SFD.pl Po siłowni, o siłowni

Dodaj odpowiedź

!!Bigoreksja - dowiedz się czy jesteś bigorektykiem.!!

Wysłana -
Bigoreksja- obsesja na punkcie bycia umięśnionym

Amerykańskie badania wykazały, że w ciągu ostatnich 25 lat procent mężczyzn niezadowolonych z tego jak wyglądają wzrósł trzykrotnie i wynosiły obecnie 43%, czyli prawie tyle samo, ile w wypadku kobiet. Brak akceptacji swojego wyglądu i ciągłe próby jego ulepszania wiążą się często z zaburzonym obrazem własnego ciała. Jednym z zaburzeń tego typu jest bigoreksja, zjawisko występujące wśród mężczyzn uprawiających kulturystykę dość powszechnie.
Badacze z Uniwersytetu z Insbruck w Austrii wykazali, że kulturyści często mają wiele cech wspólnych z osobami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)- zbyt mocno koncentrują się na sowim wyglądzie, diecie, ćwiczeniach oraz zmniejszaniu tkanki tłuszczowej w organizmie. Jedyna istotna różnica jest taka, że kulturystom w przeciwieństwie do anorektyków czy bulimików dodatkowo zależy na tym, by rozbudować masę mięśniową .Inne badania przeprowadzone w USA wykazały, że nawet najbardziej atletyczni kulturyści często są niezadowoleni ze swojego wyglądu i uważają się za „chuderlaków".
Mężczyźni coraz częściej zaczynają korzystać z fitness - klubów nie z powodu potrzeby od stresowania się, czy zadbania o swoje zdrowie, ale odczuwania silnej presji bycia atrakcyjnym. Z powodu tej presji na zachodzie coraz bardziej popularna staję się wszczepianie silikonowych inplantów mięśniowych , które choć sztuczne to pozwalają zbliżyć się do spełnienia marzenia o byciu bardziej umięśnionym. Dążenie do zbyt wyidealizowanego wyglądu może co niektórych doprowadzić do obsesji, zwanej bigoreksją.
Szacuję się, że około 10% mężczyzn intensywnie trenujących cierpi na bigoreksję (od zupełnie łagodnej do wyniszczającej). Niekoniecznie odnosi się to do polskich bywalców klubów kulturystycznych, gdyż na ten temat brakuje danych. Problem nie jest banalny, a konsekwencje bigoreksji mogą być poważne. Najczęściej jest to wyizolowanie społeczne, depresja, w najbardziej dramatycznych wypadkach samobójstwo. Do tego dochodzą skutki uboczne związane ze stosowaniem sterydów oraz zbyt „zdrowej diety".
Leczenie bigoreksji najczęściej wymaga psycho terapii która pomaga zmienić sposób myślenia o własnym ciele i uczy też formułować bardziej realne i możliwe do osiągnięcia cele (nie muszę jak wyglądać jak schwarzenegger, ale mogę cieszyć się z samego faktu, że moje ciało jest sprawne). Niestety, bigorektycy zazwyczaj niechętnie podejmują się leczenia, po pierwsze dlatego, że nie widzą swojego problemu, a po drugie, ponieważ wstydzą się o tym komukolwiek mówić.
Bycie entuzjastą kulturystyki nie jest niczym groźnym, póki nie zaczynamy tego traktować wręcz jak narkotyk. Tak jak regularne picie umiarkowanych ilości alkoholu nie robi z człowieka alkoholika, tak treningi i budowanie masy mięśniowej nie świadczą o tym , że ktoś ma słoność do bigoreksji. Lampka wina jest korzystna dla zdrowia, a ruch jest uznawany za najlepszy środek zapobiegając wszelkim schorzeniom. Tu jednak nie chodzi o samo ćwiczenie, ale o sposób myślenia i nasza motywację do ćwiczeń- czy idziemy na trening bo sprawia nam to przyjemność i czujemy się świetnie, gdy nasze ciało sprawnie funkcjonuje, czy koncentrujemy się głownie na tym, że nadal nie osiągnęliśmy ideału.
Sylwetkę możemy zmienić odpowiednio zaplanowaną dieta i ćwiczeniami. Trzeba jednak pamiętać, ze są pewne granice nie można z ratlerka zrobić boksera, ani z boksera ratlerka. Kształt naszego ciała, budowa kośćca i ścięgien są w znacznej mierze zdeterminowane przez czynniki genetyczne. Więc zamiast na siłę zmierzać do osiągnięcia sylwetki Herkulesa, lepiej jest wyznaczyć sobie bardziej realne cele i zaakceptować pewny niedoskonałości, od których żadną miarą się nie uwolnimy.


PO CZYM POZNAĆ BIGOREKTYKA??

Jest kilka cech charakterystycznych dla bigoreksji- oprócz zaburzonego obrazu własnego ciała, stosowanie rygorystycznej diety i intensywnych treningów, również notoryczne mierzenie się, zażywania sterydów anabolicznych i unikanie kontaktów z ludźmi.

Zaburzony obraz ciała.
O zaburzonym obrazie ciała mówimy wtedy gdy postrzegamy siebie inaczej niż to jest w rzeczywistości, np. jesteśmy szczupli, a nam się wydaję, że jesteśmy tłuści albo - jesteśmy masywnie zbudowani. A ciągle wydaje nam się, że moglibyśmy być jeszcze bardziej masywni. Generalnie bigorektyk jest wiecznie nie zadowolony z własnego wyglądu, niezależnie od tego, jak długo i ciężko by nie ćwiczył, mimo ze inni przekonują go, iż jest już wystarczająco „przypakowany".

Mierzenie się .
Typową cechą jest ciągłe ważenie się, mierzenie obwodu mięśni i porównywanie się z innymi kulturystami.

Dieta.Ścisła dieta jest bardzo ważna. Żeby nabrać masy mięśniowej, trzeba jeść więcej, tylko co niektórzy zapominają, iż budowanie masy mięśniowej nie może być procesem ciągłym, trwającym wiecznie . wysoko kaloryczne, przeładowane białkiem posiłki obciążają przewód pokarmowy i narządy związane z metabolizmem składników odżywczych, natomiast unikanie
Tłuszczów może doprowadzić do niedoborów witamin: A, D, E, K . Z powodu przestrzegania diety. Jedzenie poza domem, u innych ludzi, czy w restauracjach staje się wykluczone, ponieważ wtedy nie można w pełni kontrolować tego, kiedy się je, co się je i z czego składają się posiłki. Jedzenie schematyczne , według ścisłych reguł , nawet jeśli jest idealnie wyważone i najzdrowsze, po pewnym czasie zamiast cieszyć zmysły, sprawiać przyjemność, może stać się nudnym rytuałem.

Sterydy.
Stosowanie sterydów anabolicznych jest dość częste wśród bigorektyków, gdyż są oni w stanie poświęcać zdrowie, byleby tylko osiągnąć swój cel. Zażywają je, mimo skutków ubocznych, jakie te leki wywołują, tj. zwiększenie agresji, trądzik, powiększenie mostka, łysienie, impotencja i kurczenie się jąder.

Unikanie ludzi.
Spotkania towarzyskie, zarówno z rodziną, jak i przyjaciółmi mogą kolidować z planem treningu lub porą posiłków. W kontaktach z ludźmi bigorektycy czują się sztywno, nie potrafią sobie „dać trochę luzu" a zamiast koncentrować się na byciu z innymi, zadreczaja się myślami o treningu, diecie i „niedoskonałościach" ciała.

SPRAWDZ CZY CI GROZI BIGOREKSJA!!

Odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania:
1. Czy ćwiczysz więcej niez to wydaje się być zgodne ze zdrowym rozsądkiem??
2. Czy kontynuujesz treningi nawet wtedy, gdy masz kontuzję??
3.Czy rezygnujesz ze spotkań z przyjaciółmi, z rodziną, ponieważ kolidują one z Twoimi rutynowymi zajęciami, tj. z treningiem i posiłkami??
4. Czy wydajesz bardzo dużo pieniędzy na odzywki i suplementy??
5. Czy bierzesz środki dopingujące??
6. Czy czujesz się nieszczęśliwy??

Jeśli większość Twoich odpowiedzi brzmi TAK, to powinieneś zastanowić się, czy nie czas z tym skończyć oraz zmienić podejście do swojego ciała i treningów.

( artykuł przepisany z gazety)
Joanna Walcza

Mam nadzieje ze się przyda komuś. A jak się nie podoba i było(chocisz watpie zeby był test na bigorektyka) to do kasacji.


Pozdrawiam.
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Ciebie zainteresować:

Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów?

sylwia i emil Indywidualne plany dietetyczne i treningowe Sprawdź więcej
Wysłana -
Ciekawe
Słyszałem juz kiedyś o takim czymś. Na szczęście większość odpowiedzi na NIE, chociaż czasem wolę potrenować niż gdzieś wyjść

POZDRO
Wysłana -
1. NIE
2. NIE
3. Czasami
4. TAK
5. NIE
6. TAK

sam nie wiem :D
Wysłana -
Ja jestem, ale nie na takie przypadłości sie cierpiało
Wysłana -
hehe Dudek jak zwykle ma jakies problemy

zamień czasami na nie i juz.
Wysłana -
ja bardzo chcialbym do Ameryki , skoro tam jest tylu bigorektykow :)
Wysłana -
Coś mi się wydaje że znjadzje sie na naszym forum paru(dużo) bigorektyków.

Pozdrawiam.
Wysłana -
Odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania:
1. Czy ćwiczysz więcej niez to wydaje się być zgodne ze zdrowym rozsądkiem?? -Tak
2. Czy kontynuujesz treningi nawet wtedy, gdy masz kontuzję?? -Tak
3.Czy rezygnujesz ze spotkań z przyjaciółmi, z rodziną, ponieważ kolidują one z Twoimi rutynowymi zajęciami, tj. z treningiem i posiłkami?? -TAK
4. Czy wydajesz bardzo dużo pieniędzy na odzywki i suplementy?? -TAK
5. Czy bierzesz środki dopingujące?? -rozważam nad tym
6. Czy czujesz się nieszczęśliwy?? -tak
bigoreksja, czas do psychiatry
Wysłana -
tylko chłopaki uwazajcie bo mozna w depresje popaść albo samobujstwo połenić jak biceps nie bedzie chiał rosnąć...
Wysłana -
a jak klata, nie chce rosnac ?
Wysłana -
Znowu psycholodzy wymyślili ciekawą teorię. Ja myśle że to go.wno prawda. Zróbcie taki eksperyment: Zadzwonicie do powiedzmy 5 psychologów i powiedzcie, że jesteście bigorektykami. Podejrzewam że wszyscy wam powiedzą że wam pomogą ale ileś tam złotych za godzinę. Czaicie ten mechanizm? To że chce się stać lepszy od innych to choroba? A kto powiedział że życie człowieka ma być zawsze takie samo? Czy muszę zawsze wyglądać jak każdy człowiek? Czy nie mogę poświęcić życia czemuś innemu, tylko rodzinie i zarabianiu kasy? BZDURA!
Strona 1 z 11
Dodaj odpowiedź