunku do masy ciała na początku leczenia.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na orlistat lub inne składniki preparatu, zespół złego wchłaniania, cholestaza, ciąża, okres karmienia piersią. Nie stosować u dzieci. Zmniejszenie masy ciała u chorych na cukrzycę prowadzi do poprawy kontroli metabolicznej, co może wymagać zmniejszenia dawek doustnych leków przeciwcukrzycowych i(lub) insuliny.

Interakcje: Średnie stężenia niektórych witamin (A, D, E i b-karoten) podczas leczenia orlistatem były zmniejszone, chociaż zwykle pozostawały w granicach normy. Orlistat ani spowodowane jego działaniem ok. 30% zmniejszenie wchłaniania tłuszczów nie zmieniają istotnie farmakokinetyki warfaryny, digoksyny ani fenytoiny. Leczenie orlistatem nie wpływa na czas protrombinowy (PT) ani stężenie czynnika VII w osoczu. Nie stwierdzono niekorzystnego wpływu leczenia orlistatem na wchłanianie witaminy K. W trakcie jednoczesnego podawania warfaryny lub leków przeciwzakrzepowych wskazane jest jednak monitorowanie parametrów krzepnięcia. Jednoczesne leczenie orlistatem i prawastatyną zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, włącznie z rabdomiolizą, co wiąże się ze zwiększeniem o ok. 30% dostępności biologicznej prawastatyny (dostosować dawki). Orlistat nie wykazuje istotnych klinicznie interakcji z glibenklamidem, etanolem, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, atenololem, furosemidem, nifedypiną ani kaptoprylem. Z powodu braku odpowiednich badań nie zaleca się jednoczesnego stosowania orlistatu z fibratami, akarbozą, pochodnymi biguanidu oraz lekami zmniejszającymi łaknienie.

Działanie niepożądane: Oddawanie gazów z plamieniem, oleiste stolce, oleista wydzielina, zwiększona częstotliwość oddawania stolca, nagłe parcie na stolec, nietrzymanie stolca, bóle brzucha, wzdęcie, dyskomfort w okolicy odbytu, luźne stolce. Częstość działań niepożądanych ulegała zmniejszeniu po dłuższym okresie przyjmowania orlistatu. Częstość występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego może się zwiększać w przypadku stosowania orlistatu wraz z dietą o dużej zawartości tłuszczu ( np. przy diecie >2000 kcal/d, gdy więcej niż 30% energii pochodzi z ponad 67 g tłuszczu). Dzienne dostarczanie tłuszczów powinno być równomiernie rozłożone na 3 posiłki w ciągu dnia.

Ciąża i laktacja: Kategoria B. Ze względu na brak odpowiednich badań nie zaleca się stosowania orlistatu w ciąży, a także w okresie karmienia piersią.

Dawkowanie: P.o. Dorośli: 120 mg 3 razy na dobę w czasie posiłków lub do 1 h po posiłku. Jeśli chory nie spożywa posiłku lub posiłek nie zawiera tłuszczu, można opuścić dawkę leku. Chorzy powinni zachowywać zrównoważoną dietę o umiarkowanie małej kaloryczności, w której zawartość tłuszczów nie przekracza 30% wartości energetycznej. Dobowe spożycie tłuszczów, białek i węglowodanów powinno być równomiernie rozłożone między 3 główne posiłki. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa.

Preparaty
orlistat


Zmieniony przez - Krzabr w dniu 2005-12-27 21:12:17
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 44 Napisanych postów 2531 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 15886
Gonadoreline*
Gonadorelina
Hormon podwzgórza lub jego pochodna, Hormonum sive analogum
ATC: H 01 CA, V 04 CM
5-Okso-L-prolilo-L-histydylo-L-tryptofilo-L-serylo-L-tyrozyloglicylo-L-leucylo-L-arginylo-L-proliloglicynamid
Stimu-LH, MO-1208, LH-RF, LH-RH, GnRH, ICI 88262, CAS: 33515-09-2, RU 19847, Hoe 471
Synonimy
Luliberin, Luteinising hormone-realising factor, Gonadoliberin, Gonadotrophin-realising hormone
Pochodne
Chlorowodorek gonadoreliny ;CAS: 51952-41-1AY 24031
Dioctan gonadoreliny ;CAS: 52699-48-6 (tetrawodzian)CAS: 34973-08-5
Działanie. Syntetyczny analog gonadoliberyny - naturalnego hormonu podwzgórzowego uwalniającego gonadotropiny (GnRH). Pobudza syntezę i wydzielanie obu gonadotropin przysadkowych, zwł. lutropiny. Wydzielanie lutropiny (LH) i folitropiny (FSH) zależy od dawki gonadoreliny, przy czym wzrost stężenia FSH jest zawsze mniejszy niż LH. Gonadorelina jest szybko metabolizowana w nerkach i wątrobie. Jest wydalana w postaci metabolitów. Podawana jest w sposób pulsacyjny, naśladujący naturalny rytm wydzielania GnRH.
Wskazania. Gonadorelina jest stosowana w zaburzeniach miesiączkowania pochodzenia podwzgórzowego, hipogonadyzmie hipogonadotropowym, opóźnionym dojrzewaniu, w celu podtrzymania czynności ciałka żółtego po owulacji i implantacji, w diagnostyce zaburzeń osi podwzgórze-przysadka-gonady, zwł. w diagnostyce przedwczesnego dojrzewania. Jako test diagnostyczny w różnicowaniu nadmiaru androgenów pochodzenia jajnikowego (m.in. w zespole policystycznych jajników), obecnie zastąpiony testem z octanem leuprolidu.
Przeciwwskazania/Ostrzeżenia specjalne. Ciąża (kat. B). Stosować jedynie w wypadku zdecydowanej konieczności.
Działania niepożądane. Nudności, bóle głowy, brzucha i zwiększone krwawienie miesiączkowe. Może wystąpić reakcja nadwrażliwości, ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie. Podanie leku może wywołać owulację.
Dawkowanie.Leczenie. Za pomocą mikropompy, która co 90 min (u kobiet) i co 120 min (u mężczyzn) wstrzykuje dożylnie lub podskórnie 5-20 µg w ciągu 1 min. Leczenie prowadzi się aż do uzyskania pożądanego działania leczniczego (np. spermatogeneza, owulacja). Diagnostyka: test generacji gonadotropin (test z luliberyną) 100 µg/m2 pc., nie więcej niż 100 µg na dawkę.
[R.A.]
Preparaty proste
Factrel® (Baxter Anesthesia, USA): fiol. 100 µg i 500 µg chlorowodorku gonadoreliny + amp. rozpuszczalnika.
Kryptocur® (Aventis Pharma, D): fl. 10 g zawierający 20 mg syntetycznej gonadoreliny - roztwór do rozpylania do nosa. W. Jedno- lub obustronne wnętrostwo. D. Jedną dawkę 3 razy dz. do każdego otworu nosowego.
LHRH Ferring (Ferring Arzneimittel, D): amp. 0,1 mg octanu gonadoreliny (= 0,091 mg gonadoreliny) - subst. sucha.
Lutrelef (Ferring, F): fiol. 0,8 mg lub 3,2 mg octanu gonadoreliny - subst. liofiliz. + fl. z rozpuszczalnikiem (10 mL).
Relefact® LH-RH (Aventis Pharma, D): amp. 0,1 mg w 1 mL.
Stimu-LH® (Ferring, F): amp. 0,05 mg w 1 mL.


Nafarelin*
Nafarelina
Hormon podwzgórza lub jego pochodna, Hormonum sive analogum
ATC: H 01 CA
5-Okso-L-prolilo-L-histydylo-L-tryptofilo-L-serylo-L-tyrozylo-3-(2-naftylo)-D-alanylo-L-leucylo-L-arginylo-L-proliloglicynamid
CAS: 76932-56-4
Pochodne
Octan nafareliny 6-LHRH acetate hydrate> ;RS 94991-298CAS: 86220-42-0
Działanie. Nafarelina jest syntetycznym analogiem gonadoliberyny, podwzgórzowego hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH). Ma znacznie dłuższy okres półtrwania w organizmie i większe powinowactwo do receptorów niż GnRH. W pierwszym okresie stosowania krótkotrwale pobudza wydzielanie gonadotropin (LH i FSH), następnie zmniejsza ilość receptorów dla GnRH w komórkach gonadotropowych przysadki (tzw. efect down regulation). Prowadzi to do znamiennego, odwracalnego zahamowania wydzielania LH i FSH, a w konsekwencji syntezy steroidów płciowych. Po podaniu donosowym nafarelina szybko się wchłania do krwiobiegu. Maksymalne stężenie w krwi osiąga po 20 min. W 80% wiąże się z białkami krwi. Okres półtrwania wynosi ok. 4 h. Jest wydalana z moczem. Nie zaleca się stosowania nafareliny, tak jak i innych analogów GnRH dłużej niż 6 mies. Po długim okresie stosowania mogą się pojawić problemy z przywróceniem regularnych cykli miesięcznych oraz zmniejszona gęstość tkanki kostnej. Po 12 mies. leczenia zmniejszenie gęstości tkanki kostnej nie jest w pełni odwracalne.
Wskazania. Nafarelina u kobiet jest stosowana w leczeniu endometriozy, nowotworów sutka i mięśniaków macicy. Wspomagająco w celu pobudzenia owulacji i wywoływania mnogiego jajeczkowania w technikach wspomaganego rozrodu. U mężczyzn stosowana w leczeniu mastopatii i raka gruczołu krokowego.
Przeciwwskazania/Ostrzeżenia specjalne. Nadwrażliwość na nafarelinę, krwawienia z pochwy o niejasnej etiologii, drobnotorbielkowe zwyrodnienie jajników. Ciąża (kat. X), Karmienie piersią. Nie należy stosować.
Działania niepożądane. Mogą wystąpić objawy związane ze zmniejszeniem stężenia estradiolu w krwi do wartości występujących w okresie klimakterium (uderzenia gorąca do głowy, obniżenie libido, suchość pochwy, bóle głowy, labilność emocjonalna, zmniejszenie sutków), podrażnienie błony śluzowej nosa, przejściowe zwiększenie aktywności aminotransferaz i fosfatazy zasadowej. Niekiedy występują objawy nadwrażliwości (skurcze oskrzeli, bóle w klatce piersiowej, świąd i zaczerwienienie skóry). W ciągu pierwszych 2 mies. leczenia mogą się pojawić torbiele jajników. Po 6 mies. leczenia następuje niewielkie zmniejszenie zawartości subst. mineralnych w kościach.
Dawkowanie.W endometriozie 200 µg donosowo 2 razy dz.: jedna dawka do jednego otworu nosowego rano i jedna dawka do drugiego otworu nosowego wieczorem. Leczenie należy rozpocząć między 2. a 4. dniem cyklu miesięcznego. Lek powinno się stosować przez 6 mies. Zalecany jest tylko jeden cykl terapii. W przedwczesnym dojrzewaniu 800 µg donosowo 2 razy dz., leczenie może być prowadzone tylko w ośrodku endokrynologii wieku rozwojowego Uwaga. Jeśli podczas leczenia konieczne jest stosowanie leku zmniejszającego krwawienie z nosa, należy go podawać co najmniej 30 min po podaniu nafareliny.
Uwagi. Podczas stosowania nafareliny następuje zahamowanie czynności układu podwzgórze-przysadka-gonady. Wyniki testów diagnostycznych określających czynność tego układu - przeprowadzone podczas leczenia lub w ciągu 8 tyg. po przerwaniu podawania leku - wykazują zmniejszone stężenia gonadotropin i steroidów płciowych.
Preparaty proste
Synarela® (Pharmacia, D): fl. 8 mL - roztwór do rozpylania do nosa (1 rozpylenie zawiera 200 µg nafareliny). Preparat zawiera octan nafareliny.
•Synarel® (Pharmacia, GB): opak. 4 mL (30 dawek po 200 µg) i 8 mL (60 dawek po 200 µg) - 0,2% aerozol do nosa. W. Endometrioza.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 61
Masz SOGA, gdyby jeszcze dopisać co, jak, z czym i kiedy,byłaby rewelka.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
lodzianin1 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 94490 Napisanych postów 364426 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1669096
a ty masz bana za odgrzebywanie tematów

treningi,suplementacja,odblokowanie [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 31 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 729
Dzięki Lodzianin, chciałem dać ci SOG-A za poczucie humoru, ale już głosowałem no i ty mnie przyblokowałeś. A szkoda.wiesz ja jestem nowy............i cenię sobie archeologię. Pozdrawiam Cię.

pawlus

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
krzykacz Moderator
Ekspert
Szacuny 21773 Napisanych postów 71324 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 575917
No to masz bana na drugie konto.

doping & zdrowie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

meta jest czy nie?

Następny temat

Jak Brać mete przed czy po treningu ?

WHEY premium